PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zagęścić ziemie ?



dodi
21-06-2007, 20:08
Hey

Miesiąc temu "podnosiłem" działkę poprzez nawiezienie ziemi (w niektórych miejscach do 70cm) , chce stawiać ogrodzenie ...słupki zabetonowane a miedzy nimi obrzeża (takie jak do kostki) i siatka.

Co zrobić żeby ziemia szybciej "siadła" ? teraz jest pulchna i napewno ogrodzenie się pokrzywi po czasie. Czy zostaje mi tylko czekać np, do wiosny>

dodi

Luc Skywalker
21-06-2007, 20:18
Uzyj zageszczarki .

romwis
21-06-2007, 20:44
Walec drogowy. Za 20-30 pln-ów przejedzie kilka razy miejsca dla Ciebie strategiczne i spokojnie pojedzie w siną dal.
Ja tak zrobiłem na wiosnę - jak spotkałem i zaprosiłem na działkę pojazd wyrównujący drogi polne we wsi - by poprawić rozjeżdżoną tej zimy ciężkimi transportami moją drogę dojazdową (170 m).
pzdr.
-romwis

aero
22-06-2007, 07:39
teoretycznie zagęszczarka
praktycznie grunt siądzie i tak :(
niestety najlepszym rozwiązaniem jest woda i mróz.
jeśli chcesz uzyskać w miarę szybko twarde podłoże to zlewaj je mocno wodą przez ok tydzień a później dopiero zagęszczarka.
po zimie grunt niestety jeszcze się obniży
pozdr

dodi
22-06-2007, 08:05
z tego co sie orientuje to zagęszczarka po ziemi nie pojedzie, jak pisał kolega można użyć walca i to wydaje sie najbardziej sensowne, są takie walce w wypożyczalni 1,5T. Faktem jest jednak że grunt siądzie po zimie. Dlatego chcę spieszyć się z ogrodzeniem ponieważ nie mam żadnego sąsiedztwa i gołe pola wokoło.

dodi

22-06-2007, 08:15
z tego co sie orientuje to zagęszczarka po ziemi nie pojedzie ...
posyp ziemie piaskiem lub pospólką - to pojedzie ...

bladyy78
22-06-2007, 09:09
Ja na twoim miejscu albo nie robił bym ogrodzenia w tym roku albo ogrodzenie zrobił bym prowizoryczne bo szkoda wydawać dwa razy kasę i za rok robić to samo jeszcze raz. Kup dłuższe słupki i wbij je młotem porządnie w ziemie następnie rozciąg siatkę, a w przyszłym roku powyciągasz je i zrobisz to już porządnie. Możesz tez dokopać się do rodzimego gruntu i na nim ustawić ogrodzenie.

Barbossa
22-06-2007, 09:17
takiej grubości ziemi to nic porządnie nie zagęści, a przynajmniej nic co by dało tam radę wjechać

dodi
22-06-2007, 10:37
Wykonawca który ma to robić mówił że oni wiercą dziury pod słupki, ciekawe jak głęboko mogą to zrobic.. czy znacie możliwości tego urządzenia?

dodi

22-06-2007, 10:57
... znacie możliwości tego urządzenia?

dodi

do zwykły świder ... sam nic nie uwierci
kogo do obsługi tegoż "urządzenia" wykonawca wyznaczy ?
jakis cherlak - wróze 80 cm głębokości
jak dobrze wyżarty osiłek - 1,20 m ...

dodi
22-06-2007, 11:19
chyba że taki świder na koparce, coś takiego widziałem, to może by poszło głębiej. Dokopać sie do rodzimego gruntu i zalać słupki wyżej , po zimie uzupełnic ziemie.

moze tak...


dodi

22-06-2007, 11:31
przejechać kołami jakiegoś cięzkiego sprzętu po trasie ogrodzenia kilka razy i wiercic ręcznie

Eltom
25-06-2007, 21:31
jakis cherlak - wróze 80 cm głębokości
jak dobrze wyżarty osiłek - 1,20 m ...

Zależy w czym.
U mnie w ilastej glinie były takie miejsca, że porzucałem stopniowo dołkownik fi 30 na rzecz fi 12, a tego z kolei na rzecz szpadla i kilofa. I po półtorej godziny miałem dołek na 60 cm i głębokie przekonanie, że to wystarczy 8)
A w innym miejscu paręnaście metrów obok wlazłoby po rączkę jakby się lekko oparł. :)
Generalnie: w miękkiej ziemi - świder. W twardej - środki przymusu bezpośredniego. :wink:

graszkaja
27-07-2012, 23:53
Zależy w czym.
U mnie w ilastej glinie były takie miejsca, że porzucałem stopniowo dołkownik fi 30 na rzecz fi 12, a tego z kolei na rzecz szpadla i kilofa. I po półtorej godziny miałem dołek na 60 cm i głębokie przekonanie, że to wystarczy 8)
A w innym miejscu paręnaście metrów obok wlazłoby po rączkę jakby się lekko oparł. :)
Generalnie: w miękkiej ziemi - świder. W twardej - środki przymusu bezpośredniego. :wink:

Koledzy, mam podobny problem. Kilka dni temu zakończyłem zasypywanie fundamentow domu ( poprawiałem izolacje pionowa w 10 - cio letnim domu). Wykop zasypałem ziemia ( czarna ziemia , gdzie niegdzie troche glinki) na głebokośc 1,3 m . Zasypywałem warstwowo po jakieś 10 cm i ubijałem/ugniatałem "depcząc" poprostu nogami. Póżniej na koniec dałem jakieś 30 cm piasku i zlałem go wodą.
PYTANIE : czy grunt jest właściwie zagęszczony i mozna teraz połozyc kostkę ( opaske wokół domu ) ??? Obrzeża były nie naruszone podczas odkopywania domu . Podsypać teraz z 10 cm piasku z cementem , ubic i układac kostkę ????
Czy lepiej poprostu tylko kostke ułozyc na samym piasku , odczekac kilka miesiecy ( powiedzmy na wiosne ) jak grunt osiądzie i wtedy dopiero zrobic podsypke piasek +cement , zagescic i ostatecznie ułozyc kostke ( opaske wokół domu ) ???

Będę bardzo wdzięczny za kilka słów,
z góry dzieki
pozdrawiam
Artur

desmear
28-07-2012, 05:03
bez sensu jest kładzenie kostki gdy ziemia jest pod spodem. w ziemi pod spodem lada moment uruchomią się procesy gnilne a one spowodują powolne siadanie gruntu i zrujnują kostkę. trzeba było zasypać całość piachem

graszkaja
28-07-2012, 08:57
bez sensu jest kładzenie kostki gdy ziemia jest pod spodem. w ziemi pod spodem lada moment uruchomią się procesy gnilne a one spowodują powolne siadanie gruntu i zrujnują kostkę. trzeba było zasypać całość piachem

Zasypanie fundamentów ziemia ( gruntem rodzimym ) ma jednak sens, ponieważ jeżeli zasypałbym ściany piwnicy piaskiem powstałaby tzw. studnia . Woda gromadziłaby sie w strefie piasku i jezeli poziom wód gruntowych podniósłby się - woda wlewałaby się do obszaru zasypanego piaskiem.

Czyli kolega raczej sugeruje azeby teraz prowizorycznie ułozyc tą kostke ( opaske wokól domu)poniewaz mimo wszystko zimia jednak troche "siadzie" tylko na podsypce z piasku ?! po roku zdejme kostke ( nie jest tego duzo 11 m kw. ) podsypie cementem , wymieszam , zagęszcze i powtórnie ułoże kostke - juz docelowo :))
Co kolego mysli o takim rozwiązaniu ?
Z góry dzieki
pozdrawiam
Artur

desmear
02-08-2012, 20:42
nie bardzo rozumiem, jaka jest różnica między gruntem rodzimym ziemią a piaskiem. w jedno i drugie "wleje" się woda.
no chyba, że grunt rodzimy to glina która ma w Twoim założeniu uszczelnić i odciąć wodę, ale glina to nie ziemia