PDA

Zobacz pełną wersję : jak wyznaczyć kąt pomiędzy sufitami dachu namiotowego?



pawelj77
08-07-2007, 21:24
witam
jestem na etapie przykręcania płyt g-k na poddaszu czterospadowym - dach namiotowy
mam problem z wyznaczeniem kąta pod jakim uciąć płyty sąsiadujących ze sobą sufitów.
Dach ma spadek 20 stopni.
Proszę o rade jak to zrobić ?

http://remontpawel.w.interia.pl/konty.jpg

adrian
08-07-2007, 22:46
Założyłem, że podstawa ostrosłupa jest kwadratem - wyszło mi, że tangens Twojego kąta x wynosi 1/cos(20stopni).
Jeżeli dobrze posłużyłem się windowsowym kalkulatorem to daje to około: 46,78 stopnia.

pawelj77
09-07-2007, 01:14
a co bedzie jezeli podstawą jest prostokąt?
wielkie dzięki za pomoc

hes
09-07-2007, 06:17
Nie baw sie w wyznaczanie kątów, tylko zmierz długości boków tych
trapezów, ( czasami też trójkątów), kąty wyjdą same.

HenoK
09-07-2007, 06:26
a co bedzie jezeli podstawą jest prostokąt?
wielkie dzięki za pomoc
Coś tu się nie zgadza. Jeżeli podstawą jest prostokąt przy dachu namiotowym jak na zdjęciu, to pochylenie połaci dachowych nie będzie jednakowe :(.

Jak napisano wyżej - lepiej zmierzyć to z natury (przy montażu dachu mogły wyjść niewielkie odchyłki i wtedy dokładne mierzenie kątów niewiele da.

krzysztofh
09-07-2007, 06:34
Popieram, ja bym odmierzył 120cm w podstawie od dolnego narożnika, i z tego punku wyprowadził prostopadłą w górę. Zmierzył ją i tak uciął płytę KG.

Rom-Kon
09-07-2007, 06:46
Na robocie zawsze mam kalkulator i to dobry z trygonometrią ale wiem z doświadczenia że zawsze w prostszy sposób takie coś wymierzyć... wystarczy pomyśleć. Krzysztofh skończy płytować zanim Ty policzysz tangensy i znajdziesz kątomierz z dokładnością do 1/100 stopnia :wink:

adrian
09-07-2007, 08:16
a co bedzie jezeli podstawą jest prostokąt?
wielkie dzięki za pomoc
A to już musisz podać długości boków :)
Ale - jeżeli masz do czego przyłożyć miarę to lepiej skorzystaj z metody, jaką podał Krzytofh.