PDA

Zobacz pełną wersję : Odgrom



raxal
08-07-2003, 00:23
Czy ktoś słyszał o nowego rodzaju instalacji odgromowej składającej się z kuli montowanej na najwyższym elemencie dachu dobieranej do rozmiarów dachu i czterech sond wkopywanych w ziemię w odpowiedniej odległości od domu? Podobno cena ok.3000-3500.

JerzyB
08-07-2003, 00:37
Słyszał, słyszał.
Poczytaj to: http://www.ah.com.pl/informacje/stanpkoo.htm

ZbyszekW
08-07-2003, 09:49
Artykuł jest podejrzanie agresywny jak na naukową polemikę.

Mam wrażenie, że chodzi tylko o niszczenie konkurencji przy pomocy Autorytetu Stowarzyszenia, którego członkowie, a szczególnie zarząd, żyją z tradycyjnych odgromników.

Tak mi się skojarzyło, bo znam podobny przypadek z innej branży.

pozdrawiam
Zbyszek

pirat
08-07-2003, 12:47
a ja sie spytam po co wydawać 3000 zł !!! na odgrom jak go mozna zrobić po staremu za "kilka" złotych .... własnie mam swiezo pokryty dach dachóweczką ... dekarze za montaż odgromu na gąsiorach na kalenicy + dwa kominy + zejscie po scianie (2 zejcie po przekatnej domu) wzieli dodatkowo 80zł !!! koszt uchwytów + drut ocynk 120 zł ...do tego doszła bednarka + dwa 3 metrowe uziomy wbijane w ziemię za (bednarka + uziomy) 110 zł (wkopałem i wbiłem sam ) ..łacznie odgrom wyniósł mnie 310 zł !!! a nie 3 tys !!!. Znajomy z energetyki przyjechał zrobił pomiary wszytsko OK .

KrzysiekSw
09-07-2003, 08:35
Tak się składa że co nieco znam się na elektryce i popieram Pirata.

Nie zapominajcie, że odgrom to jedno, a trzeba pamiętać o zainstalowaniu zabezpieczeń przepięciowych (np. Bettermann, Dehn itd), faktyczną skuteczność daje zabezpieczenie minimum 2-stopniowe

Pozdrawiam

Szaruś
09-07-2003, 10:07
pirat, mógłbyś opisać jakiej grubości mają byc te drutu a jak zrobic uziom?

ZbyszekW
09-07-2003, 10:24
Pirat a jak nie mam znajomego w energetyce to też odbiorą ?

pirat
09-07-2003, 10:57
duzo info jest tu: http://www.blyskawica.com.pl/
drut ocynk był kurcze ni epamietam chyba fi 8 ocynk na pewno .... bednarke sie na kg kupuje w hurtowni mi ładnie przeliczyli bo potrzebowałem 12 m długosci.. kazda szanująca sie hurtownia elektryczna ma w swojej ofercie osortyment do odgromu: uchwyty do gasiorów, ochwyty do zejscia odgromu po dachówkach, uchwyt rynnowy, do mocowania przy kominie, haki do mocowania przy zejsciu po scianie, zasik kontrolny... gotowe uziomy ..na stronie łyskawicy sa pokazane jak to wyglada jest to 3 metrowy pret skrecaty w połowie i to sie wbija w ziemię ..jesli grunt wilgotny wystarczy jeden uziom .... Ja miałem zacisk kontrolny (połaczenie bednarki z zejsciem odgromu ) na wysokości 1,5m od gruntu nastepnie bednarka zakopana pod ziemią na głebokości 1 m ..odprowadzona od fundamentów na odległość 2metrów i tam przykręcona do wbitego wczesniej uziomu (tak że koniec uziomu jest na głebokości 4 m)

Pytanko co do odbioru - to mnie się wydaje ze nie ma odbioru przez enegretyke czegos takiego jak odgromy .... (chyba ze sie mylę) ale z tego co wiem nie ma obowiązku montowania instalacji odgromowych na domach jednorodzinnych to jest decyzja indywidualna każdego z inwestorów ...a ja by spac spokojnie zrobiłem i odgrom i dodatkowo zrobiłem jego pomiary by sprawdzić czy spełni swoja rolę

Szaruś
09-07-2003, 11:06
Dzięki

juras
09-07-2003, 14:03
raxal, a zastanów się najpierw, czy wogóle jest ogrom potrzebny. Koledzy z pracy (pracuję w zakładzie energ.), którzy widzieli, jak usytułowany jest mój dom i którzy znają się na tej materii powidzieli, że nie potrzebnie ściągnąłbym na siebie kłopoty. Jakieś 30m dalej stoi słup 10m nad ziemią (chata ma 8,25m). Są po za tym w okolicach wysokie drzewa. Jeżeli ma gdzieś piorun walić to właśnie w wyższe obiekty. Inny kolega, który chciał mimo wszystko się zabezpieczyć przy każdej burzy trzęsię portkami, bo nigdy nie było tak dużo wyładowań w okolice domu, jak po zrobieniu odgromnika. Popatrz dookoła i popytaj speców, może nie ma potrzeby tego robić, no chyba, że w projekcie karzą, bo takie są wymogi.

19-07-2003, 21:33
Witam Szanownych klubowiczów !!!
Zajmuje sie montażem w domkach instalacji niskoprądowych/anteny,alarm itp./. Doswiadczenie jakie zdobyłem przy pracy na terenach poza miastami
skłoniły mnie do przyjrzenia sie bardziej tematowi instalacji odgromowych i zabezpieczeń przeciwprzepieciowych. Co do odgromówki - jej zadaniem jest chronic budynek i urządzenia w budynku /a także zdrowie i życie mieszkańców/ przed skutkami bezposredniego uderzenia pioruna/co sie zdarza bardzo rzadko/. Co do "przeciwprzepieciówki" ma ona chronic urządzenia przed udarami napiecia pochodzącymi nawet z bardziej oddalonych od nas wyładowań.
Dlatego należy uwzglenic nastepujące aspekty sprawy:

1 Jaką mamy polise ubezpieczeniową domu czy firma ubezpieczeniowa w
ramach ubezpieczenia pokrywa straty /naprawa i wymiana urządzeń/ - jesli nie to proponuje założyć zabezpieczenia przeciwprzepieciowe.

2 Na jakim terenie sie budujemy , czy szaleją tam pioruny, może to dziwne, ale w pobliżu Lodzi, gdzie działam - znam dwie takie lokalizaje gdzie w ciagu roku odnotowano przynajmniej po trzy wyładowania które spowodowały szkody. <Przykładowo jedno wyładowanie w ziemię 100 m
od budynku spowodowało uszkodzenie telewizora. Drugie w ogrodzenie terenu /daleko od budynków/ uszkodziło płytki, którymi był obłożony beton. ) W takim proponuje założyć oprócz instalajci przeciwprzepieciowej także instalacje odgromową. Zadaniem instalaji
odgromowej była by nie tyle ochrona urządzeń, bo przy bezposrednim trafieniu i tak wiele urządzeń ulegnie uszkodzeniu, ale ochrona zdrowia i życia ludzi, przskok iskrowy nie tylko może nastepować w powietrzu ale przez ścianę. A nie ciekawie jest oglądać taki piorun przechodzący przez środek salonu /przynajmniej typowe materiały budowlane nie zabezpieczają przed przeskokiem iskrowym, przez cegłę piorun przechodzi niemalże jak przez powietrze - jesli jest tylko wystarczająco sucha/

3 Lokalizacja anteny. Jesli już zamierzamy mieszkać na terenie o dużej aktywności piorunów, a bardzo nie chcemy robić instalacji odgromowej,
to koniecznie postawmy anteny na maszcie obok budynku

Pozwolę sobie skomentować wypowiedz jurasa
Przy podanych parametrach /dom h 8m, słup 10m odległosc 30m/ słup nie stanowi żadnego zabezpieczenia odgromowego dla budynku. Można to sprawdzić to zarówna metodą stożka jak i "toczącej kuli"

Polecam lekture książek P. Andrzeja Sowy i jego witrynę www.ochrona.net.pl/

Pozdrawiam Darek M

19-07-2003, 21:51
Aha Raxal,
ale jak sie tak bardzo uprzesz sie żeby zrobić tę odgromówkę to daruj sobie wszelkie urządzenia typu Generatory Wczesnych Strimerów,
chyba że chcesz mieć ozdobę za 3000 zł.
Normalna istalacja odgromowa to 300-600 zł
(cena drutu ocynk fi 6, uchwytów, oraz uzimienia)
Jak zaobserwowałem we Francji i Stanach Zjednoczonych poważne firmy
zajmujące sie ochroną /a taką jest w Polsce m.in. www.ah.com.pl/
dawno zarzuciły pogląd o skuteczności tego typu odgromników. Firmy które to sprzedają, bazują na tym, że praktycznie nie jest sprawdzalna skuteczność tego typu odgromów. Średnio piorun uderza w budynek co
40 lat, a pioruna w labolatorium jeszcze nie "wykonano"

Darek M
PS w zakresie uziomów pionowych polecam stronkę www.galmar.pl

19-07-2003, 23:29
Ja muszę robić piorunochron, bo żona często mi powtarza "...niech Cię piorun trafi..."

19-07-2003, 23:33
mam pytanie,
będę miał ( obecnie mam opaske odgromową ) instalację odgromową.
Ale na dachu będzie też antena TV-SAT, czy koncentryk nie stanowi swoistego rodzaju uziom i to prosto do telewizora w pokoju ?
A jeśli tak to jak się przed tym faktem zabezpieczyć ?

CZ.

Griszka
22-07-2003, 09:00
Fajnie sobie gadacie.
Ostatnia burza w piątek 18-go spowodowała, że zainwestuję w instalację odgromową.
20 m od mojego domu - w dom mojego sąsiada walnął piorun rozwalając wszystkie urządzenia elektryczne i konstrukcję dachu i pokrycie dachowe.
Gość w łazience na piętrze (pod dachem) miał stelaż do płyt g-k. Teraz ma oksydowany na czarno. Wywaliło wszystkie gniazdka i włączniki z puszek, popaliło kable. Jak walnęło - wszyscy w domu widzieli "schemacik" instalacji pod tynkiem.

U mnie popaliło:
a. instalację alarmową (np. magnesy w kontraktronach się rozmagnesowały, czujki PIR ufala powariowały)
b. elektronikę od kotła (będzie to kosztowało)
c. telewizor
d. komputer dziecka

I wszystko to co miało drobną elektronikę. Miałem przepięciówkę która nie zadziałała - nie było bezpośreniego uderzenia w linię tylko wytworzone pole od uderzenia w dach sąsiada.
Nie wiem czy się śmiać czy płakać ale straty szacuję na ponad 10k pln.

Jestem ubezpieczony w Warcie (DOM-SERWIS), ale nie wiem jak oni to będą liczyć - tak czy owak na pewno będę stratny. Może ma ktoś podobne doświadczenia -ew. z firmą Warta - będę wdzięczny,

grzegorz2
22-07-2003, 13:04
A sąsiad miał instalację odgromową? Tobie nic by to nie pomogło - sam piszesz, że "zadziałało" pole od uderzenia - chyba, że zbudujesz klatkę Faradaya
Grzegorz

Griszka
23-07-2003, 08:49
sąsiad nic nie miał. ja też. tylko przepięciówkę.

24-07-2003, 05:49
Griszka. Zadanie instalacji odgromowej to w pierwszym rzędzie neutralizacja pola elektrostatycznego wytworzonego między chmurą a ziemią tak, aby nie mogło nastąpić wyładowanie (piorun). A dopiero w drugim rzędzie odprowadzenie ładunku pioruna!

24-07-2003, 06:39
Gościu

"Zadanie instalacji odgromowej to w pierwszym rzędzie neutralizacja pola elektrostatycznego wytworzonego między chmurą a ziemią tak, aby nie mogło nastąpić wyładowanie (piorun). "

Przecież to co piszesz to są bzdury :o. Gdzie wyczytałeś takie rewelacyjne rzeczy ???
Pozdrawiam
Inwestor

24-07-2003, 14:56
Poczytaj sobie trochę, a dopiero potem używaj zwrotu "bzdura".
Polecam książkę o odgromach firmy Dehn.

grzegorz2
24-07-2003, 16:47
Hmmm? Ale ta neutralizacja polega na wyładowaniu (czyli likwidacji różnicy potencjałów). Jeżeli jest odgrom, to większość ładunku pójdzie po instalacji odgromowej. Jeżeli nie - to w domu tam, gdzie mniejszy opór (sieć elektryczna, zbrojenie w murach itp.)

Grzegorz
PS. nie wiem, czy będę robił odgrom - ale żona się boi. A wiecie, co może żona... :wink: :wink:

inwestor
24-07-2003, 22:56
Poczytaj sobie trochę, a dopiero potem używaj zwrotu "bzdura".
Polecam książkę o odgromach firmy Dehn.

Właśnie drogi Gościu poczytaj sobie trochę literatury tylko poczytaj sobie ze zrozumieniem co dokładnie tam piszą i o co chodzi. Proponuję rozpoczęcie lektóry od podręczników TWN (technika wysokich napięć) potem norm a potem oczywiście możesz poczytać sobie materiały sponsorowane różnych firm. Myślę, że jak zapoznasz się z tymi zagadnieniami to będziesz miał identyczny pogląd jak ja na to co zapisałem w mojej poprzedniej wypowiedzi.
Pozdrawiam

Patos
12-08-2003, 08:21
Co sądzicie o tym by zbrojenie stropu monolitycznego połączyć z odgromówką ?

12-08-2003, 18:33
fundamentów jak najbardziej, ale stropu ??? :o

CZ.

radex
12-08-2003, 21:04
A czy ktoś ma zamontowany / zamierza zamontować system odgromowy dla domów jednorodzinnych Galmar GalActive (www.galmar.pl)? Jaka jest jego skuteczność i czy warto go zastosować? Będę wdzięczany za info.

Patos
13-08-2003, 21:43
Co sądzicie o tym by zbrojenie stropu monolitycznego połączyć z odgromówką ?
Chodzi o to że mam odgromówkę fundamentową ale podłączenie zbrojenia stropu 1 piętra by było jako klatka Faradaya dla parteru

Zbigniew Rudnicki
13-08-2003, 22:51
Przyłączenie zbrojenia stropu do instalacji piorunochronnej nie jest błędem, ale i nie wnosi zalet.
Jesli chodzi o klatke Faraday'a, to jest to zaledwie "daszek Faraday'a",
który być może nieco ochroni urządzenia elektroniczne na parterze przed uszkodzeniem.
Znane są przypadki uszkodzeń aparatów całkowicie odłączonych od sieci (były schowane w szafie) w czasie bezpośredniego uderzenia pioruna w dom z instalacją piorunochronną.

14-08-2003, 15:29
Na dachu trzeba ustawić TEŚCIOWĄ - piorun w pioruna nie trafi !!!

PrzemoBDG
26-08-2005, 15:58
A czy ktoś ma zamontowany / zamierza zamontować system odgromowy dla domów jednorodzinnych Galmar GalActive (www.galmar.pl)? Jaka jest jego skuteczność i czy warto go zastosować? Będę wdzięczany za info.

Radex, czy zamontowałeś odgromnik aktywny GalActive? Jeżeli tak to podziel się doświadczeniami.

jasssmine
26-08-2005, 21:58
Hmmm..nam elektryk oszacował koszt inst. odgromowej na 3 tys.zł.(pomijając uziomy, które juz sa)...
Przesadził?
Jasmine

jacekj
26-08-2005, 23:35
witam:)
Póki co to w naszym kraju w obrębie polskich granic obowiązują polskie przepisy i normy a one takich "idealnych na wszystko" rozwiązań nie dopuszczają. Sprawy instalacji odgromowej regulują normy
przywołane w załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. 2004 r, poz. 1156) do obowiązkowego stosowania a są to:
- PN-IEC 60364-4-443:1999
- PN-86/E-05003.01
- PN-89/E-05003.03
- PN-92/E-05003.04
- PN-IEC 61024-1:2001
- PN-IEC 61024-1-2:2002
- PN-IEC 61312-1:2001
- PN-IEC/TS 61312_2:2003

thalex
26-08-2005, 23:53
A czy ktoś ma zamontowany / zamierza zamontować system odgromowy dla domów jednorodzinnych Galmar GalActive (www.galmar.pl)? Jaka jest jego skuteczność i czy warto go zastosować? Będę wdzięczany za info.

tutaj;
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=7694
jest omawiany temat skuteczności aktywnych instalacji odgromowych.

i niestey można się domyślać, że są nieskuteczne :(

Zbigniew Rudnicki
29-08-2005, 11:40
Aktywna ochrona odgromowa jest nie tylko aktywna, ale nawet radioaktywna (zawiera element radioaktywny).
Wymaga okresowej (co rok) kontroli, której nie można wykonać samemu.
Zatem dla domków jednorodzinnych - nieprzydatna, pomijając jej wątpliwą skuteczność.

lucky
26-05-2008, 22:07
Mam pytanko co do instalacji odgromowej:
Czy bednaka musi byc wkopana w ziemię do okoła całego domu czy wystarczy przy każdym pionie wbić w ziemię odpowiednio długie i grube pręty uziemiające (jeżeli tak to jak grube i jak głęboko) jeżeli jednak musi to być opaska z bednarki to na jakiej głębokości powinna być ona wkopana.
Pozdrawiam

retrofood
26-05-2008, 23:46
http://www.galmar.pl/

TOMASZQS
27-05-2008, 21:07
raxal, a zastanów się najpierw, czy wogóle jest ogrom potrzebny. Koledzy z pracy (pracuję w zakładzie energ.), którzy widzieli, jak usytułowany jest mój dom i którzy znają się na tej materii powidzieli, że nie potrzebnie ściągnąłbym na siebie kłopoty. Jakieś 30m dalej stoi słup 10m nad ziemią (chata ma 8,25m). Są po za tym w okolicach wysokie drzewa. Jeżeli ma gdzieś piorun walić to właśnie w wyższe obiekty. Inny kolega, który chciał mimo wszystko się zabezpieczyć przy każdej burzy trzęsię portkami, bo nigdy nie było tak dużo wyładowań w okolice domu, jak po zrobieniu odgromnika. Popatrz dookoła i popytaj speców, może nie ma potrzeby tego robić, no chyba, że w projekcie karzą, bo takie są wymogi.

Troszkę byś się zdziwił, gdzie potrafi uderzyć piorun (w pobliżu domu sosny ponad 30 metrowe, wokól nich domek- altanka, posadowiony w zagłębieniu, sosny na wzniesieniach ) zgadnij w co uderzył piorun ? osobiście nie radzę na tym oszczędzać...

michcio0711
01-03-2009, 19:55
Wielka szkoda, że wśród 99% społeczeństwa nadal funkcjonuje zabobon, że piorun uderzerza tylko w wysokie obiekty a piorunochron na dachu ściąga pioruny...
Niektórzy nawet boją się siedzieć w domu z piorunochronem w czasie burzy!
I czego się boją? Przecież mają piorunochron!
Bać można się jak go nie ma.


Grzegorz2:
PS. nie wiem, czy będę robił odgrom - ale żona się boi. A wiecie, co może żona...

Ciekawe czego się boi... Bo nie ma czego.




Juras:
raxal, a zastanów się najpierw, czy wogóle jest ogrom potrzebny. Koledzy z pracy (pracuję w zakładzie energ.), którzy widzieli, jak usytułowany jest mój dom i którzy znają się na tej materii powidzieli, że nie potrzebnie ściągnąłbym na siebie kłopoty. Jakieś 30m dalej stoi słup 10m nad ziemią (chata ma 8,25m). Są po za tym w okolicach wysokie drzewa. Jeżeli ma gdzieś piorun walić to właśnie w wyższe obiekty. Inny kolega, który chciał mimo wszystko się zabezpieczyć przy każdej burzy trzęsię portkami, bo nigdy nie było tak dużo wyładowań w okolice domu, jak po zrobieniu odgromnika. Popatrz dookoła i popytaj speców, może nie ma potrzeby tego robić, no chyba, że w projekcie karzą, bo takie są wymogi.

Gdyby słup stał 5 metrów od domu nie trzeba by było robić instalacji odgromowej. Stoi 30 metrów od domu - można go uważać za odległy, inny świat nie mający żadnego związku z twoim.

Piorun wali w wyższe obiekty? Hmmmm. Razem z masztem mój dom ma około 10 metrów. 5 metrów dalej stoi świerk 20-metrowy. W sierpniu piorun uderzył w drzewko 5 metrów od domu koło ulicy. Drzewko miało z 1.5 metra. Wiem, sam widziałem to przez okno. Prawdę mówiąc blask w oczach pozostaje na pare minut.

Co do tego, że niby po założeniu piorunochronu w okolicy częściej pioruny walą to powiem Ci, że umnie też częściej walą. A piorunochronu nie mam. Choć na wiosnę już będzie.
Powiem więcej - wszyscy w Polsce to zauważyli, bo to nie ma związku z czyimś tam piorunochronem, tylko z tym, że klimat się ociepla i burze po prostu są silniejsze i z wielokrotnie większą liczbą wyładowań niż kiedyś.
I to raczej powinno zdopingować do założenia piorunochronu.

Dlatego jeszcze raz powtarzam - obalajmy zabobony! Piorunochron nie ściąga na siłę piorua, on go tylko odprowadza do ziemi jak już uderzy! Pioruny wcale nie walą tylko w najwyższe drzewa! One walą WSZĘDZIE.

PS: W dom brata uderzył piorun. Był piorunochron - nic się nie stało. Tylko huk. Spalił się bezpiecznik w kotle i tylko tyle.

Jeśli chodzi o uszkodzenia od odległych wyładowań (pole magnetyczne) to ważna jest odpowiednia koordynacja i układanie instalacji w domu. Żadnych dużych petli między instalacjami - w nich indukuje się napięcie. Instalacje powinny być paradoksalnie jak najbliżej siebie (tylko niewielkie odstępy elektryycznych od niskonapięciowych).
Koniecznie połączenia wyrównawcze. Teleinnformatyka ekranowana, ekrany z obu stron uziemione.

agamon
01-03-2009, 21:57
Czy mozna samemu wykonać instalacje odgromową budymnku?

retrofood
01-03-2009, 22:03
Czy mozna samemu wykonać instalacje odgromową budymnku?

jak się wie jak, to pewnie, że można. Tylko nie wiem kto wtedy wystawi "metrykę urządzenia piorunochronnego" wraz z pomiarami, bo tylko to jest dokumentem istnienia takiej instalacji.

agamon
02-03-2009, 08:03
W moim projekcie domu nie ma instalacji odgromowej, ale tak na wszelki wypadek myslę zainwestować. W ub. roku dwie posesje dalej piorun strzelił w topolę, która stala pomiedzy dwoma domami.
gdzie mozna znależć instrukcje doboru i samodzielnego wykonania w/w instalacji?

retrofood
02-03-2009, 08:09
W moim projekcie domu nie ma instalacji odgromowej, ale tak na wszelki wypadek myslę zainwestować. W ub. roku dwie posesje dalej piorun strzelił w topolę, która stala pomiedzy dwoma domami.
gdzie mozna znależć instrukcje doboru i samodzielnego wykonania w/w instalacji?

szukaj tu:
http://www.spinpol.com.pl/
tam też w dziale download znajdziesz bezpłatny program GromEkspert do oceny ryzyka piorunowego. Mozna się pobawić.

agamon
02-03-2009, 17:31
dzięki

jacekj
02-03-2009, 19:23
witam.
Tak przy okazji można poczytać:
http://www.fachowyelektryk.pl/pl/porad_el.php?artid=237&

KamilFar
19-04-2023, 12:11
Potwierdzam, pioruny nie uderzają