PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie stropu - poddasze nieuzytkowe



Kane66
20-06-2007, 05:28
Witam

W projekcie mam normalnie: ocieplenie polaci dachowych (duzy dach
dwuspadowy) i sufit k/g podwieszany (nie mam lanego stropu nad parterem, dom
parterowy). Z innych byc moze waznych informacji - dom ma wentylacje
mechaniczna.

Wykowca zasugerowal zrobienie ministropu drewnianego i ocieplenie budynku w
tym miejscu a dopiero pod tym zrobic sufit g/k - sprobowalem przeniesc jego
propozycje na "papier" - prosze zerknac i powiedziec mi co o tym myslicie:
http://www.kane.pl/dach.jpg

Plusy rozwiazania:
- mniej powierzchni do ocieplenia,
-moge ocieplic styropianem (mam zabukowany po dobrej cenie, wrecz z tamtego
roku, lezy i czeka na uzycie)
-wg wykonawcy rozwiazuje to calkowicie sprawe wentylacji polaci dachowych -
jako ze nie ma ocieplenia na polaciach to nie musze kombinowac z zadnym
deskowaniem, foliami, szczelinami wentylacyjnymi.
-jest mozliwosc wykorzystania tego stropu jako poddasza (jakies kartony itp,
male obciazenie) - przestrzen o wysokosci 2-2,5 (spad dachu) mialaby ponad
40 metrow kwadratowych.
- za samo ulozenie owych desek czy legarow(patrz rysunek) nie bierze
dodatkowo za robocizne

Minusy (o nich nie mowil to moje)
- trzeba kupic wiecej drewna (jeszcze nie wiem ile bo nie wiem jak gesto
maja byc legary i jakie, ew czy moga byc same deski (patrz rysunek)) - ma to
policzyc ale chcialbym takze Waszej opini o ile sa tu praktycy tematu
- sadze ze i tak gdzies bedzie trzeba polozyc paroizolacje - nie wiem gdzie,
wykonawca twierdzi ze nie trzeba
- dach ma 24stopnie pochylenia, nie wiem czy nie bedzie problemu z nawianym
sniegiem/woda przez dachowke (brass cementowa)

Podzielcie sie ze mna swoimi opiniami nt propozycji wykonawcy, architekt
powiedzial ze jesli chodzi o wytrzymalosc konstrukcji to moge to zrobic acz
jeszcze to przeliczy.

Pozdrowienia,

Kane

Barbossa
21-06-2007, 14:38
trochę tu namieszane
(jakiś link do projektu?)
do czego ten sufit podwieszany?
pewnie do belek "stropowych", czyli jakaś konstrukcja jest przewidziana
a wtedy od dołu:
-płyta gk
-paroizolacja (lub nie, zależy jaka sytuacja w przestrzeni dachowej, pomieszczenia mokre - obowiązkowo)
i-zolacja: wełna (nie spotkałem się z mieszaniem drewna ze styro) bo na styro para się wykropli, nawet ta z powietrza na poddaszu)
-jeżeli dachówka cem lub ceram, to rzeczywiście można pominąć izolacje połaci dachowej
strefa poddasza powinna być wentylowana

co do trzymania kartonów - rozlezą Ci się od wilgoci w szybkim czasie, innym gratom też może nie służyć

lepiej wykonać wszystko po połaci
40m2 nie w kij dmuchał, kiedyś się przyda, a wcześniej wtedy będziesz mógł trzymać te kartony bez obawy że się rozlecą

policz powierzchnie połaci i porównaj o ile więcej trzeba izolacji od powierzchni netto chałupy (tyle mniej więcej będzie izolacji poziomo)

Kane66
21-06-2007, 15:14
Sufit podwieszany do belek stropowych - tyle ze chodzi o to ze nie zostaly przewidziane w projekcie i musze je dopiero dodac. Nie wiem jak architekt nawiedzony wyobrazil sobie montaz sufitu podwieszanego bez tych belek, moze na dlugich profilach alu opartych na murłacie ale cos tego nie widze (takze finansowo) no i nie wykorzystam tego obszaru jako strychu.

Co do wełny - zakladajac ze mam belke stropowa powiedzmy 10x20 i dam tą welne miedzy belki (tj 20) to co potem z reszta welny (chce powiedzmy 25 lacznie) - musze zrobic belki stropowe o takiej grubosci ile chce ocieplenia ?
Gdybym nie chcial po tym chodzic to rozumiem ze dalbym po prostu na to i spokoj ale tak ?

Do rozwiazania po stropie zamiast po polaci przekonuje mnie fakt ze bylem na paru takich stropach w starych domach i strychy nie byly szczegolnie wilgotne, na jednym z nich mam zainstalowana stacje sieci WLAN, stoi tam nieco sprzetu elektronicznego i wlasnie jakies kartony i po paru latach wszystko dziala, kartony niesplesnialy i niezmokly wiec łudzilem sie ze dostateczna wentylacja poddasza zalatwi sprawe wilgoci - mylilem sie czy to po prostu wkalkulowane ryzyko ?

Wg projektu mam 320m2 dachu, minus okap. Dom na planie (w przyblizeniu) prostokątu 18x11,5. Po stropie wyjdzie zdecydowanie taniej, takze z uwagi na np koszt folii (jak ocieple polacie to wypadaloby by dac porzadna folie dachowa - a do rozwiazania z folia jestem srednio przekonany z uwagi na niesprawdzoną jeszcze trwalosc w dlugim okresie czasu, deskowanie +papa natomiast wychodzi jeszcze drozej).

Glowna sprawa obecnie to wymagany przekroj tych legarow (belek stropowych) - ile powinno byc dla stropu po ktorym mozna chodzic (magazyn lekkich przedmiotow) a ile musze miec by zrobic belki stropowe na ktorych moge zalozyc sufit podwieszany. Maksymalna wielkosc pomieszczenia to 6,7 metra liczac od murłaty do sciany srodkowej nosnej (takze z belką). Da sie to jakos obliczyc ? Wykonawca zasugerowal 10x20 "bo tak sie robi".

Barbossa
21-06-2007, 15:25
belki mogą być cieńsze, co do wysokości to i tak aby zagospodarować poddasze trzeba położyć legary, co dołoży ok 5-6cm i wtedy upachasz te 25cm wełny
co do wentylacji, to jeżeli "otworzy się" poddasze, pewnie nic się nie będzie działo, latem może być gorąco, przy większych skokach temp trochę pary się wykropli, ale czy zaszkodzi - nie wiem

Kane66
21-06-2007, 15:30
Aha. No, to powoli zaczyna mi sie cos klarowac, ide szukac sposobu obliczenia przekroju tych belek moze znajde jakies wzory.

Gdyby ktos wiedzial jak sie to liczy - bede wdzieczny ;)

Barbossa
21-06-2007, 15:44
policzenie to już trochę trudniejsze zadanie
weź pod uwagę jeszcze jakiś ruszt pod gk, bo do belek raczej się go nie kręci bezpśrednio
o izolacjach poczytaj tu (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=98340)