PDA

Zobacz pełną wersję : Rozprowadzenie elektryki



ewuś
19-06-2007, 12:28
Jutro mam mieć rozprowadzoną elektrykę.
Muszę podać rozmieszczenie wtyczek, włączników, podłączeń oświetlenia. Mam z tym niemały problem - czy naprawdę wszystko trzeba tak dokładnie podać tzn dokładnie na jakiej wysokości. Ja jeszcze nie wiem dokładnie gdzie wszystko będzie stało... :roll:

A potem jak coś zmienie? :(

Grzegorz Saczek
19-06-2007, 12:33
Wysokości się nie obawaiaj. Raczej tego aby cos potem gniazdek nie zasłoniło... A potem to albo kujesz albo przedłużacze ;-)

KaiM
19-06-2007, 12:37
ja ponieważ nie byłem w stanie przewidzieć gdzie co będzie stało zrobiłem sobie ponad dwukrotnie więcej gniazd. Na etapie tynkowania kazałem zostawić tylko te co wiedziałem na pewno a resztę zatynkować. Mam oczywiście fotki gdzie co jest. Teraz jak potrzebuję gniazdko z reguły mam do niego max 2m i po prostu delikatnie odkrywam puszkę i mocuję gniazdo.

Co do wyłączników od lamp - ustal jedną wysokość w całym domu - polecam około 85cm od docelowej podłogi.

retrofood
19-06-2007, 13:48
Z doswiadczenia wiem, że najbardziej istotne są: kuchnia, łazienka i pokój pracy (gabinet). Reszta mniej istotna. I w tych pomieszczeniach miejsce gniazd zawsze uzgadniam z PANIĄ DOMU. Własciciela - faceta nawet nie chcę słuchać (no, najwyżej o gabinecie mogę pogadać i z gospodarzem). No chyba, że wyraźnie stwierdzi, że w tej rodzinie tradycyjne role są odmienione.
Poza tym najważniejsze punkty określa już instalacja sanitarna i gazowa. Bo przecież nie robi się gniazdka obok wylewki zlewozmywaka, prawda?

KaiM
19-06-2007, 22:58
a ja właśnie tam zrobiłem potrójne gniazdo :D
dlatego że zaraz obok stoi zmywarka którą jest łatwiej podłączyć gdzieś obok niż tuż za nią, w zlewozmywaku będzie pewnie kiedyś młynek na odpady a to trzecie zostaje na zapas.

Kulin
19-06-2007, 23:04
co do kuchni i łazienki, wypuściłem tylko przewody od oświetlenia i gniazdek, dopiero przy układnaiu płytek poprowadziłem sobie przewody i pomontowałem puszki tam gdzie chciałem. W pozostałych pomieszczeniach porobiłem dwa razy tyle ile trzeba, ale od przybytku głowa nie boli. Nie zapomnij o gniazdkach TV, telefon czy komp, warto to przemyśleć. Ja jeszcze w salonie porobiłem sobie gniazdka do głośników audio na dwóch przeciwnych ścianach.

Tedii
19-06-2007, 23:15
Gniazdo na zewnątzr n.p. na tarasie.Wyłączane wyłącznikiem wewnątrz pokoju.
Wyłączniki niedaleko od krawędzi ściany (lub od drzwi) żeby szafa albo komoda nie zasłoniła.
Kable do furtki,oświetlenie,dzwonek, domofon.
Alarm.

retrofood
19-06-2007, 23:55
a ja właśnie tam zrobiłem potrójne gniazdo :D
dlatego że zaraz obok stoi zmywarka którą jest łatwiej podłączyć gdzieś obok niż tuż za nią, w zlewozmywaku będzie pewnie kiedyś młynek na odpady a to trzecie zostaje na zapas.
Taż to się robi poniżej blatu mebli, tak by nie mieszało ludziom widoku ... i poniżej poziomu zlewozmywaka.

KaiM
20-06-2007, 01:43
dokładnie w tym miejscu je umieściłem, trzeba otworzyć szafkę żeby je zauważyć

Amor
20-06-2007, 08:40
U nas są gniazdka ok. 20 cm nad przyszłym gotowym blatem i dodatkowo w plecach szafek też będą gniazdka, m.in. pod zmywarkę, krajalnicę chowaną, młynek do odpadków, pod sufitem na transformatorek do halogenów, okap itp. itd.
Mało tego mój pomysłowy mąż zapobiegawczo zrobił drugi podciąg wody w kuchni w razie gdyby jego ukochanej zonie odmieniło się kiedyś i chciała zlew ze zmywarką gdzie indziej. Ten to mi dogadza :D

retrofood
20-06-2007, 10:47
Mało tego mój pomysłowy mąż zapobiegawczo zrobił drugi podciąg wody w kuchni w razie gdyby jego ukochanej zonie odmieniło się kiedyś i chciała zlew ze zmywarką gdzie indziej. Ten to mi dogadza :D
Ja takich rzeczy zapobiegawczo nie robię, tylko wtedy, kiedy trza i kiedy żona zechce. :wink:

Nieznana26
15-01-2012, 10:30
http://nieznana22.extradom.pl/galeria/instalacja-328829.aspx u mnie rozlozenie elektryki

Elfir
16-01-2012, 11:45
Najpierw, jeszcze jak dom był tylko na planie a nie w terenie, zaplanowałam wstępny układ mebli.
Potem dom się powoli budował, a ja uszczegóławiałam wraz z rosnącymi murami projekt wnętrza i tym samym jego oświetlenie.
Teraz praktycznie mam zaplanowane wszystkie punkty oświetleniowe i większość gniazdek (niektóre chcę jeszcze przedyskutować z elektrykiem, jako praktykiem). Dochodzi mi tylko rozprowadzenie instalacji sterowników, RTV SAT, komputerowej i włącznika pompki cykrulacyjnej.