PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kabel na przyłącze energetyczne



plutek
09-07-2007, 06:36
Witam serdecznie.
Mam na słupie energetycznym zamontowaną skrzynkę SP 260 z licznikiem. Od tego licznika muszę poprowadzić przewód docelowy do domu.
Moje pytanie czy może być przewód YDY czy musi być YKY. Ten pierwszy kosztuje 27 zł/mb a drugi 96 zł/mb dotyczy to 5X16 miedź.

retrofood
09-07-2007, 07:01
Można zatosować kabel aluminiowy o stopień wyższy przekrojem, a 3 razy tańszy. I skąd te ceny? taki YKY to powinno byc ok. 54 zł, a nie 96.
YDY w żadnym przypadku nie może być zakopywany w ziemi. No chyba, że ma służyć pozbyciu sie teściowej.

plutek
09-07-2007, 09:32
mpoplaw od licznika do budynku mam około 20m. a przekrój taki dla zabezpieczenia na przyszłość. Na dzień dzisiejszy zapotrzebowanie mam na 13kV.
Początkowo chciałem dać 5X10.


A co do teściowej to na szczęście nie będzie mieszkać z nami :D

johny27
09-07-2007, 09:59
96zł czys ty na glowe upadl???
Normalna cena to ok 36zł........

plutek
09-07-2007, 12:04
Znalazłem hurtownię w Katowicach, gdzie za YKY 5X16 zapłaciłem 27 zł/mb brutto.

johny27
09-07-2007, 12:11
wiec po co byly te teksty o 96zl ?

krzysztofh
09-07-2007, 14:51
Znajdź taniej ale zastosuj 5x16mm2. Nawet nie tyle na wypadek przyszłego wzrostu obciążenia bo wystarczyłby 5x10 ale jeżeli planujesz instalację odgromową to należy dla bezpieczeństwa zastosować większy przekrój. chodzi o odprowadzenie prądu udarowego do uziomu przewodem PE.
No i to co pisali poprzednicy kabel do ziemi.

krzysztofh
09-07-2007, 15:14
Jak się nie łączy to źle. Przewód odgromowy musi być podłączony do uziomu oraz do głównej szyny wyrównawczej, do której rónież musi być podłączony przewód PE z rozdzielnicy. Rozłączenie przewodu PEN na PE i N też musi być uziemione.
Teraz już chyba jasne.

retrofood
09-07-2007, 15:38
Przewód odgromowy musi być podłączony do uziomu oraz do głównej szyny wyrównawczej
przecież jak walnie w taka instalację piorun to wszystko wyparuje, i główna szyna wyrównawcza, i skrzynka rozdzielcza i większość kabli oraz urządzeń elektrycznych w domku

ja mam rozdzieloną instalację odgromową, a przewód PE mam połączony z zbrojeniem fundamentu i wieńca oraz uziemiony oddzielną bednarką całkowicie niezależna z instalacją odgromową
A jednak to krzysztofh ma rację. Brak takiego połączenia może w przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna w instalację odgromową wyindukować w twojej instalacji elektrycznej potężny udar przepięciowy. Co się z tym wiąże - nie będę pisał, bo ci tego nie życzę.

plutek
09-07-2007, 16:04
johny27
jak nie chcesz to nie musisz odpisywać a byle co to Ty piszesz bo nic konkretnego nie napisałeś.
A cenę 96 zł to podały dwie hurtownie w Katowicach i jak się dowiedziałem to są ceny katalogowe (pokazała mi jedna hurtownia taki katalog)

bst
09-07-2007, 16:12
Wg. mnie 5x16 to o wiele za duzo.
Spokojnie mozesz dac YKY 5x10, wg. normy odnosnie spadku napiecia i obciazalnosci dlugotrwalej bedzie ok.
A przewod ochronny i tak powinienes doziemic przy rozdzielnicy w domu (np. laczac ja z uziomem fundamentowym).
Ja mam przydzial 16KW, 40m do zlacza kablowego i kabel 5x10.
Jak liczylem to spokojnie nawet przy mocy ok 20KW jeszcze zmieszcze sie w parametrach.
A i mozna go dostac za ~17-19zl/mb. Z deklaracja zgodnosci.

retrofood
09-07-2007, 16:21
Wg. mnie 5x16 to o wiele za duzo.
Spokojnie mozesz dac YKY 5x10, wg. normy odnosnie spadku napiecia i obciazalnosci dlugotrwalej bedzie ok.
5 x 10 to Cu.
Tłumaczę przecież, że 5 x 16 aluminium będzie odpowiedał parametrami temu 5 x 10 Cu, a tańszy będzie znacznie.

bst
10-07-2007, 07:58
5 x 10 to Cu.
Tłumaczę przecież, że 5 x 16 aluminium będzie odpowiedał parametrami temu 5 x 10 Cu, a tańszy będzie znacznie.

A oczywiscie :)

krzysztofh
10-07-2007, 10:33
W przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna i zwodów wykonanych z drutu fi 8mm z Cu spływający prąd udarowy do ziemi spowoduje podgrzanie tego przewodu do temp. 52stC. W związku z tym stosując taki przewód a nie np. stalowy możemy go np. umieścić pod tynkiem aby go ukryć.
Wiadomo że ten prąd udarowy (jeżeli jest sprawna instalacja odgromowa) nie popłynie przez przewód PE, bo znaczna jego część spłynie do ziemi, ale część tego prądu z pewnością rozpłynie się wszędzie gdzie tylko się da. Nie piszę tu o zjawiskach indukcji w elementach kontrukcyjnych domu ale o instalacji elektrycznej telefonicznej, antenowej itp.
Zakłócenie spowodowane prądem udarowym ma charakter nieliniowy i rządzi się innymi prawami (pomijam kwestię jego wielkości) jak prąd płynący w warunkach ustalonych np. podczas poboru prądu z sieci przez żelazko.

Na ten temat było wykonanych wiele badań i są tego pewne ustalenia i zalecenia, np. dotyczące przewodu PE i jego przekroju dla zachowania bezpieczeństwa.

ja14
10-07-2007, 12:05
Można zatosować kabel aluminiowy o stopień wyższy przekrojem, a 3 razy tańszy. I skąd te ceny? taki YKY to powinno byc ok. 54 zł, a nie 96.
YDY w żadnym przypadku nie może być zakopywany w ziemi. No chyba, że ma służyć pozbyciu sie teściowej.

Czy zastosowanie kabla aluminiowego to naprawdę dobry pomysł?
Słyszałem, że w nowych instalacjach nie stosuje się już przewodów aluminiowych. (a tak w ogóle to się na tym kompletnie nie znam :wink: )

KaiM
10-07-2007, 14:28
johny27
jak nie chcesz to nie musisz odpisywać a byle co to Ty piszesz bo nic konkretnego nie napisałeś.
A cenę 96 zł to podały dwie hurtownie w Katowicach i jak się dowiedziałem to są ceny katalogowe (pokazała mi jedna hurtownia taki katalog)

I wszystko się zgadza ale w tej branży nikt nie kupuje w cenach katalogowych - to taka ciekawostka. Ja dzwonię i słyszę cenę katalogową i informację "i od tej ceny mogę panu udzielić 67% rabatu" :lol: Generalnie lepiej się przejść z gotówką niż dzwonić. Ja co prawda kupuję z reguły kilkaset metrów ale gotówka w kieszeni swoje robi.

A ja własną WLZ mam zrobioną kablem aluminiowym YKY 4x25 + drut aluminiowy. Jest tego 220mb. Właśnie ze względu na koszty dałem grubsze aluminium a nie miedź.

boruvva
16-08-2013, 20:39
Witajcie,

W projekcie budowlanym w układzie TN-S do przyłącza mam podane przewód YKYżo 5x6mm z zabezpieczeniem przed licznikowym 25A
W samym domu wszystko co paliwożerne będzie na gaz (piec, kuchenka)
Czy aby to nie przesada z tym kablem.
28mb mam od przyłącza do rozdzielni.
Moj elektryk mówi żebym kupił kabel 5x1.
Co radzicie zrobic w moim przypadku?

Jarek.P
17-08-2013, 09:13
Są dwie możliwości: pierwsza jest taka, że twój elektryk to naprawdę elektryk i dobrze Ci radzi kupić kabel 5x10, a Ty się pomyliłeś pisząc 5x1.
Druga możliwość jest taka, że elektryk jest skończonym idiotą bez papierów i co groźniejsze, bez pojęcia o tym, co robi. Jeśli on faktycznie Ci doradza kabel 5x1 na przyłącze, to pogoń go jak najszybciej, bo może ma w zanadrzu więcej takich wynalazków i zrobi Ci w domu instalację przewodem domofonowym dajmy na to.

Przy zabezpieczeniu 25A i tej odległości kabel z żyłą 10mm2 albo 16mm2 aluminium to moim zdaniem minimum. I nie, nie będzie to przesada. Piec, kuchenka może sobie być na gaz, ale przecież będziesz miał w domu zapewne czajnik elektryczny (min. 2kW)? Mikrofalkę (min. 2kW)? Piekarnik elektryczny, bo innych już właściwie nie ma (min. 3,5kW)? Pralka- kolejne 2kW, zmywarka z półtora...

J.

artix1
17-08-2013, 17:48
Witajcie,Moj elektryk mówi żebym kupił kabel 5x1.Co radzicie zrobic w moim przypadku? Oby miał na myśli 5x10m2 i pewnie tak jest, jeżeli nie to elektryk jest malarzem albo tynkarzem i sobie dorabia na boku :). 3x1.5 mam w gniazdkach;). U mnie moc przyłączeniowa 13KW, długość kabla zasilającego koło 23m, sam kabel miedź YKY 5x10mm2.

kkas12
17-08-2013, 21:19
"Czeski błąd" polegający na braku zera w symbolu kabla nie powinien być powodem dyskusji.
Ale dyżurne pytanie "po co piąta żyła?" jak widać długo jeszcze nie pójdzie w zapomnienie.

Jarek.P
17-08-2013, 21:44
Zacząłem nawet o tym pisać, ale po zastanowieniu skasowałem akapit. Nie ma co człowiekowi mieszać, ta piąta żyła jest bez sensu, ale w niczym nie przeszkadza, tak ma w warunkach w ZE, niech mu tak zrobią.
Kabel - ja naprawdę chcę wierzyć, że jest to błąd. Ale zwróć uwagę, że on się pyta, czy 6mm2 to nie za dużo i tu dopisuje, że elektryk mu proponuje 1mm2.

J.

kkas12
17-08-2013, 22:30
Więc niech zastosuje YAKY 4x25 lub 35.

Osobiście to mnie przerażają teksty o zamiarach układania w.l.z. o przekroju mniejszym niż 10mm2 Cu.
Dla mnie jest to równoznaczne z domowym aresztem przez siebie samego nałożonym.
To pęd do samounicestwienia.

Dziś już chyba żaden ZE w warunkach nie podaje ani przekroju ani ilości żył.
A jeśli gdzieś coś takiego się znajdzie to i tak nie ma ten "wymóg" żadnego umocowania prawnego.

tomik115
21-10-2013, 21:23
Witam .
Mam takie pytanko w projekcie podany kabel yky 5x10 od skrzynki do domu (40m) i taki sam od domu do budynku gospodarczego (30m) czy nie jest to za mały przekrój ? i czy nie lepiej byłoby dać chociaż ten pierwszy yky 5x16 ?

wykrot
21-10-2013, 22:21
Witam .
Mam takie pytanko w projekcie podany kabel yky 5x10 od skrzynki do domu (40m) i taki sam od domu do budynku gospodarczego (30m) czy nie jest to za mały przekrój ? i czy nie lepiej byłoby dać chociaż ten pierwszy yky 5x16 ?

Nie daj miedzi tylko YAKY 4 x 25. Będzie taniej i lepiej. Poza tym po co Ci 5 x ... Tam ma być 4 x ... Jeden i drugi. Uziom fundamentowy jest?

A poza tym gdzie w tej Stalowej się budujesz? Na Piaskach czy w Brandwicy? A może Jasna Polana?

tomik115
22-10-2013, 10:39
Tak tylko na mapce mam naniesione yky i tak samo doztałem z ZE. docelowo mam 17kw ale podniose do 21 zeby założyli bezpiecznik 40a. Jak zmienie na yaky to nie wiem czy ktos nie bedzie sie czepiał. Na chwile obecną uziomu niema bo firma która budowała nie zrobiła a nikt nie zwrócił na to uwagi. teraz jak pytam to zdania są podzielone na temat tego uziomu, jedni robią a drudzy nie i mówią że bezpiecznik pszepieciowy w ogrodzenu wystarczy. ja sie nie znam i niewiem

A buduje sie na Wólce Turebskiej

tomik115
23-10-2013, 14:48
znalazłem jeszcze taki kabel YAKXS 5x35 al. Moze on by sie nadawal zamiast grubszej miedzi?

kkas12
23-10-2013, 16:25
I po co Ci ta piąta żyła?

tomik115
23-10-2013, 16:52
JA własnie tego nie wiem. pytanie dlaczego ZE i projektanci zakładają ze ma być. a co z uziomem fundamentowym i bezpiecznikiem pszepięciowym, czy jedno ma coś wspólnego z drugim ?

kkas12
23-10-2013, 17:07
Uziom fundamentowy to podstawa bezpiecznej instalacji.
Odgromnik (ogranicznik przepięć) w złączu kablowym odległym od obiektu to pomyłka.

I zdecyduj czy pytasz na forum o poprawne rozwiązanie czy pytasz na forum o energetyków i projektantów?

tomik115
23-10-2013, 17:22
Pytam o poprawne rozwiazanie , tyko nie majac o tym pojecia sugeruje sie osobami które to spożądziły dokumenty a nie jest powiedziane że maja racje. sam kabel podany w dokumentacji yky 5x10mm przy 40m i potem do gospodarczego jeszcze 30m jest za cienki. Dlatego pytam jaki byłby optymalny dla takiego rozwiązania

kkas12
23-10-2013, 17:34
Przecież w poście #29 otrzymałeś to o co pytasz.

tomik115
23-10-2013, 17:38
Czyli wszystko już jasne. Jak mam teraz zrobić uziom fundamentowy ?

kkas12
23-10-2013, 17:41
Najpierw poczytaj http://www.edwardmusial.info/uz_fund_i_pol_wyr.html
Później pytaj.

tomik115
23-10-2013, 17:49
Biore sie za czytanie. jeszcze jedno wszędzie czytam ze do domów jednorodzinnych dostają grupę przyłączeniową 5 lub 6 ja dostałem 2 co to oznacza i dlaczego ?

kkas12
23-10-2013, 17:56
Poczytaj https://www.google.pl/#q=grupy+przy%C5%82aczeniowe

tomik115
23-10-2013, 18:14
''grupa II - podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym 110kV oraz podmioty przyłączane do sieci rozdzielczej, które wymagają dostaw energii elektrycznej o parametrach innych niż standardowe, albo podmioty posiadające własne jednostki wytwórcze współpracujące z siecią,'' Dla mnie nie zrozumiałe co to oznacza?

kkas12
23-10-2013, 18:21
Że na pewno Ciebie nie dotyczy.

tomik115
23-10-2013, 19:00
Tyle to i ja zrozumiałem

kkas12
23-10-2013, 19:41
Więc po co pisałeś?
Dla mnie nie zrozumiałe co to oznacza?

tomik115
23-10-2013, 19:48
pisałem bo chciałem jakoś bardziej szczegółowo

''Że na pewno Ciebie nie dotyczy.'' mi nie wystarcza taka odpowiedz

kkas12
23-10-2013, 20:03
Więc po co pisałeś, że zrozumiałeś?

Jesteś kolego wygodnym i roszczeniowym leniem.
Proste informacje które można zdobyć wpisując w wyszukiwarce odpowiednie hasło są dla ciebie z powodu lenistwa nieosiągalne.
Uważasz, ze wystarczy na forum zadać pytanie (nie mam tu na myśli pytania tytułowego) i tabuny innych osób rzucą się by wyjaśnić Ci wszystko od A do Z.
Twoja rola sprowadza się tylko do zadawania pytań.
Może jednak troszkę inwencji własnej wskazane?

A może w kwestii grupy przyłączeniowej wskazane jest zapytać tam skąd dokument z taką informacją pochodzi?

tomik115
23-10-2013, 20:26
Zrozumiałem ze nie dotyczy mnie to co pisze w opisie a pytanie dlaczego taka grupa a nie inna ?

Informacje które znalazłem nie do końca i nie wszystkie są wiarygodne dlatego szukam dalej, oczekując znalezienia pomocnych i uzasadnionych informacji

ZE udzielił informacji jak powyżej

W przypadku niewiedzy od tego jest FORUM by zadawać pytania i liczyć na pomocną i grzeczną odpowiedz

kkas12
23-10-2013, 20:32
W przypadku niewiedzy od tego jest FORUM by zadawać pytania i liczyć na pomocną i grzeczną odpowiedz
Każdy roszczeniowiec "pisze" taki swój regulamin na każdym forum.

Umiesz liczyć kolego?
Więc przede wszystkim licz na siebie, czyli na wiedzę którą sam zdobędziesz.
Żadne forum Ci tego nie da.

tomik115
23-10-2013, 20:57
Umiesz liczyć kolego?
Więc przede wszystkim licz na siebie, czyli na wiedzę którą sam zdobędziesz.
Żadne forum Ci tego nie da.


I to jest twoja rada kolego ? nie pomocna w żadnym stopniu!!! a co do zdobywania wiedzy nie można miec wykształcenia z kadzdej dziedziny.

'' roszczeniowiec '' nie znam takiego słowa ,w słowniku go niema wiec zachowaj go dla siebie.
wiecej pytań nienam bo i tak zadnej sensownej odpowiedzi nie uzyska:bye:

kkas12
23-10-2013, 21:08
Widzisz kolego dostałeś informację o kablu?
Dostałeś.
Dostałeś informację o uziomie fundamentowym?
Dostałeś.

I zamiast podziękować (nie domagam się wcale) śmiesz pisać, że żadnej sensownej informacji nie uzyskałeś.
To jest prostactwo (to słowo jest w słowniku) kolego w pełnej krasie.
Nic więcej.
Na a tak, ale przecież dwanaście (roszczeniowych) postów już napisał.

Żegnam.

wykrot
24-10-2013, 00:56
I to jest twoja rada kolego ? nie pomocna w żadnym stopniu!!! a co do zdobywania wiedzy nie można miec wykształcenia z kadzdej dziedziny.


Jasne! Dlatego swoją wiedzę się sprzedaje, żeby inną wiedzę kupić! Takie dziwne prawa rynku...

tomik115
24-10-2013, 10:37
Nie zamierzam robic nic samemu tylko przygotować sie do rozmowy z fachowcami kturych na rynku nie brakuje a w szczególności fachowców któż sie tak tylko nazywaja . Co do praw rynku moje podejscie jest takie że zarabiam po to by i drugiemu dać zarobić a nie jak to sie robiło ""ja zrobie sobie sam""