PDA

Zobacz pełną wersję : Woda z rzeki do podlewania



powolniak81
21-06-2007, 10:00
Witam wszystkich ! A więc tak - posiadam trawnik ok 150 m. Metr moze dwa od mojej posesji plynie rzeka. Nie jest to oczywiscie Wisla :lol: ale i tak nie narzekam. Jakis czas temu pojawil sie u mnie pomysl zeby trawnik podlewac wlasnie woda z rzeki. I teraz mam killka pytan :

1. Czy taka woda wogole sie do tego nadaje ? Dodam, ze jest ona dosyc czysta, sa ryby i bobry.
2. Jakie urządzenia musialbym zakupic ?
3. Czy to sie wogole oplaca ?

pozdrawiam
powolniak

hanka55
21-06-2007, 11:00
Opłaca się. :P
U nas sąsiedzi mają dwie pompy zatapialne, kilkanaście metrów węża i podlewają wodą z Raby ( II klasa czystości wody), ale tak, by nikt nie widział :lol:

femme
21-06-2007, 17:39
Ja mam 15a działki reakreacyjnej i podlewam mój cały ogód wodą z rzeki - Wieprza, oddaloną o 50m od działki. Naprawde się opłaca, mam 4 szlauchy podłaczone do pompy powierzchniowej firmy ASGATEC i kilka przedłużaczy, troche roboty przy każdym podłaczeniu tego wszystkiego, ale warto. Polecam.

powolniak81
21-06-2007, 20:15
Ok. Chyba sie zdecyduje na takie rozwiązanie. Tylko mam jeszcze jedno pytanie - jakie sa koszty dzialania tego urzadzenia ?

pozdrawiam

BeenPL20
21-06-2007, 20:21
Na pewno się opłaca (porównując wydaną kasę za prąd w stosunku do ceny wody). Polecałbym pompę powierzchniową do czystej wody z jakimś sitkiem na wężu wciągającym coby pompa nie brała jakiś większych syfów z rzeki np.KLIK (http://www.nomi.pl/index1.php?Content=products&product=683) lub podobne. Radzę patrzeć na parametry przy zakupie. Jeśli chcesz spryskiwać trawnik za pomocą zraszacza pompa musi dawać duże ciśnienie (wydajność to drugorzędna sprawa; ale nie mniej niz 800-1000 l/h). W w/w pompie wysokość podnoszenia to 40 m do zraszacza raczej by się nadawała. Ja mam pompę zanurzalną w studni i 50 metrów metrów węża. Wysokość jej podnoszenia to 60 m świetnie pracuje z zraszaczem obrotowym o promieniu zraszania 7m.
Pompę powierzchniową musiałbyś zainstalować nie dalej niż kilka metrów od rzeki (wysokość zasysania w przykładzie 8m; w poziomie pewnie trochę więcej)

A jakie koszty pracy? To już można obliczyć znając cene energii elektr. u ciebie, czas pracy pompy i jej moc :lol:

Pozdrawiam.

G.N.
22-06-2007, 08:52
..... (wysokość zasysania w przykładzie 8m; w poziomie pewnie trochę więcej)....
Zdecydowanie więcej. Wysokość zasysania jest wprost proporcjonalna do potrzebnego podciśnienia, a właściwie odwrotnie :wink: (0,1 atm/m) czyli zupełnie teoretyczny max to 10 m, a w poziomie to tylko opory na rurze wzrastają. Na cieniutkiej rurce spadki wydajności na każdym metrze będą spore, na grubej rurze niezauważalne.
Np. u mnie, fakt że wysokość zasysania żadna bo poniżej metra, ale w poziomie grubo ponad 100 m rura 5/4 cala i hydrofor o wysokości zasysania do 8m radzi sobie bez problemu.

JoShi
22-06-2007, 09:18
A jak to wygląda od strony prawnej?

Piotrek1
22-06-2007, 10:04
Kradzież?? 8) :P :wink:

hanka55
22-06-2007, 10:30
yhmmmm...

Art. 48. 1. Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokojenia potrzeb osobistych i gospodarstwa domowego lub rolnego bez stosowania urządzeń specjalnych oraz do wypoczynku i uprawiania turystyki, sportów wodnych i wędkarstwa.
2. Wydobywanie żwiru, piasku i innych materiałów w granicach powszechnego korzystania z wód może się odbywać w miejscach wyznaczonych przez starostę.

Zwykłe korzystanie z wody.

Art. 49. 1. Właściciel gruntu może dla zaspokojenia potrzeb własnych i gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego korzystać bez pozwolenia wodnoprawnego z wody stanowiącej jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie.
2. Jeżeli właściciel gruntu wprowadza do wody ścieki nienależycie oczyszczone, wójt, burmistrz (prezydent miasta) może nakazać wykonanie niezbędnych urządzeń zabezpieczających wodę przed zanieczyszczeniem lub zabronić wprowadzania tych ścieków do wody.
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do korzystania z wód na potrzeby przemysłowe oraz do korzystania z wody podziemnej do nawodnień za pomocą deszczowni, a także do korzystania z wody podziemnej, jeżeli pobór przekracza 5 m3 na dobę lub wydajność eksploatacyjna ujęcia przekracza 0,5 m3 na godzinę.

Art. 82. 1. Pozwolenia wodnoprawnego w zakresie budownictwa wodnego wymaga w szczególności:
1)wykonywanie urządzeń do regulacji wód śródlądowych,
2)wykonywanie urządzeń zabezpieczających przed powodzią,
3)wykonywanie kanałów, stopni wodnych, zbiorników wodnych i innych urządzeń wodnych służących do przepływu wód lub zmiany poziomu zwierciadła wody,
4)wykonywanie ujęć służących do poboru wody,

http://www.mos.gov.pl/1akty_prawne/ustawy/pw_n.html

ale...wąż w wodzie,lub pompa zatapialna, to raczej malutkie urządzenie specjalne służące poborowi wody....leczniestety mieści się w kategorii urzadzenia melioracyjnego służącego poborowi wody (art.91.3 Prawo wodne)

dusia2006
22-06-2007, 10:40
JoShi
zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego.

Nie stanowi zwykłego korzystania z wód:

nawadnianie gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni,
pobór wody powierzchniowej i podziemnej, w ilości większej niż 5 m3 na dobę,
korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej,
rolnicze wykorzystanie ścieków lub wprowadzanie do wód lub do ziemi oczyszczonych ścieków, jeżeli ich ilość łączna jest większa niż 5 m3 na dobę.

Pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane na:
pobór wód powierzchniowych lub podziemnych w ilości 5 m3 na dobę,
wykonanie studni o głębokości do 30 m na potrzeby zwykłego korzystania z wód,

Haniu zwróć uwagę w zakresie budownictwa wodnego

hanka55
22-06-2007, 10:48
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=616

"Powszechne korzystanie z wód obejmuje tylko używanie wód publicznych do potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez specjalnych urządzeń technicznych i do rekreacji.

Zwykłe korzystanie dotyczy zaspokajania potrzeb gospodarstwa domowego lub rolnego przez właściciela wody, z wyjątkiem m.in. "nawadniania gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni" oraz "korzystania z wody podziemnej, jeżeli urządzenia do poboru wody umożliwiają pobór w ilości większej niż 5 m3 na dobę", gdyż wówczas zwykłe korzystanie z wód staje się korzystaniem szczególnym.

Ustawa z 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy "Prawo wodne" oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że warunek ten zostanie zastąpiony następującym: "pobór wody powierzchniowej lub podziemnej w ilości większej niż 5 m3 na dobę", co oznacza, że korzystanie szczególne z wód będzie miało miejsce zawsze w przypadku przekroczenia poboru ww. wód powyżej 5 m3/dobę."

A pompa i system połączeń giętkich jest już urządzeniem melioracji.
Więc, kwalifikacja poboru, zależy od jednostki kontrolującej ującia powierzchniowe :-?
A na dowód:
spis ujęć nawet ze strumyków i potoczków, prowadzących wodę do wiejskich chat ( i innych, przemysłowych, też :-))) tu:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/karta.php?arch=32&zesp=36&cd=0&referer=&offset=150