PDA

Zobacz pełną wersję : Ciezki sprzet w centrum miasta - czy mozna uzywac?



gremlin4
12-07-2007, 09:23
Witam.

Obok mojego domu w centrum miasta rozpoczeto przebudowe drogi..........wszytsko byloby ok gdyby nie fakt, ze firma ulatwia sobie zadanie i uzywa do zageszczenia podbudowy drogi ciezkiego walca z wibratorem (wage tego sprzetu szacuje na kilka ton).
Obawaim sie o stan mojego budynku..........czy na uzycie takiego sprzetu w terenie zabudowanym (plac robot oddalony jest od mojego domu o 10m) firma ta powinna posiadac pozwolenie?
Jezeli zauwaze naruszenie "konstrukcji" budynku np. popekany tynk czy moge pociagnac ta firme do odpowiedzialnosci karnej?

pozdrawiam

RobertPŃ
18-07-2007, 10:48
Witam.
...

Moja odpowiedź będzie w stylu: wydaje mi się że, choć może już prace pod Twoim domem dobiegają końca. Wydaje mi się, że nie ma ograniczeń co do rodzaju używanago sprzętu a raczej są jakieś normy co do emisji hałasu. Proponuję zadzwonić do odpowiedniego przedstawiciela zarządu dróg, który odpowiada Twojemu miejscu zamieszkania. Firma która prowadzi prace to prawdopodobnie podwykonawca.

Rob

hawkmoon
22-07-2007, 19:24
Konstrukcja Twojego domu powinna być taka, żeby nie popękać od walca wibracyjnego pracującego aż 10 metrów od domu. Jeśli popęka, to jest jej wina, a nie walca. Zawsze należy się liczyć z tym, że jesli mieszka sie przy drodze to raz na 20-30 lat będzie jej remont kapitalny i może pojawić się walec wibracyjny.

gremlin4
22-07-2007, 20:09
Konstrukcja Twojego domu powinna być taka, żeby nie popękać od walca wibracyjnego pracującego aż 10 metrów od domu. Jeśli popęka, to jest jej wina, a nie walca. .

Az?! Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ile taki walec wazy i jaka enegrie generuje jego wibrator. Amplituda drgan byla tak duza, ze patrzac na meble lub jakiekolwiek wypozsazenie wnetrza bylo widac drgania............ nawet prawidlowo zaprojektowany budynek mialby problemy z "wytrzymaniem". A o solidnosci wykonania budynku chyba moga swiadczyc 80 cm lawy.

Spraw wyglada tak, ze wyszedlem do kierownika budowy i jak zadalem mu pytanie czy maja pozwolonie na uzywanie tak ciezkiego sprzetu (z tym z wibracja) to nic mi nie odpowiedzial tylko wyjal telefon. kom. i uslyszalem: "Malinowski wibracja zero!!!".
Czyli samo to swiadczy o tym iz dobrze wiedzieli, ze moga uszkodzic budynki, do konca robot nie uzyli nawet na ms tego sprzetu.
Oprocz tego otrzymalem wyjasnienie, ze prawdopodobnie pod moim domem jest bardzo spojne podloze i dobrze przenosi drgania.

Dzieki za odpowiedz............roboty dobiegaja konca :)

Pozdrawiam