PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja pozioma między ławą a ścianą fundamentową?



odaro
07-07-2007, 07:31
Jako izolacja pozioma fundamentów najczęściej jest stosowna 2xpapa nalepiku
i jest to izolacja która oddziela fundament od ściany budynku.

Czy dawaliście izolację poziomą między ławą fundamentową a ścianą fundamentową murowaną z bloczków betonowych.

Jeżeli tak napiszcie jak robiliście taką izolacje.

Czy wogóle warto dawać taką izolacje skoro druga izolacja będzie na końcu ściany wymurowanej z bloczków betonowych.

czandra
07-07-2007, 13:33
U mnie jest folia ułożona na 3 warstwie bloczków (jest 6 warstw) oraz 2 x papa na lepiku na ostatniej warstwie, potem warstwa cegieł i bloczki z bk. Nie mam natomiast papy ułożonej na ławie fundamentowej.

odaro
08-07-2007, 08:06
U mnie jest folia ułożona na 3 warstwie bloczków (jest 6 warstw) oraz 2 x papa na lepiku na ostatniej warstwie, potem warstwa cegieł i bloczki z bk. Nie mam natomiast papy ułożonej na ławie fundamentowej.

A czemu tak tzn na 3 warstwie bloczków?

Na jakiej głębokości masz posadowiony budynek?

czandra
09-07-2007, 08:42
Ok. 1 m poniżej terenu. Niestety w tym przypadku "porządził" się mój majster, ale twierdzi, że będzie ok. Czy uważasz, że coś jest nie tak?

markiz
09-07-2007, 08:59
Jeśli temat dotyczy izolacji papowej na ławach: czy polecacie jakąś konkretna papę jakiegoś konkretnego producenta do tego celu? Muszę zakupić a wybór jak w każdym asortymencie jest wielki.

Pozdrawiam

Wujek dobra rada
09-07-2007, 09:02
nie ma większego znaczenia co wybierzesz
termozgrzewalną praktycznie każda dobra
jeżeli zwykłe papy na lepiku, to lepiej wierzchniego krycia, nie podkładowe i x2

odaro
09-07-2007, 09:39
No a stosował ktoś folię?

Jak nei wiem jak jest z tą folią.

Ława ma 60cm folię układa się na zaprawie i na to kładzie się zaprawę i zaczyna murować bloczkami 24cm no ale po bokach folia nie zostanie dociśnięta i napewno odstanie od zaprawy ktróra była pod spodem.
Mam tu na mysli folię Dorken na izolacją poziomą

Wujek dobra rada
09-07-2007, 09:43
a jakie to ma znaczenie, że odstanie?
oprócz tego, że może się przetrzeć na "ostrej" zaprawie?

carringtontomas
09-07-2007, 09:43
Ja również mam papę na lepiku ale tylko jedną warstwę.

odaro
09-07-2007, 09:55
a jakie to ma znaczenie, że odstanie?
oprócz tego, że może się przetrzeć na "ostrej" zaprawie?

Miałem na myśli taką jak tu
http://www.doerken.de/bvf/pl/produkte/mauer/mauerwerkssperren/index.php?navid=41

Jest profliowna czy inaczej mówiąc wytłaczana nie mylic z kubełkową ma 0,4mm grubości.

Myslicie że może sie podziurawić przy murowaniu bloczków betonowych?

odaro
09-07-2007, 10:05
Ja również mam papę na lepiku ale tylko jedną warstwę.

No własnie przy niepodpiwniczonym budynku 1xwarstwa papy powinna wystarczyć tym bardziej że na górze będzie jeszcze raz 2x papa.

Pewnie w przypadku piwnic nigdy izolacji nie jest za duzo i wtedy trzeba dac 2xpapa na dole i na górze.

carringtontomas
09-07-2007, 10:18
Ja również mam papę na lepiku ale tylko jedną warstwę.

No własnie przy niepodpiwniczonym budynku 1xwarstwa papy powinna wystarczyć tym bardziej że na górze będzie jeszcze raz 2x papa.

Pewnie w przypadku piwnic nigdy izolacji nie jest za duzo i wtedy trzeba dac 2xpapa na dole i na górze.

Warstwa izolacji zależy też od tego jak głęboko masz ławy i na ile przepuszczalny grunt.

pelsona
09-07-2007, 13:25
Ja u siebie takiej izolacji nie robiłem, uważam że jest zbędna. Dałem natomiast na ławy beton wodoszczelny W-8. Dopłata 5 zł do m3 to żaden koszt a ławy nie piją tak wody gdy przez pół roku w niej stoją. Izolacja pionowa dysperbitem ścian fundamentowych po same ławy i wystarczy. Woda jak ma podejść to i tak podejdzie z boku tej izolacji poziomej na ławach. Poza tym chałupa bardziej związana z podłożem a nie tylko same dylatacje (na zboczu to by pewnie odjechała). Zadbałbym natomiast nad zasadniczą izolacją poziomą 30-40 cm nad ziemią. Zamierzam zrobić ją z grubej papy bitumicznej termozgrzewalnej. Zdecydowałem się na nią gdy popatrzyłem sobie na pożal się Boże folie fundamentowe, widać modne obecnie. Cienizna taka, że nie ma co w rękę wziąść.
pozdroofka

beton44
09-07-2007, 15:48
Zdecydowałem się na nią gdy popatrzyłem sobie na pożal się Boże folie fundamentowe, widać modne obecnie. Cienizna taka, że nie ma co w rękę wziąść.
pozdroofka :)


ale wykonafcy je uwielbiają...

szast prast i rozwinięte jak chodnik przed królową angielską...

czandra
09-07-2007, 20:32
[quote=czandra]
A czemu tak tzn na 3 warstwie bloczków?

Na jakiej głębokości masz posadowiony budynek?

Małe sprostowanie, jest na 4 warstwie od dołu, tuż nad poziomem terenu. Ewentualna wilgoć dojdzie tylko do tego miejsca.