PDA

Zobacz pełną wersję : kominek Tarnavy- a czysta szyba



goreip
03-07-2007, 22:36
Zwracam sie z prosba do uzytkownikow Tarnavy-prosze mi napisac w ktorych macie, a w ktorych nie- problem z brudzeniem sie (mocnym) szyby. Chodzi mi o modele o mocy powyzej 16kw.

Leszek67
04-07-2007, 10:36
problem z brudzeniem szyby nie wynika z modelu Tarnavy tylko zależy od ilości powietrza dostarczanego do spalania. Jeżeli dopływ będzie otwarty na max to szyba nie będzie się brudziła, jeżeli ograniczysz dopływ powietrza to szyba zabrudzi się szybko - mam 18 Tarnavę i tak właśnie sie dzieje.


Leszek

ciesiel
04-07-2007, 12:29
Mam Tarnavę 18, 2 sezony palenia.
Szyby się brudzą, ale można to ograniczać umiejętnym paleniem.
To, że najlepiej palić suchym drewnem wszyscy wiedzą, ale mało kto ma takie (ja takiego nie miałem), więc doszedłem do takich wniosków:
1. Nie spieszyć się z ograniczaniem dopływu powietrza - trzeba poczekać aż kominek porządnie się rozchula.
2. Nie dokładać w trakcie po szczapie, ale dopiero jak całe drewno załadowane wcześniej zamieni się przynajmniej w żar, załadować nową dużą porcją i postępować tak jak pkt. 1

goreip
04-07-2007, 12:33
ale to jest bez sensu. Jak otworze na maxa to po pierwsze bede mial za goraco, a po drugie drewno bedzie sie spalac zbyt szybko. Tak nie moze byc.
A chcialem stwierdzic ze te zabrudzenie to nie forma przykopcenia, ktore latwo mozna usunac. Tworzy mi sie doslownie nagar, w gornej czesci szyby. Drewno mam dwu i trzy sezonowe , i praktycznie zawsze jest w zimie trzymane w kotlowni.Mysle, ze umnie jest jakas wada.

ppp.j
04-07-2007, 17:20
Czy taki efekt miałeś od samego początku? Czy podczas rozpalania dym częściowo wychodzi na pomieszczenie? Wygląda że masz zapchany przewód dymowy.

goreip
04-07-2007, 18:13
od samego poczatku. Mysle, ze moze to byc przez to, ze szyba jest dzielona, i jednak na srodku zasysa troche powietrza a przez to tworzy sie wir, ktory chlodzi powietrz wplywajace na szybe od strony paleniska.
Lub to, ze szyba jest wypukla, przez co efekt oplywu powietrza jest niedostateczny.
Uzgadniam wymiane wkladu z Taranowa, ale chcial bym wymienic na model, w ktorym tego efektu nie ma. Dlatego pytanie-jakie macie wklady i czy jestescie zadowoleni

Kris_1999
05-07-2007, 08:09
ale to jest bez sensu. Jak otworze na maxa to po pierwsze bede mial za goraco, a po drugie drewno bedzie sie spalac zbyt szybko. Tak nie moze byc.
A chcialem stwierdzic ze te zabrudzenie to nie forma przykopcenia, ktore latwo mozna usunac. Tworzy mi sie doslownie nagar, w gornej czesci szyby. Drewno mam dwu i trzy sezonowe , i praktycznie zawsze jest w zimie trzymane w kotlowni.Mysle, ze umnie jest jakas wada.

Tak, ma wadę. Jakbyś dołoźył 2x więcej pieniędzy to by nie miałe tej wady. Ja mam KFD Eko Pano90 i prawie nic sie nie brudzi. Co 5-6 paleń przecieram szybę mokrą szmatką i usuwam pył i osad. Przecieram, a nie szoruję :)))

zenek_akcent
05-07-2007, 08:20
ale to jest bez sensu. Jak otworze na maxa to po pierwsze bede mial za goraco, a po drugie drewno bedzie sie spalac zbyt szybko. Tak nie moze byc.
A chcialem stwierdzic ze te zabrudzenie to nie forma przykopcenia, ktore latwo mozna usunac. Tworzy mi sie doslownie nagar, w gornej czesci szyby. Drewno mam dwu i trzy sezonowe , i praktycznie zawsze jest w zimie trzymane w kotlowni.Mysle, ze umnie jest jakas wada.

Tak, ma wadę. Jakbyś dołoźył 2x więcej pieniędzy to by nie miałe tej wady. Ja mam KFD Eko Pano90 i prawie nic sie nie brudzi. Co 5-6 paleń przecieram szybę mokrą szmatką i usuwam pył i osad. Przecieram, a nie szoruję :)))

To jednak Twój też ma wadę - też sie brudzi!!! i przepłaciłeś 2X wiecej ale to twój problem bo jak bedziesz kiedyś musiał wymienic to z wiekszym bólem - 2 x droższy.
A kominki - tani czy drogi brudzą jadnakowo chyba ze palisz 5-6 razy w roku

ppp.j
05-07-2007, 09:46
od samego poczatku. Mysle, ze moze to byc przez to, ze szyba jest dzielona, i jednak na srodku zasysa troche powietrza a przez to tworzy sie wir, ktory chlodzi powietrz wplywajace na szybe od strony paleniska.
Lub to, ze szyba jest wypukla, przez co efekt oplywu powietrza jest niedostateczny.
Uzgadniam wymiane wkladu z Taranowa, ale chcial bym wymienic na model, w ktorym tego efektu nie ma. Dlatego pytanie-jakie macie wklady i czy jestescie zadowoleni
To że zasysane jest dodatkowe powietrze powinno raczej zmniejszyć osiadanie sadzy bo świeże powietrze odrzuca spaliny. Mam 18 i czyszczę co dwa tygodnie paląc na bardzo zredukowanym dopływie powietrza(powód szybkiego brudzenia szyb) ale szyby lekko zabrudzone mam już po dwóch dniach.

Tak, ma wadę. Jakbyś dołoźył 2x więcej pieniędzy to by nie miałe tej wady. Ja mam KFD Eko Pano90 i prawie nic sie nie brudzi. Co 5-6 paleń przecieram szybę mokrą szmatką i usuwam pył i osad. Przecieram, a nie szoruję ))
Oczywiście jeżeli jeszcze dodasz szyby z pirolizą i tp. bajery to kominek może nawet Ciebie wachlować. My tu rozmawiamy o konkretnym typie wkładów które nam się podobają z różnych względów także cenowych. Jeżeli po zakończeniu budowy zostało Ci jeszcze tyle kasy to załóż sobie wątek pt. "Kto ma droższy wkład kominkowy" a nam pozwól się cieszyć tym co mamy.