PDA

Zobacz pełną wersję : wodociąg na swój koszt?



snipes
28-06-2007, 14:38
:evil: :evil: :evil:

kupiłem fajną działkę z drobną wadą - leży w obrębie strefy sanitarnej wokół nieczynnego cmentarza.

nie mogę na niej zbudować studni do poboru wody - zgodnie zplanem muszę czekać na wodociąg

gmina planuje budowę na mojej ulicy wodociągu i kanalizacji ale niestety nie dotrze on do mojej działki

oczywiście rozpoczynam procedurę odwoławczą itd ale mamy pytanie natury ogólnej:

czy myśleć o podciągnięciu wodociagu na własną rękę do działki – to byłoby jakieś 150 metrów- jakie to mogłyby być koszty?

o jedną działkę od mojej stoją domy tam już strefa sanitarna nie sięga i zastanawiam się czy nie zapłacić komuś za udostępnienie odwiertu na jego terenie

co sądzicie: wodociąg czy studnia u sąsiada?

plutek
28-06-2007, 17:58
Zdecydowanie wodociąg.
Jeżeli ktoś sie będzie budował w Twojej okolicy to pewnie będzie musiał się podpiąć do Twojego wodociągu a co za tym idzie - zwrot części kosztów poniesionych na budowę. Niektórzy robią wodociąg po 200-250 m.
Zawsze będzie pewność, że jakość wody jest dobra.

Paulka
28-06-2007, 18:56
ja mam podobny dylemat :-?
Gdyby tylko można być pewnym wody ze studni :roll: (że będzie,że dobra,że na zawsze)
:wink:

pawciupag
28-06-2007, 19:15
mpoplaw
PostWysłany: Czw, 28 Czerwiec 2007 19:19 Temat postu:
zdecydowanie studnia, ja za swój wodociąg zapłaciłem na gotowo 15 tyś za 23 mb, a potem przekazałem go tytułem darmy na rzecz gminy, papierkologia trwała bardzo szybko tylko 1,5 roku, a budowa 1 dzień, studnia kosztowała by mnie taniej i była by w miesiąc ale dopiero teraz jestem mądry

mpoplaw, dlaczego za 23 metry taki koszt. Ja będę robił przyłącze 120 metrow średnicy 63 mm. Miało być na początku jako rozbudowa sieci przewodem 110mm z hydrantem ale gmina nie chce doplacać do inwestycji i zmienili warunki na przyłącze. Szacowany koszt ok. 10 tys. więc nie bardzo wiem dlaczego za 23mb zapłacłeś tyle kasy.

snipes
28-06-2007, 20:10
ja tez wolałbym studnię ale nie dostanę pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego ze względu na brak możliwości budowy ujęć wody w obrębie strefy ochronnej wokół cmentarza

byłem w gminie - nawet jeśli nie zmienią swoich planów inwestycyjnych to i tak będę miał góra 100 m przyłącza.

dzięki za info o kosztach

bwojtek
28-06-2007, 20:30
Zdaje się, że mpoplaw budował "prawdziwy wodociąg", który podarował później gminie. Natomiast można przecież wybudować prywatne przyłącze długości 100m rurą np. 40mm (ma mam 120m rurą 32 i ciśnienie jest OK) w zwoju i koszt wykonawstwa będzie śmieszny...

pawciupag
28-06-2007, 20:58
bo tak to wygląda w Polsce, budowa kosztowała 5 tyś, 5 tys papierkologia, i kolejne 5 tyś włączenie do sieci ZWiK, użyj opcji szukaj pisałem o tym na forum szczegółowo

no tak, niestety nie mam czasu wyszukiwać wszystkich postów.
Jeśli to 5 tys. to opłata za podłaczenie do sieci wodociągowej to wg już często przytaczanych przepisów jest to niezgodne z prawem, ale kto ma siłę walczyć z takimi praktykami. Ten temat był poruszany i w lokalnych gazetach i w muratorze i tam wyraźnie określili, że jest to niezgodne z prawem, ale cóż robić ... za wszystko trzeba płacić taka Polska.

dabell
28-06-2007, 21:01
W zeszłym tygodniu robiłam 170mb wodociągu w drodze gminnej (wraz z dwoma sąsiadami). Koszt ok. 20tys. w tym 15 wykonanie (materiały+robocizna z wszelkimi odbiorami i nadzorami), do tego 3,5tys. projekt i ok. 1500zł koszty pozwoleń, decyzji administracyjnych i opłat.
Ważne: nie daj się zbyć gdy gmina będzie robić projekt tamtego wodociągu, ponieważ jezeli nie zostanie odpowiednio zaprojektowany (np. będzie o zbyt małym przekroju, lub bez jakiś urządzeń) - możesz nie dostać zgody na wpięcie :-? . Lepiej w takim przypadku zapłacić i niech Cię wezmą pod uwagę w projekcie, niż potem mieć problem.

snipes
29-06-2007, 07:46
jestem na etapie zdobywania nr do człowieka, który projektuje ten wodociąg

niestety droga którę będzie poprowadzony jest asfaltowa co w razie konieczności samodzielnej budowy przyłącza znacząco podniesie koszty

dabell
29-06-2007, 19:38
jestem na etapie zdobywania nr do człowieka, który projektuje ten wodociąg

niestety droga którę będzie poprowadzony jest asfaltowa co w razie konieczności samodzielnej budowy przyłącza znacząco podniesie koszty
Dokładnie, a opłaty za zajęcie pasa drogowego mogą spowodować opad szczęki. U mnie na początku gmina chciała (gminna droga, ale polna :roll: utwardzona gruzem) 3 tys. za opłatę zajęcia gruntu i posadowienia wodociągu w drodze.