PDA

Zobacz pełną wersję : O ile więcej zostawić miejsca w otworach okiennych?



Anaor
10-07-2007, 14:21
Zaczynają mi stawiać ściany jak kontrolować wymiary otworów na okna na drzwi i na bramę garażową ile cm powinno być więcej od wymiaru np okna. Jeżeli np okno ma mieć 150x150 to otwór ile powinien mieć i tak samo na dzwi. Zastanowiło mnie to bo na bramę garażową zostawili 240 cm a sama brama ma być szeroka na 240cm to czy nie za mało?
I jeszcze ile trzeba zostawić nad oknami jeśli chcemy rolety podtynkowe?

smiejus
10-07-2007, 14:24
u mnie zostawiali po 2 cm więcej. Niestety TYLKO na szerokości. A przy drzwiach to bym chętnie zostawiła teraz też ze 2-3 cm na wysokości, bo naprawdę trudno przewidzieć wszystko super dokładnie np. czy zmieści sie cała kanaliza w wylewce, czy przy wylewkach nie wyjdzie nam o 1 cm wyżej. Jakbym miała te 2-3 cm luzu na wysokości to było by spokojniej a tak trzeba sie było nakombinować co zrobić jak mi wylali schody o 2 cm za wysoko na poddaszu

krzysztofh
10-07-2007, 14:28
Na ogół przy oknach daje się luz 1 - 1,5cm na stronę i u góry a ok 3 na dole. Jeżeli chodzi o bramę garażową to tą montuje się nie wenątrz otworu jak okno ale przykręca się do ściany wewnątrz garażu tuż przy krawędzi otworu. Czy li jeżeli otwór 250cm to szerokość bramy garażowej razem z prowadnicami ok 270cm

wilanowski1
10-07-2007, 14:46
Ja miałam w projekcie zestawienie stolarki okiennej i tam podany jest np. wymiar okna 1500/1500 (wymiary w świetle ościeżnicy). Przy zamówieniu powiedziano mi, że jest to wys. i szer. otworu jaki jest konieczny, aby można było okno wmontować. W wykazie zamówienia ten wymiar mam podany jako 1465/1435. Pan od okien powiedział, że pozostawienie otworu 1500/1500 wystarczy w zupełności aby wstawić okno. My jednak zostawiliśmy trochę szersze otwory ze względu na późniejszą możliwość obsadzenia parapetów. Rozmawialiśmy także z murarzem, który nam powiedział, że tak się robi aby później nie było kłopotów z parapetem. Pozostawiony większy otwór można po zamontowaniu okien podmurować.Najlepiej jest doradzić sie murarza lub iść do firmy w której będą zamawiane okna, przecież oni robią to nie pierwszy raz. Życzę powodzenia. :lol:

Anaor
10-07-2007, 14:52
A jeszcze co z roletami? Gdzieś czytałam że na rolety to trzeba z 20cm zostawić czy potwierdzacie?

bwojtek
10-07-2007, 14:58
1. Jeżeli okna mają być typowe to otwory powinny mieć wysokości: 60, 90, 120, 150 lub 170cm. Szerokości odpowiednio 60,90,120,150,180,210 czasem 240. Przy balkonach szerokość 90,150 i 180 a wysokość liczona od gotowej wykończonej posadzki do nowytynkowanego nadproża 211, 221 lub 231. Nie warto robić otworów większych "na zapas" bo będzie problem z tynkami na glifach.
2. Na rolety nadstawne zostawia się od 16-24cm w zależności od wielkości rolety.

Anaor
10-07-2007, 15:03
Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję teraz mogę przystąpić do mierzenia.

bwojtek
10-07-2007, 15:07
Dziękuję, dziękuję i jeszcze raz dziękuję teraz mogę przystąpić do mierzenia.
Chcesz samodzielnie montować okna? Jeżeli nie to nie rób pomiarów tylko zleć to firmie, która te okna będzie montowała - niech oni biorą za to odpowiedzialność (chyba, że to pomiar tylko do szacunkowego kosztorysu).

Jeszcze jedno... 240cm to strasznie wąska brama :( Lepiej od razu powiększ do 250 a jeżeli to brama segmentowa to możesz dodać jeszcze 2cm na obróbkę tynkiem.

Anaor
10-07-2007, 16:45
Chcę zmierzyć żeby sprawdzić czy wykonawca trzyma się wymiarów bo różnych rzeczy się naczytałam że za wąskie zrobili albo za szerokie. A co do bramy garażowej to faktycznie trochę wąska czy to typowy wymiar? A czy 250 to jest typowy nie chcę potem dopłacać za wymiar nie typowy.

OGC
10-07-2007, 19:43
Pilnować, pilnować i jeszcze raz pilnować wymiarów !!
Ostatnio przesunęli mi odpływ z kanalizacji o metr !!
Miałbym kanalizę w jadalni zamiast w kuchni - jakbym nie zauważył !!
Wszędzie dookoła partacze !!

Jurek_Z
10-07-2007, 19:50
Chcę zmierzyć żeby sprawdzić czy wykonawca trzyma się wymiarów bo różnych rzeczy się naczytałam ....
Wykonawca powinien się trzymać wymiarów z projektu a nie podanych przez forumowiczów.
Chyba, że dasz mu poczytać ten wątek :D

bwojtek
11-07-2007, 06:17
A czy 250 to jest typowy nie chcę potem dopłacać za wymiar nie typowy.
Tak. To typowa szerokość. Wiesz już jaka brama ma być? Bo jeszcze kwestia wysokości...

Wykonawca powinien się trzymać wymiarów z projektu a nie podanych przez forumowiczów.
Wiesz jakie bzdury są czasami w projektach w temacie stolarki (i nie tylko...)?

Jurek_Z
11-07-2007, 06:58
Gdybym był wykonawcą (ale nie jestem :D ) to trzymałbym się wymiarów z projektu, chyba że kierbud naniósłby zmiany i złożył pod tym swój podpis.
Co będzie jeżeli inwestorowi się potem odwidzi taka zmiana, na czyj koszt będą poprawki jeżeli nikt nie zatwierdził zmiany. Nie mam oczywiście na myśli znacznych zmian bo wtedy to nawet o konstruktora trzeba zahaczyć.

Anaor
11-07-2007, 08:09
O to mi właśnie chodzi żeby trzymał się wymiarów projektu jednak ja na projekcie to za bardzo się nie znam znalazłam wykaz stolarki i chciałam wiedzieć jakie otwory powinny być zrobione do danej stolarki, teraz wiem że wykaz stolarki to jest równoznaczny z wykazem wielkości otworów więc mogę dokładnie ich sprawdzić i nie martwić się że jeśli podane jest okno 150/150 i taki zrobią otwór to czy zmieści się tam okno teraz wiem że się zmieści i mają się trzymać tych wymiarów.

Anaor
11-07-2007, 08:32
Tak. To typowa szerokość. Wiesz już jaka brama ma być? Bo jeszcze kwestia wysokości...

Według projektu to 215/240 czy coś koło tego i raczej już nic nie zmieniam niech będzie jak w projekcie trochę wąsko ale to mężowi nie przeszkadza najwyżej to on będzie wjeżdzał.