PDA

Zobacz pełną wersję : Dach dwuspadowy, a inny...



mialek
08-07-2003, 14:02
Jak dużo tańszy jest dach dwuspadowy od np. kopertowego. Czy różnica w cenie jest bardzo istotna ?

Wowka
08-07-2003, 14:14
Napisz czym kryjesz. W przypadku blachy i dachówki w dwuspadowym brak jest cięcia i w związku z tym nie ma odrzutów. W kopertowym są 4 szeregi gąsiorów a nie ma dachówek skrajnych (obróbki blacharskiej). W dwuspadowym zaś jest długi przez cały budynek szereg gąsiorów i 4 szeregi skrajnych. Przy kopertowym rynny wzdłuż każego boku dachu, przy dwuspadowym tylko z dwóch.
Przelicz z cennikiem ceny mb tych elementów i odpowiedź już masz. Niemniej sądzę, że różnica nie będzie duża.

Oczywiście jest jeszcze kwestia ceny wykonania więżby i drewna.
Tutaj także nie powinno być specjalnych różnic. No może trochę mniej drewna na kopertowy.

tczarek
08-07-2003, 14:31
Srednio można przyjąć cena materiału=cenie robocizny. Jeśli dach jest bardzo fikuśny cena wzrasta. Cena robocizny to jedno a eksplatacja to drugie. Im bardziej wyszukany dach tym więcej możliwości jego uszkodzenia. Oczywiście wiadomo można zrobić jakieś dodatki w dachu ale niezbyt wiele by załamań płaszczyzn było niezbyt dużo. Ja mam dach dwuspadowy. U mijego sąsiada pokrycie dachu kosztowało około 20 000 zł i robiło to dwie ekipy. Bardzo teraz żałuje że taki dach zrobił. Każde okno oddzielna lukerna.
Ma tych okien osiem.
Pozdrawiam,

mialek
08-07-2003, 14:39
Srednio można przyjąć cena materiału=cenie robocizny. Jeśli dach jest bardzo fikuśny cena wzrasta. Cena robocizny to jedno a eksplatacja to drugie. Im bardziej wyszukany dach tym więcej możliwości jego uszkodzenia. Oczywiście wiadomo można zrobić jakieś dodatki w dachu ale niezbyt wiele by załamań płaszczyzn było niezbyt dużo. Ja mam dach dwuspadowy. U mijego sąsiada pokrycie dachu kosztowało około 20 000 zł i robiło to dwie ekipy. Bardzo teraz żałuje że taki dach zrobił. Każde okno oddzielna lukerna.
Ma tych okien osiem.
Pozdrawiam,

Czy dach Twój i sąsiada jest porównywalny wielkością ? A ile dla porównania Ty dałeś za dach ?

mialek
08-07-2003, 14:42
Napisz czym kryjesz.
Dachówka cementowa lub ceramiczna. Jeszcze dokładnie nie wiem.


Oczywiście jest jeszcze kwestia ceny wykonania więżby i drewna.
Tutaj także nie powinno być specjalnych różnic. No może trochę mniej drewna na kopertowy.

Czy ja dobrze zrozumiałem. W dachu kopertowym konstrukcja jest tańsza ?

tczarek
08-07-2003, 14:45
Tak powierzchnia dachu jest porównywalna jeśli chodzi o gabaryty bryłowe. Ja zapłaciłem 5 000 zł z podbitką, rynnami i rurami spustowymi oraz okna dachowe 4 i wyłaz dachowy.

Wowka
08-07-2003, 14:53
Mialek- w kopertowym masz 4 długie krokwie skrajne do których dochodzą od murłaty krowie (belki) o zmiennej (rosnącej) długości. W dwuspadowym masz wszystkie krokwie jednakowej (maksymalnej) długości i tu może być różnica w m3 drewna.
Przy dachówce w kopertowym będziesz miał straty w postaci odrzynów dachówki (nie każdy odrzyn da się przełożyc na lustrzane odbicie) Ponadto ekipa raczej policzy sobie więcej za cięcie. Przy dwuspadowym tych problemów nie ma. Brak cięcia i odpadów, robota szybciej idzie.

To co napisął tczarek dotyczyło wzrostu kosztów ze względu na lukarny.
O lukarnach u siebie nic nie napisałeś. Czyli byc może ten problem Ciebie nie dotyczy. Mnie żona namówiła na jedną lukarnę. Co tak skomplikowało i tak już bardzo skomplikowany dach i zaowocowało wzrostem kosztów o ok 5000 zł.
Pozdrawiam