PDA

Zobacz pełną wersję : w decyzji szambo w planach POŚ



carringtontomas
10-07-2007, 11:49
Witam wszystkich,

Mam następujący problem - do wniosku o pozwolanie na budowę architekt dołączył projekt szambqa oraz naniósł go na mapę do celów projektowych.
Nie ma u nas kanalizacji więc pomyślałem o POŚ.
Pytanie następujące:
1. Czy muszę wystąpić do Gminy z wnioskiem o pozowleniena budowę POŚ czy wystarczy samo zgłoszenie?
2. Czy w momencie wniosku/zgłoszenia muszę mieć już projekt POŚ? Wiele firm dodaje projekt do oczyszczalni jednak po co mam ją kupowąć jeśli gmina może mi odmówić?
3. jestem na etapie stanu surowego-zamkniętego, czy już teraz zacząć siuę zastanawiać nad instalacją POŚ czy jednak poczekać i póki co załatwiać odpowiednie dokumenty?

Pozdrawiam.

Leszek67
10-07-2007, 12:21
najlepiej zorientować się w starostwie powiatowym - tam Ci wytłumaczą co i jak. Ja do zgłoszenia musiałem dołączyć badanie gruntu i projekt POŚ


Leszek

carringtontomas
10-07-2007, 13:16
najlepiej zorientować się w starostwie powiatowym - tam Ci wytłumaczą co i jak. Ja do zgłoszenia musiałem dołączyć badanie gruntu i projekt POŚ


Leszek

Ok. ale skąd wziąć projekt? Projekt dostanę jak kupię oczyszczalnię prawda?

edit-blondi
10-07-2007, 14:35
Witam

Ja też planuję oczyszczalnie i również powiedziano mi, że do zgłoszenia muszę dostarczyć projekt (ale nie taki od producenta oczyszczalni, ale wykonany przez osobę z uprawnieniami do projektów wodno-sanit.) oraz badanie gruntu jeśli byłaby to oczyszczalnia z drenażem lub studnią chłonną.

carringtontomas
11-07-2007, 07:48
Witam

Ja też planuję oczyszczalnie i również powiedziano mi, że do zgłoszenia muszę dostarczyć projekt (ale nie taki od producenta oczyszczalni, ale wykonany przez osobę z uprawnieniami do projektów wodno-sanit.) oraz badanie gruntu jeśli byłaby to oczyszczalnia z drenażem lub studnią chłonną.

Orientujesz się może jaki jest koszt takiego projektu?

Leszek67
11-07-2007, 08:08
u mnie wystarczył projekt narysowany odręcznie - wystarczył zarys budynku i umiejscowienie zbiornika wraz z drenażem, znam przypadek że wystarczyło tylko zgłoszenie - dlatego napisałem zorientuj się w starostwie bo w każdym mogą różnie interpretować obowiązujące przepisy niestety a po co robić projekt z uprawnieniami i wydawać kasiorkę skoro może to być niepotrzebne.


Leszek

carringtontomas
11-07-2007, 12:31
u mnie wystarczył projekt narysowany odręcznie - wystarczył zarys budynku i umiejscowienie zbiornika wraz z drenażem, znam przypadek że wystarczyło tylko zgłoszenie - dlatego napisałem zorientuj się w starostwie bo w każdym mogą różnie interpretować obowiązujące przepisy niestety a po co robić projekt z uprawnieniami i wydawać kasiorkę skoro może to być niepotrzebne.


Leszek

Hmmm w sumie racja - dzięki serdeczne - uderzę w najbliższym czasie do gminy i dowiem się co i jak. Zasłyszałem również ostatnio, że można dostać dofinansowanie do budowy POŚ - wiesz może coś na ten temat??

j-j
12-07-2007, 12:57
Na POŚ jest zgłoszenie, nie ma różnych interpretacji, idź do projektanta, on się wszystkim zajmie. Nie ma prawa zabraniającego budować POŚ`ie. Najważniejsze jest to jaki masz grunt.
Poza tym jest kupę tematów dotyczących POŚ`ia na forum, poszukaj, jest dużo ciekawych info.

ramol_1
12-07-2007, 13:44
Na POŚ jest zgłoszenie, nie ma różnych interpretacji, idź do projektanta, on się wszystkim zajmie. Nie ma prawa zabraniającego budować POŚ`ie. Najważniejsze jest to jaki masz grunt.
Poza tym jest kupę tematów dotyczących POŚ`ia na forum, poszukaj, jest dużo ciekawych info.

Bardzo kategoryczne stwierdzenie, jednak nie do końca prawdziwe.
Urząd jak najbardziej może zabronić budowy POŚa - wystarczy np. , że planuje (nawet w bliżej nieokreślonej przyszłości) budowę sieci kanalizacyjnej na tym obszarze. Jeśli urzędnik jest złośliwy to może wystarczyć do wydania sprzeciwu do zgłoszenia.
Następną sprawą są niekorzystne interpretacje przepisów dotyczących warunków technicznych jakie mają spełniać instalacje - u mnie np. urzędnik stwierdził, że bez działki o wymiarach co najmniej bodajże 65x65m nie mam co nawet składać wniosku (niekorzystna interpretacja zapisu o odległości drenażu rozsączającego od studni - w moim przypadku chodziło o cytuję "potencjalne studnie, może ktoś będzie chciał sobie wykopać...") i tym podobne kwiatki...

Projektant nie zawsze jest potrzebny - u mnie wystarczył własnoręczny plan w skali z podaniem odległości od granic i budynków.

j-j
12-07-2007, 13:57
Na POŚ jest zgłoszenie, nie ma różnych interpretacji, idź do projektanta, on się wszystkim zajmie. Nie ma prawa zabraniającego budować POŚ`ie. Najważniejsze jest to jaki masz grunt.
Poza tym jest kupę tematów dotyczących POŚ`ia na forum, poszukaj, jest dużo ciekawych info.

Bardzo kategoryczne stwierdzenie, jednak nie do końca prawdziwe.
Urząd jak najbardziej może zabronić budowy POŚa - wystarczy np. , że planuje (nawet w bliżej nieokreślonej przyszłości) budowę sieci kanalizacyjnej na tym obszarze. Jeśli urzędnik jest złośliwy to może wystarczyć do wydania sprzeciwu do zgłoszenia.
Następną sprawą są niekorzystne interpretacje przepisów dotyczących warunków technicznych jakie mają spełniać instalacje - u mnie np. urzędnik stwierdził, że bez działki o wymiarach co najmniej bodajże 65x65m nie mam co nawet składać wniosku (niekorzystna interpretacja zapisu o odległości drenażu rozsączającego od studni - w moim przypadku chodziło o cytuję "potencjalne studnie, może ktoś będzie chciał sobie wykopać...") i tym podobne kwiatki...

Projektant nie zawsze jest potrzebny - u mnie wystarczył własnoręczny plan w skali z podaniem odległości od granic i budynków.


Nie ma interpretacji, jeśli coś jest wyraźnie zapisane, a odnośnie BOŚ jest jasno i klarownie. Urzędas podał jakieś wymiary działki dla BOŚ`a??!!!! hehe kolejny "mądry" z urzędu.
Na złośliwych urzędasów wystarczą najpierw mądre odpowiedzi na ich "mądre" pisma a potem skargi, uwierz mi :).
A urząd niech da podstawę prawną w odmowie zgłoszenia to wtedy się okaże co tego zabrania bo przepisy prawne nie zabraniają.
Należy pamiętać że urzędnik na nasze pismo ma odpowiedzieć działając w oparciu o przepisy prawa, które jeśli my mu przedstawimy to on nie może odpowiedzieć - nie bo nie. A że to urzedas zaczyna do nas pisać bo to jemu coś się niewidzi to najpierw piszą "mądre" postanowienia itp. a potem gdy my coś sklecimy mądrego w oparciu już o przepisy to ich oświeca :)
Ja po prostu uważam że urzędasom nie można darować ich debilizmu w wielu przypadkach i dlatego walczę, i będę walczył dopóki nie zaczną myśleć i być dla ludzi, w końcu płacą im z naszych podatków.

pzdr

sSiwy12
12-07-2007, 14:27
j-j napisał:
"Nie ma interpretacji, jeśli coś jest wyraźnie zapisane, a odnośnie BOŚ jest jasno i klarownie. Urzędas podał jakieś wymiary działki dla BOŚ`a??!!!! hehe kolejny "mądry" z urzędu.
Na złośliwych urzędasów wystarczą najpierw mądre odpowiedzi na ich "mądre" pisma a potem skargi, uwierz mi .
A urząd niech da podstawę prawną w odmowie zgłoszenia to wtedy się okaże co tego zabrania bo przepisy prawne nie zabraniają.
Należy pamiętać że urzędnik na nasze pismo ma odpowiedzieć działając w oparciu o przepisy prawa, które jeśli my mu przedstawimy to on nie może odpowiedzieć - nie bo nie. A że to urzedas zaczyna do nas pisać bo to jemu coś się niewidzi to najpierw piszą "mądre" postanowienia itp. a potem gdy my coś sklecimy mądrego w oparciu już o przepisy to ich oświeca
Ja po prostu uważam że urzędasom nie można darować ich debilizmu w wielu przypadkach i dlatego walczę, i będę walczył dopóki nie zaczną myśleć i być dla ludzi, w końcu płacą im z naszych podatków."

W tym wypadku nie masz racji j-j. Przepisy jasno okreslają odległość od granicy działki zarówno dla samej oczyszczalni jak i dla drenażu. W przypadku drenazu odległość wynosi 25 m od granicy działki (Rozp. o warunkach techn. par. 31.1.4.). Gdy urzednik postapi inaczej, to ogranicza prawo dysponowania swoja własnością, włascicielowi sąsiedniej działki - a to jest prawnie zabronione.
Odwróć sytuację. Na swojej działce chcesz wybudować studnię w przepisowej odległości od granicy (5m) i nie możesz, bo na sąsiedniej działce jakiś urzędnik wydał zgode na umieszczenie drenazu w odległości mniejszej niż wspomniana.
Pozdrawiam

j-j
12-07-2007, 14:34
i-j napisał:

Nie ma interpretacji, jeśli coś jest wyraźnie zapisane, a odnośnie BOŚ jest jasno i klarownie. Urzędas podał jakieś wymiary działki dla BOŚ`a??!!!! hehe kolejny "mądry" z urzędu.
Na złośliwych urzędasów wystarczą najpierw mądre odpowiedzi na ich "mądre" pisma a potem skargi, uwierz mi .
A urząd niech da podstawę prawną w odmowie zgłoszenia to wtedy się okaże co tego zabrania bo przepisy prawne nie zabraniają.
Należy pamiętać że urzędnik na nasze pismo ma odpowiedzieć działając w oparciu o przepisy prawa, które jeśli my mu przedstawimy to on nie może odpowiedzieć - nie bo nie. A że to urzedas zaczyna do nas pisać bo to jemu coś się niewidzi to najpierw piszą "mądre" postanowienia itp. a potem gdy my coś sklecimy mądrego w oparciu już o przepisy to ich oświeca
Ja po prostu uważam że urzędasom nie można darować ich debilizmu w wielu przypadkach i dlatego walczę, i będę walczył dopóki nie zaczną myśleć i być dla ludzi, w końcu płacą im z naszych podatków. [quote]

W tym wypadku nie masz racji j-j. Przepisy jasno okreslają odległość od granicy działki zarówno dla samej oczyszczalni jak i dla drenażu. W przypadku drenazu odległość wynosi 25 m od granicy działki (Rozp. o warunkach techn. par. 31.1.4.). Gdy urzednik postapi inaczej, to ogranicza prawo dysponowania swoja własnością, włascicielowi sąsiedniej działki - a to jest prawnie zabronione.
Odwróć sytuację. Na swojej działce chcesz wybudować studnię w przepisowej odległości od granicy (5m) i nie możesz, bo na sąsiedniej działce jakiś urzędnik wydał zgode na umieszczenie drenazu w odległości mniejszej niż wspomniana.
Pozdrawiam

Tam jest 30 m a nie 25 :) .
Budujesz POŚ teraz, gdy nie ma nic w terenie, w związku z tym żaden przepis nie zabrania ci tego robić.
To może postawię dom w odl. 2 m od granicy działki bo sąsiad sobie za 2 lata też postawi 2 m od działki a będzie to zgodne z warunkami ;).
Na pewno poniękąd masz rację jeśli działki są małe i nie ma wodociągu ale wszystko to sprawa indywidualna jednak nie skreślająca POŚ`ów tylko dlatego że urzędas tak chce.

pzdr

sSiwy12
12-07-2007, 14:41
25 m od granicy + 5 m studnia od granicy = 30 m.

Własnie o to chodzi, że nie możesz postawić domu 2 m od granicy jesli na sasiedniej działce nie ma domu w takiej odległości - bo tego zakazuja przepisy.
Mozna to okreslić tak: na sąsiedniej działce jest studnia w przepisowej odległości 5m od granicy. To jaka odległośc należy przyjąc dla drenazu, i czy ta odległośc można zmniejszyć?.

Prawo zabrania ograniczania praw własności innych i tego przestrzega (słusznie) w tym wypadku urzednik.

j-j
12-07-2007, 15:10
25 m od granicy + 5 m studnia od granicy = 30 m.

Własnie o to chodzi, że nie możesz postawić domu 2 m od granicy jesli na sasiedniej działce nie ma domu w takiej odległości - bo tego zakazuja przepisy.
Mozna to okreslić tak: na sąsiedniej działce jest studnia w przepisowej odległości 5m od granicy. To jaka odległośc należy przyjąc dla drenazu, i czy ta odległośc można zmniejszyć?.

Prawo zabrania ograniczania praw własności innych i tego przestrzega (słusznie) w tym wypadku urzędnik.

Nie ma 25 m od granicy dla drenażu. Możesz mieć bliżej, ważne że będzie 30 do studni.
Nie zrozumiałeś mnie- wg prawa możesz postawić 2 m dom od granicy jeśli na sąsiedniej działce znajduje się dom w odległości też 2 m, czyli nie przepisowo.
Napisałem tak dla zobrazowania jakiegoś dziwnego podejścia urzędnika- że niby kiedyś coś będzie to nie możesz teraz tego.
Czyli wybuduję dom 2 m od granicy bo sąsiad za 2 lata też se tak wybuduje jako porównanie do stwierdzenia urzędnika:
- nie wybudujesz tu POŚ bo sąsiad może se za 3 lata postawi studnię ujęciową,
to jest NIEZGODNE Z PRAWEM stwierdzenie., niech urzędnik poda przepis.

sSiwy12
12-07-2007, 15:40
Inaczej. Kupiłeś działke i chcesz mieć studnię. Przepis mówi, że w odlegóści 5 m od granicy i 30m od drenażu. Na sasiedniej działce jest drenaz w odległości 10m od granicy - bo urzednik kiedyś tam wydał taką zgode (nie przestrzegał prawa). I co? Jesli dalej chcesz mieć studnie, to musisz odsunąc ja od drenażu owe 30m, czyli "wejdzie" Ci prawie na środek działki, a to z róznych wzgledów nie pasuje Ci. Bedziesz dochodzić swoich praw? Na jakiej podstawie?
Bedziesz sie pieklił, że ograniczono Twoje prawo do dysponowania własną nieruchomością. Bedziesz udawadniał (i słusznie), że decyzje o lokalizacji drenażu na sąsiedniej działce wydano z naruszeniem prawa. I sprawe wygrasz. A winny bedzie urzednik.

j-j
12-07-2007, 15:52
Inaczej. Kupiłeś działke i chcesz mieć studnię. Przepis mówi, że w odlegóści 5 m od granicy i 30m od drenażu. Na sasiedniej działce jest drenaz w odległości 10m od granicy - bo urzednik kiedyś tam wydał taką zgode (nie przestrzegał prawa). I co? Jesli dalej chcesz mieć studnie, to musisz odsunąc ja od drenażu owe 30m, czyli "wejdzie" Ci prawie na środek działki, a to z róznych wzgledów nie pasuje Ci. Bedziesz dochodzić swoich praw? Na jakiej podstawie?
Bedziesz sie pieklił, że ograniczono Twoje prawo do dysponowania nieruchomością. Bedziesz udawadniał (i słusznie), że decyzje o lokalizacji drenażu na sąsiedniej działce wydano z naruszeniem prawa. I sprawe wygrasz. A winny bedzie urzednik.

Ale tak samo jest w drugą stronę, kto powiedział że studnia jest najważniejsza???
Ktoś postawi studnię i ja z tego powodu nie postawię POŚ, to samo.

Studnia wyjdzie na środku działki??
Ma być 30 m w rzucie, czyli możesz mieć studnię 5 m od granicy i możesz mieć 30 m od drenażu który jest nawet 2 m od granicy, narysuj sobie :).

Dlaczego z naruszeniem prawa wydano decyzję?
To Twoja woda jest ważniejsza od mojego gówna ;)?
Trzeba było kupić większą dzialkę :). Widziały gały co brały.
Studni nie bylo więc mialem prawo.

Inaczej może być gdy np. nie ma wodociągu ale jest kanaliza, wtedy stawiając wokoło jakiejś działki POŚ`ie można faceta który będzie między tymi działkami z POŚ`ami się budował odciąć od wody bo mu nie wyjdzie odleglosć do studnii.

Ale prawo nie zabrania stawiać POŚ`ów jeśli na dany dzień są spelnione wymagania rozporządzenia.

pzdr

sSiwy12
12-07-2007, 16:11
Jedna sprawa. Nie mozna stosowac prawa Kalego. Prawo w rownej mierze musi respektować interesy obu stron. Dla wyjasnienia. Urzednik nie zabraniał postawienia POŚ. To warunki terenowe (wielkość dzialki) ograniczaja możliwośc zastosowania drenazu rozsaczajacego. POŚ mozna postawić i tego urzednik nie zakwestionował. Zakwestionował sposób odprowadzenia oczyszczonych ścieków - a do tego miał nie tylko prawo, ale wrecz obowiązek.

Ps. Aby zakończyć dyskusje. Uważam, że decyzja urzednika okreslajaca wymiary działki dla POŚ (65m x 65m) jest pozbawiona sensu bo zwykle oczyszczalnie dla 2 - 4 osób potrzebują około 40mb drenazu, a ten zwykle daje sie "upchnąc" zgodnie z obowiązujacymi przepisami jak i zachowując "dobro" sasiednich działek - no chyba, że działka jest bardzo mała - no ale wtedy, jak sam powiedziałeś, "widziały gały co brały" :lol:
Pozdrawiam

terka
12-07-2007, 18:47
Hej
Nasza działka ma wymiary 22x39 m i w takiej wielkości udało nam się upchnąć i studnię i oczyszczalnię. Co do studni to poprosiliśmy sąsiadów o zgodę, abyśmy mogli się z nią zbliżyć do ich działki. Teraz jest 1,5 m od granicy. Oczyszczalnia będzie z drenażem rozsączającym, poszła na zgłoszenie już ze 3 m-c temu. Co do odległości to są jasne przepisy i trzeba je stosować. Jeśli masz zgodnych sąsiadów to wcale nie jest trudno to wszystko na małych działkach pomieścić. Nam się udało dogadać, w jednym końcu działki będą studnie a w drugim oczyszczalnie. A problem w starostwie oczywiście był ale dotyczył tego, że pan urzędnik wymagał aby projekt oczyszczalni był zrobiony przez osobę do tego uprawnioną. Koszt około 700 zł. Mąż przesiedział w urzędzie z 1,5 h i czekał, aż pan mu pokarze konkretny przepis z którego to będzie wynikało - ale takowego nie ma. Machnął więc zrezygnowany ręką i sprzeciwu nie wniósł.
Muszę jednak przyznać, że to architekt od adaptacji naszego projektu szukał kruczków aby mu się takie sytuacje nie zdarzały i pieniążki nie odpływały i stwierdził że jeśli jest plan zagospodarowania przestrzennego to taki projekt oczyszczalni musi robić osoba z uprawnieniami. Nasuwa się tu kolejne pytanie po co mi projekt zagospodarowania przestrzennego.
Pozdrawiam

j-j
12-07-2007, 22:10
Piszesz, aby zakończyć dyskusję :), nie da się tak, trzeba sobie wyjaśniać :), a że nie ze wszystkim się zgadzam, podbnie jak Ty :), więc:


Jedna sprawa. Nie mozna stosowac prawa Kalego. Prawo w rownej mierze musi respektować interesy obu stron. Dla wyjasnienia. Urzednik nie zabraniał postawienia POŚ. To warunki terenowe (wielkość dzialki) ograniczaja możliwośc zastosowania drenazu rozsaczajacego. POŚ mozna postawić i tego urzednik nie zakwestionował. Zakwestionował sposób odprowadzenia oczyszczonych ścieków - a do tego miał nie tylko prawo, ale wrecz obowiązek.


Co to znaczy zakwestionował sposób odprowadzania ścieków?
Jego obowiązkiem jest sprawdzenie formalności i zgodności z warunkami usytuowania obiektów, a te, jeśli jest 30 m, lub nie ma wokół studni ujeciowych są spelnione.
Jeżeli chcemy POŚ i nie ma wokół nic co by ją blokowało (jak choćby wspomniana studnia ujęciowa), to możemy budować zgodnie z prawem i nie ma prawnego kwestionowania.



Ps. Aby zakończyć dyskusje. Uważam, że decyzja urzednika okreslajaca wymiary działki dla POŚ (65m x 65m) jest pozbawiona sensu bo zwykle oczyszczalnie dla 2 - 4 osób potrzebują około 40mb drenazu, a ten zwykle daje sie "upchnąc" zgodnie z obowiązujacymi przepisami jak i zachowując "dobro" sasiednich działek - no chyba, że działka jest bardzo mała - no ale wtedy, jak sam powiedziałeś, "widziały gały co brały" :lol:
Pozdrawiam

Rozsączanie to nie tylko drenaż, i te 40 m to mocno przesadziłeś aczkolwiek zależy to od gruntu. Ale nie dyskutuję, ja wiem swoje i Ty wiesz swoje, spox.
Napiszę tylko że u mnie grunt średni i miejsce rozsączanie zajmuje u mnie 0,5 powierzchni łazieneczki w domku, która ma ok. 5 m2.
I daje sobie rękę odciąć że będzie działać- już nie jednokrotnie, sprawdzone i wyliczone.

Pewnie nadal nie będziesz się ze mną zgadzał ale to nic, zaraz jakoś zakończymy dyskusję, pozostając przy swoich przekonaniach :).

pzdr


Hej
Nasza działka ma wymiary 22x39 m i w takiej wielkości udało nam się upchnąć i studnię i oczyszczalnię. Co do studni to poprosiliśmy sąsiadów o zgodę, abyśmy mogli się z nią zbliżyć do ich działki. Teraz jest 1,5 m od granicy. Oczyszczalnia będzie z drenażem rozsączającym, poszła na zgłoszenie już ze 3 m-c temu. Co do odległości to są jasne przepisy i trzeba je stosować. Jeśli masz zgodnych sąsiadów to wcale nie jest trudno to wszystko na małych działkach pomieścić. Nam się udało dogadać, w jednym końcu działki będą studnie a w drugim oczyszczalnie. A problem w starostwie oczywiście był ale dotyczył tego, że pan urzędnik wymagał aby projekt oczyszczalni był zrobiony przez osobę do tego uprawnioną. Koszt około 700 zł. Mąż przesiedział w urzędzie z 1,5 h i czekał, aż pan mu pokarze konkretny przepis z którego to będzie wynikało - ale takowego nie ma. Machnął więc zrezygnowany ręką i sprzeciwu nie wniósł.
Muszę jednak przyznać, że to architekt od adaptacji naszego projektu szukał kruczków aby mu się takie sytuacje nie zdarzały i pieniążki nie odpływały i stwierdził że jeśli jest plan zagospodarowania przestrzennego to taki projekt oczyszczalni musi robić osoba z uprawnieniami. Nasuwa się tu kolejne pytanie po co mi projekt zagospodarowania przestrzennego.
Pozdrawiam

To przykład niedoinformowanego urzędnika, ale to normalne :)- BOŚ jest odprowadzaniem ścieków, unieszkodliwianiem nieczystości, więc jakby nie patrzeć- kanalizacja a do projektow dotyczących właśnie tego, muszą być odpowiednie uprawnienia o ktorych mówi Prawo Budowlane w dziale o nadawaniu uprawnień Art 14 ust 1 pkt 4- uprawnienia instalacyjne w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych; Ale cieszy że "zgasiliście" urzędnika. :)

pzdr

terka
13-07-2007, 22:21
Nie zgodzę się z opinią mojego poprzednika.
Zg. z art. 29
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
3) indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50
m3 na dobę;
Następnie zg. z art. 30
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1–3, pkt 5–19 i pkt 21;
2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych
oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie,
o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie
szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane
odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy
organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek
uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku
ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

3. Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19 i 20, należy ponadto
dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym
instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie
uprawnienia budowlane. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku
budowy instalacji gazowej, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19, powinien
być uzgodniony z podmiotem właściwym do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Odsyłam do dokładnego przeczytania ustawy.
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20061561118&type=3&name=D20061118Lj.pdf
POŚ nie ma nic wspólnego na gruncie tej ustawy z przyłączek kanalizacyjnym do którego jest konieczny projekt
Pozdrawiam

j-j
13-07-2007, 23:08
Nie zgodzę się z opinią mojego poprzednika.
Zg. z art. 29
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
3) indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50
m3 na dobę;
Następnie zg. z art. 30
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1–3, pkt 5–19 i pkt 21;
2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych
oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie,
o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie
szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane
odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy
organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek
uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku
ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

3. Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19 i 20, należy ponadto
dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym
instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie
uprawnienia budowlane. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku
budowy instalacji gazowej, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19, powinien
być uzgodniony z podmiotem właściwym do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Odsyłam do dokładnego przeczytania ustawy.
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20061561118&type=3&name=D20061118Lj.pdf
POŚ nie ma nic wspólnego na gruncie tej ustawy z przyłączek kanalizacyjnym do którego jest konieczny projekt
Pozdrawiam

Dziękuję za ustawę :),
A jakie uprawnienia do POŚ`a?
Hm ciekawe, czyli byłoby tak, że do miejsca włączenia do POŚ`ia na zaprojektowane kanały kanalizacyjne i studzienki są uprawnienia sanitarne a na samą POŚ`ia nie trzeba żadnych.
A potem za POŚ na dalsze kanały, studzienki i drenaż i znowu są uprawnienia sanitarne ... . :o .
Ale może kanały doprowadzające ścieki do POŚ`ia, studzienki, drenaż to nie kanalizacja ....
Proponuję też dokładnie poczytać jeszcze raz prawo budowlane i nie tylko
Wszystko co idzie na PnB, na zgłoszenie musi być zaprojektowane przez osobę mającą odpowiednie uprawnienia.

pzdr

terka
14-07-2007, 10:34
POŚ nie ma żadnego przyłącza kanalizacyjnego.
Przyłącze jest wtedy gdy przypinamy się do kanalizacji miejskiej, wodociągów itp.
śledziłam bardzo dokładnie ten wątek przed zgłoszenie swojej POŚ Łącznie z orzeczeniami sądu. A jak sie ma sprawa głębinowej studni do 30 m, idzie także na zgłoszenie i też wg ciebie musi być projekt zrobiony przez osobę z uprawnieniami?
A jak się ma sprawa z pomieszczeniem gospodarczym?
Pozdrawiam

j-j
14-07-2007, 12:12
Najlepiej samemu zaprojektować kanały kanalizacyjne doprowadzające ścieki do BOŚ, następnie drenaż, potem jeszcze rozprowadzenie deszczówki ale broń boże nie do rowu lub sieci bo na to już trzeba by było uprawnienia, gdyż to jest przyłącze (mało tego jeśli rozsączymi wody deszczowe i nie będzie to przyłącze to pewnie trzeba wtedy PnB bo nie jest to POŚ), a potem na koniec jeszcze sobie zaprojektujmy studnię ujęciową.
Dla przykładu, krótko pisząc-: projekt zagospodarowania działki nie licząc energetyki no chyba że walniemy sobie fotoogniwa (to też już nie przyłącze) robimy sobie sami, architekt tylko z konstruktorem dają domek i gra muzyka, ba nawet się na projekt wpiszemy jako osoby opracowujące.
A może jeszcze sobie zaprojektujemy zbiornik na gaz płynny bo też wymaga zgłoszenia i nie jest to przyłącze.
No cóż niech sobie pisze w PB że do zgłoszenia trzeba dostarczyć kopię decyzji odnośnie posiadanych odpowiednich uprawnień budowlanych projektowych ale cóż to dla nas, robiących na swojej działce to co napisałem wyżej. My możemy być sami sobie projektantami.

terka
15-07-2007, 21:23
Najlepiej samemu zaprojektować kanały kanalizacyjne doprowadzające ścieki do BOŚ, następnie drenaż, potem jeszcze rozprowadzenie deszczówki ale broń boże nie do rowu lub sieci bo na to już trzeba by było uprawnienia, gdyż to jest przyłącze (mało tego jeśli rozsączymi wody deszczowe i nie będzie to przyłącze to pewnie trzeba wtedy PnB bo nie jest to POŚ), a potem na koniec jeszcze sobie zaprojektujmy studnię ujęciową.
Dla przykładu, krótko pisząc-: projekt zagospodarowania działki nie licząc energetyki no chyba że walniemy sobie fotoogniwa (to też już nie przyłącze) robimy sobie sami, architekt tylko z konstruktorem dają domek i gra muzyka, ba nawet się na projekt wpiszemy jako osoby opracowujące.
A może jeszcze sobie zaprojektujemy zbiornik na gaz płynny bo też wymaga zgłoszenia i nie jest to przyłącze.
No cóż niech sobie pisze w PB że do zgłoszenia trzeba dostarczyć kopię decyzji odnośnie posiadanych odpowiednich uprawnień budowlanych projektowych ale cóż to dla nas, robiących na swojej działce to co napisałem wyżej. My możemy być sami sobie projektantami.


W sumie jak czytam to co piszesz to mam wrażenie że rozmawiam z osobą która się zajmowała projektami u nas, a więc na wszystko potrzeba projekt (nawet na płot robiony z siatki bez podmurówki - bagatela 1000 zł). Może też się właśnie zajmujesz projektami i denerwuje cię że umykają ci pieniążki?

carringtontomas
16-07-2007, 07:08
no to może teraz z innej beczki..... z racji tego, że terenu pod oczyszczalnię nie mam zbyt wiele chciałbym wybudować oczyszczalnię bezdrenażową - może ktoś wie, jakie są godne uwagi i polecenia. Dom na 3-4 osoby, zużycie wody na poziomie 10m3 miesięcznie.

j-j
17-07-2007, 16:43
Najlepiej samemu zaprojektować kanały kanalizacyjne doprowadzające ścieki do BOŚ, następnie drenaż, potem jeszcze rozprowadzenie deszczówki ale broń boże nie do rowu lub sieci bo na to już trzeba by było uprawnienia, gdyż to jest przyłącze (mało tego jeśli rozsączymi wody deszczowe i nie będzie to przyłącze to pewnie trzeba wtedy PnB bo nie jest to POŚ), a potem na koniec jeszcze sobie zaprojektujmy studnię ujęciową.
Dla przykładu, krótko pisząc-: projekt zagospodarowania działki nie licząc energetyki no chyba że walniemy sobie fotoogniwa (to też już nie przyłącze) robimy sobie sami, architekt tylko z konstruktorem dają domek i gra muzyka, ba nawet się na projekt wpiszemy jako osoby opracowujące.
A może jeszcze sobie zaprojektujemy zbiornik na gaz płynny bo też wymaga zgłoszenia i nie jest to przyłącze.
No cóż niech sobie pisze w PB że do zgłoszenia trzeba dostarczyć kopię decyzji odnośnie posiadanych odpowiednich uprawnień budowlanych projektowych ale cóż to dla nas, robiących na swojej działce to co napisałem wyżej. My możemy być sami sobie projektantami.


W sumie jak czytam to co piszesz to mam wrażenie że rozmawiam z osobą która się zajmowała projektami u nas, a więc na wszystko potrzeba projekt (nawet na płot robiony z siatki bez podmurówki - bagatela 1000 zł). Może też się właśnie zajmujesz projektami i denerwuje cię że umykają ci pieniążki?


Co do uciekania pięniędzy dla ewentualnych projektantów to projekty dla takich maluszków jak domki jednorodzinne to żaden pieniądz- przerost formy nad treścią, chyba że kroś robi hurtowo. A o to co ja robię w życiu niech Cię głowa nie boli, radzę sobie i nie narzekam.
I na koniec, czy Tobie się wydaje że wszystko można robić samemu?
Po to sa projektancji, po to jest Prawo budowlane, wodne, i uprawnienia itp. aby tego przestrzegać. Może w takim razie ja też wybuduję dom bez kierownika budowy bo po co mi on, poczytalem na forum jak to robić i zbuduję.
I na koniec, potrzebowałem ocieplić dom znajomym, "projekt" zrobiłem ja (umówiłem sie bo taniej) ale sprawdzil i podpisal ktoś z uprawnieniami ogólnobudowlanymi projektowymi bo tego wymaga Prawo Budowlane czyli to co napisałem wyżej a do czego sie kompletnie nie ustosunkowałeś (wałaś) .
I życzę powodzenia w projektowaniu (czyt. kanalizacji, wodociągu wraz ze studnią ujęciową, w zasadzie wszystkiego co nie jest przylączem a niezbędne do funkcjonowania).
Jeszcze jedno- głupie ogrodzenie jeśli chcialbym być zgodny z PB też dalbym z podpisem osoby uprawnionej.

pzdr

chopinetka
17-07-2007, 21:54
no to może teraz z innej beczki..... z racji tego, że terenu pod oczyszczalnię nie mam zbyt wiele chciałbym wybudować oczyszczalnię bezdrenażową - może ktoś wie, jakie są godne uwagi i polecenia. Dom na 3-4 osoby, zużycie wody na poziomie 10m3 miesięcznie.

Witam
Mój problem polega na planie zagospodarowania przestrzennego gminy, według którego muszę budować szambo tz. szczelny zbiornik na ścieki (to sformuowanie może mnie uratować) a już zakupiłam POŚ firmy bioeko ( nie drenażówka tylko złoże biologiczne) . Pisałam już o tym wielokrotnie na tym forum ale dalej nie wiem jak przekonać urzędników o słuszności mojego rozwiązania. Po rozmowach w urzędzie gminy czeka mnie starcie z urzędniakami w starostwie. Pojemnik firmy bioeko jest przecież szczelnym zbiornikiem a woda, która leci z niego jest w 97% oczyszczona. Czy ja źle myslę...?
pozdrawiam
www.bioeko.net.pl

carringtontomas
18-07-2007, 07:21
Dzięki serdeczne, oczyszczalnia z tego co przeczytałem jest dość dobra no i niezbyt droga.
Zastanawiam się tylko czy będę mógł oczyszczoną wodę odprowadzić do deszczówki - jeśli nie, zbuduję sobie jakiś zbiornik a zgromadzoną tam wodę wykorzystam np. do podlewania.

Pozdrawiam.

lbryndal
18-07-2007, 08:05
Dzięki serdeczne, oczyszczalnia z tego co przeczytałem jest dość dobra no i niezbyt droga.
Zastanawiam się tylko czy będę mógł oczyszczoną wodę odprowadzić do deszczówki - jeśli nie, zbuduję sobie jakiś zbiornik a zgromadzoną tam wodę wykorzystam np. do podlewania.

Pozdrawiam.
około 7000zł to jest niedrogo ?
może ma ktoś tańsze propozycje ??
a jakieś dofinansowanie jest realne ? bo z tego co widzę to z ARiMR to trzeba mieć 1ha pola.

janusz_21
18-07-2007, 08:05
Witam! Podam ciekawy adres www.carpathians.pl - "oczyszczalnia ogrodowa" warto zapoznać się z tym rozwiązaniem unieszkodliwiania ścieków!

lbryndal
18-07-2007, 09:15
Witam! Podam ciekawy adres www.carpathians.pl - "oczyszczalnia ogrodowa" warto zapoznać się z tym rozwiązaniem unieszkodliwiania ścieków!
jeśli ogrodowe to temat znam ale mam za mało miejsca na działce

carringtontomas
18-07-2007, 14:17
Dzięki serdeczne, oczyszczalnia z tego co przeczytałem jest dość dobra no i niezbyt droga.
Zastanawiam się tylko czy będę mógł oczyszczoną wodę odprowadzić do deszczówki - jeśli nie, zbuduję sobie jakiś zbiornik a zgromadzoną tam wodę wykorzystam np. do podlewania.

Pozdrawiam.
około 7000zł to jest niedrogo ?
może ma ktoś tańsze propozycje ??
a jakieś dofinansowanie jest realne ? bo z tego co widzę to z ARiMR to trzeba mieć 1ha pola.

hmmm, z tego co się orientowałem, to jest to jedna z tańszych propozycji dla POŚ bez drenażu - z drenażem znajdziesz za okolice 3000 ewentualnie można samemu zrobić ciut taniej -ja mam za mało miejsca na drenaż.

lbryndal
18-07-2007, 21:46
znalazłem coś takiego jeszcze
http://www.ecowa.sk/ tu chyba w miarę oferta ok czyli:
Oczyszczalnia z nadstawka i pokrywa + oddzielna obudowa na dmuchawe, dowoz, montaz, zaszczepienie mikroflory + elektroniczny sterownik kosztuje 6.600 PLN + VAT - taką ofertę dostałem od nich

oraz http://www.impet.net.pl/ tutaj około 7400 netto za oczyszczalnię do 6 osób

carringtontomas
19-07-2007, 06:49
Też dostałem ich ofertę - w sumie bym się nie zastanawiał gdyby nie to, że firma jest ze słowacji - nie jestem pewien jak będzie wyglądał późniejszy serwis.
Dlatego wolę coś polskiego w podobnej cenie.

pjotr
28-07-2007, 14:39
no to może teraz z innej beczki..... z racji tego, że terenu pod oczyszczalnię nie mam zbyt wiele chciałbym wybudować oczyszczalnię bezdrenażową - może ktoś wie, jakie są godne uwagi i polecenia. Dom na 3-4 osoby, zużycie wody na poziomie 10m3 miesięcznie.
Też szukam oczyszczalni bezdrenażowej i mam takie oferty:
z Bioires (dawniej Bioeko) 7000+Vat 7% (w tym montaż). Znalazłem również ciekawą ofertę na Allegro prod: f-y Centroplast z Bełchatowa
http://www.allegro.pl/item218780306_przydomowa_biologiczna_oczyszczalnia _sciekow.html
za 5900 czy to już z VAT nie wiem, w aukcji brak opisu. Podobna jest do oczyszczalni Poliplastu i wydaję się być godna uwagi. Jest znacznie większa niż Bioeko ma prawie 4m (3,8x1,2m). Wybór jest trudny a ceny tych urządzeń powalają. Nawiasem mam taką samą sytuację jak Ty czyli szambo w projekcie które zmieniłem na POŚ tyle że drenażowe bo w 2005 bezdrenażowe dopiero wchodziły i sie na nie nie zdecydowałem. Teraz chce bezdrenażowe i ponownie muszę zmieniać projekt POŚ bo urzędnik uważa że całkowicie zmieniam technologię zrzutu wody i musi byc nowy projekt.

lucky
29-07-2007, 06:49
Witaj. U mnie to wyglądało tak: w projekcie i na decyzji było szambo jednak w czasie budowy zdecydowałem się na POŚ. W urzędzie nie trzeba występować o pozwolenie tylko trzeba zgłosić (dokumentacja i tak musi być taka sama, jednak jest krótszy czas na oczekiwania na decyzję)i starostwo bez najmniejszego problemu zgodziło się na POŚ nawet w innym miejscu niż miało być pierwotnie szambo, także budowa domu i POŚ to dwie różne sprawy niekolidujące ze sobą.
Pozdrawiam
P.S.
Dowiedz się w starostwie (ochrona środowiska) czy nie możesz otrzymać dotacji na budowę POŚ ja dostałem
:)

karierowicz
25-10-2007, 19:13
Co do oczyszczalni na małe działki, z których wode można wykorzystać do późniejszego podlewania ogródka polecam Wam Bioekocenta 3300 (do 5 osób) lub większego (do 10). Sam go kupiłem w firmie F.H.U. HELP i jestem jak najbardziej zadowolony. Oczyszczalnia działa w pełni, brak problemów i jakichkolwiek kłopotów z nią. Spełnia wszystkie normy, Miła obsługa w firmie, profesjonalny montaż. Dla zainteresowanych podaje link ich strony, z której pytałem i zamówiłem:

http://www.oczyszczalnie.fhu-help.pl/index.php?id=a01

Także jak ktoś się wacha to polecam - u mnie działa w pełnym tego słowa znaczeniu.

carringtontomas
26-10-2007, 09:15
Co do oczyszczalni na małe działki, z których wode można wykorzystać do późniejszego podlewania ogródka polecam Wam Bioekocenta 3300 (do 5 osób) lub większego (do 10). Sam go kupiłem w firmie F.H.U. HELP i jestem jak najbardziej zadowolony. Oczyszczalnia działa w pełni, brak problemów i jakichkolwiek kłopotów z nią. Spełnia wszystkie normy, Miła obsługa w firmie, profesjonalny montaż. Dla zainteresowanych podaje link ich strony, z której pytałem i zamówiłem:

http://www.oczyszczalnie.fhu-help.pl/index.php?id=a01

Także jak ktoś się wacha to polecam - u mnie działa w pełnym tego słowa znaczeniu.

Taaaa za 7600 netto to nic specjalnego.

pers
26-10-2007, 09:59
Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
4. (uchylony).
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,

zastąpienie szamba POŚ jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego w zakresie zagospodarowania działki
nalezy sporządzić tzw projekt zamienny z nowym projektem zagospodarowania terenu i projektem oczyszczalni, o ile plan miejscowy lub decyzja o war. zabudowy dopuszcza stosowanie POŚ to uzyska się zmianę pozwolenia na budowę. Oczywiście dotyczy to sytuacji gdzy byłop pozwolenie na budowe dajmy na to domu i nie jest on jeszcze oddany do użytku. będzie wtedy zmiana pozwolenia w zakresie zagospodarowania terenu i jednoczesnie w jednym postępowaniu administracyjnym przyjęcie zgłoszenia POŚ

co do lokalizacjii odległości
jeżeli jest siec wodociągowa, to nie ma większego problemu z ograniczaniem wykorzystywania terenów sąsiednich przy lokalizacji drenażu,
wzsystko zalezy od tego na jakim terenie jest wydawane pozwolenie
natomiast jeżeli nie ma wodociągu a sąsiednie dziełki nie sa zagospodarowane to jak najbardziej z lokalizacja oczyszczalni wraz ze strefą ochronną czyli 30 m należy zmieścić sie na swojej działce, żeby nie ograniczać korzystania z działki sasiadowi.
No ale zawsze można uzyskac pisemną zgodę sąsiada na lokalizacje oczyszczalni :wink:

karierowicz
27-10-2007, 21:27
Co do oczyszczalni na małe działki, z których wode można wykorzystać do późniejszego podlewania ogródka polecam Wam Bioekocenta 3300 (do 5 osób) lub większego (do 10). Sam go kupiłem w firmie F.H.U. HELP i jestem jak najbardziej zadowolony. Oczyszczalnia działa w pełni, brak problemów i jakichkolwiek kłopotów z nią. Spełnia wszystkie normy, Miła obsługa w firmie, profesjonalny montaż. Dla zainteresowanych podaje link ich strony, z której pytałem i zamówiłem:

http://www.oczyszczalnie.fhu-help.pl/index.php?id=a01

Także jak ktoś się wacha to polecam - u mnie działa w pełnym tego słowa znaczeniu.

Taaaa za 7600 netto to nic specjalnego.

W jakim sensie nic specjalnego? Ze za drogie? Wolałem wyłożyć tyle niż kupować jakieś tanizny za 3000 i mieć z nimi wieczny problem. Raz wyłożona kasa na porządniejsze urządzenie procentuje spokojem a dla mnie to najważaniejsze (inne podobno też mają możesz popytać).
Czy w sensie że na 7600 to kupisz coś lepszego? Zapoznaj się dokładniej z tą oczyszczalnią, bo nie jest to produkt słaby lub z dolnej półki a wręcz bym powiedział że z górnej. Ja już zakupiłem wersję PRO z dodatkową dmuchawą, także warte swej ceny.