PDA

Zobacz pełną wersję : przekrój kanałów - rozprowadzenie powietrza z kominka



mariooo
25-06-2007, 13:45
Witam,

Zastanawiam sie jak dobrac przekroj kanałów do rozprowadzenia cieplego powietrza z kominka. Sytuacja wyglada tak, ze do ogrzania na parterze bede mial ok 70m2 i na pietrze ok 70m2 (troche dziwnie, ale to dlatego ze do garazu i koltowni nie doprowadzam instalacji). na parterze powierzchnia 50m2 bedzie ogrzewana bezpośrednio przez kominek (brak dodarkowych nawiewów)

w kominie moge wykozystac kanal 12x17 dub 15x17. Jak dobrac szerokosc przewodów (chcialem rowniez zamontowac wentylator, ale tez nei wiem jak dobrac jego moc). od kominka do wentylatora do przebycia bedzie droga ok 5m.

czy wystarczą kanały o średnicy wewn fi10?? jak dobrac moc wentylatora??

carolco
03-07-2007, 09:29
Jestem własnie w takiej samej sytuacji jak ty. Sam bede rozprowadzal DGP przez komin wentylacyjny. Fachowcy ktorzy montuja takie kominki twierdza ze wystarczy jak rozprowadzi sie powietrze do max 5 pomieszczen to srednica DGP wystarczy fi 100. Turbina podobno nie moze byc w poziomie o wkladu wiecej jak 1,5m. Moze byc zainstalowana wysoko np. na poddaszu. Ja bede prowadzil rozprowadzenie przez 3 kanaly 15x18. Jedynie to co sie martwie to ze kanal dymowy do kominka tez ma jakies 15x19 cm a ja podlaczam kominek o mocy nominalnej 15 KW z wylotem fi 200. Mam nadzieje ze bedzie dostatecznie dobry ciag.