PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepła



karo 03
06-07-2003, 18:39
Buduje dom 360m2. porotherm P+W 30cm izolacja 10cm /jeszcze nie wiem jaka/zastanawiam się nad wyborem żródła ciepła, myślałem o pompie ciepła , może ktoś z grupowiczów ma doświadczenie lub jest użytkownikiem. Prosze o opinię.

HenoK
06-07-2003, 22:24
Buduje dom 360m2. porotherm P+W 30cm izolacja 10cm /jeszcze nie wiem jaka/zastanawiam się nad wyborem żródła ciepła, myślałem o pompie ciepła , może ktoś z grupowiczów ma doświadczenie lub jest użytkownikiem. Prosze o opinię.
Na ten temat było już wiele dyskusji.
Zacznij od przejrzenia istniejacych wątków np. przy pomocy opcji Szukaj pomp* ciep*.
Zajrzyj też do Muratora nr 12/2002 str. 36 - jest tam opisana dobrze działająca instalacja pompy ciepła.
Jak już będziesz miał "konkretne" pytania, to wróć do tego wątku - możemy podyskutować.

07-07-2003, 11:05
PODAJĘ WYKONAWCĘ POMP CIEPŁA P.ŚLĘZAK 0601415198
MOŻNA WSPOMNIEĆ O MNIE www.zaremba.com.pl POSADZKI BETONOWE

HenoK
08-07-2003, 06:55
PODAJĘ WYKONAWCĘ POMP CIEPŁA P.ŚLĘZAK 0601415198
MOŻNA WSPOMNIEĆ O MNIE www.zaremba.com.pl POSADZKI BETONOWE
Może jeszcze pare szczegółów o tym wykonawcy ?
1. Jakie pompy ciepła instaluje (producent, typ) ?
2. Jakie ma doświadczenie (ile zamontowanych instalacji) ?
3. Namiary na wykonane instalacje u zadowolonych klientów.
Bo być może nie warto wydawać tych kilku złotych na rozmowę telefoniczną ?

karo 03
08-07-2003, 17:37
Pszepraszam ,bezwiednie rozpoczołem nowy temat. Zapraszam wszystkich pod tytuł :pompy ciepła ciąg dalszy.

09-07-2003, 20:50
warto

HenoK
10-07-2003, 09:06
warto
Gratuluję odwagi w powyższej wypowiedzi :lol: .
Jak się okaże, że jednak nie warto było, zawsze można powiedzieć - to inny Gość (Anonymous) to napisał.

karo 03
10-07-2003, 14:37
W miarę poznawania tematu wiem coraz mniej. Pomocy!

dobrzykowice
10-07-2003, 16:37
tego typu posty jak powyżej są bez sensu i tylko zaśmiecają forum. Chlopie weź się w garść i wyartykuuj o co ci chodzi. Jeżeli ci chodzi o konkretną odpowiedź to zadaj konkretne pytanie. temat pomp ciepla jest bardzo szeroki przejzyj najpierw to co zostalo napisane dotychczas jak ktoś ci juz to poradzil a potem pytaj konkretnie o to na co nie znalazles odpowiedzi

karo03
11-07-2003, 07:12
Konkretne pytanie: koszt kompletnej instalacji pompy ciepła wraz z wymienikami gruntowymi firmy Weissmann /wszystkie prace i materiały wykonawca/ to około 45 000 zł. Instalacja CO mieszana tz. dół ogrzewanie podłogowe , góra /sypialnie/ instalacja grzejnikowa niskotemperaturowa. Działka 3000 m2.na której nie ma gazu ziemnego .Czy takie rozwiązanie wpełni zaspoki moje ptrzeby na ogrzewanie mieszkania /temp. optymalna to 22-25 C/ i CWU. Czy powinieniem zastosować dodatkowe źródło ciepła np. piec na paliwo stałe,bądź ogrzewanie kominkowe, czy to ma sens. Koszt takiej kotłowni będzie bardzo wysoki .Przedstawiciel producenta twierdzi że koszty eksploatacji takiej instalacji to max 150zł miesięcznie, czy to mozliwe.Proszę o opinie.

HenoK
11-07-2003, 07:38
Konkretne pytanie: koszt kompletnej instalacji pompy ciepła wraz z wymienikami gruntowymi firmy Weissmann /wszystkie prace i materiały wykonawca/ to około 45 000 zł. Instalacja CO mieszana tz. dół ogrzewanie podłogowe , góra /sypialnie/ instalacja grzejnikowa niskotemperaturowa. Działka 3000 m2.na której nie ma gazu ziemnego .Czy takie rozwiązanie wpełni zaspoki moje ptrzeby na ogrzewanie mieszkania /temp. optymalna to 22-25 C/ i CWU. Czy powinieniem zastosować dodatkowe źródło ciepła np. piec na paliwo stałe,bądź ogrzewanie kominkowe, czy to ma sens. Koszt takiej kotłowni będzie bardzo wysoki .Przedstawiciel producenta twierdzi że koszty eksploatacji takiej instalacji to max 150zł miesięcznie, czy to mozliwe.Proszę o opinie.
Oprócz danych, które podłeś ważne jest też sposób rozwiazania wentylacji.
Przy ogrzewanej kubaturze twojego budynku (zakładam ok. 1000 m3) przy dobrze ocieplonych ścianach (U<0,3), podsadzce i dachu i dobrych oknach (U<=1,1) wentylacja będzie następnym elementem krytycznym decydujacym o ogrzewaniu. Warto w tym momencie pomysleć także o rekuperatorze.
Koszt eksploatacji który podałeś jest mało precyzyjny. Czy chodzi o średnią miesięczną za sezon grzewczy, za cały rok, czy maksymalne opłaty w najniekorzystniejszym miesiącu. Dużo zalezy też od lokalizacji Twojej budowy.
Przy dobrze zaprojektowanej instalacji (niskotemperaturowej) średni koszt w sezonie grzewczym nie powinien przekroczyć 150 zł, natomiast koszt ten może być zróżnicowany w poszczególnych miesiącach od kilkudziesięciu złotych na początku i na końcu sezonu grzewczego do ok. 300 zł w najchłodniejszym miesiącu.
Duże zużycie c.w.u. moze ten koszt nieco zwiększyć.
Na wszystkie pytania powinieneś uzyskać odpowiedź przed realizacją - po wykonaniu projektu instalacji. Z projektu powinno wynikać sezonowe zapotrzebowanie na energię, łącznie z wyliczeniem zużycia energii do ogrzewania w poszczególnych miesiącach przy zakładanych przez Ciebie temperaturach w poszczególnych pomieszczeniach, z uwzględnieniem lokalizacji Twojego domu oraz usytuowaniem go w stosunku do stron świata.

karo 03
11-07-2003, 10:34
Dziękuje za opinie.
Czytałem wiele Pana postów i myślę że zna Pan temat dogłebnie.
Buduje dom z porothermu 30 cm + 15 styropian /lub wełna /, salon jadalnia usytuowane są od południa ,kuchnia i 1 pokój na dole od północy. Dom bez piwnic ,izolacja na podbetonie to styropian 10 cm.okna drewniane U 1,1 , kubarura to rzeczywiscie około 1000 m2,dachówka ceramika plus 25 cm wełna mineralna. Dom z podaszem użytkowym położony jest w wielkopolsce. Wentylacja zwykła ,bez dodatków.
Myślę ,że w moim przypadku najlepiej zrobię jak wydam parę złotych na zrobienie własnego projektu co i cwu , bo nie zdołam w czsie poznać dobrze tematu a zawodowo jestem daleko od tych wszystkich instalacji.
Może znajdę na forum osoby znające temat , które chciałyby podjąć się przygotowania takiego projetu.?

karo 03
11-07-2003, 10:38
Dziękuje za opinie.
Czytałem wiele Pana postów i myślę że zna Pan temat dogłebnie.
Buduje dom z porothermu 30 cm + 15 styropian /lub wełna /, salon jadalnia usytuowane są od południa ,kuchnia i 1 pokój na dole od północy. Dom bez piwnic ,izolacja na podbetonie to styropian 10 cm.okna drewniane U 1,1 , kubarura to rzeczywiscie około 1000 m2,dachówka ceramika plus 25 cm wełna mineralna. Dom z podaszem użytkowym położony jest w wielkopolsce. Wentylacja zwykła ,bez dodatków.
Myślę ,że w moim przypadku najlepiej zrobię jak wydam parę złotych na zrobienie własnego projektu co i cwu , bo nie zdołam w czsie poznać dobrze tematu a zawodowo jestem daleko od tych wszystkich instalacji.
Może znajdę na forum osoby znające temat , które chciałyby podjąć się przygotowania takiego projetu.?

dobrzykowice
11-07-2003, 11:33
inaczej mówiąc chodzi ci o to czy PC będzie w stanie ogrzac twój dom ?
Odpowiedź brzmi jak najbardziej ! Nie ma znaczenia jakie jest żródlo ciepla ale na pewno ważny w przypadku PC jest dobry projekt przede wszystkim ogrzewania podlogowego któego później z oczywistych względów nie da sie juz zmodyfikować. Ja realizacje projektu zlecilem w firmie KISAN - koszt 300 zl.
W moim przypadku jedynym i podstawowym zródlem ciepla bedzie PC i ogrzewanie podlogowe w calym domu bez żadnych dodatkowych grzejników.

HenoK
11-07-2003, 12:12
Dziękuje za opinie.
Czytałem wiele Pana postów i myślę że zna Pan temat dogłebnie.
Buduje dom z porothermu 30 cm + 15 styropian /lub wełna /, salon jadalnia usytuowane są od południa ,kuchnia i 1 pokój na dole od północy. Dom bez piwnic ,izolacja na podbetonie to styropian 10 cm.okna drewniane U 1,1 , kubarura to rzeczywiscie około 1000 m2,dachówka ceramika plus 25 cm wełna mineralna. Dom z podaszem użytkowym położony jest w wielkopolsce. Wentylacja zwykła ,bez dodatków.
Myślę ,że w moim przypadku najlepiej zrobię jak wydam parę złotych na zrobienie własnego projektu co i cwu , bo nie zdołam w czsie poznać dobrze tematu a zawodowo jestem daleko od tych wszystkich instalacji.
Może znajdę na forum osoby znające temat , które chciałyby podjąć się przygotowania takiego projetu.?
Mogę pochwalić to, że o pompie ciepła myśli Pan na etapie projektowania (zauważyłem już korektę grubości izolacji z 10 na 15 cm).
Co do wyboru firmy jest ich wiele i warto się rozejrzeć na rynku.
Kubatura jak rozumiem 1000 m3 (a nie 1000 m2).
Nie wiem co to jest wentylacja zwykła.
Przy domu z poddaszem użytkowym przy wentylacji grawitacyjnej i dosyć szczelnych oknach mogą być problemy z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji (0,5 - 1 wymiana na godzinę) zwłaszcza na poddaszu użytkowym (mniejsza wysokość kominów i tym samym gorszy ciąg) . Poza tym do podgrzania powietrza wentylacyjnego potrzeba znacznej ilość energii - dlatego proponuję wentylację wymuszoną i rekuperator.
Życzę owocnych poszukiwań.

karo03
11-07-2003, 19:49
Dziękuje za opinie. Zaczynam szukać ,o ostatecznych decyzjach poinformuje na forum.
Pozdrawiam.