PDA

Zobacz pełną wersję : Agregat prądotwórczy



gorgonit
08-07-2007, 11:30
Witam
Mam problem enionem (długi czas realizacji przyłącza) i noszę się z zamiarem zakupu agregatu pradotwórczego .
Na allegro znalazłem agregat 3 fazowy disel

http://www.allegro.pl/item209496306_agregat_pradotworczy_5_5kw_diesel_na _kolach_new.html

W związku z tym mam pytanie czy taki agregat wystarczy do budowy ???
Moze ktoś ma doświadczenie i podzieli się na forum .

bwojtek
08-07-2007, 12:29
A po co taki wielki? Chyba, że cały beton masz zamiar kręcić w betoniarce...

Rom-Kon
08-07-2007, 12:38
Toż to całą chatę uciągnie! I po co ci jeszcze przyłącze? ...a serio to za duży... na budowie to największe silniki to mają 2.2kW np. piła tarczowa lub winda... chociaż to w dislu więc eksploatacja będzie niższa niż mały kokotek na benzynę...

gorgonit
08-07-2007, 12:39
potrzebuję agregat 3 fazowy do betoniarki . fundamenty i strop będą lane z gruszki .
Mocniejszy agregat wydaje mi się ze bedzie lepszy ze wzgledu na zapas mocy .
Betoniarka czy jakies inne urządzenie potrzebuje na pewno wiekszego prądu do rozruchu a sam agregat nie bedzie się męczył pracujac na max-a

bwojtek
08-07-2007, 13:03
Taniej wyjdzie kupić nową betoniarkę 1-no fazową i mniejszy agregat :lol:

stiff
08-07-2007, 13:04
Mam stan surowy zamknięty - cała budowa na agregacie 1,5 kw - nie potrzebowałem na razie większej mocy.pozd

lukol-bis
08-07-2007, 16:54
Nie mam co prawda takiej potrzeby, ale gdybym ją miał, to kupiłbym własnie ten agregat, a zapas mocy przekłada sie wprost na mniejsze zyżycie mechaniczne agregatu.
Pozdrawiam

beton44
08-07-2007, 17:16
ale ile znowu ten agregat będzie pracował???

miesiąc w sumie ???

a jeszcze mogą go ukraść :(

gorgonit
08-07-2007, 18:02
Agregat może uda się pozniej wykorzystać przy robieniu tynków , wylewek ( moze się okazać ze do tego czasu jeszcze nie będę miał prądu ).
Prąd trzeba podciągnąć na odciku 90 metrów więc budowlany wyszedłby strasznie drogo ,a na docelowy to poczekam z pół roku.
Zresztą enion to taki k... monopol ze się w głowie nie mieści .
20 czerwca poinformowali mie ze wolny termin na podpisanie umowy mają 20 lipca .
Szok .
W normalnej firmie powinni zatrudnić kolejną osobe do podpisywania

sylvia1
08-07-2007, 18:30
Gorgonit bierz z większą mocą u nas był 3,5 kW i to czasem wymuszało wybór sprzętu. (moc rozruchowa jest czasem = 3 *moc nominalna). Na prąd czekałam 2,5 roku...

malpis
08-07-2007, 19:09
My też mamy problemy z prądem i też zdecydowaliśmy się na agregat, który wybrał sobie sam murarz:
http://www.allegro.pl/item205242905_205242905.html
i dokładnie ten kupiliśmy. Podobno spokojnie wystarczy.
Agregat będzie wykorzystywany przy stawianiu murów. Porozmawiaj może z murarzem, niech on coś podpowie.
Póki co przydaje się do pompowania wody ze studni. :)

lukol-bis
08-07-2007, 19:22
Jak zanosi się na dłuższą perspektywę czasową, z docelowym prądem, to jednak 3-fazowy diesel jest rozwiązaniem optymalnym, choś drozszym. Taki agregat może pociągnąć nawet cały dom w przyszłości.
Pozdrawiam

Depi
08-07-2007, 22:24
gorgonit Ja też się przymierzam do tego (lub podobnego) agregatu. Sytuacja taka sama, tylko że jeszcze gorsza (150m do skrzynki, koszt - 7500 zł).

Inżynier elektryk orzekł, że min. 3kW powinno być. Biorąc poprawki na większy prąd rozruchowy, sprawność urządzenia (przy 3f liczy się cos=0,8 ) i rozrzut jakościowy wydaje mi się, że te 5kW będzie ok. Wolę wydać prae groszy i mieć spokój, niż potem tracić czas i nerwy. Takie oszczędności rzadko wychodzą na dobre.

Jeśli chodzi o to, co późnie, to zamierzam sobie go zostawić i zbudować system Samoczennego Załączania Rezerwy (tak podobno się na to mówi) - przy zaniku prądu w sieci załączał się będzie samoczynnie agegat. W kontekście kominków z PW, solarów i innych rzeczy na prund wydaje mi się to rozsądne.

Depi
09-07-2007, 09:19
Możliwe, że jest jak mówisz. Piszą jednak, że prąd rozruchowy urządzeń 3f może nawet sięgnąć 6x prądu znamionowego. 3x to standard. Obciążyć też można tylko na 80%. Czyli mamy 5 x 0,8 x 0,8 = 3,2kW efektywnie do wykorzystania. A betnoniarka 1kW przy rozruchu może łyknać właśnie 3 kw. Czyli by się zgadzało

Ja bym brał coś z zapasem, a nie "na styk". Ale to ja - być może jestem zbytnim asekurantem. Zapewne 3kW by wystarczyły, ale strzeżonego itd...

jbud
09-07-2007, 20:45
Budowałem na agregacie do stanu surowego zamkniętego, czekając na podłączenie prądu 1,5 roku. Majster miał betoniarkę jednofazową - kupiłem jednofazowy firmy Pramac 4,2 kVA z silnikiem hondy - zero problemów. Zresztą mam go do dziś (prawdę mówiąc chętnie bym się go pozbył).

Depi
09-07-2007, 22:46
Ja w ogóle do niedawne nie miałem pojęcia ile co bierze. Mówię tylko, co wyczytałem - że niektóre użądzenia z silnikami indukcyjnymi mogą potrzebować 6x prad znamionowy.

Zreszta jak pisałem - pewnie masz rację i agregat 3 kW w zupełności wystarczy. Ale jakoś chyba będę czuł sie bezpieczniej, jak będę miał 5 kW. Zresztą akurat 3-fazowych o mocy 3kW i elektrycznym rozruchu jest jakoś mało (albo ja źle szukam).

Ale zaciekawiło mnie coś innego - co to jest za "podłączenie przez kondensator dający fałszywą fazę"? Czy to furtka do kupienia 1-fazowego agragatu? :-)

Depi
10-07-2007, 07:39
OK - czyli to nie jest coś, co można samemu zmontować, tylko 1-fazowe betoniarki są naprawde 3 fazowe, ale maja kondensator?

Depi
10-07-2007, 12:19
A nie ma takiej fajnej puszeczki z kondensatorem, do której podłączałoby się 1F, a z drugiej strony by wychodziło 3F? :)

Bo co zrobić, jak się okaże, że ekipa, którą wybiorę, posiada akurat betoniarkę 3F, a nie 1F?

No i, wracając się nieco, czym zasilę agregat tynkarski 12kw?