PDA

Zobacz pełną wersję : Kredyt termomodernizacyjny



Piotr_K
07-07-2003, 11:27
Cześć!
Chciałbym w domku jednorodzinnym zmienić cały system ogrzewania. Posiadam piec gazowy (ma 19 lat) i starą instalację CO (grube rury, żeliwne grzejniki). Słyszałem, że istnieje coś takiego jak kredyt termomodernizacyjny. Czy ktoś z Was korzystał już z tego kredytu? Czy są jakieś szanse na jego uzyskanie?

Pzdr
Piotr

Piotr Jan
07-07-2003, 15:13
Co prawda nie korzystałem z tego kredytu, ale sporo indywidualnych inwestorów wyremontowało dom z tych środków. Chyba najwięcej informacji jest na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Niestety nie pamietam strony ale łatwo ją znaleźć. Ważne jest aby termorenowacje przeprowadzić kompletną - instalacja, źródło, docieplenie. Niewiem jakie jest teraz oprocentowanie dopiero ono pokarze jaka jsest opłacalność kredytu. Najlepiej wykorzystać profesjonalnego "audytora energetycznego" który opracuje audyt i przygotuje wniosek kredytowy. Powodzenia ! :)

pozdrwienia

07-07-2003, 19:31
Co nieco wiem na ten temat, ale zależy:
Kiedy budowany dom?
Jaka miejscowość?
Typ własności?

Piotr_K
08-07-2003, 09:13
Dzięki za odzew.
Dom jednorodzinny budowany był na przełomie lat 70-tych i 80-tych, lokalizacja: Piła, własność prywatna.

Pozdrawiam

08-07-2003, 16:05
Z pewnym przybliżeniem jest tak:
Wysokośc kredytu określona jest przez audytora który "wylicza" zyski ze skutków działania przedsięwzięcia termomodernizacyjbego w postaci mniejszych rachunków za energię przeznaczaną na cele grzewcze.
Kredyt nie może być wyższy niż suma tych zysków za okres kredytowania.
Premia termomodernizacyjna to datek od Państwa na pokrycie odsetek od kredytu (i ciut jeszcze chyba).
Wiek budynku ma znaczenie o tyle o ile jego zapotrzebowanie energetyczne koresponduje ze współczesnymi budowie odp. normami budowlanymi.
Myślę, że sama wymiana systemu ogrzewania nie wystarczy, należy pożenić to z dodatkowym dociepleniem budynku.

Audytor
31-07-2003, 15:14
Jestem audytorem energetycznym.

Premia termomodernizacyjna zawsze wynosi 25% od udzielonego kredytu.
Budynki z lat 70 i 80 nie mają problemów z uzyskaniem ww. premii.

piotr.nowy
01-08-2003, 16:18
Jestem audytorem energetycznym.

Premia termomodernizacyjna zawsze wynosi 25% od udzielonego kredytu.
Budynki z lat 70 i 80 nie mają problemów z uzyskaniem ww. premii.
A przy domu nowobudowanym? Czy można "pożenić" kredyt termomodernizacyjny ze standardowym na budowę n.p. jeśli zastosujemy jakieś odpowiednie rozwiązania energooszczędne czy coś ??? :o

04-08-2003, 15:16
Nie bardzo.

Wprawdzie nigdzie nie jest napisane, że nowe budynki: NIE, ale budynek nowobudowany powinien spełniać przepisy ochrony cieplnej, które praktycznie eliminują możliwość wykazania ekonomicznego uzasadnienia dla jakiś dodatkowych działań.
Modernizacje, które moża dodatkowo zrealizować to np. higrosterowane nawiewniki okienne, albo coś z odnawialnych źródeł ciepła (chociaż tu z opłacalnością ekonomiczną bywa różnie), no i oczywiście wszelkie sprawy z kominkiem, ale jaką alternatywą do istniejącego innego, źródła ciepła.

vacus
05-08-2003, 12:52
Może ktos jednak zna sposób na pozyskanie prefernycjnych środków dla nowego budownictwa (termoizolacja odnawialne źródła energii). Z tego co ja znam to jest kredyt na źródła odnawialne w BOŚ-u, ale na dzień dzisiejszy oprocentowanie prawie 4 % + 2 % prowizji, bardziej interesowałyby mnie atrakcyjniejsze formy

Audytor
05-08-2003, 22:41
No są różne źródła finansowania OZE. Przede wszystkim środki Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). W zależności od województwa fundusze oferują różne programy, niektóre b.ciekawe. Np. WFOŚ w woj. śląskim funduje koszt pompy ciepła (urządzenia)(zdaje się że powyżej pewnej mocy), gdzie indziej jest możliwość umorzenia pożyczki na kolektory słoneczne itd.
Polecam stronę www.termomodernizacja.com.pl - są tam linki do wojewódzkich funduszy. Jest tam także forum, ale na razie się rozkręca, za to specjaliści z portalu szybko odpowiadają.
Z reguły pomoc z WFOŚiGW jest przeznaczona dla inwestorów większych niż dom jednorodzinny. Poza tym niektóre programy sa martwe - przaktycznie nie sposób spełnić wymagań stawianych przez WFOŚ.
Acha, z produktami bankowymi z BOŚ radzę uważać. Niektóre z nich są dość podstępne, np. dostaniesz niskooprocentowany kredyt, ale musisz skorzystać z usług wykonawcy z listy BOŚ. A wykonawca nie koniecznie jest najtańszy - w końcu płaci za znalezienie się na liście BOŚ :-?

vacus
06-08-2003, 06:15
Wielkie dzięki

06-08-2003, 15:16
Z pewnym przybliżeniem jest tak:
Wysokośc kredytu określona jest przez audytora który "wylicza" zyski ze skutków działania przedsięwzięcia termomodernizacyjbego w postaci mniejszych rachunków za energię przeznaczaną na cele grzewcze.
Kredyt nie może być wyższy niż suma tych zysków za okres kredytowania.
Premia termomodernizacyjna to datek od Państwa na pokrycie odsetek od kredytu (i ciut jeszcze chyba).
Wiek budynku ma znaczenie o tyle o ile jego zapotrzebowanie energetyczne koresponduje ze współczesnymi budowie odp. normami budowlanymi.
Myślę, że sama wymiana systemu ogrzewania nie wystarczy, należy pożenić to z dodatkowym dociepleniem budynku.

Znam wspólnote mieszkaniową, która zrobiła cały remont z ociepleniem i wymianą instalacji. Dostali zwrot 25% kosztów, to sie nazywa premia termomodernizacyjna.
A z odsetkami to nie ma nic wspólnego !

Yamaha
15-02-2006, 15:55
ja również chciałbym sie dowiedziec czy ktoś skorzystał z takiego kredytu i może sie podzielić ewentualnymi wnioskami dziekuje i pozdrawiam :)

sys
04-10-2006, 11:57
podbijam temacik by nie nabijać nowego...
...skorzystał już ktoś z takiej formy finansowania ?
...stałem się świeżym właścicielem domku z przełomu lat 70-80-tych , i chcę go ocieplić , powymieniać okna , drzwi, zmienić CO. Chciałem zrobić część inwestycji ze środków własnych, część z przyznanego kredytu w jakimś tam banku, ale po przeczytaniu artykułu "Czy Twój dom ma ciepłe ściany?" w "Mieszkaj Taniej"(dodatek do nr 10/06 ŁADNY DOM) dowiedziałem się o finansowej pomocy państwa...
...gdzie trzeba złożyć wnioski, co trzeba przygotować...może ktoś ma to już za sobą ...

sSiwy12
04-10-2006, 12:01
Te dopłaty na termomodernizację dotyczą przedsiębiorców, a nie indywidualnych posiadaczy domów. Niestety.

sys
04-10-2006, 12:07
czyżby pisali bzdury ? :roll:
...myślałem, że to chodzi o nas, zwykłych posiadaczy nieruchomości... :evil:

sSiwy12
04-10-2006, 12:15
No może nie do końca jest tak. Teoretycznie istnieją mozliwości, lecz gminy musiały by opracować specjalny program, zgłosić się o dotację z UE, lub innych funduszy. Jest to bardzo pracochłonne, a przede wszystkim kosztowne (zrobienie wniosku). Więc jest tak jak jest - choć słyszałem o gminie (tu na forum), która dopłacała do PC.

robercikzs
03-11-2006, 09:39
Te dopłaty na termomodernizację dotyczą przedsiębiorców, a nie indywidualnych posiadaczy domów. Niestety.

Od wczoraj interesuje sie tym tematem i wyczytalem, iz osoby fizyczne (m.in. posiadacze domow jednorodzinnych) rowniez moga starac sie o kredyt z premia termomodernizacyjna.

Czy ktos mial juz z tym do czynienie? Jakie jest oprocentowanie?

Pozdrawiam.

sSiwy12
03-11-2006, 09:52
A gdzie to wyczytałeś? Czy to projekt, czy obowiazujace zapisy?

robercikzs
03-11-2006, 10:39
http://cieplej.pl/Porady/Domy_jednorodzinne/1053699498.shtml


Z premii będą mogli korzystać wszyscy inwestorzy bez względu na status prawny, a więc np.:

osoby prawne (np. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego),
gminy,
osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych,
wspólnoty mieszkaniowe.

To samo pisza na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, ktory to przyznaje wlasnie te premie do kredytow.
http://www.bgk.com.pl/fundusze/ft/ft_zasady.jsp

sSiwy12
03-11-2006, 12:03
To oczym piszesz jest faktycznie premią termomodernizacyjną wypłacaną, po wykonaniu i rozliczeniu inwestycji i jest przekazywane do banku kredytującego na poczet spłat zaciągnietej pozyczki. Istnieje "toto" chyba od 1998r, przy czym pamiętać należy, że bank udzielający kredytu udziela go na "normalnych komercyjnych" zasadach - czyli trzeba mieć zdolność kredytową, zabezpieczenia kredytu, odsetki i prowizja rynkowa, itp. Tu nie ma preferencji. A trzeba zainwestować w audyt, który nie jest tani.
Szacunkowo licząc mozemy tu mówić o premii w wysokości około 8.000,- pomniejszonej, o koszty audytu, projektów itp. Łacznie zmniejsza to miesięczną rate kredytu o około 50,-. (przy kredycie na okres 10 lat).

robercikzs
03-11-2006, 13:12
Czyli od tej kwoty np 8 tys. zl odejma mi jeszcze koszty audytu?
Wyczytalem, ze audyt szacunkowy kosztuje 100zl netto, ale to jest jakies 7% kosztów calego audytu. czyli dostalbym jakies 6tys zl. Tyle to mnie wyniosa odsetki. Ale sa laskawi.
Jedyny plus tego, to ze mozna od razu robic, a nie czekac na uzbieranie funduszy.
Tylko jesli nie przyznaja premii, to jestesmy w plecy z odsetkami i kosztami audytu, czyli 10 tys. w plecy.