PDA

Zobacz pełną wersję : Wybierasz dom parterowy czy z poddaszem u?ytkowym?



Strony : 1 2 [3]

aka z Ina
26-06-2007, 23:02
z poddaszem użytkowym, bez piwnicy :D

el-ka
26-06-2007, 23:21
Parterowy z przestronną otwartą częścią dzienną i dodatkowym pokojem na dole, mogącym pełnić funkcję gabinetu lub sypialni, ale także z niewielkim poddaszem umożliwającym oddzielenie się w razie potrzeby i wyodrębnienie prywatnej strefy.

asiak3
28-06-2007, 01:25
My wybieramy dom z poddaszem użytkowym. Ale z sypialnia rodziców na paretrze i własną łazienką. Jak dzieci wyjada na dłużej z domu góre mozna wyłaczyć z funkcjonowania i urzędować tylko na dole.

Patos
28-06-2007, 07:07
Parterowy z przestronną otwartą częścią dzienną i dodatkowym pokojem na dole, mogącym pełnić funkcję gabinetu lub sypialni, ale także z niewielkim poddaszem umożliwającym oddzielenie się w razie potrzeby i wyodrębnienie prywatnej strefy.
:o :roll: To w końcu jaki ten dom, parterowy, czy z poddaszem użytkowym, bo z opisu wychodzi, że z poddaszem użytkowym, a ten "pokój na dole " to co w piwnicy?

czandra
06-07-2007, 08:36
Chcieliśmy parterowy, ale warunki zabudowy plus stosunkowo wąska działka (20 m) wymusiły z poddaszem użytkowym.

Lili Lili
06-07-2007, 08:48
Zdecydowanie z poddaszem użytkowym. Dla nas była to sprawa bezdyskusyjna. Nasz dom posiada wyrażny podział na część dzienną charakteryzującą się dużymi otwartymi pomieszczeniami oraz część nocną - odpoczynkową na poddaszu, gdzie można "ukryć" się gdy gwar rozmów doskwiera....
Popieram, 10 lat mieszkam w domu parterowym więc znam niewygody, teraz buduję z poddaszem.

Lili Lili
06-07-2007, 08:52
Wolę mieć parterowy bo ten dom ma być moim mieszkaniem na całe życie i nie chcę wspinac sie po schodach ale że moja działka jest wąska i długa to pewnie zbuduję dom z poddaszem użytkowym a wszystko wyjaśni się jak w sierpniu otrzymam WZiZT
Jak pobiegasz po schodach, to będziesz się cieszyć sprawnością przez długie lata :lol: Warto pomyśleć jednak o łazience i jednej sypialni na dole, jakby się przydarzyła jakaś niesprawność, nawet czasowa np. noga w gipsie.
A czy na całe życie to jeszcze zobaczysz :D Ja 10 lat temu myślałąm, że to jest moje miejsce na ziemi, a teraz buduję nowy dom.

czandra
06-07-2007, 10:01
To może jednak dobrze, że nasz nie będzie parterowy. Odpadnie problem budowy za 10 lat :wink:

woland1980
07-07-2007, 17:18
No serio.... jesli ktoś pisze, że dla wygody z poddaszem uzytkowym to chyba coś jest nie tak. Albo porównuje parterowy 70 m kw do z poddaszem 140 m kw to sie wtedy zgodzę.

Parter:
- brak biegania po schodach
- większa przestrzeń i poczucie większej swobody
- w parterze mam również doskonały podział na strefę dzienną i nocną

Piętro akceptuję jedynie w rozległych willach 500 600 m kw gdzie sa prawdziwe 2 lub 3 kondygnacje wtedy jest czad i mozna poszaleć

08-07-2007, 05:17
Zdecydowanie parterowy, teraz mam pietro i dosyc biegania 100 razy po schodach. Co moze byc niewygodnego w domu parterowym?

AGKA
08-07-2007, 15:29
Zdecydowanie parterowy. Planujemy budowę małego domu 110 pow. użytkowej 135 po podłodze, nie wyobrażam sobie tej powierzchni na dwóch poziomach do tego miejsce na schody (za mało przestrzeni). A w naszym domku będzie wszystko co trzeba (3 sypilnie,kuchnia spiżarka,wc,łazienka,pom.gospodarcze,salon,jadal nia) i wyraźny podział na strefy na jednym poziomie. :lol:

kokuz
08-07-2007, 21:31
Parterowy z możliwością adaptacji poddasza. Na chwilę obecną parter jest dla nas wystarczający, a gdyby zaistniała potrzeba to zawsze można te 50 m2 wykorzystać.

czandra
09-07-2007, 08:27
A jak duży jest ten parter? U mnie jakby ten sam problemik. Wykańczać od razu, czy później. U mnie parter ma 120 m2.

kokuz
09-07-2007, 16:39
Sam parter ma 120 m2 powierzchni użytkowej w którą wchodzi: salon, kuchnia, 3 sypialnie, hall, przedpokój, 2 łazienki oraz wiatrołap. Do tego dochodzą dwie garderoby, pomieszczenie gospodarcze i garaż co razem daję łączną powierzchnię 159 m2. Pozdrawiam

czandra
09-07-2007, 20:14
Dzięki. U mnie wygląda podobnie na parterze, ale chyba raczej robię wszystko od razu. Pozdrawiam :D

KrzysztofLis
17-08-2007, 21:12
Zagłosowałem na dom z poddaszem użytkowym, bo:
- mam wąską działkę na oku i każdy kawałek powierzchni jest dla mnie ważny,
- ma lepszy stosunek powierzchnia użytkowa / powierzchnia ścian, a więc łatwiej go dobrze zaizolować.

mowaleria
22-08-2007, 22:33
U nas będzie parterówka - z użytkowym poddaszem wogóle nie braliśmy pod uwagę, chociaż szukaliśmy takiego projektu w którym możnaby było w przyszłości zaadotpować poddasze na mieszkalne.

el-ka
22-08-2007, 23:04
Zdecydowanie parterowy, teraz mam pietro i dosyc biegania 100 razy po schodach. Co może byc niewygodnego w domu parterowym?
Mieszkałam w domu z poddaszem użytkowym i przez chwilę myślałam nawet o nastepnym domu jako o parterówce. Teraz przejściowo mieszkam w dość dużym mieszkaniu (ok. 80 m2) i tu pokazały się problemy mieszkania rodzinnego na jednym poziomie. Trudno się oddzielić, robić coś diametralnie innego w tym samym czasie, przebrać się wobodnie i pokursować pomiędzy sypialnią i lazienką w "stroju niedbałem". Myślę, że to dotyczy przede wszystkim małych parterówek, gdzie strefa "nocna" jest stosunkowo stłoczona, ale planujemy mały domek i jednak wybrałam poddasze, gdzie można się nieco oddzielić w razie potrzeby od strefy "dziennej".

inya
23-08-2007, 09:22
Z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony.
Mam jakiegoś fisia z dzieciństwa, że uwielbiam schody w domu, i bardzo mi ich przez całę życie w blokach brakowało (te na klatkach się nie liczą) :wink:

Joanna i Grzegorz
02-10-2007, 14:16
Z poddaszem użytkowym , niepodpiwniczony

Patos
10-10-2007, 09:40
Zdecydowanie parterowy. Planujemy budowę małego domu 110 pow. użytkowej 135 po podłodze, nie wyobrażam sobie tej powierzchni na dwóch poziomach do tego miejsce na schody (za mało przestrzeni). A w naszym domku będzie wszystko co trzeba (3 sypilnie,kuchnia spiżarka,wc,łazienka,pom.gospodarcze,salon,jadal nia) i wyraźny podział na strefy na jednym poziomie. :lol:

Nawet jak postawisz szlaban, albo zrobisz fosę to nie będzie to wyrażny podział na strefy, lepiej sprawdzi się drugi poziom.
Takie jest moje zdanie, mam 115m2 na dwóch poziomach i mogę się założyć że powierzchnia komunikacji jest równa lub nawet większa u Ciebie doliczając nawet powierzchnię u mnie na schody.

woland1980
10-10-2007, 10:50
Tylko wtrące swoje 3 grosze, Zgodzę się z AGKA - przy takiej powierzchni jak 110m - Parterowy to madre rozwiązanie - da o wiele więcej przestrzeni niż z poddaszem. Wręcz niemozliwe wydaje się by komunikacja w parterowym zajmowała więcej niż w domu z poddaszem. Schody? Pod schodami? Zabierają dużo z przestrzeni chyba że robisz 80cm schodunie, a pod nimi schowek/kibelek/graciarnia ...

To tylko moje osobiste odczucia, ale parter jest świetnym rozwiązaniem dla domów do 200 m kw, wtedy stosunkowo niewielki dom zyskuje oddech i otwiera się na domowników stając sie wizualnie większym, jeśli ktoś buduje 400 czy 500 m kw to w zasadzie juz kwestia kaprysu czy parter czy piętro prawda?

pozdrawiam

kuleczka
10-10-2007, 11:56
Mam z poddaszem i nigdy więcej
-skosy nie dla mnie (a wcale nie są takie niskie, biegną od wys 1,5m)
-klatka schodowa to doskonały rezonator, na górze słychać każdy niemal szept z dołu, nie wiem skąd argumenty o oazie spokoju na piętrze, chyba że klatka zamknięta drzwiami, ale jakoś nie wyobrażam sobie tego
-bieganie po schodach, temu mówię nie
-okna dachowe NIE!!!!!,
-temperatura na poddaszu, mimo 23cm wełny, jest latem zbyt wysoka
-deszcz na poddaszu brzmi jak bombardowanie (okna dachowe i w jakimś dtopniu bliskość poszycia)


Niedługo budujemy parterówkę :D

kamyk1
10-10-2007, 17:45
Z użytkowym poddaszem,bez piwnic.

Magda2005
11-10-2007, 12:50
Mam z poddaszem i nigdy więcej
-skosy nie dla mnie (a wcale nie są takie niskie, biegną od wys 1,5m)
-klatka schodowa to doskonały rezonator, na górze słychać każdy niemal szept z dołu, nie wiem skąd argumenty o oazie spokoju na piętrze, chyba że klatka zamknięta drzwiami, ale jakoś nie wyobrażam sobie tego
-bieganie po schodach, temu mówię nie
-okna dachowe NIE!!!!!,
-temperatura na poddaszu, mimo 23cm wełny, jest latem zbyt wysoka
-deszcz na poddaszu brzmi jak bombardowanie (okna dachowe i w jakimś dtopniu bliskość poszycia)



Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na parterówkę - 180 m2 na jednym poziomie (z garażem i kotłownią).

pozdrawiam,

TomKa
11-10-2007, 21:32
:D :D zdecydowanie parterowy :D :D

OSIN
12-10-2007, 01:06
a ja <qu....na> jeszcze nie wiem.... :cry:

D&R
12-10-2007, 20:44
parterowy bez poddasza

Badija
19-11-2007, 11:34
Chcemy budować parterowy z poddaszem nieużytkowym do ewentualnej adaptacji (jakby okazało się, że jest potrzebna dodatkowa przestrzeń mieszkalna, albo jakby jedno z dzieci postanowiło "pozostać" z rodzicami za lat dzieścia.
Wejście na strych z wiatrołapu, oddzielna nieogrzewana klatak schodowa, z założenia nieogrzewana góra, dach dwuspadowy ale strych doświetlony oknami.
Miałam poddasze użytkowe bez skosów, jedynym plusem były koszty i mniejszy wymagany rozmiar działki.

Marijo
21-11-2007, 12:48
Wybrałem PARTEROWY.

W zasadzie jest to parterowy z poddaszem uzytkowym, ale ono bedzie nieuzytkowe. Musialem wybrac taki projekt, bo WZ mnie do tego obligowały.

Mieszkam teraz w dwupoziomowym mieszkaniu i nie chce wiecej slyszec o schodach i brudnych oknach dachowych, ktore wczoraj umylem. Nie chce wiecej uderzac glowa o skosy.

Wybralem parterowy, duzy parterowy - prawie 200 m2. Jestem w stanie zrozumiec osoby, ktore nie maja mozliwosci postawienia na swojej dzialce rozleglego domu parterowego, ze buduja z poddaszem.
Parterowy musi byc obszerny.
Tym którzy maja mozliwosc wyboru ze wzgledu na finanse, wymiary dzialki itd. pragne zwrocic uwage na fakt posiadania malych dzieci. Zakladam, ze do 8-10 lat takie dzieci nie beda chcialy same przebywac na gorze w swoich pokojach, a na jednym poziomie - pojda do swojego pokoju.
Niewykluczam, ze jak moje dzieciaczki beda mialy ponad 13 lat, to dobrze wtedy bylo miec dom z poddaszem.

D`arek
26-11-2007, 20:53
Mieszkamy przeszło dwa lata w parterowym domu o powierzchni 130 m.
Jesteśmy bardzo zadowoleni. Piszecie, że w domu z poddaszem można się odseparować. Chyba nie bardzo, jeżeli są tam sypialnie /pokoje wszystkich domowników. Na pewno nie wybrałabym poddasza mając małe dzieci. U nas sypialnie są oddzielone od salonu, a bez schodów jest wszędzie blisko i wygodnie.

Red72
26-11-2007, 21:00
Zdecydowanie z poddaszem użytkowym.Zadnych placków!!!

Raton
28-11-2007, 13:28
Jak zwykle piwnica nie ujęta.
A u nas bedzie piwnica, parter plus poddasze

..::M:D::..
01-12-2007, 23:10
Parterowy z użytkowym poddaszem , zostanie więcej działki :wink:

Phili
04-12-2007, 20:08
Parterowy z użytkowym poddaszem...
Na sam parter mamy za małą działkę a i warunki zabudowy (możemy zabudować tylko 30% działki) wykluczyły budowę sensownego domku parterowego. Rozważaliśmy też piętrowy (żeby nie było skosów i okien w dachu) ale tutaj również przeszkodą okazała się decyzja o warunkach zabudowy, bo wysokość elewacji frontowej możemy mieć do 5m :(
Tak więc troszkę przymuszeni.. budujemy parter z użytkowym poddaszem :D

kuleczka
05-12-2007, 20:53
(...) pragne zwrocic uwage na fakt posiadania malych dzieci. Zakladam, ze do 8-10 lat takie dzieci nie beda chcialy same przebywac na gorze w swoich pokojach, a na jednym poziomie - pojda do swojego pokoju.
Niewykluczam, ze jak moje dzieciaczki beda mialy ponad 13 lat, to dobrze wtedy bylo miec dom z poddaszem.
mam dokładnie taką sytuację
nasza sypialnia jest na dole, na górze miała być oaza dzieci :roll:
w efekcie młodszy pięciolatek zamieszkał w sypialni gościnnej naprzeciw naszej, na parterze
nie wiem co by było, gdyby na dole była tylko jedna sypialnia, dziecko dosłownie zanosiło się po nocach, a od malutkiego mieszkał w swoim, pokoju, więc przyzwyczajony do samodzielności
starszy 12-latek przebywa na górze u siebie tylko w nocy i czasem z kolegami
generalnie jest z nami na dole

tylko parterówka :wink:

MaWi
07-12-2007, 13:13
Poddasze użytkowe i garaż na 2 samochody.
Bez piwnicy.

maaja222
12-12-2007, 13:04
Poddasze użytkowe i garaż na 2 samochody.
Bez piwnicy.


My dokładnie tak samo :) pozdrawiam :)

KASIarek
12-12-2007, 15:02
Dom z poddaszem użytkowym i garażem w bryle budynku. Zgadzam się z opinią, że dom idealny to rozległy dom parterowy, jednak póki co warunki terenowe nie pozwolą.
Pozdrawiam.

Patos
21-12-2007, 09:24
Dom z poddaszem użytkowym i garażem w bryle budynku. Zgadzam się z opinią, że dom idealny to rozległy dom parterowy,ciekawa opinia jednak póki co warunki terenowe nie pozwolą.
Pozdrawiam.
Czy możesz napisać co to jest dom idealny i gdzie taki stoi ?
Bo dla jednego to będzie np. dom bez teściowej, a dla drugiego dom ze szczęśliwą rodziną, a dla trzeciego ................, a czwartego, piątego..........., a szósty powie, że bunkier przeciw atomowy jest ideałem. :wink:
Pozdrawiam
Patos

KASIarek
21-12-2007, 11:26
Hmmm, pytasz o architekturę czy atmosferę? :wink:
Uważam "parterówkę" za ideał budownictwa jednorodzinnego z kilku powodów: brak schodów, większe możliwości kształtowania przestrzeni, łatwość łączenia domu z ogrodem, każde pomieszczenie może zyskać bezpośrednie wyjście do ogrodu, itd... Wiesz, wydaje mi się, że takie domy lepiej też wpisują się w otoczenie (na marginesie: widziałem też wiele wspaniałych domów pietrowych czy z poddaszem). Nie twierdzę, że dom parterowy jest ideałem, wyraziłem tylko swoją opinię.
Absolutnie zgadzam się z Tobą, że każdy może mieć zupełnie inne wyobrażenie ideału, i nie zamierzam z tym polemizować, a dom w którym mieszkają nieszczęśliwi ludzie..., cóż, nigdy nie będzie piękny.

Pozrdawiam.

PS. Przepraszam za OT ale będziemy wybierać tego samego sołtysa :lol: :wink:

Patos
23-12-2007, 08:05
.........dom w którym mieszkają nieszczęśliwi ludzie..., cóż, nigdy nie będzie piękny.

To nawet nie będzie dom, tylko budynek :wink:

Elfir
27-12-2007, 14:41
Marze o domu parterowym: nie znosze skosów a kocham ogród. Mam maleńką działkę, co wymusza dwie kondygnacje domu. Warunki zagospodarowania terenu zabraniaja stawiania piętra.

U mnie poddasze użytkowe nie jest ani marzeniem, ani praktycznym rozwiązaniem. Niestety.

Zorka31
28-12-2007, 11:49
Zdecydowaliśmy się na dom parterowy (187m2 z kotłownią i garażem na jeden samochód). W domu jest wyraźnie rozdzielona strefa rodziców i dzieci ( nastolatki!). Dla rodziców jest sypialnia z łazienką i garderobą, w srodku domu jest salon z kuchnią, spiżarnią i toaletą, a dalej są dwa pokoje dla dzieci, gabinet - gościnny i łazienka. Zależało mi bardzo na rozdzieleniu strefy dzieci i rodziców, bo chciałabym uniknąć konfliktów na tle słuchania muzyki, wizyt kolegów itd. I tak mam: rodzice w jednej części domu, dzieci w drugiej, a możemy się sptykać w tzw. kuchnio-salonie, z którego zresztą jest wyjście na taras. Niechcący wyszło mi, że strych nieużytkowy mogę przerobić na użytkowy. Pewnie się do tego przymierzę, a przynajmniej zrobię roboty wstępne. Tak się jednak zastanawiam i wychodzi mi, że dom z poddaszem użytkowym o takiej samej powierzchni, kosztowałby mnie taniej...

Atma
02-01-2008, 02:00
Poddasze bo taką mam działke.

marzycielka74
02-01-2008, 14:57
...z poddaszem użytkowym ..mezusowi zawsze podobały sie skosy...ale sypialnie bedziemy mieli na dole he..he :lol:

minkapinka
04-01-2008, 16:01
piętrowy, typ nowoczesno-modernistyczny

burifanek
08-01-2008, 21:28
Dom parterowy z poddaszem użytkowym

ryba7070
17-01-2008, 14:56
Domek z poddaszem użytkowym, działka niezbyt duża.... :cry:

el-ka
20-01-2008, 00:31
Z poddaszem, bo:
-więcej ogrodu
-tańszy jednak w budowie i w ogrzewaniu
- można się odizolować na górze ,większa intymność, zwłaszcza w malym domku, mniej mały domek przypomina większe mieszkanie
No i najważniejszy powód - znacznie rzadziej się sprząta bo:
- po pierwsze: nie wchodzi tam pies
- po drugie: nie wchodzi tam pies
- po trzecie: nie wchodzi tam pies !
- a po czwarte: jak się tam wchodzi samemu, to i tak mniej się wnosi kłaki psa niż do pokoi na parterze ! :evil: :wink:

magdziak19
04-03-2008, 12:34
Ja buduję parterówkę, bez u.p., jedynie właz, zby włozyc narty itp. Będziemy mieli 40m piwnicę, oraz garaz na 2 auta.

Mamy sporą działkę -20a, ale jest tak "skomplikowana" że przez 2 lata szukałam projektu parterówki, która pasowałaby do niej.

Co mnie skłoniło do takiego wyboru??

1. Całe zycie mieszkałam w jednopoziomowym, duzym mieszkaniu - 100m. Każdy miał swój kąt, z na jednym poziomie żyło nam się komfortowo i rodzinnie.

2. Podczas moich pobytów w USA pomieszkiwałam w dwóch domach: jedna ciotka miała piekny, ogromny dom: piwnica, parter, sypialnie na górze. Jej trzej dorastajacy synowie spotykali się tylko przy komputerze w gabinecie lub podczas posiłków. A na co dzień pustka i chłodna atmosfera. moja ciocia musiała poświęcać wolne dni na sporzątanie 2,5 łazienki i reszty 250m domu.tragedia! :-?
Druga ciotka ma mały, parterowy domek, ok 100m plus garaż,plus duuuuży drewniany taras-spodobało mi się to, jak przyjemnie sie w nim mieszkało i wygodnie. :P

3. Ponieważ nie stac mnie na sprzataczkę, więc chcę mały domek bez schodów, aby jak najmniej biegać. :wink:

Zakochałam sie w parterówkach i nie mogę się doczekać zamieszkania w moim D08 :D

Co do kosztów, to chyba parterówka droższa, oczywiscie zależy od materiałów jakie się wybierze, ale fyndamenty i dach to mega wydatek :cry:

Z Zewnatrz ładniej prezentuja się domki z u.p., ale parterówki, coraz popularniejsze w Polsce powoli doganiają je estetyką.

Pozdrawiam budujacych! 8)

speek
05-03-2008, 16:05
Parterowy i wreszcie bez biegania po schodach.Schody przerobilam i nie chce ich juz wiecej.

Zaki
05-03-2008, 21:50
na naszej dzialce można tylko z poddaszem uzytkowym. I tak bysmy taki zbudowali.

TK30
06-03-2008, 13:44
Dom parterowy, mam na tyle dużą działkę że mogę taki postawić, po za tym bardziej mi się podobają :D

bajka26
06-03-2008, 16:15
Mi się marzy sypialnia na poddaszu. :lol:

pado
06-03-2008, 18:09
Z poddaszem użytkowym !

izabela.16
07-03-2008, 06:17
ile ludzi tyle opini ale ja stawiam na podsdasze uzytkowe.po pierwsze mniejsza zgrabniejsza bryla.

Po drugie zawsze marzylam o balkonie z ktorego widac gwiazdy i ogolnie chyba mniejsze koszty budowy fundamentow(kosztem czegos innego).

schody mi nie przeszkadzaja,powierzchnia do sprzatania tez nie(135m2)
i jest jak dla nas bardzo funkcjonalny

jacekp71
07-03-2008, 13:58
poddasze uzytkowe ! ;-)

parterowka to takie troche wieksze mieszkanie ;-)

ms.
07-03-2008, 14:15
z pewnych względów parterówkę, choć... z olbrzymim strychem. :wink:

alenrok
14-03-2008, 15:23
z różnyyych względów piętrowy:-?

agateczka1987
27-03-2008, 13:43
U nas będzie z poddaszem użytkowym, ze względu na rozmiary działki.

emma2008
27-03-2008, 16:27
Mam z poddaszem i nigdy więcej
-skosy nie dla mnie (a wcale nie są takie niskie, biegną od wys 1,5m)
-klatka schodowa to doskonały rezonator, na górze słychać każdy niemal szept z dołu, nie wiem skąd argumenty o oazie spokoju na piętrze, chyba że klatka zamknięta drzwiami, ale jakoś nie wyobrażam sobie tego
-bieganie po schodach, temu mówię nie
-okna dachowe NIE!!!!!,
-temperatura na poddaszu, mimo 23cm wełny, jest latem zbyt wysoka
-deszcz na poddaszu brzmi jak bombardowanie (okna dachowe i w jakimś dtopniu bliskość poszycia)


Niedługo budujemy parterówkę :D


A my z wyżej wymienionych przez Kuleczkę powodów zdecydowaliśmy sie na dom piętrowy.
Oczywiście schody i bieganie po nich lubimy :)
Pozdrawiam

r-32
27-03-2008, 18:15
W pełni podpiwniczony z poddaszem użytkowym.I nie wiem jeszcze z czego bardziej się ciesze z tej piwnicy czy z poddasza :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam

owcaOwca
27-03-2008, 23:38
parterowy z użytkowym poddaszem.....przeszło obustronnie bez gadania :D to nawet lepiej bo mamy małą działkę i parterowy bez użytkowego jeszcze bardziej by ją zmniejszył

Maja W.
28-03-2008, 14:54
Będzie parterowy z poddaszem użytkowym, choć podobają mi się też parterowe. Ale zdecydowaliśmy się na wyraźniejsze oddzielenie części dziennej od sypialnej poprzez schody. Zresztą skosy są ładne, prawda??

lucyna dudzis
28-03-2008, 18:56
my będziemy budować z poddaszem użytkowym,mamy trójkę dzieci więc dom musi dość duży w miarę naszych możliwości

Maja W.
28-03-2008, 21:05
Lucyna, zrób coś z tym zdjęciem w avatarku bo się nam forum rozp...

bzyki
02-04-2008, 08:08
Z poddaszem użytkowym, dodatkowo podpiwniczony.

Wszelkie parterówki - mimo, że bardzo mi się podobają - odpadły w przedbiegach, ze względu na działkę, która by nie pomieściła takiego rozległego domku.

Tak więc mamy 3 strefy:

I - robocza: piwnica (kotłownia, schowek ogrodniczy, pralnia z suszarnią, spiżarka

II - gościnna/dzienna: salon, jadalnia, kuchnia, małe wc, garderoba dla gości

+ garaż z warsztatem/schowkiem rowerowym na poziomie parteru

III - nocna/do pracy: nasza sypialnia + garderoba, pokój dziecięcy (to na przyszłość ofkoz :wink: ), pokój "komputerowy"/biblioteczka, duża łazienka, duży pokój nad garażem (3,30 x 8,00) - pewnie zostanie podzielony na pół (warsztat elektroniczny męża + pokój tv/gościnny)

Szczerze - nie wiem, jak byśmy to pomieścili na niepodpiwniczonym domku parterowym - chyba musiałby się rozciągać na całą działkę :wink:

Batistuta
02-04-2008, 20:38
A my planujemy budowę małego ślicznego domku AR-1
parterówka

andre59
02-04-2008, 21:33
Lucynko Dudzis, zmień obrazek w avatarku na znacznie mniejszy,
na pewno będzie wygodniej przeglądać posty.

jaroszek81
04-04-2008, 16:15
projekt domu mam parterowy bez poddasza ale podniosę troszeczke dach i przygotuję na ewentualną kiedys adaptację :wink:

mircia
04-04-2008, 17:52
budujemy parterowy z poddaszem użytkowym

Zołza
07-04-2008, 10:27
poddasze użytkowe
na dole życie towarzyskie , telewizor, muzyka, kuchnia, a wszędzie hałas

idę do sypialni do góry na popołudniową drzemkę a tam cisza i spokój i żadnego przeszkadzania

u moich rodziców wszystko na parterze i odgłosy domu były wszędzie

dankaf
12-04-2008, 13:20
Budujemy z użytkowym poddaszem. Dlaczego? Bo warunki zabudowy narzuciły nam kąt nachylenia dachu 35-45st.

bm_mi
18-04-2008, 07:42
poddasze użytkowe i częściowe podpiwniczenie

tojato
22-04-2008, 11:59
Ja wybieram parterowy z podziałem na strefe dzienną i nocną.
www.z500.pl/projekt/z23.html

arktyk
24-04-2008, 08:47
Z poddaszem użytkowym,

Pozdr,

INWESTORKA71
24-04-2008, 09:48
Parterowy!!!Teraz mam z poddaszem :-? Dość schodów!!!! :x

29-04-2008, 08:06
My wybraliśmy z poddaszem użytkowym, (choć na początku parterówki też nam się podobały), z kilku powodów jednym z nich jest:
- kąt nachylenia dachu musiał wynieść powyżej 35 st. (duża przestrzeń na strychu nie wykorzystana) - przeważyły względy racjonalne.
- poza tym mieszkam w dużym domu i schody mi nie przeszkadzają,
- wybraliśmy dom z użytkowym poddaszem ale moim zdaniem jest podobny do parterówki tylko trochę wyższy (podobają mi się dachy czterospadowe),
- no i musieliśmy wybrać taki dom w którym jest duża kotłownia ale nie chcieliśmy piwnicy.
No i na koniec wyszedł sobie taki domek:
http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w30122g.html

nastka79
29-04-2008, 12:34
Poddasze użytkowe, bez piwnicy
Czyli w większosci
My też :D

leonsl
06-05-2008, 20:23
Z poddaszem, ponieważ:
-mała powierzchnia zabudowy (mam małą działkę)
-podział na strefy (dzienna - dół, nocna - góra)
-niższy koszt budowy (tańsze fundamenty i dach)
-niższy koszt utrzymania (bardziej zwarta bryła - mniejsze straty ciepła)
-względy estetyczne (spadzisty dach, schody) - oczywiście kwestia gustu

krzychwilk
07-05-2008, 21:38
tylko parterowy

ghost34
07-05-2008, 21:57
Poddasze sypialnia, łazienka i cisza i tylko moje królestwo (wszystkim wstep wzbroniony pod zadnym pozore wołac można albo dzwonic pukanie zepsute heh

AsiaCzarek
31-03-2009, 09:12
Pozwolę sobie odświeżyć temat.
Też przeżywałem podobne rozterki (zbudowałem z poddaszem)
Z perspektywy czasu wygląda to tak
(pomijając oczywiście walory estetyczne czy wygody lub nie wygody schodów- bo to kwestia indywidualna)
Z czysto ekonomicznego punktu widzenia.
Domek o powierzchni około 150 m2 parterówka (nie mówię o powierzchni użytkowej - bo to można policzyć jak się chce - mówię o powierzchni "po podłogach" - wliczając garaże kotłownie i takie tam)
Jeżeli chcemy więcej na pewno z poddaszem
Dom powyżej tej granicy parterowy zaczyna być drogi - poczynając od fundamentów, poprzez ocieplenia .. i powierzchni ścian bocznych, wielkim dachu itp
Duży dom parterowy musi mieć rozłożystą bryłę .. a żeby nie wyglądał topornie musi mieć nieregularną bryłę co powoduje dalsze zwiększenie powierzchni ścian bocznych.
[/u]

dorothy
31-03-2009, 16:52
Mamy z poddaszem użytkowym :D

TomekC73
31-03-2009, 20:16
z poddaszem użytowym :wink:

http://www.hbstudio.pl/

malgosia0023
01-04-2009, 09:34
z poddaszem użytkowym 8)

atena28
01-04-2009, 19:11
z poddaszem użytkowym 8)


...bo uwielbiam skosy :wink: i lubię patrzeć na gwiaździste niebo przez okna dachowe :D

kakusek
03-04-2009, 23:46
Z poddaszem uzytkowym w skosach :wink:

dorianna
04-04-2009, 00:16
Niestety z poddaszem. Wolałabym parterowy ale Plan zagosp. przestrzennego narzucał kąt nachylenia połci dachu45 st. :-?

Perłóweczka
17-04-2009, 17:34
z poddaszem użytkowym :P

elizabrzezinska
19-04-2009, 18:52
Jestem w większości, bo domek buduję z poddaszem użytkowym. Był najtańszy z tych, które mi się podobały :wink:
A tak serio to łatwiej taki zaaranżować: parter - strefa dzienna: salon, kuchnia, jadalnia, łazienka; poddasze - strefa nocna: sypialnie, garderoba, druga łazienka; do tego piwnica (wysoka, dużo okien ponad poziomem gruntu) - strefa robocza o rekreacja: pralnia, kotłownia, pokój gier (komputer, TV i palystaion) i siłownia.
A tak serio to inny by się nie zmieścił bo działka wąska no i względy kosztów utrzymania i eksploatacji też miały znaczenie. Budowa jeszcze nie skończona, więc się dopiero okaże czy wybór był dobry.

anetina
19-04-2009, 19:07
z poddaszem użytkowym

na parterze salon i gabinet, pokój dla rodziców w przyszłości
na górze nasze sypialnie :)

szczukot
21-04-2009, 20:52
z poddaszem użytkowym

na parterze salon i gabinet, pokój dla rodziców w przyszłości
na górze nasze sypialnie :)

Dokladnie jak my :)

Fantom

Browar
26-04-2009, 00:42
a my taki jak w awatarku bo jesteśmy zakochani w "domach które kochamy" :D

pozdr

Browar

pajogor
31-05-2009, 21:20
Z użytkowym poddaszem.
Na dole część dzienna a na górze sypialnie i gabinet :)

cezary.szymkowiak
23-06-2009, 12:25
Zależnie od tego na jakiej działce i przy jakim planie miejscowym ;) Dlatego warto się dobrze nad tym zastanowić ZANIM kupimy działkę.

Bo może się okazać, że stawienie piętra na rozległej działce za miastem jest bezsensowne, ale może się tez zdarzyć, że określony przez plan miejscowy duży kąt dachu wymusi nad parterem ogromne poddasze, którego szkoda byłoby nie użyć.

markoos
16-07-2009, 23:43
My również zdecydowaliśmy sie w koncu na dom z poddaszem, chociaż decyzja nie była łatwa. W sumie już mielismy budować parterówkę ponieważ braliśmy względy ekonomiczne pod uwagę ale slyszałem wiele że dom z poddaszem wcale nie jest droższy w budowie. I rzutem na taśme podjelismy decyzję o domku z poddaszem. Projekt indywidualny.
Chciałbym podzielić budowę na II etay (parter) - wprowadzić sie a w II etapie poddasze na spokojnie.

W związku z tym chciałbym aby architekt zaprojektował mi tylko parter (niższe koszty za projekt). Czy takie cos jest możliwe? Czy później będę potrzebował ponownie pozwolenia budowę itp papiery? I czy to sie wiąże z jakimiś dodatkowymi kosztami (jeśli chciałbym zacząć użytkować poddasze)

aneoli
14-08-2009, 07:59
Tylko parterowy! Nienawidzę schodów i nie chcę na starość z nimi walczyć. Poza tym parterówka idealnie pasuje na naszą działkę.Nie lubię też skosów i dlatego mój wybór jest taki a nie inny. Jeśl ichodzi o koszty to pewnie są zbliżone.

Ania_Paweł
19-08-2009, 10:55
Dom parterowy z poddaszem użytkowym

ten sam projekt :) poddasze użytkowe

Startos
20-08-2009, 10:21
Jestem w zdecydowanej mniejszości, ale za to bardzo szczęśliwej mniejszości, bo pomimo szeregu potencjalnych trudności mogę realizować swoją wizję.

Pomimo uroku skosów, które bardzo lubię, wolę jednak dom piętrowy z płaskim dachem w nowoczesnej bryle czerpiący rozwiązania z propozycji modernizmu.
Na stosunkowo niedużej działce w dosć ściśle zabudowanej miejskiej okolicy trudno o rozbudowane "dworki", więc tym bardziej pomysł na dom piętrowy wg indywidualnego projektu przemówił do mnie. (O gwiazdach w mieście można zapomnieć więc okna dachowe na skośnym dachu to nie byłaby żadna atrakcja.)
Na moje szczęście nie było jeszcze planu zagospodarowania, a WZ udało się uzyskać na płaski dach dzięki sąsiedztwu kilku kostek.

Mam nadzieję dzięki temu mieszkać ciekawie...

W naturalny sposób układa się podział między parterem i piętrem na strefy: tą dla wszystkich i tą tylko dla domowników.
Plusem takiego domu jest najoszczędniejsze podejście do ogrodu... zostaje go stosunkowo dużo zakładając, że powierzchnia użytkowa to ok.160% powierzchni zabudowy.

Bryła nowoczesna, oryginalna, ale i znacznie ekonomiczniejsza
- w budowie - skośny dach kosztuje krocie
- w ogrzewaniu - o ile bryła jest faktycznie zwarta i przeszklenia nie stanowią połowy ścian ;)

Niestety mozliwości w naszym kraju do budowy tego typu domów są niewielkie. Nastawienie planistów/urbanistów to jedno, a drugie to wystarczy przejrzeć portale z projektami... na 500 projektów pojawia się 1 może 2 projekty z płaskim dachem, ale są to domy zazwyczaj oscylujące wokół 250-300m2. Ciekawych gotowców na 140-180m2 brak!
A szkoda...

Pozdrawiam miłośników moderny ;)

majkot
20-08-2009, 11:21
Wybierając projekt zachwyciliśmy się domem z poddaszem. Już widziałam siebie w sypialni z pięknymi skosami.Zupełnym przypadkiem będąc na wczasach mieszkaliśmy właśnie w takim pokoju.MASAKRA!!. Codzienne walenie głową w skosy odpada.Poza tym wchodzenie kilkanaściem razy dziennie po schodach wcale nie należy do przyjemności.Wybrałam parterówkę. Oczywiście wiele zależy od wielkości działki, jednak kiedy pozwalają na to warunki jestem za parterówką. :wink:

Klodziki
20-08-2009, 16:11
Parterówka.

aka-jonek
21-08-2009, 08:08
Marzyliśmy o parterówce, ale działka nie pozwoliła na realizację marzeń, więc zdecydowaliśmy się na prosty dom (stodoła) z użytkowym poddaszem. Jest nas czworo, ja z mężem mieszkamy głównie na parterze (dzięki Bogu nie skusiłam się na sypialnię na poddaszu), a chłopcy urzędują na górze. Wszyscy jesteśmy zadowoleni :D.
aka

Szelma29
22-08-2009, 09:27
każdy wybiera według własnego gustu, wielkości działki, stanu portfela, planu zagospodarowania przestrzennego. Najwazniejsze wybrac dom według własnych potrzeb i zdolnosci finansowych. Ja mialam w planach, nawet załatwiłam pozwolenie na dom z poddaszem uzytkowym,z garazem ale przez dziwny zbieg okolicznosci nie byłam w stanie zaczac budowy. Teraz znowu robie podejscie do budowy o ile zdrowie pozwoli ale planuje mały tani domek parterowy. I z tego wyboru jestem zadowolona. I jeszcze dodam, ze przez ten cały czas odkad zaczełam sie interesowac budową domu to zauwazyłam u siebie , ze gust mi sie zmienił - zaczeły podobac mi sie zupełnie inne domy niz na poczatku- kiedys zachwycałam sie łamanymi dachami, wykuszami, lukarna, balkonik, teraz po czasie ogladania, analizowania przegladania domow forumowiczów stałam sie fanką prostych domow typu stodoła.
Tak wiec wybor domy do kwestia indywidualna i nie mozliwe jest stwierdzenie ze z poddaszem jest lepszy dom...czy parterowy bo schodow brak..kazdy jest dobry jezeli budujacy go akceptuje i zaspakaja jego potrzeby .

ja mam w planach parterowy budowac

Darpiot
22-08-2009, 21:36
Parterowy (załatwiamy papierologię). Dlaczego?
Już z górki (po 40-stce). Niedługo zapewne zostaniemy we dwójkę z żoną więc metraż trzeba zmniejszyć. Mieszkamy aktualnie w drugim już domu z piętrem i schodami. Nie chcemy schodów już nigdy więcej. Ponadto oboje jesteśmy zgodni i bardzo podobają nam się domy parterowe i mamy działkę na której taki dom się zmieści (130m2 pu + 2g)

Pozdrawiam posiadaczy parterówek :wink:

Veronique
10-09-2009, 22:32
My z mężem będziemy najprawdopodobniej budować piętrowy :) Skosy, owszem nawet mi się podobają jak są ładnie urządzone, ale na zdjęciu - sama ich nie chciałabym mieć. Nad parterówką się zastanawialiśmy. I nawet podjęliśmy decyzję, że będzie parterowy, ale... nie minęło parę dni, a my znowu piętrowy i piętrowy. Po wybudowaniu parterówki byśmy zapewne żałowali, że jednak zmieniliśmy zdanie. Niektórzy mówią o schodach, cóż tak to z ludzką naturą bywa, że musimy się sami przekonać :) Mieszkaliśmy dość długo w domku z poddaszem, ale schody były zupełnie nie w naszym stylu i te skosy, które nam nie odpowiadają... Nie było fajnie. Co innego u siebie, jak wszystko robisz względem własnych potrzeb, wedle własnego gustu itd. :) Trzeba mieć nadzieję, że później nie okaże się, że to niefunkcjonalne, no ale... ;)


Jestem w zdecydowanej mniejszości, ale za to bardzo szczęśliwej mniejszości, bo pomimo szeregu potencjalnych trudności mogę realizować swoją wizję.

Pomimo uroku skosów, które bardzo lubię, wolę jednak dom piętrowy z płaskim dachem w nowoczesnej bryle czerpiący rozwiązania z propozycji modernizmu.
Na stosunkowo niedużej działce w dosć ściśle zabudowanej miejskiej okolicy trudno o rozbudowane "dworki", więc tym bardziej pomysł na dom piętrowy wg indywidualnego projektu przemówił do mnie. (O gwiazdach w mieście można zapomnieć więc okna dachowe na skośnym dachu to nie byłaby żadna atrakcja.)
Na moje szczęście nie było jeszcze planu zagospodarowania, a WZ udało się uzyskać na płaski dach dzięki sąsiedztwu kilku kostek.

Mam nadzieję dzięki temu mieszkać ciekawie...

W naturalny sposób układa się podział między parterem i piętrem na strefy: tą dla wszystkich i tą tylko dla domowników.
Plusem takiego domu jest najoszczędniejsze podejście do ogrodu... zostaje go stosunkowo dużo zakładając, że powierzchnia użytkowa to ok.160% powierzchni zabudowy.

Bryła nowoczesna, oryginalna, ale i znacznie ekonomiczniejsza
- w budowie - skośny dach kosztuje krocie
- w ogrzewaniu - o ile bryła jest faktycznie zwarta i przeszklenia nie stanowią połowy ścian ;)

Niestety mozliwości w naszym kraju do budowy tego typu domów są niewielkie. Nastawienie planistów/urbanistów to jedno, a drugie to wystarczy przejrzeć portale z projektami... na 500 projektów pojawia się 1 może 2 projekty z płaskim dachem, ale są to domy zazwyczaj oscylujące wokół 250-300m2. Ciekawych gotowców na 140-180m2 brak!
A szkoda...

Pozdrawiam miłośników moderny ;)

Niestety z przykrością muszę się zgodzić. :( Szukam projektu i szukam, przewertowałam już mnóstwo i znalazłam trzy projekty, które mogłyby nas, mnie i męża, satysfakcjonować. Jednakże i tak nie obędzie się bez zmian. W Hildzie z Archipelagu naniosłam dość dużo zmian dlatego w 99% zdecydujemy się na Szmaragd z MG Projekt, bo zmian jest jednak mniej. Jeszcze jeden rozważaliśmy, mianowicie Elizę z Domu Dla Ciebie. Oczywiście może jeszcze się nam zmienić, bo na razie jesteśmy na etapie przygotowywania się :)

iwomalinka
19-09-2009, 23:23
Parterowy (załatwiamy papierologię). Dlaczego?
Już z górki (po 40-stce). Niedługo zapewne zostaniemy we dwójkę z żoną więc metraż trzeba zmniejszyć. Mieszkamy aktualnie w drugim już domu z piętrem i schodami. Nie chcemy schodów już nigdy więcej. Ponadto oboje jesteśmy zgodni i bardzo podobają nam się domy parterowe i mamy działkę na której taki dom się zmieści (130m2 pu + 2g)

Pozdrawiam posiadaczy parterówek :wink:

My jesteśmy tego samego zdania :D , wiek podobny i nawet domek o podobnych wymiarach (pow. uż.138m2 + 2G).Pozdrawiam parterowiczów! :wink:
P.S. Nawet etap ten sam (papierologia) :lol:

Edyta M
20-09-2009, 02:02
Parterowy (załatwiamy papierologię). Dlaczego?
Już z górki (po 40-stce). Niedługo zapewne zostaniemy we dwójkę z żoną więc metraż trzeba zmniejszyć. Mieszkamy aktualnie w drugim już domu z piętrem i schodami. Nie chcemy schodów już nigdy więcej. Ponadto oboje jesteśmy zgodni i bardzo podobają nam się domy parterowe i mamy działkę na której taki dom się zmieści (130m2 pu + 2g)

Pozdrawiam posiadaczy parterówek :wink:

My jesteśmy tego samego zdania :D , wiek podobny i nawet domek o podobnych wymiarach (pow. uż.138m2 + 2G).Pozdrawiam parterowiczów! :wink:
P.S. Nawet etap ten sam (papierologia) :lol:

A ja z poddaszem uzytkowym i choc tez jestem po 40-stce nie uwazam , ze trzeba rezygnowac z marzen , wlasnie teraz jest czas na ich realizacje i co to znaczy z gorki !!!!! .......... :evil:
Sypialnie koniecznie na gorze ....
Pozdrawiam " PODDASZOWICZOW "

MARTINA1
20-09-2009, 06:46
thx

qlek74
28-09-2009, 13:49
A my mamy z poddaszem użytkowym.
Po pierwsze żona pod żadnym pozorem nie chciała mieć sypialni na parterze.
Po drugie głową w ściany nie będę uderzał bo mam trochę wyższą ściankę kolankową
Po trzecie poddasze jest częścią sypialną więc nie wchodzi się tam więcej niż 4-5 razy dziennie a te 19 schodków to znowu nie taka udręka. Bez ruchu to tyłek może tak urosnąć, że nie zmieści się w fotelu.
Po czwarte dom zajmuje mniej działki i zostaje więcej zielonego dla całej rodzinki.
Ale każdy ma swoje upodobania i nie będę się starał nikogo przekonywać.
Życzę trafnych wyborów.

pepe666
28-09-2009, 17:59
Zdecydowanie parter :) Obecnie przed zakupem projektu (już wybranego zresztą) :P

mattdl
29-09-2009, 20:53
z poddaszem użytkowym of course
podoba nam się zasada całkowitego rozdzielenia części wypoczynkowej od spalniczej

ngel
01-10-2009, 12:04
u nas też z poddaszem (dokładnie lekko przerobiona "Miłochna" z Archipelagu)
Jesteśmy młodzi (a ja to podobno nawet bardzo bo przed 30-stką :lol: ) więc schody nam nie straszne- nasze dzieck oteż już sztukę wchodzenia po niech opanowało- a nastepne dzieciaki (te planowane) też się w końcu nauczą. Zawsze kochałam pokoje na poddaszu i tak jak poprzednikom podoa mi się całkowite oddziele strefy dziennej od nocnej. A płaski dach nawet jakbysmy chcieli odpadał bo plan zagospodarowania wyraźnie określa- kąt nachylenia dachu 35-45 stopni :D

Hartwig
01-10-2009, 18:19
z poddaszem użytkowym, bez podpiwniczenia.
Zgrabnie, zwarto, ekonomicznie. Mam nadzieję ;)

Player
06-10-2009, 12:56
GUCIO 2
Dom z poddaszem użyt. parter z wygodna sypilnia+ piękne dębowe schody(zawsze chciałem takie mieć). Na poodaszu to generalnie drugie mieszkanie.
Pomijając wszystko to wybór zależy pewnie od:
1. Gustu
2. Jaką działkę mamy do dyspozycji
3. Kaski

pozdr.

gaelle
07-10-2009, 12:20
Kwestia działki, zapisów planu na danym terenie itp - każdy ma swoiste.
Ale jak dla mnie od zawsze - z poddaszem użytkowym, wielospadowym dachem z lukarnami, sporymi spadkami, żeby były skosy, widoczne elementy więźby we wnętrzach. 8)

magdawo
12-10-2009, 12:46
Mała i wąska działka, wymogi jeśli chodzi o kąt nachylenia dachu - raczej nie ma wyboru... => parterowy z poddaszem użytkowym - i do tego jeszcze, o zgrozo, z piwnicą (sic!) ;)

olgusieniunieczka
14-10-2009, 15:26
Hmm, a ja nie umiem się sklasyfikować, bo mamy i część z poddaszem użytkowym i część parterową i częściowo kostkę :P

Całość miała być modernistyczną kostką, ale w planach dach spadzisty, no i dookoła same dworkowate...

Kinia12
14-10-2009, 19:30
Parterowy!!!!!!!!
Teraz mieszkamy w domu z poddaszem i stwierdziliśmy,ze w naszym domku jest ono naprawde zbyteczne:)

Hartwig
15-10-2009, 20:48
Kinia12, a jakim metrażem dysponujecie i ile osób zamieszkuje?

Arnika
17-10-2009, 15:43
Parterowy bez poddasza użytkowego (można by było zrobić 2 lub 3 pokoje na górze, ale po co?) , bez piwnic, 3 sypialnie. 1 gabinet, salon 50m2, kuchnia 19,5m2 spiżarka,i 2 garderoby, 2 łazienki, WC, garaż 2 stanowiskowy 50m2, kotłownia.... i po co mi po schodach biegać.
Mam to co chciałam - dość spory dom i wszystko na jednym poziomie :wink:

Skoda tylko, że w realizacji droższy :roll:

Pozdrawiam Arnika

MARTINA1
19-10-2009, 20:25
Podajcie proszę nazwy projektów i pracowni :D ,będzie łatwiej się odnaleźć...

Arnika
19-10-2009, 20:45
Parterowy bez poddasza użytkowego (można by było zrobić 2 lub 3 pokoje na górze, ale po co?) , bez piwnic, 3 sypialnie. 1 gabinet, salon 50m2, kuchnia 19,5m2 spiżarka,i 2 garderoby, 2 łazienki, WC, garaż 2 stanowiskowy 50m2, kotłownia.... i po co mi po schodach biegać.
Mam to co chciałam - dość spory dom i wszystko na jednym poziomie :wink:

Skoda tylko, że w realizacji droższy :roll:

Pozdrawiam Arnika


Projekt Gracja pracowni Horyzont, ale ze sporymi zmianami:
Wydłużony garaż o dwa metry, wydłużony salon i kuchnia o podcień tarasu,
Zamieniona sypialnia z łazienką (łazienka jest obok kotłowni, wydzielone jest tam miejsce na WC dla gości, potem sypialnia, następna sypialnia, garderoba, sypialnia, i kolejna łazienka (2dla wszystkich); wygospodarowałam miejsce na spiżarnię i drugą garderobę w przedpokoju. Kuchnia po zmianach ma 19,2m2, a salon 45,8m2 i w tych pomieszczeniach żyje się najwięcej. Wyjście na taras mamy z salonu i z kuchni co dla mnie było ważne, że nie muszę biegać przez salony z kawkami dla gości czy siebie aby wypić na tarasie, lub ogródku.

jarett
26-10-2009, 22:01
Hej,
ja byłem na 100% przekonany do domku z poddaszem, ale im dłużej czytam to forum, tym bardziej się przekonuje do domów parterowych. Głównie dlatego, że cały czas wierzyłem w mit, że parterówki są dużo droższe.

Pomijając już walkę parterówki vs. poddasza naszła mnie jedna myśl. Proszę nie traktować tego personalnie, ale rozbraja mnie argument, że parterówki są lepsze bo po schodach nie trzeba latać. Ludzie! to chodzenie po schodach to dla większości społeczeństwa jedyna aktywność ruchowa. 8 godzin dziennie spędzamy zwykle w pracy za biurkiem, kolejną godzinę albo więcej w aucie, oczywiście autem parkujemy jak najbliżej celu żeby się nie nachodzić, kolejne 8 godzin to sen i parę godz. przed telewizorem. Zresztą ileż trzeba po tych schodach łazić - zazwyczaj na piętrze są tylko sypialnie, większość dnia spędza się na parterach gdzie jest salon, gabinet, kuchnia.

A argument, że na starość nie dacie rady łazić po schodach... z całym szacunkiem, ale chyba już jesteście mentalnie starzy i zmęczeni. Chodzenie po schodach nie wymaga nie wiadomo jakiej sprawności. Moja niemalże już 80 letnia babcia mieszka 3 kondygnacyjnym domu. Łazienke i kotłownie ma na najniższym poziomie, kuchnie i "salon" na średnim, sypialnie na samej górze. Codziennie pokonuje dystans między piętrami kilkanaście razy. Podobnie jak druga moja babcia i jej koleżanki z kółka różańcowego, które mieszkają w blokach bez wind i pokonują co drugi dzień kilkadziesiąt schodów podejścia do kościoła. Jeśli będziecie tak zniedołężniali, że chodzenie po kilku schodkach na piętro sprawi Wam problem to i mieszkanie w 150metrowej parterówce będzie już ponad Wasze siły.

Przepraszam za tę przynudną dygresję, ale musiałem to z siebie wyrzucić :)

Armidia
26-10-2009, 23:40
parterówka
po prawie 20 latach mieszkania na czwartym piętrze bez windy mam serdecznie dość schodów
a jako formę aktywności ruchowej ponad bieganie po schodach z parteru na poddasze i z powrotem przedkładam jeżdżenie na widłach w stajni i nordic z psem

Pozdrawiam,
Armidia[/u]

azalka
26-10-2009, 23:50
jarett... moja mama chorowala 3 lata. Miala 60 lat, kiedy zmarla - wiec nie byla bardzo stara. Kazdy stopien byl dla niej tortura, utrudnieniem zycia. Przyzwyczajona do samodzielnosci, chciala i umialaby sobie poradzic, chociaz w tym najprostszym zakresie - gdyby nie zakichane schody. Roznica jednego stopnia miedzy pokojem dziennym a reszta...
Wyobraz sobie, ze noge zlamiesz - i juz robi sie problem...

Nie kazdy jest fertyczna babuszka, ludzie maja choroby serca, krazenia (+ cisnienie), astme.

Na bazie doswiadczen - TYLKO PARTEROWKA - chociaz z powodu WZ mam ja mniejsza niz chcialam. Wpakowalam sie w projekt indywidualny, byleby ja na mojej nieduzej dzialeczce zmiescic. I wszystkie stopnie na zewnatrz tez zniweluje...

Skosy i okna polaciowe tyz paskudztwo. Teraz mam - i nigdy wiecej!!!

Mecia
27-10-2009, 11:35
Będziemy mieli dom z poddaszem użytkowym.
Parterowych nie brałam nawet pod uwagę, bo przy takiej ilości pokoi jaka nam potrzebna wybór jest mały, a dom musiałby zajmować dużą część działki, wolę ogródek.
Marzą mi się piękne schody, uwielbiam skosy.
Jeżeli kiedyś nie będę miała siły biegać po schodach to sypialnię przeniesiemy do pokoju na dole, góra zostanie dla dzieci.

Chodzenie po schodach mi nie przeszkadza, może będę dzięki temu trzymała formę na długie lata ;)

jarett
27-10-2009, 11:35
jarett... moja mama chorowala 3 lata. Miala 60 lat, kiedy zmarla - wiec nie byla bardzo stara. Kazdy stopien byl dla niej tortura, utrudnieniem zycia.

Hej, oczywiście rozumiem Twoją argumentację. Tzn nadal sądzę, że myślenie starości i chorobie nie jest najlepszym argumentem, żeby rezygnować z piętrówki (jeśli się komuś podoba, lub nie stać go na parterówkę itd) . Na tej zasadzie powinniśmy budować szersze drzwi i miejsca na uchwyty w łazienkach na wypadek gdyby, odpukać, ktoś miał się poruszać na wózku. Zawsze dla takiej osoby (starszej, niepełnosprawnej) można wygospodarować miejsce do życia na parterze.

Ale reasumując cała dyskusja powyżej jest trochę jałowa, bo wszystko zależy. Zależy od gustu, projektu, planu zagospodarowania, wielkości działki, przyzwyczajeń itp. Te czynniki zazwyczaj dla każdego z góry definiują jaki dom postawi i trudno będzie go przekonać do innej decyzji.

Ja mam działkę 1000m, fundusze bez szaleństw, lubię skosy a schody to dla mnie ozdoba, jestem młody więc nie myślę co będzie za 40 lat, bo do tej pory mogę mieszkać w 5 innych miejscach, "zakochałem" sie w jedym projekcie piętrówki, mpzp ogranicza mi dość konkretnie spadek dachu. Więc choćbym przeczytał 300 postów na tym forum i nawet się z nimi zgodził to pewnie i tak będę "skazany" na piętrówkę (tzn parterówkę z poddaszem użytkowym dla ścisłości). I tak ma zapewne wielu z nas.

Klodziki
27-10-2009, 13:07
Jarret ja powiem tak. Mnie osobiście nie przerażają schody i wchodzenie po nich. Ale jednak wybrałam parterówkę, bo.... kilkanaście razy dziennie jak mam wejść i zejść to się ma zwyczajnie dość. Uprawiam sport i chodzenie po schodach nie jest dla mnie uciążliwe. Byłam dwa tygodnie na wczasach w domu z poddaszem. Sypialnie były u góry i problemy były takie:
- jakieś wyjście z domu na plaże, wyjazd to kilkakrotne bieganie a to po czapeczkę dla dziecka, a to po parasol, a to po krem bo się zapomniało itd. itd, w domu będzie to samo, bo sypialnie u góry, garderoby też,
- dzieci non stop na schodach, ok. można dać bramkę dla małych dzieci, ale wtedy wszystkie zabawki na dole w salonie, albo mamo przynieść i Ty po nie biegasz, jak dzieci odrobinę większe i mogą same chodzić i jeśli chcą się bawić u siebie w pokoju to jak chcesz ich doglądnąć to znów lecisz na górę, a jak akurat coś robisz, gotujesz to szybko,
- jak przychodzi wieczór i trzeba posprzątać to znów targanie tych zabawek na górę,
- i inne, wieczorne zasypianie dzieci i co chwilę mama, tata i lecisz itd.
- poza tym moje doświadczenia po dwóch tyg, na poddaszu, nigdy okien połaciowych,
- i nigdy skosów, obijanie się, nie ustawne pokoje i nie wspomnę o duchocie, masakra, a jak leje to okna nie otworzysz, no chyba że masz jeszcze szczytowe,
No to tyle, kwestia gustu i upodobań, ja się cieszę, że jednak nie kupiłam projektu domu z poddaszem. Schody oczywiście że są piękne no ale takie też piękne słono kosztują niestety....
No a jak ktoś już musi mieć z poddaszem, bo MPZP czy warunki są wybrałabym dom o małej pow. zabudowy i z wysoką ścianką kolankową i koniecznie żeby były normalne okna, a dachowe jaki dodatkowe ewentualnie.

Honya
27-10-2009, 20:23
U nas- faza projektowania.
Trzymamy się założeń- mały fundament, mały dach.
Po wielu próbach- dół ok 65m2, góra zbliżona- ściana kolankowa 170cm- czyli spokojnie metraż do wykorzystania.
Na parterze- wiatrołap, łazienka (mała częsciowo robocza) i salon połaczony z kuchnią. W salonie na pn ścianie jednobiegowe schody. Pod schodami (wzorem angielskich małych domów) dwie skrytki- jedna przy kuchni spałniająca rolę spiżarni. Na górze- trzy sypialnie w tym dwie z małymi garderobami, łazienka + schowana za ścianą mała pralnia.
Od pn taras, od południa wiata garazowa. Okna połaciowe- szt.trzy- dwa doświetlające korytarz i klatkę schodową i jedno w pralni.

Szelma29
31-10-2009, 13:07
wpadł do mnie znajomy w odwiedziny pochwalic sie zakupem domu z podaszem uzytkowym , domek sliczny, pochwaliłam ...ale pod koniec mówi...ech załuje tylko ze to ie parterówka, nastepny dom to parterowka, juz po 2 miesiacach schody nas irytuja...przychodze z pracy np zostawiam klucze, komorke ide na gore..telefon dzwoni, i ciagle sie lata gora dol, dol gora..

Honya
01-11-2009, 21:02
wpadł do mnie znajomy w odwiedziny pochwalic sie zakupem domu z podaszem uzytkowym , domek sliczny, pochwaliłam ...ale pod koniec mówi...ech załuje tylko ze to ie parterówka, nastepny dom to parterowka, juz po 2 miesiacach schody nas irytuja...przychodze z pracy np zostawiam klucze, komorke ide na gore..telefon dzwoni, i ciagle sie lata gora dol, dol gora..
hahaha czyli tak trochę dla zdrowotności ;)
Śmieje się,ale nasz wybór pokierowany był czystą ekonomią- zwarta bryła, mały fundament, mały dach, koszty ogrzewania mniejsze.
A schody cóż troszkę plusów trzeba poszukać (jeśli już to się wybrało ;))
aaaa i ciesze się z tego,że cała przestrzeń pod schodami wykorzystamy- będą dwie skrytki- jedna czysto kuchenna i druga na różne- jeszcze nie wiem jakie rzeczy-napewno potrzebne ;)

MARTINA1
02-11-2009, 07:15
thx

joaz
02-11-2009, 10:20
Wybraliśmy parterowy z poddaszem użytkowym.Jak na razie się sprawdza: my na dole dzieciaki u góry. :lol:

magsos
06-11-2009, 10:44
Od kilku miesiący zamieszkuję domek parterowy i za nic w świecie nie zamieniłabym z poddaszem. :P
Ale to kwestia gustu.

phans
07-11-2009, 10:16
Schody w domku z poddaszem użytkowym powinny być wygodne czyli ze spocznikiem. Schody zabiegowe, kręte są niewygodne i trochę męczą a w takim domku dosyć często chodzi się po schodach. Jak się jest młodym i zdrowym to niewygodne schody wydają się ok ale tylko do czasu.
Problem pojawia się gdy mamy domek z większą il. kondygnacji niż 2 czyli jak to często bywa w szeregówkach 3-4 poziomy, wąska kicha, niewygodne schody i trzeba kursować po tych schodach aby coś przynieść z jednego pokoju do drugiego.

Co do tego wybierania to niektórzy nie mają wyjścia bo działka jest za wąska/mała na parterówkę lub warunki zabudowy preferują domy z poddaszem użytkowym.

harnas77
11-11-2009, 13:51
Parterowy - ze względu na koszty.

aneoli
25-11-2009, 13:58
ja również planuje parterowy. mam sporą działkę ok.1500 m, i nie lubie schodów.i myślę ,że jeśli jest prosty bez udziwnien to ma szansę być tańszym od poddasza użyt.

Klodziki
25-11-2009, 15:20
Aneoli wybrałaś już projekt? ;)

Startos
25-11-2009, 21:43
Parterowy - ze względu na koszty.
?
...w sensie: lubisz robić sobie większe koszty? ;)

akswał
07-12-2009, 17:13
pietrowy - bo działka i widoki
bez skosów - bo jesteśmy wysocy
z dachem spadzistym (nieużytkowe) - bo plan zagospodarowania.

stefan_1961
09-12-2009, 16:45
Mieszkam w domu z uzytkowym poddaszem. Na wiosne zaczynam budowę nowego domu - parterowego. Będzie duży, rozległy, zero schodów.

Aandziula
13-12-2009, 00:07
oczywiscie ze z poddaszem użytkowym

basia228
16-12-2009, 13:00
Teraz z poddaszem użytkowym - kiedy w domu są dzieci wydaje mi się, że to lepsze rozwiązanie. A na "starosć" planuję małą parterówkę.

phans
16-12-2009, 14:25
Mieszkam w domu z uzytkowym poddaszem. Na wiosne zaczynam budowę nowego domu - parterowego. Będzie duży, rozległy, zero schodów.
Pewnie masz obecnie mało wygodne schody? A wystarczy mieć dwubiegowe ze spocznikiem i sprawa rozwiązana.

Vafel
16-12-2009, 14:39
Mieszkam w domu z uzytkowym poddaszem. Na wiosne zaczynam budowę nowego domu - parterowego. Będzie duży, rozległy, zero schodów.
Pewnie masz obecnie mało wygodne schody? A wystarczy mieć dwubiegowe ze spocznikiem i sprawa rozwiązana.

LOL :lol:

Miłośnik schodów? :lol:

Ciril
18-12-2009, 07:42
Każdy powinien mierzyć zamiary przez swoje potrzeby...

Często ukształtowanie terenu powoduję, że bardziej opłaca się budować piwnicę niż niwelować teren.
Jeżeli ma się dzieci - dobrze jest zrobić im odrębną strefę, żeby w salonie nie broiły.
Jeżeli ktoś lubi prowadzić dom otwarty - musi przewidzieć miejsce gdzie przenocuje gości.



My mamy bardzo duży spadek terenu na działce - niwelacja kosztowałaby nas tyle, co budowa piwnicy - więc jest piwnica, a w niej garaż, salon letni z wyjściem na taras, kotłownia, łazienka z pralnią, kuchnia letnia, pokój na różne przedmioty ogrodowe, mała spiżarnia pod schodami - przeniosłam do niej całą część gospodarczą życia.
Na poddaszu będzie strefa dzieci - dwie sypialnie z garderobami + pokój zabaw i łazienka.
Lubimy, jak przyjeżdża do mnie rodzina, czy znajomi i wolałabym, żeby było gdzie ich położyć na noc- będą w pokoju zabaw i w salonie.

Jeżeli chciałabym budować sobie klitkę - kupiłabym mieszkanie do 50 m2...

Vafel
18-12-2009, 11:08
Każdy powinien mierzyć zamiary przez swoje potrzeby...


Dodałbym do tego:

... i przez swoje możliwości.

Bo jak ktoś nie bierze poważnie pod uwagę swoich możliwości, to potem straszą takie hawiry po 200-300 m2 stojące 10-15 lat w stanie surowym. Bo pieniędzy zabrakło...

Ciril
18-12-2009, 11:38
Każdy powinien mierzyć zamiary przez swoje potrzeby...


Dodałbym do tego:

... i przez swoje możliwości.

Bo jak ktoś nie bierze poważnie pod uwagę swoich możliwości, to potem straszą takie hawiry po 200-300 m2 stojące 10-15 lat w stanie surowym. Bo pieniędzy zabrakło...

zgadzam się z Tobą... tu trzeba wziąć pod uwagę rozsądek - na co mnie stać...

Ale można SSZ osiągnąć w dobrych kosztach - jesteśmy tego dowodem...

mr6319
18-12-2009, 15:26
Swój głos oddałem na dom z poddaszem użytkowym bo taki buduję, ale...
No właśnie...
Gdybym miał działkę na której swobodnie zmieściłby się dom parterowy - nie zastanawiałbym się nawet pięciu minut.

aneoli
19-12-2009, 00:05
Aneoli wybrałaś już projekt? ;)



Na 98% będzie to Z91 -jestem zauroczona tym projektem i wydaje się być on na miarę naszych możliwości finansowych.

Klodziki
19-12-2009, 11:30
To fajnie :)

nasznowydom
31-12-2009, 11:03
zagłosowałem na dom z poddaszem, bo taki wybrałem i jestem w trakcie budowy, ale gdybym miał inny plan zagospodarowania, to wybrałbym nowoczesny dom piętrowy z płaskim dachem - te skosy w domu z poddaszem to marnowanie pieniędzy - płacisz majątek za dach, a masz znacznie mniejszą kubaturę i powierzchnię użytkową. Narzucanie przez urzędników dachów skośnych to zbrodnia.

Bad
31-12-2009, 22:32
Tylko parterowy! Muszę odreagować lata wspinania się po schodach w bloku :) Na razie wprawdzie dopiero działka spłacona (wreszcie mają nam podłączyć prąd) ale mam nadzieję na start w niedalekiej przyszłości...

rania
03-01-2010, 21:03
Z poddaszem, bo tanszy w budowie, latwiejszy do ogrzania, wyraznie oddzielona strefa dzienna od prywatnej, zajmuje mniej miejsca na dzialce. Wolalabym pelne pietro, ale maz ostro zaprotestowal.

Sylwia_LBN
04-01-2010, 15:33
Z poddaszem, bo tanszy w budowie, latwiejszy do ogrzania, wyraznie oddzielona strefa dzienna od prywatnej, zajmuje mniej miejsca na dzialce.

Podpisuję się obiema rękami :) Tyle, że u nas sypialnia prawdopodobnie będzie na dole. Mieszkamy obecnie na czwartym piętrze (duuużo schodów :)), mieszkanie ze skosami - schody mnie nie przerażają , a skosy lubię - wydaje mi się, że dodają uroku. Scianka kolankowa w przyszłym domu 120-150 cm. Teraz mamy 120 i spokojnie można przestrzeń pod skosem wykorzystać.

Łukasz789
20-02-2010, 15:15
Z poddaszem użytkowym pomimo ,że obecny dom ma aż cztery kondygnacje to wiem ,ze na starość bym tego nie przeżył. Mam tez doświadczenie od znajomego , który mieszka z rodzicami w domu sześciu kondygnacyjnym ( po jednym pomieszczeniu , czasem plus łazienka i mówi ,że jest tragedia. Dlatego teraz buduje dom z poddaszem użytkowym w ostateczności wygospodaruje jakieś pomieszczenie na parterze dla siebie na starość.

Lukarna
21-02-2010, 21:02
Czę◄ściowo podpiwniczony (spadek terenu), z poddaszem uzytkowym.
Dopóki dzieci małe wszystkie sypialnie na pietrze, potem może przeniesiemy się na dół a im zostawimy górę.

aneta-we
21-02-2010, 21:32
Cały podpiwniczony z użytkowym poddaszem. Na dole dodatkowy pokój dla babci lub na starośc dla nas :wink:
Gdybym miała większą działkę to może byłby parterowy, ale podpiwniczony.
Z drugiej strony lubię klimat poddasza :roll: :wink:

diplodok
23-02-2010, 09:32
Podpiwniczony z poddaszem :)

Kasia_Artur
27-02-2010, 23:39
Podpiewniczony i z poddaszem uzytkowym.
Teraz jednak widze iz na poddaszu powinnam byc scianka kolankowa min. 1.3 m. Moze to nie wyglada najlepiej z zewnatrz, ale dla mnie to przede wszystkim musi byc funkcjonalne. U nas az takie podniesienie scianki kolankowej nie byloby mozliwe. Jeszcze nie mieszkamy w domu.

samum
01-03-2010, 13:07
Parterowy, zdecydowanie!
Teraz mam piętrowy, zbudowany zaledwie trzy lata temu i właśnie przymierzam się do nowej budowy - tym razem tego wymarzonego parterowego...

kafi_ga
01-03-2010, 19:50
ja całe życie marzyłam o schodach w domu :))
mieszkaliśmy w bloku na parterze i ta nędzna namiastka - 8 schodów na klatce nie wystarczała..

dlatego dom bedzie z poddaszem na którę będą prowadziły piękne (mam nadzieję schody :)

frjo
01-03-2010, 21:04
ja całe życie marzyłam o schodach w domu :))

ja nie marzę o schodach a o oddzieleniu strefy dziennej od prywatnej/ sypialnianej. Parterówka mnie nie przekonuje więc będzie z poddaszem użytkowym. 8)

lilan
07-03-2010, 15:55
Decyzja o domu z poddaszem użytkowym podjęta z powodu wielkości działki, którą wcześniej dysponowaliśmy.

klemensik77
09-03-2010, 07:18
A ja nie mogę się zdecydować. Mam super działkę ok. 65m na 95 m więc mogę zbudować taki jaki chcę, ale... już sama nie wiem. Albo poddasze czyli salon i 2 pokoje na dole oraz na poddaszu 2 sypialnie i łazienka dla chłopców, albo parter ok. 150m - salon oraz 3 pokoje na dole. Kurcze, a co wyjdzie taniej???

Vafel
09-03-2010, 11:23
A ja nie mogę się zdecydować. Mam super działkę ok. 65m na 95 m więc mogę zbudować taki jaki chcę, ale... już sama nie wiem. Albo poddasze czyli salon i 2 pokoje na dole oraz na poddaszu 2 sypialnie i łazienka dla chłopców, albo parter ok. 150m - salon oraz 3 pokoje na dole. Kurcze, a co wyjdzie taniej???

To zależy... :-)

Ale przy metrażu 150 m2 pow. użytkowej i więcej taniej powinien wyjść dom z poddaszem. Przy mniejszym metrażu tańsza może być parterówka.

Iwa_P
17-03-2010, 21:08
poprzedni mialam parterowy, terza mam z poddaszem uzytkowym. Preferencje moje i meza zmienily sie:)

smadalena
25-03-2010, 07:39
Teraz buduję z poddaszem użytkowym,ale jak się rozpędzę i zbuduję drugi to parterowy :wink: i z wymarzonego bala :D

wilski
25-03-2010, 16:12
Dokładnie ja tez buduje z poddaszem użytkowym.W przyszłości bedzie dla dziecka.

Karollinka
25-03-2010, 19:05
my też budujemy z poddaszem, ale za 20 lat dla siebie wybralibyśmy parterowy.

Marek30022
26-03-2010, 13:25
A ja nie mogę się zdecydować. Mam super działkę ok. 65m na 95 m więc mogę zbudować taki jaki chcę, ale... już sama nie wiem. Albo poddasze czyli salon i 2 pokoje na dole oraz na poddaszu 2 sypialnie i łazienka dla chłopców, albo parter ok. 150m - salon oraz 3 pokoje na dole. Kurcze, a co wyjdzie taniej???

Jeśi koszty są priorytetem to z poddaszem jeśi walory użtkowe to parterówka z budynkiem gospodarczym (duż garaż + pomieszczenie na różne Rrupiecie")

Patos
14-01-2011, 06:58
Jeśli teren zagrożony zalaniem to lepszy z poddaszem, większe szanse, że coś lub ktoś się uratuje.

Postihal
14-01-2011, 16:55
wybudowałem parterówkę,mieszkam już dwa lata i jestem z tego wyboru bardzo zadowolony.

lopezka
22-02-2011, 18:51
A my mieliśmy problem z wyborem. Oboje z mężem uwielbiamy parterówki. Dom parterowy moim zdaniem jest urokliwy pod warunkiem, że nie ma zielonego dachu;)
ALe ja również lubię domy z poddaszem, bo podobają mi się schody, skosy - dla innych w tym mojego męża to są akurat wady, całe życie mieszkał w domu piętrowym i ma serdecznie dość. Ja zaś dziewczyna wychowana w Warszawskim blokowisku zawsze marzyłam o schodach:) a pokoje na strychu są klimatyczne. Natomiast domy parterowe też mi się od zawsze strasznie podobają. Zwłaszcza te z dużymi oknami. Nie ma to jak bezpośredni kontakt z naturą.
Wybraliśmy projekt Bari

Nie zgadzam się z przedmówcami, żę dom parterowy buduje się tylko na dużej działce t

lopezka
22-02-2011, 19:01
Nie zgadzam się z przedmówcami, że dom parterowy buduje się tylko na dużej działce takiej ok 2000 metrów.
Taka działka to piękna sprawa to fakt, ale koniecznym byłoby zatrudnienie też pięknego Ogrodnika żeby to wszystko ogarniał.

Nie rozumiem też argumentu typu: jak taki dom będzie wyglądał wśród domków wyższych? A co mnie przepraszam to obchodzi jak dom prezentuje się wśród innych zabudowań? Dom chyba buduję dla siebie, żeby w nim mieszkać i z niego korzystać, a nie oceniać jak wygląda na tle domów sąsiadów...

My zdecydowaliśmy się na projekt Bari DCB53 z małymi zmianami. Nie wiem czy to dobrze czy źle, okaże się za jakiś czas.
http://projekty.lipinscy.pl/Bari/

Pozdrawiam

minidrwal
01-07-2011, 10:02
Będziemy budować parterowy mały domek.... nie tylko z przyczyn ekonomicznych.... Za kilka lat emerytura, więc musi być wygodnie i mała powierzchnia do sprzątania.... i duży zadaszony taras.........
Działka 1200m.... dom 56m

manjusha
04-07-2011, 09:50
Po latach: parterowy, choć w naszym projekcie nic bym nie zmieniła, to teraz zafascynował mnie projekt własnie domu parterowego, które uważałam niegdyś za mniej praktyczne. Mowa o Valletta III z pracowni Lipińscy Domy. Dodatkowo plus za duży, zadaszony taras.

ola&piotr
28-07-2011, 10:42
Jeśli działka by pozwalała, to zdecydowalibyśmy się na parterówkę. Na siłę dałoby się wcisnąć, ale niestety kosztem ogrodu. Więc stanęło na domu z poddaszem :)

ludwik_13
31-07-2011, 19:37
Budujemy z poddaszem. Lepiej wpisuje się w wiejski krajobraz (dach 45 stopni). Na parterze dodatkowy pokój - dziś gabinet/ gościnny/ a docelowo.... kto wie.
Dobre projekty parterówek (które mi się podobały) miały b. dużą powierzchnię komunikacji - tylko wtedy udawało się oddzielić strefę dzienną od nocnej. Przy mniejszej pow. komunikacyjnej wnętrza są bardziej otwarte, co ładnie wygląda, ale nie sprawdza się w praktyce. Mało też było domków parterowych z 4 sypialniami. Patrzyliśmy też na koszty eksploatacji i stosunek powierzchni do kubatury - tu dom z poddaszem wygrywa. Choć ocieplenie stropu przy domku parterowym to po prostu pikuś i można wełny położyć dowolną niemal warstwę. Nie ma też problemów z rozprowadzeniem wentylacji mechanicznej.
A podstawowy argument dotyczy stron świata. Większość naszej rodziny to ranne ptaszki i wszyscy chcieliby okna od wschodu. Taras przy salonie też tak chcemy (sprawdzone - dla nas optymalne), więc wypadałoby zbudować dłuuuuuugi , wąski dom z dłuuuuuugim korytarzem. A z niego wejścia do niemal wszystkich pomieszczeń (kuchnia może być od północy, choć od wschodu też jest OK, łazienki - ganz pomada). No i dlatego poddasze użytkowe, choć trochę skóra mi cierpnie na myśl o problemach komunikacyjnych za lat .... dzieścia (mam nadzieję, ze nie wcześniej).