PDA

Zobacz pełną wersję : jaką długość powinien miec drenaż ?



pawelurb
05-07-2007, 08:48
chcę wodę z rynien odprowadzić na działke rurami drenarskimi , tylko ile tej rury zakopać żeby jej długość pozwalała na skuteczne rozsączenie wody ? jest na to jakiś wzór czy norma ?
Dach czterospadowy , ma 260 m.kw , rury spustowe 4 sztuki.
I przy okazji, czy rura drenarska bez geowłókniny , obsypana żwirem spełni swoje zadanie ?

Barbossa
05-07-2007, 08:55
musisz sprawdzić chłonność gruntu i wtedy dać odpowiedniej długości drenaż
dodatkowo są jakieś śednie ilości opadów dla danych regionów (co wiadomo nie sprawdzi się dla oberwania chmury, dlaego też proponowałbym to zrobić przez jakiś zbiornik pośredni)
czy geowłóknina potrzebna? przydatna i to czasami bardzo, a cena przecież nie powala

pawelurb
05-07-2007, 09:23
chłonnośc gruntu "na oko" jest dobra , bo wszedzie piasek , i jak kałuża wody po ulewie się zrobi , to już po kilku minutach znika, więc wsiąka dobrze , zastanawiam się czy wystarczy sam drenaż , czy też zakończyć dla pewności wszystkie rury drenarskie np. studnią .

marta-mam niebieski dach
05-07-2007, 09:37
Nie wiem czy studnia jest niezbędna, ale myśmy rynny odprowadzili do takiej studni( 4 kręgi fi 100cm), zbieramy deszczówkę, a potem przy braku opadów służy nam do podlewania ogrodu ( nadmiar odprowadzamy rurą przelewową do stawu sąsiada ) fakt że po jakimś czasie poziom wody w studni zrównuje się z poziomem wód gruntowych ( woda ucieka) , studnia ta świetnie się sprawdza i nie raz uratowała nas przed zalaniem całego podwórka.

j-j
05-07-2007, 10:43
Dla OK 0,6 m3/d ścieków bytowych wystarczy ok. 10 m, rury drenarskiej o średnicy DN110.
Krótko:Ale dla deszczówki:
Pojemność rur czy czegoś tam rozsączającego- ok. 1000 l/100m2 dachu, przelicz ile m drenażu i jaka średnica.
powierzchnia wsiąkania OK 5,0 m3/100m2 dachu (nie rury całej po obwodzie bo rura nie jest jedną wielką dziurą), np. rury drenarskie Wavin mają powierzchnię dziur ok < 2% powierzchni rury.
Zależy ile dziur w rurze, im więcej tym lepiej ale bez przesady :), daj z warstwą filtracyjną wokół rury- żwir, ok 20 cm wokół, ona będzie pełnić dodatkowo funkcję akumulacyjną i zwiększy się pow. wsiąkania.
Najważniejsza jest pojemność, bo przy małych dziurach wsiąknie ale więcej będzie musiało się akumulować.
Ale jeśli policzysz ile m rur to zmienisz zdanie co do stosowania drenażu jako elementu rozsączającego wody deszczowe.

Marek30022
05-07-2007, 10:56
Dach 2Xdwuspadowy 0k 260 m kw. 4 rury od 6 do 7m, Dwa lata i jak na razie nie widziałem aby woda wylewała się przez studzienki. Rury owinięte agrowłókniną położone na żwirze i nim obsypane, na końcu niewielki dołek wypełniony żwirem.
Nie obliczałem wydajności instalacji, nie badałem gruntu i nie liczyłem dziur w rurze. Wzorowałem się na wykonanym odprowadzeniem deszczówki, przez firmę u kolegi.

j-j
05-07-2007, 11:49
OK, same rury są po prostu za małe. Muszą być również studzienki, obsypka żwirowa, które również zwiększą akumulację.
Sama studnia o śrenicy DN1000 i gł. 2 m daje już pojemność ok 0,8 m3, dwie takie studzienkiu i już w zasadzie akumulację masz zapewnioną przy ok 150-200 m2 dachu, to zależy jakie deszcze się przyjmuje do obliczeń.
Jeśli rury drenarskie służą tylko do rozsączania, bez akumulacji a studnie do trzymania nadmiaru wody to może być OK.