PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja CO



antonof
25-06-2007, 22:03
Proszę o opinię tak wykonanej instalacji CO i CUW.
http://images27.fotosik.pl/7/78ca3573d52f0256.jpg (www.fotosik.pl)
Mam jeden dylemat. Sterownik do pieca ma jedno wyjście do pompy CO i jedno CUW, natomiast ja mam zamontowane dwie pompy: na parter i poddasze oraz jedną do CUW. W sumie w całym układzie ma pracować cztery pompy: od cyrkulacji-1szt. (pomijam bo pracuje oddzielnie), CO-2szt. i CUW-1szt. Max. pobór prądu na sterowniku to 1A. Gdybym chciał załączyć trzy pompy po max. obciążeniem to daje mi to pobór prądu rzędu 1.2A (3x90W). Czy to aby nie spowoduje przeciążenia czy coś w tym stylu - nie znam się na elektronice.
Planowane uruchomienie pieca za 2 dni.

adam_mk
26-06-2007, 00:07
Witaj
Jak masz problem tylko z obciążeniem styków (elementu załączającego) to zamiast pompy wepnij tam odpowiedni przekaźnik o właściwym dopuszczalnym obciążeniu.
Tym sterownikiem można załączyć i 100A stycznik.
Drobiazg usuwający obawy o przeciążenie.
Adam M.

beton44
26-06-2007, 06:44
a co to jest to niebieskie:

http://images23.fotosik.pl/8/bc30e80c7a3badd0med.jpg

lukol-bis
26-06-2007, 07:18
Zawór różnicowy.
Otwiera instalację, przy wzroście temperatury kotła, w czesie kiedy pompa nie pracuje.
Pozdrawiam

KosR
26-06-2007, 07:36
Jak dobrze widze masz sterownik firmy tech, tam siedzą przekaźniki 16A wiec z Twoimi pompami sobie poradzą bez obaw. Tak na marginesie to sterownik jest całkiem fajny w porównaniu do Geco ja taki mam i nie jestem zadowolony. Instalacja wygląda na zrobioną dobrze o zaworach różnicowych i mieszącym nie zapomnieli, instalacja jest w układzie otwartym ? Kocioł jak dobrze rozpoznaje jest firmy Fakora, żeliwny. Miałem taki kupić ale odstraszyła mnie cena i dość trudne do czyszczenia kanały. Ja mam kocił firmy klimosz i jestem b. zadowolony chwale sobie bardzooo duży zasobnik na węgiel. Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem systemu zasilana awaryjnego ewentualnych braków prądu się teraz nie boje ;)

beton44
26-06-2007, 07:44
Zawór różnicowy.
Otwiera instalację, przy wzroście temperatury kotła, w czesie kiedy pompa nie pracuje.


czyli : instalacja NIE MA WZNOŚNEJ RURY BEZPIECZEŃSTWA

bo ma tę rurę zatkaną jakimś zaworkiem:



czyli instalacja wykonana niezgodnie z /pomijając przepisy/ zdrowym rozsądkiem :cry:

KosR
26-06-2007, 08:30
Obecność tego zawowru nie świadczy ze układ jest zamkniety ! przyjrzyj się dobrze gdzie jest ten zawór i co on zatyka. Zasada jest prosta jeśli pompa pracuje zawór jest zamknięty, jeśli nie pracuje (np. zabrakło prądu) jest otwarty i umożliwia grawitacyjne krążenie wody. Na fotce nie można jednoznacznie stwierdzić czy układ jest otwart/zamkniety. Jeśli faktycznie jest zamknięty to ja bym tak zostawił i wstawił zawór bezpieczeństwa. Zapewne zaraz się rozpęta burza że tak nie wolno robić ;) ale np. w Niemczech takie instalacje są dozwolone dla kotłów retortowych. Ryzyko zagotowania wody jest niewielkie w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów na węgiel.

Tak na marginesie jak by wszystko miało być zgodne z PN to jeśli mamy jakikolwiek kocił na paliwo stałe to na grzejnikach nie można stosować zaworów termostatycznych.

antonof
26-06-2007, 08:30
Naczynie wzbiorcze jest - instalacja w układzie otwartym, co prawda nie widać rurki bo nie została jeszcze zamontowana. Piec to faktycznie Fakora ze sterownikiem firmy TECH. Co do ceny - za piec zapłaciłem ok. 6800zł (7% VAT)
bezpośrednio u producenta po wielu negocjacjach.
Jeśli chodzi o zawory zwrotne/różnicowe to ma być zamontowany jeszcze jeden właśnie na rurze od naczynia wzbiorczego, tak aby woda z układu CO nie miała możliwości przedostać się do układu CUW.

antonof
26-06-2007, 08:35
Aha interesuje mnie jeszcze temat awaryjnego zasilania. Jak to wykonaliście. Wiem, że najprościej byłoby kupić agregat prądotwórczy ale to nie załatwia całkowicie sprawy. Jest on przeraźliwie głośny. U mnie instalacja CO na poddaszu powinna zadziałać na grawitacji, podobnie CUW.

piejar
26-06-2007, 08:52
Śliczna instalacja, prawie tak jak moja :wink: .
Ja mam Malejkę ze sterownikiem Tech ST-37 i wszystko pięknie hula.
Mam jednak jedną wątpliwość: masz ekstra pompkę na CWU i "kulę" dla zapewnienia obiegu grawitacyjnego przy zaniku napięcia (ja kulki nie mam). Obawiam się jednak, że nawet przy wyłączonej pompie (wtedy gdy temperatura wody w bojlerze jest większa od zadanej) kocioł będzie Ci grzał bojler grawitacyjnie. U siebie mam jeszcze zawory zwrotne przy pompach żeby nie przeciągały wody między obiegami.

KosR
26-06-2007, 09:06
Jeśli chodzi o zasilanie awaryjne ja skorzystałem z gotowego rozwiązania www.c-system.com.pl

Temat juz poruszałem na forum, mozna przeczytać jak w praktyce się spisuje.

antonof
26-06-2007, 09:28
Z informacji zasłyszanej od mojego instalatora to na grawitacji powinna pójść CUW i CO na poddaszu. Co do wyciągania wody to jeszcze się dokładnie popytam, Ale wydaje mi się, że same pompy też są w jakimś sensie zaworami, przez które nie będzie dochodziło do podmieszania wody.

vitobieda
26-06-2007, 10:29
Naczynie wzbiorcze jest - instalacja w układzie otwartym, co prawda nie widać rurki bo nie została jeszcze zamontowana. Piec to faktycznie Fakora ze sterownikiem firmy TECH. Co do ceny - za piec zapłaciłem ok. 6800zł (7% VAT)
bezpośrednio u producenta po wielu negocjacjach.
Jeśli chodzi o zawory zwrotne/różnicowe to ma być zamontowany jeszcze jeden właśnie na rurze od naczynia wzbiorczego, tak aby woda z układu CO nie miała możliwości przedostać się do układu CUW.

Mam pytanie odnośnie tej ceny . Vat 7% jest liczony w przypadku sprzedaży urządzenia razem z montażem, czy u Ciebie montuje kotłownie ekipa z Fakory?
bo piszesz że kupiłeś po wielu negocjacjach bezpośrednio u producenta ze stawką 7%.

antonof
26-06-2007, 10:58
Piec sprzedany z "usługą montażu" dlatego cena ok. 6800. VAT co prawda mógłbym odzyskać ale dopiero w przyszłym roku.

vitobieda
26-06-2007, 12:29
[quote="antonof"]Piec sprzedany z "usługą montażu" dlatego cena ok. 6800. VAT co prawda mógłbym odzyskać ale dopiero w przyszłym roku.[/quot
Czyli taką fakture wystawiła Fakora?

Macius_PL
07-11-2007, 21:13
Witam , dawno nie pisałem , domek zbudowałem i zamieszkałem z rodziną.
Na poważnie :
Mam pytanie do użytkowników programatora ST-37.
Pokombinowałem z ustawieniami ze względu na całoroczne używanie pieca ( WSZYSTKIM POLECAM GROSZEK KOKSUJĄCY :evil: ) i mam problem z ustawieniami sterownika ST-37 . Mianowicie skubany nie wypala DOBRZE węgla (przedtem było OK ). Z serwisem żyje w dobrze ale ..... , Piec z Krzepic "Polspaw" (fajni ludzie) wersja oprogramowania 1.4.0 firmowana . Jeśli ktoś ma doświadczenie to prosze o info 8)

kaczorek.
08-11-2007, 09:58
Obecność tego zawowru nie świadczy ze układ jest zamkniety ! przyjrzyj się dobrze gdzie jest ten zawór i co on zatyka. Zasada jest prosta jeśli pompa pracuje zawór jest zamknięty, jeśli nie pracuje (np. zabrakło prądu) jest otwarty i umożliwia grawitacyjne krążenie wody. Na fotce nie można jednoznacznie stwierdzić czy układ jest otwart/zamkniety. Jeśli faktycznie jest zamknięty to ja bym tak zostawił i wstawił zawór bezpieczeństwa. Zapewne zaraz się rozpęta burza że tak nie wolno robić ;) ale np. w Niemczech takie instalacje są dozwolone dla kotłów retortowych. Ryzyko zagotowania wody jest niewielkie w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów na węgiel.

Tak na marginesie jak by wszystko miało być zgodne z PN to jeśli mamy jakikolwiek kocił na paliwo stałe to na grzejnikach nie można stosować zaworów termostatycznych.

hmm mozna na forum znaleźć wypowiedz forumowicza któremu kocioł napęczniał ...

rura do naczynia wzbiorczego powinna wychodzic zaraz za piecem a nie gdzieś niewiadomo gdzie po iluś tam zaworach

a w niemczech to nawet mercedesy na solary mają...

wydaje mi się ze instalacja jest zrobiona w układzie zamknietym a tak być nie powino. :o

Pozatym instalacja wygląda ładnie i schludnie

toma1
09-06-2012, 12:29
Odswierze temat. Panowie mam kociol sas ze sterownikiem ecoMAX 250, sterownik ma wyjscie na pompe co i cwu, a ja jesze mam dodatkowa pompe do podlogowki, jak to poprawnie podlaczyc pod sterownik.