PDA

Zobacz pełną wersję : Zadaszenie tarasu przyległego do budynku. Warunki?



Tomek_P
03-07-2007, 14:45
Sytuacja wygląda tak: mam mieszkanie na parterze z wyjściem na 20m2 taras, który jest dachem garażu. Mieszkanie jest moje (odrębna hipoteka) i garaż też jest mój (odrębna hipoteka). Moje mieszkanie jest jednym z mieszkań 2-piętrowej, 8-mieszkaniowej wspólnotowej kamienicy. Przegrzebałem już prawo budowlane i rozporządzenie ministra o warunkach techn. i usytuowaniu budynków. Nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie czy mogę zadaszyć sobie ten taras? Zadaszenie o lekkiej konstrukcji drewnianej z przezroczystym jednospadowym dachem, mieszczące się w granicach powierzchni tarasu (+30 cm) i w granicach wysokości kondygnacji - 2,90 m przy elewacji. Żeby nie mieć nic wspólnego ze Wspólnotą, konstrukcję zadaszenia chciałbym zrobić tak, aby nie opierać się o ścianę kamienicy.
Gdzie szukać informacji czy mogę tak zrobić? Jakie formalności i czy w ogóle?

beton44
03-07-2007, 20:28
to proste

idź do tych co o tym decydują...


walisz do gminy


po warunki zabudowy czy można na garażu zrobić daszek

a jak tak to jaki ????

Tomek_P
04-07-2007, 11:05
Ok!
Nie napisałem może zbyt jasno.
Mi chodzi o to, czy w ogóle muszę kogoś pytać?
Czy nie zachodzi tu analogia np. do 25m2 nietrwałych zabudowań, które nie wymagają jakiegokolwiek pozwoleń?
Wiem, że "analogia" nie jest prawem, ale chodzi mi o pokazanie kierunku myślenia.
Czy jest jakieś prawo, które zezwala na "samowolkę" zadaszenia tarasu? Czy na pewno muszę pytać gminę o zgodę?

aneska
06-07-2007, 05:49
witaj
niestety nawet taki taras o prostej konstrukcji wymaga przynajmniej zgłoszenia w starostwie, czy urzędzie miasta. nie zawsze do zgłoszenia należy dołączyć warunki zabudowy z gminy.
proponuję zgłosić do właściwego urzędu zamiar budowy zadaszenia, dołączyć odręczny szkic i krótki opis oraz ośiwadczenie oprawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, następnie poczekać 30 dni, a potem budować. jeśli będą wymagać dołączenia warunków zabudowy lub innych uzgodnień to wezwą cię do uzupełnienia.

beton44
06-07-2007, 21:15
niestety nawet taki taras o prostej konstrukcji

jaki taras ???


chce dach zrobić całkiem nowy spadzisty ??

raczej nie jest to remont czy coś takiego....



dwa rozwiązania:

1. samowola całkowita - ale to jest kamienica na pewno się komuś
nie spodoba i zawiadomi nadzór budowlany ???

2. warunki, inwentaryzacja + projekt, pozwolenie na budowę,
i budowa rusza....

aneska
07-07-2007, 08:40
...miałam na myśli oczywiście prostą konstrukcję zadaszenia tarasu
i z tego co pisze nasz kolega będzie to tylko zadaszenie, a nie zabudowanie tarasu w celu powiększenia powierzchni mieszkalnej. i choć art. 29 i 30 prawa budowlanego nie mówi wyraźnie o "zadaszeniu nad tarasem", to z własnego doświadczenia wiem, że w moim (miejscowym) urzędzie, taką budowę wystarczy zgłosić. jednak do zgłoszenia należy dołączyć zgodę wszystkich sąsiadów (współwłaścicieli, jeślli lokal nie jest fizycznie wyodrębniony), a czasem urząd wymaga też przedłożenia wypisu z planu, bądź wz-etki, jeśli obiekt zlokalizowany jest w jakiejś specjalnej strefie (np. krajobrazu chronionego, czy zabytkowej).

najprościej będzie jeśli Tomek_P dowie się u źródła, czyli w swoim urzędzie, czego ten będzie od niego wymagał.

Tomek_P
09-07-2007, 16:19
Dzięki!