PDA

Zobacz pełną wersję : naturalna klimatyzacja



alibaba
07-07-2003, 20:01
Cześć,
jestem nowy na forum, chociaż śledzę dyskusję od bardzo dawna.
Przymierzam się do adaptacji strychu w kamienicy 2 piętrowej, będzie to więc jakby 3 piętro. Słyszę opinie o konieczności klimatyzowania pomieszczeń, choć oczywiście chcę odpowiedznio odizolować się od dachu
( dach kryty blachą, zrobię przerwę 5 cm, pózniej wełna 15 cm i jeszcze 5). Moje pytanie dotyczy jednak innej sprawy. Czy można wykorzystując nieużywane kanały wentylacyjne czy może kominowe ( teraz są nieczynne bo ogrzewanie jest gazowe) zassać zimniejsze powietrze z piwnic aby schładzać pomieszczenia powstałe po adaptacji strychu?
Dodam, że piwnice są wysokie na ok 4.20 m o pow, ok 120 m.kw. ( mieszkanie na strychu ok. 60 m.kw) są to piwnice w kamienicy 200 letniej, (choć piwnice pewno są jeszcze starsze) w centrum Starego Miasta, wietrzone przez małe kanały biegnące od sklepienia piwnic do powierzchni podwórka. Nie czuć w piwnicach stęchlizny, oczywiście trzeba by zastosować filtry. Właściwie problemem jest czy taki wymuszony przepływ powietrza z piwnic do mieszkania na 3 piętrze (poddaszu) po krótkim czasie nadal będzie skuteczny, czy powietrze w piwnicach nie będzie równie ciepłe jak na zewnątrz?
Serdecznie dziękuję za wszelkie uwagi i sugestje, bo możliwe, że to o czym piszę zupełnie nie ma sensu.
Pozdrowienia
Adam

alibaba
07-08-2003, 18:43
cz ktoś może skomentować mój list?
może też ktoś podsunie mi inny pomysł na wykorzystanie kanałów kominowych biegnących od piwnic
Z góry dziękuję.

HenoK
07-08-2003, 20:32
Problemem u ciebie jest nie tyle izolacyjność dachu (jest ona właściwa) co akumulacyjność pomieszczeń na poddaszu.
Lekkie technologie stosowane na poddaszu mają słabe właściwości akumulacji ciepła.
Piwnice, oprócz swojej kubatury mają dużo większą zdolność wyrównywania temperatur.
Pomysł z połączeniem tych pomieszczeń wydaje się dobry, ale należy go rozpracować w szczegółach - miejsca nawiewu i wywiewu powietrza na poddaszu i w piwnicy, przebieg kanałów, prękości przepływu w kanałach (dobór odpowiednich wentylatorów), rozmieszczenie filtrów, dobór sterowania dla całej instalacji).
Musisz mieć też dobre rozeznanie co do tego, które kanały są rzeczywiście wolne i w jakim są one stanie.
Pozdrawiam

07-08-2003, 20:35
jeśli nie ma przeciwskazań prawnych i technicznych oraz sąsiedzkich
a także piwnice są czyste i jak piszesz bez zapaszków, to jest to moim zdaniem dobry pomysł.

Policz kubaturę mieszkania i dobierz wentylator(y) kanałowe na podobny lub nieco większy wydatek. Umieszczone powinny być w piwnicy aby jak najmniej hałasowały. I regulator 3-5 stopniowy koniecznie transformatorowy. Może potrzebny będzie tłumik i przewody w tych kominach, ale tego nie wiem.

Zapytaj kominiarza, czy możesz tak zrobić w Twoim przypadku.

Przeczytaj wątki o GWC - gruntowy wymiennik ciepła inaczej itp.
To pomoże Ci podjąć decyzje.

CZ.