PDA

Zobacz pełną wersję : Porotherm 44 i góra ściany szczytowej



grzegorz_si
23-06-2007, 20:12
Witam
Jak zgodnie ze sztuką powinno się wykończyć górną część ściany szczytowej,
jednowarstwowej z Porothermu 44?
U mnie te "shodki" goście gdzieniegdzie podmurowywali cegłami (bo im się
piła złamała), do głowy im nie przyszło żeby wsadzić styropian do
środka %^&#).
Twierdzą że nic mi to nie zaszkodzi bo i tak między krokwie pójdzie 25 cm
wełny to przysłoni schodki z cegły i zimno mi nie będzie, tylko problem jest tam gdzie krokiew jest
przy murze.
Wymyśliłem więc żeby górną część (tą poziomą) wykończyć styropianem na kleju
i siatce (5 cm) i pas zewnętrznej części jakieś 25 cm tak samo. jest sens
czy nie bardzo?
Od środka do jednej ściany przylega krokiew, przy drugiej krokiew przylega
od zewnątrz. Kazać im wcześniej zachlapać ten pas wzdłuż krokwi zaprawą
cementową, żeby pionowe szpary zatkać?
Proszę o radę bo ekipę mam taką że nic od siebie.
Pozdrawiam

Kris2222
23-06-2007, 20:25
Nic z tej wypowiedzi nie rozumiem , ale jeśli chodzi o te cegły to one nie przemarzają w jednym kierunku, ale także w głąb muru ,za te 25cm wełny i masz zimną ścianę pod sufitem .

grzegorz_si
23-06-2007, 20:34
ściana szczytowa ma kształt trójkąta równoramiennego. Budując ją z pustaków wzdłuż ramion tego trójkąta powstają schodki. Te schodki gdzieniegdzie zamiast murować ściętymi pustakami podmurowano mi cegłą pełną.

Kris2222
23-06-2007, 20:41
nie chodziło o te schodki :D jestem budowlańcem z zawodu i wiem co za schody powstają przy szczytach .Chodziło mi o wytłumaczenie tego co chcesz teraz z tym zrobić?

hala_k
23-06-2007, 20:51
Witam
Jak zgodnie ze sztuką powinno się wykończyć górną część ściany szczytowej,
jednowarstwowej z Porothermu 44?
U mnie te "shodki" goście gdzieniegdzie podmurowywali cegłami (bo im się
piła złamała), do głowy im nie przyszło żeby wsadzić styropian do
środka %^&#).
Twierdzą że nic mi to nie zaszkodzi bo i tak między krokwie pójdzie 25 cm
wełny to przysłoni schodki z cegły i zimno mi nie będzie, tylko problem jest tam gdzie krokiew jest
przy murze.
Wymyśliłem więc żeby górną część (tą poziomą) wykończyć styropianem na kleju
i siatce (5 cm) i pas zewnętrznej części jakieś 25 cm tak samo. jest sens
czy nie bardzo?
Od środka do jednej ściany przylega krokiew, przy drugiej krokiew przylega
od zewnątrz. Kazać im wcześniej zachlapać ten pas wzdłuż krokwi zaprawą
cementową, żeby pionowe szpary zatkać?
Proszę o radę bo ekipę mam taką że nic od siebie.
Pozdrawiam

Nie jestem specjalistą, ale jak zdecydowałeś się na 44 cm porotherm to wymagałbym od wykonawców uzycia tylko tego materiału. Wstawianie cegieł to nieporozumienie. Niech naprawią piłę, lub użyją ręcznej! Wg mnie w polskich realiach nieporozumieniem jest budowanie z porothermu 44 cm. Aby to miało sens pustak powinien być szlifowany i murowany na cienką zaprawę (klej) ciepłochronną. Jesli na zaprawę zwykłą to już katastrofa! Oprócz tego tynk zewnętrzny też powinien być termoizolacyjny, jeśli nie -to trza kleić styropian.
A wykończenie górnej części ściany szczytowej najlepiej styropianem na całej długości. Jeszcze raz powtarzam, nie jestem specjalistą - mogę się mylić.
Do porothermu 44 cm tylko i wyłącznie specjaliści - jeśli dopuścimy innych (np. byłych piekarzy) - to porażka!

grzegorz_si
23-06-2007, 21:08
Na początku chciałem podziękować za zainteresowanie i przeprosić za swój bełkot ;) a teraz mówię co z tym chciałem zrobić.
1. Wzdłuż ramion tego trójkąta tworzącego ścianę szczytową przylega do ściany krokiew (przy jednej ścianie od środka, przy drugiej od zewnątrz). Czy zanim przymocują te krokwie moje majstry powinny zachlapać ten pas ściany który będzie przysłonięty krokwią zaprawą cementową, żeby zalepić pionowe szczeliny w tym porothermie??
2. Myślałem o takim dociepleniu tej ściany:
a. od zewnętrznej strony wzdłuż ramion trójkąta docieplić ją pasem styropianu o grubości 5 cm szerokim na jakieś 18 cm.
b. od góry (poziomo, albo raczej pochyło...) tam gdzie mam 44 cm, czyli na grubości ściany też styropianem.
Podsumowując: od góry i od zewnątrz styropian na kleju. Jest sens czy nie?
Tutaj fotografie tego szczytu:
http://groszek.zsp2.edu.pl/tydzien11/duze/dscn8197.jpg
http://groszek.zsp2.edu.pl/tydzien11/duze/dscn8200.jpg

Tutaj zdjęcie całej ściany, z lewej strony przy powiększeniu widać wyraźnie te cegły

grzegorz_si
23-06-2007, 21:18
Tutaj zdjęcie całej ściany, z lewej strony przy powiększeniu widać wyraźnie te cegły
Nie wkleił mi się link:
http://groszek.zsp2.edu.pl/tydzien11/duze/dscn8204.jpg

Kris2222
23-06-2007, 22:01
Jeśli chodzi o szczeliny to warto zarapować cześć przykrytą przez krokiew.
Twoje rozwiązanie z styropianem jest jak najbardziej prawidłowe , jeżeli już cegły sie pojawiły, a tak na marginesie przy porotermie szczyty zwykle tak wyglądają, dużo zaprawy i jakieś odpady .
z boku przyklej na grubość krokwi .
Warto sie z tym pobawić, bo w końcu budujesz dla siebie i chcesz jak najlepiej.

grzegorz_si
23-06-2007, 23:05
Twoje rozwiązanie z styropianem jest jak najbardziej prawidłowe , jeżeli już cegły sie pojawiły, a tak na marginesie przy porotermie szczyty zwykle tak wyglądają, dużo zaprawy i jakieś odpady .
z boku przyklej na grubość krokwi .

Pytanie czy jest sens dawać ten styropian na całą długość szczytu, czy też wystarczy do tej wysokości do której będę miał strop z wełną w środku? Nie zamierzam ocieplać wełną całej połaci dachu. Górny stryszek będzie nieocieplony.

Drugie pytanie: trzeba ten styropian kołować (nie ma w końcu tego dużo) czy wystarczy go na kleju położyć?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Kris2222
23-06-2007, 23:07
tylko na kleju, w części nieogrzewanej nie potrzeba styropianu