PDA

Zobacz pełną wersję : Zapowietrzanie się obwodu CWU - jaka przyczyna?



Krupiarz
05-07-2007, 13:35
Witam,

Mam kocioł na ekogroszek firmy SAS 23kW.
Z kotła wychodzi jeden kruciec ciepłej wody i odpowiednio jest jeden powrót.
Trójnikiem woda rozdziela się na 2 obwody: CO i CWU. Tuż za trójnikiem są zawory zamykające każdy z obwodów i 2 oddzielne pompy do każdego z obwodów.
Obecnie (lato), obwód CO jest zakręcony i grzeję wodę jedynie na CWU.Do kotła dokupiłem ruszt dodatkowy i palę drewnem (pozostłości z budowy).

Kocioł przestawiam na tryb pracy ręcznej, włączam nadmuch i pompę CWU. I tu pojawia się problem: po jakimś czasie pompa CWU się zapowietrza, brak jest obiegu wody w stosunkowo krótkiej instalacji CWU (bojler dwupłaszczowy), podnosi się temperatura na piecu i podchodzi nawet pod 100 stopni. Co nieco daje na jakiś czas odpowietrzenie pompy, ale po chwili znów się zapowietrza i woda w nbojlerze się nie nagrzewa.
Sytuacja sprowadza się do tego, że muszę spędzać czas w kotłowni i odpowietrzać co jakiś czas pompę. Zapowietranie następuje tym szybciej im mocniej pali się w piecu.
Ogólnie to tak chyba być nie powinno.

Proszę o podpowiedź co może być przyczyną zapowietrzania się pompy i przede wszystkim jak temu skutecznie zaradzić, tak by po napaleniu woda krążyłą poprawnie w obiegu CWU bez zapowietrzania.
Dodam, że pompa zamontowana jest na odcinku rury biegnącym pionowao i tłoczy wodę od dołu do góry. W obwodzie CWU nie ma żadnego odpowietrznika (powinien być??).

Pozdrawiam

bwojtek
05-07-2007, 18:27
Chyba masz nieszczelność na obiegu kocioł-wymiennik CWU...

batory
05-07-2007, 21:26
Witam !
Też mam kocioł na groszek i podobnie wykonaną instalacje ale z tym że w obwodzie cwu , mam odpowietrznik automatyczny.
u mnie te zjawisko występowało zimą (zapowietrzał się płaszcz grzewczy w wymienniku) teraz jest ok.

Krupiarz
06-07-2007, 08:49
Witam,

Też myślę o zamontowaniu automatycznego odpowietrznika w najwyższym miejscu obwodu CWU. Powinno pomóc.
Czy obwód CWU jest nieszczelny? Chyba raczej nie. Żadnym z połączeń nie leje się woda. Obwód CO chodził bez zarzutu (a z kotła wychodzi jeden kruciec ciepłej i powracającej wody). Jeżeli miałaby być jakaś nieszczelność, to gdzie i jak jej szukać?

Trapi mnie jednak pytanie: co jest powodem zapowietrzania się obwodu? Wzrost temperatury powoduje zmianę objętości - zgoda. Od przejęcia nadmiaru objętości jest naczynie wyrównawcze w najwyższym punkcie instalacji. Dopóki woda się nie zagotuje w obwodzie nie powinno być dodatkowego powietrza, bo niby skąd? Niezależnie czy woda ma temp 40 czy 80 st. pompa powinna taką wodę tłoczyć bez zapowietrzania (przynajmniej tak mi się wydaje) ??!!
Jakieś dodatkowe pomysły i wyjaśnienia?

Pozdrawiam

Barbossa
06-07-2007, 08:57
może dla tak krótkiego obiegu, pompa za szybko działa?
do tego mogą dojść małe przekroje rur?
wytworzy się podciśnienie i zasysa powietrze z zewnątrz?

Krupiarz
06-07-2007, 09:41
Być może. Zmniejszę prędkość pompy i zobaczę jak układ zareaguje.
Pompa jest na odcinku pionowym i tłoczy do góry. Gdy ją odpowietrzam - odpowietrza więc chyba tylko sprzed i do poziomu pompy. Gdy jakieś powietrze jest ponad, to pozostaje w obwodzie ???? Może sprubuję odpowietrzyć też na śrubunku wchodzącym od góry do poziomo wiszącego bojlera. Może odpowietrzając pompę nie odpowietrza się układ całkowicie, przepycha trochę wody i za jakiś czas pompa znowu łapie powietrze które nie zostąło usunięte z obwodu??
Może tak być?

piotru7
06-07-2007, 11:56
Sprawdź jaki masz poziom wody w tej części instalacji
bo może być że ci uciekła przez zbiornik wyrównawczy
i jest jej za mało. Oczywiście sprawdzaj przy zimnej instalacji
bo jak rozpalisz to woda będzie miała większą objętość
i pozornie może być, ale jednak za mało

Krupiarz
06-07-2007, 12:01
Dzięki za podpowiedź, ale akurat jestem pewien, że to nie jest przyczyną, bo wody do instalacji dopuszczam regularnie, aż się przelewa przez zbiornik i odpływa do kanalizacji.

Krupiarz
10-07-2007, 08:17
Witam,
Problem zapowietrzania się układu CWU udało mi się rozwiązać więc opiszę co było przyczyną - dla tych którzy być może spotkają się z takim samym problemem.

Generalnie to brak było obiegu wody w instalacji CWU. Tzn. obieg był, ale bardzo słaby. Coś ten obwód zapchało i woda nie krążyła. To powodowało, że przy chodzącej pompce CWU chodziła "na próżno" i gromadziło się wniej powietrze i sprawiała efekt zapowietrzonej. Temp. na piecu rosła do ponad 90 st i nie chciała spadać.
Porozkręcałem praktycznie wszystkie możliwe śrubunki, spuściłem z pieca i obwodu wodę, przepłukałem obwód.
Być może przyczyną był zawór trójdrożny na powrocie do kotła. Pokręciłem też tym zaworem i go opukałem.
Wszystko razem spowodowało, że gdy skręciłem śrubunki i uruchomiłem piec woda zaczęła krążyć i bojler się szybko nagrzewa ;), a pompka chodzi na I biegu i spokojnie daje radę.

Dziękuję wszystkim za udzielone porady.

Pozdrawiam