PDA

Zobacz pełną wersję : Unigrunty



Lataren
04-07-2007, 06:24
Czy ktoś przed malowanie ścian mieszał unigrunt z wodą? Czy to coś daje w sensie zagruntowania ściany czy to tylko syzyfowa praca?

Rom-Kon
04-07-2007, 06:48
Jest to bardzo popularne w szczególności przy gruntach dobrych firm. Jeśli się maluje gruntem 100% to ściana potrafi się zeszklić i ciężko wtedy malować farbą... ślizga się jak po szkle. Ja na surowy gips (po szpachlowaniu) gruntuje najpierw gruntem z wodą w proporcji nawet 1:1 (mocny grunt). Tanie grunty 2:1 lub jeszcze mniej wody. Drugą warstwę daje rozcieńczonej farby... proporcje też uzależniam od "mocy" farby. Farbę do tego pierwszego malowania należy wybrać ze średniej półki.... żadne supermarketowe za 16zł/10l - to jest sama kreda bez lepiszcza więc jak się doda wody to zostaje już tylko kreda a ta się nie trzyma ściany...

Krisker
04-07-2007, 07:27
Jest to bardzo popularne w szczególności przy gruntach dobrych firm. Jeśli się maluje gruntem 100% to ściana potrafi się zeszklić i ciężko wtedy malować farbą... ślizga się jak po szkle. Ja na surowy gips (po szpachlowaniu) gruntuje najpierw gruntem z wodą w proporcji nawet 1:1 (mocny grunt). Tanie grunty 2:1 lub jeszcze mniej wody. Drugą warstwę daje rozcieńczonej farby... proporcje też uzależniam od "mocy" farby. Farbę do tego pierwszego malowania należy wybrać ze średniej półki.... żadne supermarketowe za 16zł/10l - to jest sama kreda bez lepiszcza więc jak się doda wody to zostaje już tylko kreda a ta się nie trzyma ściany...

No nie wiem... Już kilka razy korzystałem z preparatów gruntujących bez rozcieńczania i zawsze po wyschnięciu mają chropowatą powierzchnię. Nie mam pojęcia czemu miałoby się po tym cokolwiek ślizgać :roll:

adozet
04-07-2007, 07:39
może po prostu trzeba czytać dokładnie to , co napisał producent na opakowaniu ?
no i nauczyć się w końcu i zapamietać , że nie ma dobrych i bardzo tanich materiałów ( w tym i gruntów ;) )

bwojtek
04-07-2007, 08:45
Zawsze należy stosować grunt referowany przez producenta farby. Inaczej pretensje można mieć wyłącznie od siebie...

Lataren
04-07-2007, 09:13
Zrobiłem coś takiego:
- papier ścierny usunałem z grubsza zabrudzenia ze ściany (która jest pomalowana)
- rozcienczonym gruntem (tak na tzw oko do 3 litrów wody dolałem gruntu tyle ile mi się polało)
- szczotka i umyłem ściany po skonczeniu i wyschnieciu też takim samym gruntem odmierzanym bez proporcji wymalowałem ściany i zobaczę dziś jaki będzie efekt - kupiłem UNIGRUNT Atlasu.

Lataren
04-07-2007, 09:15
A co do najtańszej farby to do pierwszego malowania czasem ją stosuje ale nie biorę najtańszej tylko taką pare złotych droższą ostatnio nota-bene będą w markecie budowlanym miałemn kupić marketową farbę ale była jedynka w promocji więc kupiłem ją.
A jak rozcieńczacie farbę ja lepie wody tak na czuja- do pierwszego malowania a do drugiego czasem\ nawet nie rozcieńczam.

Lataren
04-07-2007, 09:15
A co do najtańszej farby to do pierwszego malowania czasem ją stosuje ale nie biorę najtańszej tylko taką pare złotych droższą ostatnio nota-bene będą w markecie budowlanym miałemn kupić marketową farbę ale była jedynka w promocji więc kupiłem ją.
A jak rozcieńczacie farbę ja lepie wody tak na czuja- do pierwszego malowania a do drugiego czasem\ nawet nie rozcieńczam.

Rom-Kon
04-07-2007, 12:15
może po prostu trzeba czytać dokładnie to , co napisał producent na opakowaniu ?
no i nauczyć się w końcu i zapamietać , że nie ma dobrych i bardzo tanich materiałów ( w tym i gruntów ;) )
Gdyby to było takie proste to życie byłoby piękniejsze! I mam rozumieć że taki sam grunt mam stosować do sypiącej się ściany gdzie trzeba wzmocnić podłoże, do wyszpachliwanej ściany twardym gipsem np. Dolina Nidy gdzie trzeba ją tylko odpylić i wyszpachlowanej ściany miękką szpachlówką typu Gipsar Uni gdzie też trzeba odpylić i dodatkowo wzmocnić szpachlówkę? Żaden producent nie jest zainteresowany by klient oszczędzał na materiale który on produkuje! Żaden producent systemów dociepleń nie napisze że ścianę z BK zamiast gruntować ich cudownym gruntem który produkują lepiej mocno zmoczyć wodą (porządnie z węża zlać). Do wiązania klej na bazie cementu potrzebuje wody i lepiej zwiąże gdy podłoże jest mokre. Ale wody we wiaderkach firmy nie sprzedają a grunt owszem i to za spore pieniądze... Więc Szanowni Inwestorzy stosujcie poprawki na zapewnienia i reklamę producentów! Przecież to jest gra o klienta i jego pieniądze!