PDA

Zobacz pełną wersję : TERRIVA czy monolit ?



MARJO
08-07-2003, 07:47
Jakie macie doświadczenia ? Który strop kosztuje finalnie więcej teriva czy też monolityczny tradycyjny lany betonowy. W projekcie "dla oszczędności" nad garażem konstruktor przewidział terivę ale z rozmów, które zasłyszałem podobno nie jest to takie oczywiste, iż teriva jest tańsza. Dodam, że nad częścią mieszkalną mam w projekcie strop monolityczny.
Pozdrawiam

ArtMedia
08-07-2003, 08:42
Witam.

Monolityczny zawsze wyjdzie taniej.
Terrive łatwiej zrobić, aby było równo, ale błędnie wykonana może "klawiszować". Co do wytrzymałości ponoć monolityczy mocniejszy, ale głowy nie dam.
Ja wybrałem Terrive. Wyszła idealnie równa, nic nie klawiszuje i nie pęka. Kosztowała za ok. 74m2 prawie 5000PLN. Monolit mozna było zrobic za połowę tej kwoty.
Powodzenia.

Sebastian

HenoK
08-07-2003, 08:53
Jakie macie doświadczenia ? Który strop kosztuje finalnie więcej teriva czy też monolityczny tradycyjny lany betonowy. W projekcie "dla oszczędności" nad garażem konstruktor przewidział terivę ale z rozmów, które zasłyszałem podobno nie jest to takie oczywiste, iż teriva jest tańsza. Dodam, że nad częścią mieszkalną mam w projekcie strop monolityczny.
Pozdrawiam
Stropy projektuje się na wytrzymałość i na ugięcia. Przy dużej rozpiętości (ponad 4 m) strop monolityczny, ze względu na ugięcia wychodzi bardzo gruby i ciężki (powyżej 16cm) - to wiąże się z większymi obciążeniami przekazywanymi na ściany i fundamenty, a tym samym z wiekszymi ich gabarytami.
Dlatego przy wiekszych rozpietościach ekonomiczniej (biorąc pod uwagę całość konstrukcji, a nie tylko strop) jest stosować stropy gęstożebrowe lub kanałowe - wyższe, ale lżejsze (dla większości z nich ciężar ich jest równoważny 10-12 cm płycie żelbetowej).
W przypadku małych rozpietości bardziej ekonomiczna będzie płyta monolityczna.

MARJO
08-07-2003, 09:19
DZIĘKI ZA ODPOWIEDZI !

Uller
08-07-2003, 09:28
widziałem jak teriva popękała u mojego kierownika budowy :o po 3 latach. Miałem zaprojektowany monolityczny i taki robię. Ceny porównywalne, a gdy nie płacisz specjalnie za deski do szałunków to monolityczny jest tańszy.

HenoK
08-07-2003, 09:39
widziałem jak teriva popękała u mojego kierownika budowy :o po 3 latach. Miałem zaprojektowany monolityczny i taki robię. Ceny porównywalne, a gdy nie płacisz specjalnie za deski do szałunków to monolityczny jest tańszy.
Gratuluję kierownika budowy :lol: .
Dobrze zrobiony strop Teriva nie ma prawa popękać.

rafałek
08-07-2003, 09:56
A może strop z płyt?

Uller
08-07-2003, 10:01
cytat:
Gratuluję kierownika budowy :lol: .

Gdybym widział te popękania wcześniej, to miałbym innego kierownika.

HenoK
08-07-2003, 11:36
cytat:
Gratuluję kierownika budowy :lol: .

Gdybym widział te popękania wcześniej, to miałbym innego kierownika.
Może nie jest tak źle.
3 lata to szmat czasu, można się przez ten czas wiele nauczyć :) .

adamski
09-07-2003, 06:51
cytat:
Gratuluję kierownika budowy :lol: .

Gdybym widział te popękania wcześniej, to miałbym innego kierownika.
Może nie jest tak źle.
3 lata to szmat czasu, można się przez ten czas wiele nauczyć :) .

Zwłaszcza na własnych błędach...

HenoK
09-07-2003, 12:09
Zwłaszcza na własnych błędach...
To, między innymi, miałem na myśli :lol: .

juras
09-07-2003, 12:20
Wcale nie jest powiedziane, że monolityczny ma być tańszy od terrivy. Po pierwsze szybciej go zrobić, a czas to też pieniądz, po drugie sufity gładkie, więc mało tynku, a zatem mniej dniówek i mniej materiału, po trzecie strop terriva jest ciepły i cichy, więc na podłogi na piętrze nie trzeba dawać styropianu, który do tanich nie należy.

HenoK
09-07-2003, 13:18
Wcale nie jest powiedziane, że monolityczny ma być tańszy od terrivy. Po pierwsze szybciej go zrobić, a czas to też pieniądz, po drugie sufity gładkie, więc mało tynku, a zatem mniej dniówek i mniej materiału, po trzecie strop terriva jest ciepły i cichy, więc na podłogi na piętrze nie trzeba dawać styropianu, który do tanich nie należy.
Porównywałem stropy o tych samych cechach użytkowych : podobnej wytrzymałości, ugieciu.
Nie ryzykowałbym pominięcie styropianu (albo innej izolacji przeciw dźwiękom uderzeniowym ) na stropie.
Dla stropu izolacyjność cieplna nie jest cechą najbardziej istotną.
Na podobnej zasadzie mogę powiedzieć, że strop monolityczny ma dwukrotnie mniejszą wysokość.
Co do gładkości, to kwestia kultury technicznej. Dobrze wykonany strop monolityczny moze być bardziej równy od stropu Terriva.

KrzysiekSw
20-11-2003, 06:14
Wiem, że tak na odległość, to trudno.........ale spróbujmy.
U mnie rozpiętość stropu wyniesie prawie 4,5 metra. Teren mocno gliniasty, z tego powodu fundamenty o szerokości 60 cm - do poziomu gruntu. Dalej bloczki fundamentowe (2 szt. obok siebie - licząc z fugą - jakieś 51 cm), no i ściana 3-warstwowa (będzie wiosną :D ).
Myślałem o stropie monolitycznym (tak jest w projekcie), ale teriva ponoć lepiej izoluje akustycznie (tylko to klawiszowanie - wszyscy tym straszą).
Słyszałem także, że głównie w kuchniach, jak troszkę zaparuje (tylko mi tu nie chromolcie :D o wyciągach i wentylacji), to na tynku na terivie potrafią odznaczyć się wszystkie pustaki.
Na co zwrócić uwagę przy decyzji - jaki strop?
Czy rodzaj gruntu ma tu jakieś znaczenie (coś tam może mimo wszystko pracować)?

Pozdrawiam

Moritz
20-11-2003, 07:14
Wiem, że tak na odległość, to trudno.........ale spróbujmy.
U mnie rozpiętość stropu wyniesie prawie 4,5 metra. Teren mocno gliniasty, z tego powodu fundamenty o szerokości 60 cm - do poziomu gruntu. Dalej bloczki fundamentowe (2 szt. obok siebie - licząc z fugą - jakieś 51 cm), no i ściana 3-warstwowa (będzie wiosną :D ).
Myślałem o stropie monolitycznym (tak jest w projekcie), ale teriva ponoć lepiej izoluje akustycznie (tylko to klawiszowanie - wszyscy tym straszą).
Słyszałem także, że głównie w kuchniach, jak troszkę zaparuje (tylko mi tu nie chromolcie :D o wyciągach i wentylacji), to na tynku na terivie potrafią odznaczyć się wszystkie pustaki.
Na co zwrócić uwagę przy decyzji - jaki strop?
Czy rodzaj gruntu ma tu jakieś znaczenie (coś tam może mimo wszystko pracować)?

Pozdrawiam

Strop gęstożebrowy (np. Terriva) jest prostszy w wykonaniu dla przeciętnej ekipy budowlanej niż strop żelbetowy monolityczny, gdzie jest duża ilość zbrojenia (przeważnie z prętami odgiętymi) - zwykle ekipy starają się tego unikać. Więcej pracy jest także z szalowaniem - polecam szalunki systemowe np. Peri itp ze sklejki - unika się tynkowania, a tylko szpachlowanie sufitu. Ale jak sama nazwa mówi jest to strop monolityczny - więc nic nie ma prawa pękać, klawiszowa, czy "się odznaczać".
Z drugiej strony strop Terriva także można dodatkowo dozbroić, jeżeli obawiamy się, że coś się może dziać - np. żebra rozdzielcze co ok. 1,5 m lub zazbroić nadbeton siatką (gotowe zgrzewane lub jeżeli mamy czas i ochotę - poskręcać samemu np. z pręta fi. 6mm (4,5mm).
Pzdr

pawcio
13-03-2004, 00:44
Znalazłem "stronkę".
http://www.republika.pl/mieszkaj_lepiej/najlepszy_strop.htm#1
pozdrawiam