PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ustawić dom ??



zyggio
19-06-2007, 23:13
Kupiłem projekt domu nazywa się on "dom w borówkach" i cały czas kombinuję jak go ustawić na działce.Czy są jakieś zwyczajowo przyjęte normy co do ustawienia domu czy może wynikają one z mądrości ludzkiej.W domku tym jedna ściana jest pełna (brak otworów okiennych i drzwiowych) w którą stronę świata wystawić taką ścianę .Architekt który ma zrobić adaptację tego projektu powiedział że jemu jest to obojętne i wstawi go na plan tak jak ja będę chciał.Działka jest dosyć duża bo ponad 5 tyś m.kw co Wy o tym sądzicie ?Znalazłem na tym forum podobny temat ale nic z tych wypowiedzi nie trafia mi do przekonania tak że zainicjowałem dyskusję raz jeszcze.

KaiM
19-06-2007, 23:19
popatrz jak pada słońce na działce i jak wieją wiatry
ogólne zasady są takie że takie ślepe ściany od północy bo najzimniejsza a duże przeszklenia, tarasy etc od południa
wejście dobrze jest mieć od tej samej strony co wjazd i brama w ogrodzeniu, ze strefy tzw dziennej gdzie przebywasz najwięcej dobrze jest je widzieć.

piotrm74
20-06-2007, 06:20
Kominem do góry :lol:

Barbossa
20-06-2007, 08:17
Architekt który ma zrobić adaptację tego projektu powiedział że jemu jest to obojętne i wstawi go na plan tak jak ja będę chciał.
kochany architekt, doradzi, poradzi, zmieni, narysuje wszystko, bo jemu to obojętne
za coś takiego pogoniłbym dziada, albo chociaż po premii pojechał..

pelsona
20-06-2007, 08:19
Witam,
Bez urazy ale nie ta kolejność. Projekt kupuje się przede wszystkim uwzględniając kierunek wjazdu na działkę (np. wjazd od strony południowej).
To narzuca wszystko tzn. rozkład pomieszczeń, tarasu, garażu, wejścia, itp.
Zupełnie inna kwestia to usytuowanie domu na działce; czy bliżej drogi czy w głębi, najlepszym wydaje się neutralne nie za blisko od każdego z sąsiadów, bo nigdy nie wiadomo czego można się w przyszłości spodziewać.

Barbossa
20-06-2007, 08:23
skoro działka pięć tysi to po co teakie filozofie? może ustawiać sobie jak chce, wjazd jak chce itp
oczywiście gdy warunki zabudowy nie wyznaczają jakiś warunków

ullerowa
20-06-2007, 09:13
skoro działka pięć tysi to po co teakie filozofie? może ustawiać sobie jak chce, wjazd jak chce itp
oczywiście gdy warunki zabudowy nie wyznaczają jakiś warunków

ale jak ustawi na końcu działki to śnieżną zimą tunel do domu będzie trzeba odkopywać że hej :roll:

Trzeba wszystkie opcje dokładnie rozważyć bo to nie domek z klocków i później przestawic trochę trudno. :wink:

pelsona
20-06-2007, 09:27
Nie mogę z tym się zgodzić. Ja mam działkę nie wiele mniejszą, wjazd od strony południowej (do pozwolenia na budowę wjazd musiał być uzgodniony z gminą). Nie wyobrażam sobie abym wjeżdżał np do garażu z ulicy nie na wprost, tylko obieżdżał dom z boku czy też od tyłu, nie mówiąc o wejściu do domu. Kierunek wjazdu na działkę narzuca niestety cały projekt,który jest ściśle dostosowany do kierunków świata. Nie uwzględniając tych elementarnych zasad dochodzi do takich absurdów, że np kotłownia czy sypialnia wychodzi od strony południowej a nie północnej a taras nie tam gdzie trzeba.
Pozdroofka.

Xena z Xsary
20-06-2007, 09:42
a ja mam salon od polnocnego wschodu i zachodu
i powiem Wam , ze teraz, jak jest tak gorąco to uwielbiam w nim przebywać bo jest przyjemnie chłodno

kolecik
20-06-2007, 11:28
Wszystko zależy od kierunków świata. Z reguły ścianę bez okien daje się od północy. Ale zależy też od rozmieszczenia pomieszczeń w domu. Zobacz jak pada słońce, gdzie masz kuchnię, salon, taras i sam dojdziesz jaki kierunek obrać. Weź pod uwagę również wjazd na działkę.
Pozdrawiam,
kolecik

sharoon
20-06-2007, 11:38
Załącz na forum plan działki i plan domu. Zobaczymy, pomyślimy i, jeśli nie pomożemy, to na pewno nie zaszkodzimy! :)

KBijan
20-06-2007, 14:54
Jest kilka elementarnych zasad związanych z usytuowaniem domu na działce. Przedewszystkim nalezy zacząć od działki. Najlepsze są te z wjazdem od północy. Wtedy naturalnie pomieszczenia gospodarcze oraz kuchnia wychodza od strony pólnocnej. Ma to swoje uzasadnienie. Kuchnia jest zwylke dosyć ciepłym pomieszczeniem i dodatkowe duże nasłonecznienie nie jest tam potrzebne lub nawet nie jest wskazane. Szybciej psuja się produkty, fermentują owoce etc.
Pomieszczenia gospodarcze z kolei nie wymagają dużego nasłonecznienia ponieważ bywamy tam raczej rzadko.
Przy takim układzie salon oraz pozsotałe pokoje strefy dziennej usytuowane sa na południe. Są wtedy dobrze nasłonecznione i mają bezpośrednie wyjscie na taras, który również jest od strony południowej. Wracajac do domu po pracy możesz spedzić jeszcze kilka godzin w nasłonecznionym ogrodzie lub na tarasie.
Nie masz problemu z utrzymaniem roślin w ogrodzie.

Kolejna zasada dotyczy sypialni. Jesli nie lubisz budzic się zbyt wcześnie rano nie nalezy jest umieszczac od wschodniej strony. Poranne słońce bedzie cię skutecznie budziło wczesniej niż chciałbyś.

Pozostałe pomieszczenia chyba dowolnie. Nalezy zwrócić uwagę na ich funkcjonalne ułożenie w budynku.

luk__25
20-06-2007, 19:29
Na działce najpierw koniecznie posadz borówki to nie będziesz miał problemu :wink:

smolarz
14-01-2016, 21:55
Witam,

Wznawiam temat.

Posiadam działkę 8.6 ar (28mx30m) z wjazdem od północy.Działka prosta.
Planuję wybudować dom wielkości ~130m2 pow. użytkowej. Z dachem dwuspadowym, garażem, balkonem. Coś w okolicach Kendry (http://www.tooba.pl/projekt-domu-Kendra-TCD-389). Na działce planuję wybudować studnię chłonną na deszczówkę. Dom chce umieścić kalenicą na wprost wjazdu. Garaż od strony wschodniej. Obok garażu lub ewentualnie przed (jeszcze nie wiem co lepsze - pewnie obok) chce w przyszłości postawic wiatę na drugi samochód.
Pytania:
1. Gdzie najlepiej podciągnąć sobie media (woda + kanalizacja). Gdzie umieścić studzienki.
Czy ciągnąć wodę wzdłuż drogi (w drodze) czy lepiej poza drogą. Droga na razie jest nie utwardzona.
2. Gdzie umieścić studnię chłonną, Czy wystarczy jedna.
3. Jak umieścić dom - chodzi mi jakie odległości od strony wjazdu)

Plan sytuacyjny przedstawiam na zdjęciach.
Na razie planuję ustawienie jak na zdjęciach.
343342
343345
Z góry dzięki z wszelkie rady.

pozdrawiam, Marcin

Elfir
14-01-2016, 22:18
+-ciągnij media w miejscach gdzie będziesz miał bruki. Bo potem jest problem z sadzeniem roślin w ogrodzie

smolarz
15-01-2016, 20:42
Dzięki za informacje.
Zastanawiam się czy studzienkę kanalizacyjną umieszczać gdzieś z dala od domu czy nie ma to znaczenia i pociągnąć po najmniejszej linii oporu? Chodzi mi o ewentualny smrodzik.
Będę wdzięczny też za pozostałe informację.

Elfir
16-01-2016, 18:12
smrodziku nie ma prawie wcale

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-01-2016, 19:45
... Jak umieścić dom ? ,,,

tak, aby był zgodny z przepisami budowlanymi, zapisami Planu Miejscowego / Warunków Zabudowy oraz aby przestrzeń budynku i zagospodarowania stanowiła komfort funkcjonalny dla ich użytkowników

smolarz
20-03-2016, 20:30
Wracam do tematu.
Planuję dom z poddaszem (dwuspadowy, Kuchnia, salon, sypialnie będą od zachodu). Zamiast garażu wiata na 2 auta + pomieszczenie gospodarcze.
Na razie planuję rozstawienie całości jak poniżej:
350656

Proszę o pomoc czy dobrze sobie to zaplanowałem - głównie chodzi mi po umieszczenie wiaty oraz odległości domu/wiaty od granicy, wjazdu.
Na co zwrócić uwagę.

Elfir
20-03-2016, 20:49
wiatę ustaw tak, aby można było nawrócić samochodem przed domem. Przecież nie będziesz tyłem wyjeżdżał aż na główną ulicę.

smolarz
20-03-2016, 21:22
Nawracanie chcę zrobić w kierunku wejścia do domu.
350661

Zastanawiam sie jeszcze jak zrobić bramę i furtkę. Bramę myślę zrobić rozsuwaną na zachód. Tylko wtedy co z furtką - musiała by być pewnie od strony wschodniej wjazdu. Chyba że brama otwierana ale taka nie bardzo mi pasuje.