PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja pozioma ław fundamentowych



Iren
08-07-2003, 06:20
Wykonawca chce położyć izolację poziomą (2 x papa) na pierwszym pustaku ściany fund. położonym na ławie fundamentowej. W projekcie jest położenie izolacji na ławie, ale ten przekonuje mnie, że bądzie lepiej na pustaku bo niby nie ma kąta prostego pom. izol. poziomą i pionową. Proszę o radę
Pozdrawiam Iren

HenoK
08-07-2003, 06:40
Wykonawca chce położyć izolację poziomą (2 x papa) na pierwszym pustaku ściany fund. położonym na ławie fundamentowej. W projekcie jest położenie izolacji na ławie, ale ten przekonuje mnie, że bądzie lepiej na pustaku bo niby nie ma kąta prostego pom. izol. poziomą i pionową. Proszę o radę
Pozdrawiam Iren
Radziłbym dać izolację i na ławie i na ścianie fundamentowej.
Izolacja na ławie zabezpiecza przed kapilarnym podciąganiem wody przez ścianę fundamentową. Wilgoć w tej ścianie będzie powodem zamakania izolacji cieplenej pionowej oraz może być powodem z trwałością cokołu.
Izolacja na ścianie to dodatkowe zabezpieczenie ściany parteru, która jest bardziej porowata i tym samym narażona na wilgoć.
Szczegóły rozwiazania zależą jednak od konstrukcji Twojego domu i powinnty być rozwiązane w projekcie. Jeżeli ich nie ma, powinien je zaproponować kierownik budowy po owentualnej konsultacji z projektantem.
Zdrowych, suchych i ciepłych ścian życzę. :D

08-07-2003, 08:27
Dziękuję za odpowiedź
Oczywiście izolacja pozioma będzie kładziona na wierzch ścian fundamentowych bezpośrednio pod pustaki ceramiczne ścian parteru. Chodziło mi o to, że pierwsza izolacja pozioma na ławy (2xpapa) wynika z dokumentacji, a wykonawca zaproponował położenie tej izolacji nie na ławie ale na pierwszym pustaku ściany fundamentowej (położonym na ławie) Dlaczego?
Wykopy zostały zrobione zbyt wąsko i wykonawcy nie chce się ich docinać aby szczelnie połączyć izolację poziomą i pionową przy ławie gdzie jest trudny dostęp (ciasno), chce sobie ułatwić prace i izilować bez docinania wykopów.
Czy jest dopuszczalna taka izolacja i jak się zprawdza?. Proszę o radę
Iren

HenoK
08-07-2003, 08:57
Dziękuję za odpowiedź
Oczywiście izolacja pozioma będzie kładziona na wierzch ścian fundamentowych bezpośrednio pod pustaki ceramiczne ścian parteru. Chodziło mi o to, że pierwsza izolacja pozioma na ławy (2xpapa) wynika z dokumentacji, a wykonawca zaproponował położenie tej izolacji nie na ławie ale na pierwszym pustaku ściany fundamentowej (położonym na ławie) Dlaczego?
Wykopy zostały zrobione zbyt wąsko i wykonawcy nie chce się ich docinać aby szczelnie połączyć izolację poziomą i pionową przy ławie gdzie jest trudny dostęp (ciasno), chce sobie ułatwić prace i izilować bez docinania wykopów.
Czy jest dopuszczalna taka izolacja i jak się zprawdza?. Proszę o radę
Iren
Na takie coś możesz bez problemu przystać, ale wtedy proponuję też od tego poziomu zacząć izolację cieplną.
Nic złego nie powinno się dziać.
Szczegóły uzgodnij z kierownikiem budowy bo to on odpowiada za techniczną stronę Twojej budowy.

Iren
08-07-2003, 09:13
Szanowny Panie HenoK
Dzięki z sygnał. Mam kolejne pytania:
1) czy papa reaguje ze styropianem?
2) czy przy obłożeniu ścian fundamentowych folią gładką, na jej łączeniach stosuje się specjalną taśmę. U mnie układają z naddatkiem ok. 20 cm nie łącząc żadną taśmą
3) ławę posmarowali 2 x dysperbitem, trochę popadał deszcz i są kałuże, teraz mają kłaść papę, czy powierzchnie ław należy osuszyć? i na czym kłaść tą papę, słyszałem o jakimś środku (mazidle)AJ czy coś takiego.
Proszę o radę. Pozdrawiam Iren :D

HenoK
08-07-2003, 09:37
Szanowny Panie HenoK
Dzięki z sygnał. Mam kolejne pytania:
1) czy papa reaguje ze styropianem?
2) czy przy obłożeniu ścian fundamentowych folią gładką, na jej łączeniach stosuje się specjalną taśmę. U mnie układają z naddatkiem ok. 20 cm nie łącząc żadną taśmą
3) ławę posmarowali 2 x dysperbitem, trochę popadał deszcz i są kałuże, teraz mają kłaść papę, czy powierzchnie ław należy osuszyć? i na czym kłaść tą papę, słyszałem o jakimś środku (mazidle)AJ czy coś takiego.
Proszę o radę. Pozdrawiam Iren :D
1) papa asfaltowa nie reaguje ze styropianem (nie stosować do tego celu papy smołowej).
2) zależy jaką rolę ma pełnić folia - jeśli tylko izolacji przeciwwilgociowej to zakład powinien wystarczyć (chociaż taśma na pewno nie zaszkodzi :D ), przy wysokim poziomie wody gruntowej folia to za mało. trzeba dać izolację typu ciężkiego papa na lepiku lub papa termozgrzewalna ze ścianka dociskową.
3) to "mazidło to no ABIZOL DM(Tixo) patrz np. : http://www.drewno-lux.com.pl/inco.htm.
Napewno lepiej osuszyć ławy przed położeniem papy