PDA

Zobacz pełną wersję : darowizna czy spadek a budowa



radziu81
10-07-2007, 21:37
chce się budować a mam problem. Rodzice mają działkę na której stoi dom, ale można na tej samej postawić drugi teraz mam problem!!! czy wytyczyć małą działeczkę i postawić domek? czy wybudować na rodziców i przepisać mi jako darowizna albo w spadku? pozdrawiam wszystkich

pati25
10-07-2007, 21:54
Moja znajoma ma tez ten sam problem.Czekam na opinię :D

dzabij
10-07-2007, 21:56
Witam.

Ja bym wytyczył małą działkę i dopiero budował.

Plusy :
- sam załatwiasz kwity potrzebne do budowy, nie ciągasz rodziców po urzędach
- jak chcesz wziąć kredyt to obciążasz hipotekę tylko jednej nieruchomości, hipoteka "starych" nie tknięta
- z punktu widzenia podatkowego wszystko jedno, i tu i tu darowizna zwolniona aktualnie z podatku. No chyba że masz problem z udowodnieniem skąd masz kasę na budowę, wtedy rzeczywiście może wariant 2 lepszy
- jesteś właścicielem :-)

Minusy :

- trzeba trochę zainwestować w podział (geodeta, czas)
- nowa księga wieczysta, trochę to trwa.


Pzdr

Dawid

retrofood
11-07-2007, 05:01
Ja bym wytyczył małą działkę i dopiero budował.

Zdecydowanie: TAK !!!!!
Uzasadnienie: Jam już stary i dużo widziałem. Jeszcze więcej czytałem. I niejeden, co wybudował na nie swoim już dawno tego nie ma.

tysia18
11-07-2007, 07:31
ja mysle, żeby dzielić. My mieliśmy taki sam przypadek i jak przyszło do brania kredytu to jak budowanie na jednej działce to obydwa opciażone hipoteką na kilkanaście lat i do tego rodzice są wspólkredytobiorcami.
My podzieliliśmy, potem darowizna i kredyt , no i własny kawałek ziemi :-)

m.arek
11-07-2007, 07:54
- z punktu widzenia podatkowego wszystko jedno, i tu i tu darowizna zwolniona aktualnie z podatku. No chyba że masz problem z udowodnieniem skąd masz kasę na budowę, wtedy rzeczywiście może wariant 2 lepszy

no ale działka z domem i tak będzie droższa niż sama działka, więc budując na swojej działce wyjdzie taniej o 2% wartości domu

dzabij
11-07-2007, 09:02
no ale działka z domem i tak będzie droższa niż sama działka, więc budując na swojej działce wyjdzie taniej o 2% wartości domu

O jakim podatku myślisz, PCC ?

Pzdr

Dawid

radziu81
11-07-2007, 09:27
ile zapłace jeżeli rodzice zapiszą mi działkę jako darowizna?

m.arek
12-07-2007, 08:56
O jakim podatku myślisz, PCC ?

tak :)

ile zapłace jeżeli rodzice zapiszą mi działkę jako darowizna?
2% wartości działki

dzabij
12-07-2007, 10:29
Czyli zapłacisz :

- za geodetę który przeprowadzi postępowanie podziałowe, sporządzi mapki itp.
- pewnie jakaś opłata w gminie
- notariusz który sporzadzi akt notarialny darowizny
- PCC 2% o którym mowa wcześniej
- nowa księga wieczysta dla wytyczonej działki + wpis aktualizujący w księdze wieczystej starej działki.

Cen nie znam, zresztą pewnie różnią się w zależności od rejonu Polski (poza opłatami sądowymi). Dobra wiadomość jest taka, że pewne opłaty nie są już uzależnione od wartości, tylko mają charakter stały. Kiedyś założenie księgi wieczystej było jakimś procentem wartości, teraz chyba jest to koszt stały. Ja ostatnio wpisywałem kredyt w hipotekę i kosztowało to 200 PLN

Pzdr

Dawid

terka
12-07-2007, 18:56
Wypowiem się co do darowizny. Myślę, że trzeba to szybko załatwiać bo od 1 stycznia tego roku dla najbliższych jest zwolnienie. jak długo nie wiadomo. Ministerstwo Finansów już teraz sprawdza ile skarb państwa stracił na tym zwolnieniu. Pamiętaj tylko, że rodzice mogą bez opłat dać tylko swojemu dziecku. Synowa i zięć nie są zwolnieni. Jeśli chcesz dokładnych informacji to na priv. Acha nie ma wtedy żadnego podatku 2% PCC
Pozdrawiam

m.arek
12-07-2007, 21:27
terka, pisz tutaj, wszyscy chcą wiedzieć

radziu81
16-07-2007, 04:36
hmmm czyli jak się szybko wybuduje i wtedy rodzice mi to przepiszą to nie będę płacił darowizny? suuuper chyba tak zrobię. więc te 2% nie obowiązują? pozdrawiam

amonite
16-07-2007, 11:18
Mialam podobnie. Uwazam, ze lepiej budowac na swoim. Wydzielilam swoja dzialke z dzialki rodzicow (geodeta 1400 zl), potem dostalam ja w darowiznie (notariusz ok 900 zl plus koszty dokumentow dla notariusza - wypis i wyrys z rejstru gruntow, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania, odpis z ksiegi wieczystej - wszystko razem jakies 100 zl, a to i tak sie przydaje pozniej przy skladaniu wniosku o pozwolenie na budowe)