PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zamocować balustradę balkonu do ściany 2W ze styropianem



KaiM
20-06-2007, 16:40
Witam,

pytanie jak w temacie. Wszelkie rady mile widziane.

Balustrada ma być stalowa, kuta, 7mb po łuku. Ściana to siporeks 24cm + 15cm styropianu i tynk silikonowy na siatce z klejem. Akurat na końcu balkonu wypadają w ścianie żelbetowe słupki w ściance kolankowej. Można się jeszcze przewiercić na wylot bo w środku stan surowy ale może są lepsze sposoby. Mam jeszcze ten tynk jakby trzeba było poprawiać.

PrzemoBDG
20-06-2007, 17:30
Witam,

pytanie jak w temacie. Wszelkie rady mile widziane.

Balustrada ma być stalowa, kuta, 7mb po łuku. Ściana to siporeks 24cm + 15cm styropianu i tynk silikonowy na siatce z klejem. Akurat na końcu balkonu wypadają w ścianie żelbetowe słupki w ściance kolankowej. Można się jeszcze przewiercić na wylot bo w środku stan surowy ale może są lepsze sposoby. Mam jeszcze ten tynk jakby trzeba było poprawiać.

Metoda 1 - z uszkodzeniem tynku
Wytnij otwór w styropianie, zakotwicz balustradę w murze a następnie uzupełnij pianką ubytek i wyrównaj klejem, pokryj miejsce tynkiem.

Metoda 2 - bez uszkadzania tynku = min.uszkodzenie tynku
Dospawaj do balustrady półmetrowy pręt gwintowany, przewierć na wylot ścianę i od wnętrza domu nakrętką z odpowiednio dużą podkładką - najlepiej kawał blachy o większej powierzchni ściągnij / zakotwicz barierkę. Możesz trochę podkuć ścianę na głębokość nakrętki i podkładki tak aby można to było zakryć tynkiem przy wkańczaniu wnętrza

KaiM
20-06-2007, 17:38
Dzięki myślałem o obu rozwiązaniach i widzę takie wady:

ad 1) miejsce mocowania będzie widoczne bo nie dam rady tak wyrównać i pokryć nowym tynkiem żeby nie było widać

ad 2) obawiam się o pewność mocowania bo jednak sama balustrada będzie skręcona do styropianu. Poza tym przemarzanie zimą, dwa miejsca gdzie mróz będzie pięknie penetrował do środka domu a co za tym idzie, wilgoć od wewnątrz. Chociaż pewnie nie będzie to tragedia przy pręcie fi12.

Sam skłaniam się do rozwiązania nr 1 ale nie wiem jak i czym miejsce wokół obróbki wyrównać do reszty.

Niemniej dzięki piękne za konkrety

Rezi
20-06-2007, 19:23
kotwa pośrednia fi12 lub 14 ( w skrócie kotwa chemiczna 12 lub 14 do ściany nośnej, na to tuleja i skrecone do ściany ) do niej balustrada

KaiM
20-06-2007, 19:33
kotwa chemiczna? kto to robi i gdzie to kupić?
dzięki Rezi - brzmi nieźle

Rezi
20-06-2007, 19:44
kolejnośc wg ceny - od najdroższych
fisher
koelner
wkęt-met

arluka
21-06-2007, 11:54
A tak w ogóle to kiedy powinno się montować balustradę- przed czy po ociepleniu budynku (elewacji) ??

MUREK
21-06-2007, 12:22
Widziałem też rozwiązanie bez montażu do ściany . Balustrada mocowana była solidnie do płyty balkonu na specjalnie przygotowane kotwy. Jeżeli balustrada ma kształt litery "C" to zwiększa to dodatkowo sztywność całości i takie rozwiązanie myślę ,że powinno zapewnić wystarczającą stabilność .

kociamama
21-06-2007, 14:33
A macie jakieś propozycje, jak zamontować okiennice?

Ściana 2-warstwowa, styropian 15 cm.

Pozdrawiam wszystkich,
Zuza

sti
21-06-2007, 22:51
a nie da się balustrady przymocować do płyty balkonowej - ja tak mam - wcale nie trzyma się ściany, tylko płyty balkonowej.

KaiM
21-06-2007, 23:56
Pewnie się da ale kiedy ja rozważam właśnie zupełnie odwrotną opcję - zamocować porządnie do ścian z obu stron dołem i górą a na płycie balkonowej tylko postawić - ew. przykleić stalowe stopki jeżeli tylko są kleje które połączą stal z kafelkiem - gresem. A wszystko to ze względu na trwałość balkonu - naczytałem się sporo że absolutnie najlepiej jest jak nie ma w nim ani jednej dziury od góry.

angli
26-02-2012, 22:33
Czy ktoś mocował tym sposobem barierkę (bez wiercenia w płycie balkonu - tylko mocowanie do ściany nośnej? Czy jest to stabilne, bezpieczne? Mam w planie 3 balkony w zarysie litery C i położony granit na balkonie, nie chciaałbym tego nawiercać - bo musiałby to chyba zrobić kamieniarz.
Jeśli KaiM jest jeszcze aktywny na forum i wykonał w ten sposób barierkę, byłbym wdzięczny za podzielenie się refleksjami.