PDA

Zobacz pełną wersję : Czy tynkować pod glazurę?!?



Slawek :)
07-07-2003, 15:43
Hey,
wszechmocna wilgoć zmusiła mnie do skucia tynków do wysokości 1.5 m. także w planowanej łazience. Obecnie mam zamiar założyć nowe tynki i zastanawiam się, czy ma sens tynkowanie ścian łazienki, które chcę pokryć glazurą. Może wystarczy zabezpieczyć same ściany (XIX-wieczna cegła) jakąś płynna folią i na to bezpośrednio nakładać płytki? Ewentulanie wykonać tylko jakąś cieńszą warstwę tynku?
Liczę na interesujące głosy w dyskusji
:D

bea3
08-07-2003, 14:11
Zabezpiecz przed wilgocią a tynk sobie daruj-szkoda kasy.

PANTHER
08-07-2003, 22:11
Nie dawałam tynku pod plytki. Szkoda pracy i pieniędzy.

KrzysiekSw
09-07-2003, 07:25
Nie warto

Slawek :)
09-07-2003, 07:55
No, dyskusja zaczyna się robić interesująca. Szkoda tylko, że uczestnicy w żaden sposób nie argumentują swoich opinii. :-?

KrzysiekSw
09-07-2003, 08:55
Jeszcze raz, z argumentami:
- jak dasz glazurę na tynk, to nie będzie ona - co oczywiste - licowała z tynkiem
Dodatkowo wszystkie puszki elektryczne też powinien obsadzać glazurnik do lica z ułożoną glazurą.

Pozdrawiam

Jasiu
09-07-2003, 09:04
Jedyny argument za tynkowaniem pod glazurą to nierówne ściany. Tynk (na ogół) jest tańszy od kleju, a pozatym zbyt gruba warstwa kleju też nie jest dobrym rozwiązaniem.

Ale jeśli ściany są w miarę proste - odchylenia nie przekraczają 1 cm (nie chodzi o małe dziury - te można (trzeba :)) zaszpachlować) - to tynkowanie to zwykła strata czasu i pieniędzy.

Tylko nie chwyciłem co przed czym chcesz chronić - łazienkę przed wilgocią murów, czy mur przed wilgocią z łazienki. Jeśli to drugie to izolacja (jest teraz mnóstwo preparatów do tego), klej i glazura. Jeśli to pierwsze to IMHO najpierw należy osuszyć mur.

PS. Jak się kładzie kafle do sufitu to nic nie trzeba licować ;)

Slawek :)
10-07-2003, 07:57
Co wilgoci, to może brzmi to trochę nierealnie, ale pochodzi ona z obu źródeł, tj. murów, no a w przyszłości z ...łazienki. Jestem na etapie osuszania murów (wilgoć na parterze do ok. 50 cm wys.) i obecnie zależy mi na tym, aby wilgoć z nich wyszła. Niestety zanim mury całkowicie wyschną muszę zamieszkać w tym domu, stąd zostaną położone tynki renowacyjne - które zatrzymują wilgoć w masie i zapobiegają krystalizacji soli na powierzchni. Jednak w łazience, jak tylko zaczniemy ją używać sytuacja się odwróci, tj. więcej wilgoci będzie parło w stronę murów, niż na odwrót - stąd muszę dobrze zaizolować mury - a równocześnie zapewnić im ujście resztek wilgoci, która w nich tkwi, po ich drugiej stronie.
Co do kafli do sufitu to jest to słabo wykonalne u mnie, bo łazienka jest nakryta dość nisko schodzącym sklepieniem kolebkowym i "sufit" zaczyna się u mnie na wysokości 1,70 m :P , poza tym jestem raczej zwolennikiem minimalizmu w łazienkach - także w odniesieniu do glazury, tj. powinna być położona w tych miejscach, gdzie jest to konieczne, obecnie są różne farby, które nadają się do wilgotnych pomieszczeń i nie ma konieczności kafelkowania całych ścian na wzór rzeźni, czy też szpitala :lol:
Ale to moje prywatne zdanie, którego nie mam zamiaru nikomu narzucać...

janiszt
19-01-2004, 10:45
Witam
Mam pytanko przy okazji.
Chce położyć na podłogę płytki, ale na powierzchnie po zerwanym parkiecie. Parkiet był kładziony na lepik, czy coś podobnego (czarnego).
Powierzchnia jest b.równa, ale nie wiem, czy musze to usuwać, czy nie.
Dziękuje za pomoc 8)

Pearl
19-01-2004, 10:50
tynków bym nie dawał, natomiast wskazane byś wyrównał ściany przed klejeniem glazury po uprzednim zagruntowaniu. Nadkładanie grubszych warstw kleju podczas klejenia nie kończy się dobrze...zdarza się nawet, że popękają płytki.

Pozdrawiam

Pearl

Arek99
19-01-2004, 10:50
warstwa kleju przy kładzeniu płytek to po dociśnięciu jedynie parę milimetrów 5-8. Jeśli masz na tyle równą ścianę to nie tynkuj, ale wątpię, żeby XIX-to wieczna cegła była taka równa. Tynk trzeba położyć - nie gładki, ale równy - ułatwi to i przyspieszy kładzenie płytek, zmniejszy ilość kleju ....

Szpulka
19-01-2004, 11:14
Zwróć uwagę, że na klejach do glazury jest napisane na jaką grubość klej można nakładać. Jeśli dasz mniej to może nie utrzymać, jeśli dasz więcej to może popękać (płytka) już podczas schnięcia. Glazurnik mi tłumaczył, że przy schnięciu grubej warstwy następuje nierównomierny skórcz.
Są specjalne kleje grubowarstwowe, ale ja spotkałam taki tylko do podłogi (Atlas CAL N). Czyli jeśli nierówności w ścianie nie przekraczają 8mm to bez tynku jeśli są większe to wyrównaj (ma być równo nie musi być gładko) i dopiero klej.
Do zabezpieczenia pp wilgoci z wewnątrz łazienki możesz użyć systemu Atlas Woder E + taśma. Bardzo przyzwoite produkty ma też Ceresit.