PDA

Zobacz pełną wersję : Elektryczny podgrzewacz wody - jaka optymalna pojemność ?



adiz1
22-06-2007, 09:07
Witam. Na potrzeby CWU zamierzam zainstalować w łazience (umywalka i wanna) elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody. Jaka pojemność zbiornika w będzie wystarczającą dla rodziny 2+2 (przy założeniu, że maksymalnie oszczędzam wodę i nie wypełniam nią wanny po brzegi) - 80, 100, 150 czy 200 l ? Chodzi mi oczywiście też o kompromis między komfortem, a kosztami.

Cpt_Q
22-06-2007, 09:56
Moim zdaniem 100 powinien wystarczyć, jeżeli poważnie traktujesz słowo oszczędzanie. Ja mam taki od lat, wprawdzie trochę nas ubyło, ale podgrzewacz i tak pracuje na II taryfie tylko - nie non-stop.
Kiedyś też popracowałem nad poprawieniem jego izolacji, dołożyłem korek wewnątrz obudowy - akurat byłem w posiadaniu.

margarytka
24-06-2007, 18:41
Adiz ja mam zamontowany 80 l i też korzystam z drugiej taryfy . Mam dodatkowo zamontowany programator, który załącza bojler, tak by woda grzała się w czasie II taryfy. Co prawda korzystamy prawie wyłącznie z natrysku, a tylko od czasu do czasu z kąpieli w wannie. Myślę ,że 100 l powinien spełnić Twoje oczekiwania .

Mirosław Kotuszewski
25-06-2007, 06:32
Nie daj się wpuścić w maliny. Podgrzewacz wody powinien miec minimum 200 litrow wody. Inaczej ciagle bedzie niedostatek cieplej. Szczegolnie jesli zaierzasz grzac tylko w II taryfie. Ja osobiscie mam 300 l. I uwazam, ze to jest w sam raz.

Cpt_Q
26-06-2007, 01:02
Mirosław Kotuszewski Nikt tu nikogo nie zamierza wpuszczać w maliny. Ja stwierdzam fakty - i ciepłej wody mi nie brakuje. I bynajmniej nie chodzimy niedomyci :D

ANNNJA
17-11-2008, 14:49
a jakiej firmy polecacie elektryczne ogrzewacze wody??a modele??
moimi faworytami są:
1. GALMET, mode heros, elektronik
2. Siemens DG80035P, lub DG80037P,
wszystkie modele o pojemności 80l,
kto ma, jak się spisuja i czy zadowolony...dzieki za wszelkie uwagi,,,

zbigmor
17-11-2008, 14:58
Witam. Na potrzeby CWU zamierzam zainstalować w łazience (umywalka i wanna) elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody. Jaka pojemność zbiornika w będzie wystarczającą dla rodziny 2+2 (przy założeniu, że maksymalnie oszczędzam wodę i nie wypełniam nią wanny po brzegi) - 80, 100, 150 czy 200 l ? Chodzi mi oczywiście też o kompromis między komfortem, a kosztami.

Miałem kiedyś 50 litrów i było mało, później 80l i od biedy wystarczyło, ale dzieci były bardzo małe to wanny nie używały. Obecnie mam 100l i jest w pełni OK, ale mój zbiornik ma wężownicę 10kW. Przy używaniu grzałki elektrycznej (latem) czasami mam problemy z brakiem ciepłej wody. Główny problem, że taki zbiornik mając grzałkę 1,5 lub 2kW potrzebuje dużo czasu do podgrzania.
A pro po zbiorników lepszych i gorszych osobiście nie spotkałem takiego z poborem wody z dołu zbiornika, co nie znaczy, że nie wierzę w istnienie takowych.

majkoski
17-11-2008, 17:46
a jak do kominka z płaszczem wodnym chce wybrać to coś, w czym bedzie woda do ogrzewania domku przez kaloryfery i ciepla woda do mycia, to jak to sie nazywa - zasobnik, kocioł czy jeszcze inaczej. I ma mieć także grzałke elektryczną żeby można bylo dogrzewać pradem latem, albo jak sie nie zechce palić w kominku. Wybaczcie, że myli mi sie ta terminologia - im więcej czytam, tym mniej zapamiętuję. Pomóżcie. no i jakiej firmy polecacie. Pozdrawiam

Xiff
17-11-2008, 18:31
Ja mam podgrzewacz Galmet 120 litrow. na dwie osoby jest ok. jak zona chce myc glowe to podkrecamy temp na 90% i wtedy starcza tez dla mnie na prysznic. jak ktos sie chce kapac to wystarcza jak sie tez podkreci temp. na 90%.
trzeba uwazac zeby sie nie poparzyc.. na codzien zmniejszamy temp. zeby byla zdatna do mycia jak sie myje naczynia, rece, czy szybki prysznic..

Osobiscie myslalem o takim czyms zeby podlaczyc 2 bojlery szeregowo. woda z jednego wplywa do drugiego. jak oba sa gorace to jest duzo wody a jak nam nie potrzeba to jeden wylaczamy. Co wy na to? zastanawiam sie nad minusami tej instalacji. 500 zl to nie jest duzo za komfort, a za tyle kupilem swoj baniak.. a dynamika nagrzewania jest wazniejsza. latwiej nagrzac dwa 80 ltr. niz jeden 160litrow. Oczywiscie pod warunkiem ze instalacja wytrzyma...
poddaje pod dyskusje..
pozdro..

Bigbeat
17-11-2008, 18:56
a dynamika nagrzewania jest wazniejsza. latwiej nagrzac dwa 80 ltr. niz jeden 160litrow. Oczywiscie pod warunkiem ze instalacja wytrzyma...

Dlaczego łatwiej?
Tyle samo będziesz grzał 2 po 80l z grzałką o jakiejś mocy, jak jeden 160l z grzałką o dwa razy większej mocy.

P__S
18-11-2008, 12:09
Mam 100l Herosa z elektronicznym programatorem i grzalka 2kW (ponadstandardowa moc). Woda grzeje sie dwa razy na dobe, w tanszej taryfie, do temperatury 65 stopni. Rodzina 2+1. Korzystamy glownie z prysznica, choc nieraz zona nalewa sobie do wanny. Nie przypominam sobie, by kiedys zabraklo cieplej wody. Mysle, ze w racjonalnym jej wykorzystniu pomaga mieszacz termostatyczny zamontowany na wyjsciu ogrzewacza ustawiony na 45 stopni. Woda z tego bojlera wykorzystywana jest wylacznie do celow higienicznych - do kuchni mam oddzielny podgrzewacz.

Jarzeb
18-11-2008, 13:06
80l będzie za mało (zwłaszcza przy II taryfach)
100l jak naprawdę będziesz oszczędzał
ale ja dla spokoju głowy kupiłem teraz 150l

Wgregor
18-11-2008, 13:28
10l pod zlewozmywakiem 15-30 l do łazienki 100l na wannę odzielnym włącznikiem ( np w przedpokoju). podaj @ to wyślę swoje zdjęcia. Termy (poza wannową ) b.blisko kranów (bez cyrkulacji) . Pamiętaj, że niedługo wannę będiesz uyżywał niezmiernie rzadko, dlatego powinna mieć oddzielną termę.

Xiff
19-11-2008, 16:06
Dlaczego łatwiej?
Tyle samo będziesz grzał 2 po 80l z grzałką o jakiejś mocy, jak jeden 160l z grzałką o dwa razy większej mocy.

spoko, jezeli znajdziesz bojler z grzalka 3-4kW i poj 150-200l...
Plusem dwoch osobnych jest to ze mozesz sobie jeden wylaczyc, np. ja kapiele biore w weekendy a prysznice w tygodniu. Byloby wygodniejsze takie sterowanie bojlerem ze w piatek wlacza sie tez drugi.
Oczywiscie minus to koszt drugiego no i trzeba miec na to miejsce i bardziej skomplikowana instalacje...
Nie wiem tez czy to bedzie technicznie odpowiednie zeby na wejscie podac goraca wode, ktora ma przez niego przeplynac... powinno byc ok, ale moze ktos ma jakies pomysly co by moglo sie z tym stac...

zbigmor
24-11-2008, 12:26
Dlaczego łatwiej?
Tyle samo będziesz grzał 2 po 80l z grzałką o jakiejś mocy, jak jeden 160l z grzałką o dwa razy większej mocy.

spoko, jezeli znajdziesz bojler z grzalka 3-4kW i poj 150-200l...
Plusem dwoch osobnych jest to ze mozesz sobie jeden wylaczyc, np. ja kapiele biore w weekendy a prysznice w tygodniu. Byloby wygodniejsze takie sterowanie bojlerem ze w piatek wlacza sie tez drugi.
Oczywiscie minus to koszt drugiego no i trzeba miec na to miejsce i bardziej skomplikowana instalacje...
Nie wiem tez czy to bedzie technicznie odpowiednie zeby na wejscie podac goraca wode, ktora ma przez niego przeplynac... powinno byc ok, ale moze ktos ma jakies pomysly co by moglo sie z tym stac...

Technicznie to oczywiście będzie OK. Trzeba pamiętać o jednym problemie.W typowym bojlerze woda jest cieplejsza na górze i możesz mieć w różnych momentach różną temp. wody przy jej szybkim poborze. Rozsądniejsze jednak wydaje się rozwiązanie z jednym, większym boilerem. Jeden z plusów to fakt, że nawet w ciągu tygodnia przy mniejszym zapotrzebowaniu na wodę możesz utrzymywać niższą temperaturę co przekłada się również na mniejsze straty (jeśli nie ogrzewasz prądem).

Xiff
24-11-2008, 14:34
ogrzewam pradem...

problem z temperatura jest taki, ze jezeli chce wiecej cieplej wody to musze podkrecic temperature. Jezeli sie ktos zapomni to moze sie poparzyc. przy moim trybie zycia, goraca wode mam w weekendy a taka w sam raz w tygodniu. Dwa bojlery rozwiazywalyby ten problem, bo temperature wody mam te sama, tylko w weekend mam jej dwa razy wiecej...

pozdro...