PDA

Zobacz pełną wersję : Grupa drewnianego szkieletu



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Maco
10-07-2003, 08:14
Tak sobie pomyślałem, że nie ma na tym Forum jednego miejsca gdzie ludzie budujący w technologii szkieletu drewnianego mogliby się wymienić spostrzeżeniami, uwagami, pomysłami, czy czm tam jeszcze można :)
Więc może tutaj ?

Sam za kilka tygodni zacznę taką budowę.

Spróbuję też zebrać dotychczasowe dyskusje i wymiany poglądów w jedno miejsce.

Maco
10-07-2003, 08:17
Poniżej pozbieram trochę linków z Forum dotyczących "szkieletu"
drewnianego.:

ogólnie o technologii.:
Budowa domu w technologii szkieletu drewnianego
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4951
Szkielet po raz kolejny
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=5131
dom w szkielecie drewnianym
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4734
budownictwo szkieletowe
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4929
Domek szkieletowy
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=9598
Budownictwo szkieletowe
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=10732
system szkieletowy
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=8225
samodzielna budowa domu szkieletowego
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15368

poszycie zewnętrzne.:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=625
Z wiatroizolacją czy bez?
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12030
Różnice w poszyciu
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12300

projekty.:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=5815

ciepło/zimno w domu.:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6979

za i przeciw technologii.:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4680
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=9808
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=9809

Dzienniki budowy.:
dziennik Dolores
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=3294

Maco
10-07-2003, 08:38
Czesc Maco,
Nie wiem gdzie napisac odpowiedz - moze to nie jest najlepsze miejsce ale pewnie wskazesz mi inne jesli bedziesz chcial kontynuowac wymiane doswiadczen. Wybralem stary plan domu szwedzkiego (parter bez piwnic z poddaszem mieszkalnym) gdyz tradycyjne plany zostaly sprawdzone w praktyce przez "pokolenia". Wady rozplanowania wnetrz, jesli byly, zostaly przez kolejne modyfikacje wyeliminowane. Po prostu jak na moje potrzeby (2 osoby + zwierzaki) okazal sie optymalny (130m2). Zwlaszcza, ze w podobnym domu mieszkalem w Szwecji. Poza tym jest prosty (choc niebrzydki) wiec tani. Jak na razie udalo mi sie znaczaco obnizyc koszt przez wykorzystanie drewna z zimowych wiatrolomow (150 zl m3). Wykonczenie scian zewnetrznych robie tradycyjne - listwa na deske pionowo, na ruszcie z lat. Pod tym folia wiatroizolacyjna Tyvek. Jako poszycie szkieletu plyta wiorowa V-100. Nie jestem pewny, czy tradycyjne malowanie domow polnocnych bedzie pasowac do polskich klimatow. Stad pewnie deski na oblicowce pozostana w naturalnym kolorze zabezpieczone lakierem zeglarskim (inne sie raczej nie sprawdzaja w czasie). Jedynie deski poziome, obramienia okien i drzwi zostana pomalowane na bialo. Widzialem na Twojej stronie, ze postanowiles zastosowac system Legalet. Jestem ciekawy jakie sa Twoje spostrzezenia. Ja planuje zrobic to samo, ale systemem gospodarczym z rur Spiro ocieplonych welna. Dostalem juz wszystkie obliczenia, bo nie zaluje na dobrych projektantow - przemyslany projekt to ogromne oszczednosci. Strony www jeszcze nie uruchomilem, bo ma sens jedynie wtedy gdy w praktyce sprawdze zastosowane pomysly - kominek + koza na wegiel, rozprowadzenie ciepla, wiszacy sufit z GK na ruszcie stalowym co pozwala na umieszczenie 30 cm ocieplenia, itd. Dodatkowym elementem projektu jest "zielony" dach - tu wg doswiadczen niemieckich (ta sama strefa klim). Zalozeniem tej budowy jest zmieszcic sie w 100 tys z caloscia, bez wyposazenia (meble). Zobaczymy czy sie uda ale jestem dobrej mysli> choc dopiero rozpoczynam fundamenty. Ladny, zdrowy i funkcjonalny dom za 100 tys. To by bylo cos.

Pozdrawiam serdecznie.

Chyba nie do końca mogę się zgodzić z tym "dopracowanym" przez lata projektem. Kiedyś były inne potrzeby i technologie. Kiedyś nie robiło się dużych okien bo wyziebiały pomieszczenia, kiedyś nie projektowało się łazienek i pokojów dla gości (przynajmnije w tradycyjnym domu),... Ale rozumiem, że to są te adaptacje i zmiany o których piszesz ?
Słyszałem, że wiatrołomy to już nie jest ta sama wytrzymałość (klasa) co normalne drzewo ?
Tradycyjne malowanie szweckie może nie będzie pasować do mazowsza ale myślę też, że nie będzie się kłócić a może wprowadzi to piekno do nas. Mi się baaaardzo podobały szweckie "kolory".
Czy twój "legalett" też będzie zalany w płycie betonowej ?
Moim wyborem kierowało przede wszytskim fakt, że jest podłogowe i że nośnikiem energii jest powietrze (jak w zamku Malborskim :). Nie chciałem kabli elektrycznych pod podłogą i nie chciałem rurek z wodą...
Wiszący sufit na ruszcie metalowym to dobry pomysł !!!
I ten zielony dach ! Musisz koniecznie uruchomić swoją stronę i pokazać tam chociaż projekty na razie !

emems
10-07-2003, 09:24
WITAJ Maco
Dzieki, dzieki za wspaniały pomysł założenia watku dla SZKIELETOWCÓW bo "plączemy sie" po róznych grupach dyskusyjnych i powstają coraz to nowsze grupy.. Moze to bedzie to jedno miejsce na wyjaśnienie nurtujacych nas pytań i wzajemne wspieranie się :) .

Ja buduję się na Podlasiu w technologii podobnej do technologii szkieletu kanadyjskiego.. róznica u mnie polega na tym że przekrój stujek jest 10 na 10 cm a nie 14 na 4 cm. Szkielet juz stoi .. wianek był 28 czerwca 2003.. czyli świerzutko :D. Własnie kończone są kominy. Mamy kupiona już płytę OSB na obicie zewnetrzne ścian a na blachodachówkę jeszcze czekamy az przypłynie ze Szwecji. Domek jest parterowy z poddaszem mieszkalnym i z garażem na poziomie parteru.

Pozdrawiam i do następnej wiadomości :)

jasto
10-07-2003, 21:44
No super!!! Moze nie bedziemy przedzierac sie przez posty o murkach!

Maco, dopingujesz mnie do pracy! Ostatnio jestem zarobiony (jak wszyscy budujacy) ale w niedziele zmusze sie do zalozenia strony. :)

Co do tradycji w projektowaniu domow, to chodzi mi oczywiscie o swoiste Feng-Shui szwedzkiego domu. Np. w wiekszosci projektow w wykuszu stoi stol z krzeslami a nie TELEWIZOR! Przyjemnie jest pic poranna kawe i patrzec jak leje. Prosze takze zwrocic uwage, ze szwedzkie tradycyjne domy maja zrownowazony rozklad swiatla. Tzn. ze gdzies jest ciemno, a gdzies widno. To wprowadza specyficzny nastroj we wnetrzu i je optycznie powieksza. Wlasnie w tej tradycji mieszca sie niewielkie okna. Daja poczucie bezpieczenstwa. Takie rozwiazania mialem na mysli. To takze rozklad i wielkosc pomieszczen, otwarta kuchnia, obnizony sufit w czesci pokoju (lub podwyzszona podloga). Takie wlasnie rozwiazania byly "dopracowywane". I wg takich kryteriow dobieralem projekt - to, co sie najczesciej powtarza jest najczesciej dobre.

Jedyna ingerencja architekta bylo zlikwidowanie stropu czesci pietra i stworzenie antresoli. Dzieki temu jest wiecej przestrzeni. Dlatego wewnetrzne pokrycie dachu (duza gladka plaszczyzna) zostalo zawieszone na ruszcie metalowym. Nie pekaja plyty gk. Dach pracuje niezaleznie. No i mozna dolozyc 10 cm welny. Polecam to rozwiazanie.

Natomiast mam problem z moim "legaletem". Dzisiaj sie okazalo, ze wylewka bedzie zbyt gruba. Trzeba tez zazbroic przestrzen nad rurami spiro. No jest dylemat. Projektant pierwotnie polecil ulozenie tych rur w warstwie piasku pod wylewka. I tak pewnie zrobie. Beda wywiewy cieplego powietrza pod oknami a grzanie podlogi chyba sobie daruje, chyba, ze ktos ma pomysl jak to zrobic. Czy rury fi 160 w warstwie ocieplenia podlogi maja sens?

pozdrowienia

Maco
10-07-2003, 23:46
emems,
ja chciałem na początku budować wg tzw szkieletu niemieckiego gdzie słupki mają 160x160mm. Ale teraz sprawa jest otwarta, za parę dni będę szukał wykonawcy ścian.

jasto,
no tak. to rozumiem. Tym bardziej ciekawe jestem Twojego projektu. Poświęc parę chwil w niedzielę i pokaż co tam wybrałeś (założenie strony to "pikuś" w porównaniu z budową domu :) ). O dobre Feng-Shui dzisiaj wcale nie łatwo. To sztuka, która trochę zamarła w dobie komputerów, obliczeń, światławodów i i nnych takich ;)

Pewnie wiesz jak wygląda oryginalny legalett i pewnie też wiesz, że to rozwiązaniejest chronione patentem... :roll:
Nie do końca rozumiem, czy w Twoim pomyśle powietrze ma krążyć w zamkniętym obiegu w rurach czy ma nadmuchiwać ciepłe powietrze ?

Maco
10-07-2003, 23:50
No właśnie. U mnie cała konstrukcja dachu spoczywa na ścianach zewnętrznych więc może lepiej ściany działowe zrobić w szkielecie metalowym ? Mniej będzie pękać ?
Tak jak sufit na ruszcie metalowym ?

jasto
14-07-2003, 21:32
maco

nie moglem posiedziec w niedziele - kopalem dolki :D . Czy mozesz mi napisac ile kosztowal Twoj system legalet? Ja moj legalet pisze w nawiasie bo to niezupelnie jest legalet - raczej nadmuch powietrza w okreslonych miejscach - pod oknami. Niestety wychodzi gruba wylewka i zastanawiam sie nad kupnem prawdziwego. Moje fundamenty sa b plytko. Scianka fundamentowa z wiencem ma 80 cm. Wewnatrz piasek ubijany warstwami. Mysle ze tu moglbym zalozyc ten system ale mam ograniczone srodki...Czy zamawiasz cala usluge - tak jak przedstawiono to na stronie internetowej?

jesli chodzi o scianki dzialowe to moj projektant poleca mi ich murowanie. Twierdzi ze 1- bedzie lepsza bezwladnosc cieplna w domu, 2- nie bedzie dudnic, 3- mozna nie wykanczac jesli dobierze sie ladna cegle i zaspoinuje. Ma troche racji zwlaszcza z wykonczeniem czesci scian np. piaskowcem, wiec jeszcze nie zdecydowalem. Scianki na szkielecie drewnianym jesli sa prawidlowo zdylatowane z podloga i sufitem (uszczelka gumowa) raczej nie pekaja. Nie spotkalem sie z takim zjawiskiem. Szwedzi uwiebiaja grube tapety wiec to dodatkowo zabezpiecza laczenia plyt. Poza tym jest Fermacel.

Maco
14-07-2003, 21:57
legalett mówi, że orientacyjnie same materiały i projekt kosztują około 150-180zł za m2 zależnie od stopnia skomplikowania kształtu domu i ilości stref. W tym jest projekt, stryopian, rury spiro, siatko zbrojeniowe i agregat. Dodatkowo możesz ich nająć, żeby zagęścili podłoże pod fundamentem (to co robisz, ubijając poszczególne warstwy piasku), wysypali żwir, zrobili drenaż i poprowadzili instalacje i zalali betonem (według legalettu to kolejne 100-110zł/m2).

U mnie same materiały wyszły za około 175zł/m2 (ale to parterowiec i wyszły mi dwa agreagty [8 obwodów grzewczych]). Sam zamierzam zagęścić podłoże i ułożyć styropian, instalacje, rury spiro i siatki zbrojeniowe. Nie wiem jeszcze kto będzie zalewał płytę...

Ja nie chcę nic murowane w środku ! Technologia szkieletowa to dla mnie głownie łatwość demontażu/montażu i wprwadzanie przeróbek, udogodnień i zmian. Więc nie ! nic murowanego... Chodzi o to, że drewno nawet chyba najlepsze jednak może trochę pracować a metal nie...

dolores
15-07-2003, 08:27
Oczywiście się zapisuję. Będę Wam przekazywać doświadczenia użytkownika. Na razie po pół roku zamieszkania dom stale się osadza. Pękają ściany na łączeniach gipsów i wypaczają się drzwi. Ale tak miało być. Uprzedzał nas o tym nawet inspektor nadzoru. Proces potrwa około roku.

pozdrawiam :)

emems
15-07-2003, 09:07
Witaj dolores to chyba na gwałt się wprowadzaliście ???

Maco
15-07-2003, 09:10
A po roku w ramach wykonawstwa będzie "usuwanie" tych peknięć ?
I potem już nie będzie siadał ?

emems
15-07-2003, 10:39
oj dolores ktoś Ci chyba kitu nawciskał....
albo musieliście się szybko przeprowadzać.....

dolores
17-07-2003, 09:36
Podobno do roku dom się osadza. Na wiosnę czyli po 1i 1/2 roku od wprowadzenia będziemy robić ostateczne poprawki. Poprawki bieżące wykonawca wykonuje w ramach reklamacji. Nie wiem czy tu chodzi o tempo robót bo to juz tak jest, że dom drewniany buduje się w ciągu 3 miesięcy. Trudno żeby potem stał pusty.
A w ogóle to nie jest tak źle jak wynikało z mojej pierwszej wypowiedzi.
Pozdrawiam :)

Wojciech Nitka
22-07-2003, 22:38
dolores,
tak wcale nie musi być. Kto ????? Ci budował ten dom? Jaki inspektor tak twierdził?
Mocna spękane gipsy, a jeszcze bardziej wypaczone drzwi świadczą tylko i wyłącznie o błędach firmy wykonawczej, w tym o złym doborze materiałów.

Maco
22-07-2003, 22:55
Dolores, czy możesz upublicznić firmę ?
W końcu to może innym pomóc...

(ja pamiętam kto to był i wydaje mi się, że nie było jej w spisie firm polecanych przez Wojtka Nitkę... :( )

dolores
23-07-2003, 08:39
Drzwi wypaczają się nieustająco i podejrzewam, że to wina złych materiałów. Ale ściany nie są mocno spękane - tylko gdzieniegdzie. Chyba przedstawiłam zbyt katastroficzny obraz.

pozdrawiam

Maco
23-07-2003, 09:02
Zakłądam, że największe spękanie to przy łączeniu płyt k-g, tak ?
To chyba jest największa bolączka szkieletów... :(

A drzwi to raczej kiepski materiał. Widziałem drzwi z dobrze wysuszonego drewna, bez zmian. Ale też ważne są chyba warunki w domu, jak się często i mocno zmienia temperatura i wilgotność to drzwi muszą trochę popracować. I chyba im bardziej z litego drewna tym bardziej będą "pracowały" ?

GrzegorzC
15-09-2003, 15:34
Witam wszystkich,

i jako nowy na Forum chciałbym się przywitać

Jak wielu czytających Forum próbuje zrealizować swoje marzenie o domu.

Ten wymarzony dom to dom szkieletowy (przeczytałem sporo o wadach i zaletach, wypowiedzi entuzjastów i krytyków tej technologii).

Ten wątek bardzo mnie interesuje i intryguje, gdyż bardzo poważnie rozważam budowę w szkielecie.

Poczyniłem już pierwsze kroki aby przygotować się do realizacji mojego domu marzeń w rzeczywistości i przy okazji dziękuję Panu Wojciechowi Nitce za przesłanie ankiety (już odesłałem wypełnioną) czekam z niecierpliwością na polecone firmy.

Bardzo zaintersowały mnie wypowiedzi Rich'a na forum, z których wynika, że taki właśnie dom buduje (wybudował?) i ma w tym temacie niemałe doświadczenie.

Rich, czy wybudowałeś już dom - pytam w kontekście doświadczeń z zakupami w Polsce materiałow do budowy domu i wykonawcami.

Na forum sporo jest krytyków szkieletu, ale po dokładniejszej analizie wyciągam z tej krytyki wniosek, że "wina" leży w dużej części po stronie nieuczciwych wykonawców, którzy chcą szybko zarobić bez myslenia o dalszej przyszłości ....

Po takich wnioskach postanowiłem popytać fachowców jak oceniacie szanse na samodzielną budowę domu szkieletowego. Podyktowane jest to paroma przemyśleniami:

1 - jeśli ktoś ma mi zepsuć następne parę lat przez swoja nieumiejetność, to wole sam budować (będę miał pretensje tylko do siebie)
2 - aspekt finansowy - liczę na oszczędności
3 - realizacja własnych marzeń o samodzielnie zbudowanym domu (może nierealne ale marzenie trzeba mieć) - satysfakcja gwarantowana
4 - buduję tak jak chcę później mieszkać, może to slogan, ale wychodzę z założenia, że jeżeli chcę porządnie mieć zrobione to zrobię to sobie sam.

To tak w skrócie

Proszę o Wasze zdanie

TommyT
19-09-2003, 12:38
witam,
i ja sie przylacze do watku, poniewaz nasz domek tez powstanie w tej technologii.
Panie Wojtku, jesli moge prosic o jakies wskazowki jesli chodzi o firme, ktora moglaby dokonac adaptacji projektu oraz wybudowac dom, to bede wdzieczny za jakies sugestie, firma raczej z Warszawy lub okolic, przebrnalem przez caly watek " domy z bali" oraz przez strone P. Wojtka i kilka innych, i mysle, iz rozwialy wiele watpliwosci i uprzedzen , ktore mialem do tej technologii,
pozdrawiam goraco
tomek

Maco
19-09-2003, 19:46
GrzegorzC,
Myślę, że jak masz trochę zacięcia i smykałki do majsterkowania to nie pownieneś mieć kłopotu z postawieniem swojego domu szkieletowego. Zajmie Ci to na pewno dużo więcej czasu niż ekipie ale oszczędności na robociźnie na pewno będą. Ja bym tylko na Twoim miejscu wziął znającego się na rzeczy kierownika lub inspektora, który by kontrolował Twoją pracę. Wydaje mi się, że są pewne rzeczy które można przeoczyć robiąc coś samemu pierwszy raz chociażby nie wiem jak często i długo czytało się instrukcje i książki. A przecież to będzie TWÓJ dom !

GrzegorzC
19-09-2003, 22:19
Dziękuję za miłe wsparcie.

Nie ukrywam, że nie korzystam z pomocy tzw. "fachowców" przy wszelkich pracach domowych i radzę sobie nieźle samodzielnie.

Zgadzam się z Tobą, że rzetelny nadzór będzie działał li tylko na moją korzyść jako naprawdę fachowe wsparcie.

Czy są jeszcze na forum samodzielnie budujący?

rich
19-09-2003, 23:04
Grzegorzu na pewno sa . Buduje dom dla siebie z dwoma pomocnikami bez problemu , lecz robie to od paru niezlych lat. Z tego co sie orientuje jestes z okolic Krakowa zatem do mnie masz bardzo blisko . Jesli interesuje Cie jak co i dlaczego to zapraszam. Podam ci na na priva moj nr telefonu jesli bedziesz mial ochote zobaczyc budowe. Pozdrawiam

GrzegorzC
19-09-2003, 23:24
Rich

dziękuję za odpowiedź.
Jeśli można pozwole sobie na kontakt.

POzdrowienia

kazyaka
14-11-2003, 18:46
Witam Wszystkich

Proszę o poradę, jaki wybrać strop dla podłogi parteru bez piwnicy ?
Czy dom drewniany powinien być wentylowany od spodu ? Jeśli nie to kierując się lepszymi właściwościami akustycznymi płyty żelbetowej wybiorę właśnie takie rozwiązanie. Chyba, że zna ktoś argumenty przemawiające za stropem drewnianym.

prosze o pomoc
kazyaka

Maco
15-11-2003, 05:54
Podłoga tradycyjna (taka jak strop nad parterem - drewniana z pustka pod nia wysoka na 50-60cm) miała dla mnie tę zaletę, że można w przyszłości łatwo przesuwać instalcje i że można wogóle instalacje tam prowadzić.
Sam jednak zdecydowałem się na legalett, czyli płytę żelbetową z ogrzewaniem podłogowym w jednym. Głównie dla akumulacyjnego ogrzewania podłogowego.

Maco
16-11-2003, 08:19
Czy wiecie, gdzie mogę znależć zależności grubości płyty OSB na poszycie zewnętrzne od rozstawu osiowego słupków i innych obciążeń ?

Juras XR4Ti
26-11-2003, 11:23
Dołączam. P{ostawiłem dom w szkielecie drewnianym. Miałem dwóch pomocników typowo fizycznych, nie mających zielonego pojęcia o zagadnieniu. Taka zabawa trwa dość długo, ale wg. mnie opłaci się. Po pierwsze taniej, po drugie Wiem co zrobiłem ij eśli żle, to tylko do siebie mogę mieć pretensje. Ogolnie fajna rzecz. Lubię budować....


pozdrawiam wszystkich Juras XR4Ti

kazyaka
28-11-2003, 17:54
czy i jak wykonuje się wejście do pustki podpodłogowej ?, domyślam się, że robi się coś takiego celem kontroli stanu instalacji, izolacji itp

Maco
29-11-2003, 07:57
Ja bym zrobił. CHyba wytarczy zwykła klapa w podłodze?

anixa
02-12-2003, 23:05
Tak sobie pomyślałem, że nie ma na tym Forum jednego miejsca gdzie ludzie budujący w technologii szkieletu drewnianego mogliby się wymienić spostrzeżeniami, uwagami, pomysłami, czy czm tam jeszcze można :)
Więc może tutaj ?

Sam za kilka tygodni zacznę taką budowę.

Spróbuję też zebrać dotychczasowe dyskusje i wymiany poglądów w jedno miejsce.

Jeśli już zbudowałeś swój szkieletowy dom , to daj mi znać. Ja jestem w przededniu podjęcia decyzji z czego budować. Może masz jakieś godne polecenia firemki??

Maco
02-12-2003, 23:16
Muszę przyznać, że absolutnie nie mam teraz czasu na Forum :(

Za ok.10 dni przyjeżdżają z firmy na budowę z elementami domu. Mają do Świąt postawić stan surowy otwarty (czyli ściany wewnętrzne i zewnętrzne obite OSB na zewnątrz, więźbę dachową [prefabrukowaną], folię łaty kontrłaty i balchodachówkę z obróbkami i rynnami. Może jeszcze uda się komin...

Postaram się pisać na bieżąco o postępach w dzienniku.

A firmę będę mógł z czystm sumieniem polecać (lub nie) za 2-3 tygodnie...

wojt
02-01-2004, 20:10
Witam wszystkich.
Jestem nowym forumowiczem i na początek życzę pomyślności i spełnienia marzeń (nie tylko a własnym domku) w nowym roku.
Mam zamiar budować dom (na razie jestem na etapie załatwiania pozwolenia na budowę) w technologii szkieletu drewnianego. Mam nadzieję, że będę mógł skorzystać z waszego doświadzenia i podzielić się informacjami na forum.
Jeszcze raz wszystkiego dobrego.

Maco
02-01-2004, 21:29
Pewnie !

Moja ekipa (mogę ją z czystym sercem polecić jako fachowcy) w 10 dni roboczych postawiła cały szkielet (ściany zewnętrzne i wewnętrzne) obiła z zewnątrz płytą OSB, na tym zmontowała prefabrykowaną więźbę dachową (z Wielunia), po czym pokryła całość folią niskoparoprzepuszczalną (poddasze nieużytkowe), przybiła łaty i kontrłaty i na całość ułożyła blachodachówkę z obróbkami (+ rynny). Został mały kawałem bo źle wymierzyłem blachę i muszą przyjechać za tydzień i położyć 3 brakujące arkusze.

Tempo niesamowite zważywszy na sezon (grudzień). No ale było ich sześciu chłopa...

Domek stoi i bardzo ładnie się prezentuje (150m2 p.u.)

MarcinU
08-01-2004, 12:07
Welcome everybody!

Znalazłem tą grupę i chętnię się przyłaczam. Na wiosne będę ruszał z budową domku szkieletowego w podgdyńskim Bojanie. Jak na razie jestem pełen entuzjazmu. Zobaczymy co dalej.

tybero
08-01-2004, 13:57
Witam,

Moje male spostrzezenie przy wyborze ceny i technologii:
mialem wybor: bal 24x24 cm albo szkielet w technologii ''niemieckiej''
i okazalo sie ze roznica w ilosci drewna byla ok 10 m3, a do szkieletu dochodzi jeszcze welna, folie i obicie z obu stron. Cena drewna to 750zl/m3, co w sumie daje 7500 tys.
wiec wybor byl oczywisty na rzecz bala.
aha, dom w gorach wiec tylko drewno wchodzilo w rachube.

tak podaje z ciekwawosci jak wyglada sprawa szkieletu niemieckiego bo amarykanski to juz inna sprawa

Maco
08-01-2004, 21:52
To prawda,

Mój projekt został wykonany w technologii szkieletu niemieckiego = ok.16m3 dreana. Postawiono go w technologii spolszczonego szkieletu kanadyjskiego (4x15 i 4x10) i zużyto ok.8m3 drewna. 2 razy mniej !!!

wojt
09-01-2004, 16:30
... Na wiosne będę ruszał z budową domku szkieletowego w podgdyńskim Bojanie. Jak na razie jestem pełen entuzjazmu. Zobaczymy co dalej.


MarcinU a jaki dom budujesz czy masz już projekt?

MarcinU
12-01-2004, 12:20
Planuję budowę w technologii kanadyjskiej czyli lekkiego szkieletu (39x140 i 39x69 mm). Projekt D12L "Przytulny" z katalogu Muratora. Czekam właśnie na wycenę robioną przez firmę, która miałaby to budować. Jak dostanę szczegóły dam znać.

bodekku
13-01-2004, 08:24
Halo dzień dobry wszystkim !

Właśnie otrzymałem WZiZT - pomału przymierzam się do
budowy wymarzonego domku. Planowany jest dom w
systemie szkieletu drewnianego, jest taka firma co buduje
tego typu domki i przerabia każdy projekt na szkielet drewniany.

Co myślicie o takiej propozycji - wymyśliłem w całym domu ogrzewanie
podłogowe wodne - jak to się ma do stropów drewnianych w szkielecie;
przecież nie trzeba robić wylewki z jastrychu na mokro :o

z pozdrowieniami

bodekku

wojt
13-01-2004, 18:47
Właśnie dostałem wycenę mojego domu 66420 PLN za stan surowy zamknięty (bez fundamentów) z materiałami. Dom parterowy o pow. 81.4 m2 MURATOR D6. Proszę o opinię do tej ceny.
Z góry dziękuję.

wojt
13-01-2004, 18:51
Bodekku - ja u siebie też planuję wodne ogrzewanie podłogowe. Na razie zbieram oferty. Mam w planie wykonanie fundamentów i płyty fundamentowej z całą instalacją jeszcze przed postawieniem konstrukcji. Nie wiem czy to możliwe. Jak dostanę jakieś odpowiedzi dam zanć.

janrenovate
13-01-2004, 20:15
Mam duze doswiadczenie w tej technologi.
Praktyczne jak i teoretyczne.
Służę fachową pomocą

wojt
13-01-2004, 23:08
Janrenovate sprecyzuj w czym masz doświadczenie - konstrukcji szkieletowej czy w wodnym ogrzewaniu podłogowym

janrenovate
14-01-2004, 07:12
Na ogrzewaniu podłogowym tez się znam

bodekku
14-01-2004, 08:04
Generalnie interesuje mnie sposób położenia ogrzewania
podłogowego wodnego na drewnianym stropie. Jak ???
Czym przykryć rurki ?, A może zostawić tzw. pustkę powietrzną.

bodekku

MarcinU
14-01-2004, 09:09
Wojt - na pierwszy rzut oka wygląda dość drogo. Podobne kwoty widziałem za stan surowy zamknięty, ale dom z uzytkowym poddaszem (czyli z jakimś stropem - zwykle sufitopodłoga i schodami). U mnie (dom także parterowy o pow. 116m2) stan surowy zamkniety zamknął się ceną 65 tys + okna.

Juras XR4Ti
14-01-2004, 09:18
Osobiście niw słyszałem żeby ktoś to robił... Elektryczne na macie grzejnej - tak. Ale wodne... Myślę że za duże obciążenie stropow i ścian nośnych. Przede wszystkim stropu. Ja planuję w łazience na poddaszu ogrzewanie w cienkiej wulewce na matach grzejnych.W związku z tym dałem dodatkowe deski w podłodze i teraz mam osiowo co 30cm deski 20x4. A i tak boję się pekania wylewki i terakoty.

wojt
14-01-2004, 15:52
MarcinU - 65 tyś. PLN to jest z fundamentem czy bez?
Moja cena też wydaje mi się trochę wygurowana. Będę negocjował.
MarcinU czy możesz zdradzić u jakiego wykonawcy robiłeś wycenę?

MarcinU
14-01-2004, 16:01
Wojt - cena oczywiście bez fundamentu. Resztę możemy obgdadać na priv.

wojt
14-01-2004, 16:18
MarcinU - czy dostałeś moją wiadomość na priva? Mam jakieś problemy z wysyłaniem wiadomości.

Maco
14-01-2004, 22:22
wojt,

wychodzi Ci 815zł/m2.
Według mnie trtochę drogo.

U mnie za dom parterowy, stan surowy otwarty z przykryciem balchodachówką i rynnami. W tym fundament legalett z zintegrowanym ogrzewaniem podłofowym i kanalizacją wyszedł 682zł/m2

Mam firmę godną polecenia, która stawiała ściany, więźbę i kryła dach.

emems
15-01-2004, 09:49
Ależ nas dużo ... Szkieletowców. :D
U mnie budowa przeczekuje zimę. Zobaczymy co nowy rok przyniesie. Co się nam uda zrobić.

MarcinU
16-01-2004, 16:22
A może Szkieletorów? :lol:

Czemu czekasz w zimie? W zasadzie mógłbyś budować dalej (tak wszyscy mówią).

Maco
16-01-2004, 19:23
Ja buduję. Teraz.
19 grudnia na płycie fundamentowej w 10 dni postawili ściany (wewnętrzen i zewnętrzne, obili OSB. Na to postawili więżbę, folię, łaty kontrłaty i blachodachókę z obróbkami.

Teraz montują wiszaki i stelaż pod sufit.
W przyszłym tygodniu pójdzie stelaż pod ściany a potem izolacja.

Do końca lutego jak już będą okna będzie całkiem fajnie w środeczku

Wojciech Nitka
17-01-2004, 14:22
Nie śledziłem tej grupy od miesięcy. Ale widzę - działa. Może się przyłącze na stałe.

Dla wszystkich wytrwałych "szkieletowców", którzy prześlą adres na priva, wyślę 'Katalog Budownictwa Drewnianego '2004".
Niektórzy z Grupy już dostali. Jak oceniają?

Pozdrawiam

emems
19-01-2004, 09:13
Panie Wojciechu.. dziękuję za katalog, bardzo się przydał. Szczególnie opisy łączeń konstrukcji weryfikowaliśmy z katalogiem i chyba deczko przesadziliśmy ;) ale od przybytku głowa nieboli.

bodekku
19-01-2004, 15:18
Panie Wojciechu !

Poszło na priva!

przy okazji - czekam na odpowiedź !

bodekku

Man
19-01-2004, 16:36
Panie Wojciechu

Czy katalog 2004 różni się czymś od 2003? (ten posiadam)
Proszę również o odpowiedź na pytanie wysłane na priva

Pozdrawiam

bodekku
21-01-2004, 08:51
Coś grupa ucichła, zawiało czy co ?

bodekku

emems
21-01-2004, 12:31
Cała grupa zatopiła się w studiowaniu katalogów od Pana Wojciecha ;)

MarcinU
21-01-2004, 12:57
Oj zawiało, zawiało. U mnie od 3 dni pada non stop. Prędkość jazdy po mieście to max 40 km/h z duszą na ramieniu. Co to będzie jak się wyprowadzę na przedmieścia ...

MarcinU
21-01-2004, 16:56
Pytanie do tych co juz się wybudowali - czym docieplaliście z zewnątrz. Jest osobna grupa dot. tego tematu, ale nie ma tam jasnego wniosku czy styropian (i jaki na stelażu czy ryflowany) czy wełna. Co wy o tym myślicie?

emems
22-01-2004, 07:56
Ja decyduję się na wełnę.. co prawda jeszcze nieocieplony tylko narazie obity płytami OSB ale będzie wełna! bezwzględnie WEŁNA!

Maco
22-01-2004, 08:06
Panie Wojtku,

Dzięuję serdecznie za katalog. Na pierszy rzut oka wydaje się bardziej nowoczesny i ładniejszą szatą graficzną niż 2003...

Ocieplenie.
Ja też jeszcze nie ociepliłem ale na pewno będzie wełna na zewnątrz płyt OSB. W środku (między słupkami) będzie Termez lub Ekofiber.

emems
22-01-2004, 08:38
Tak samo Maco! Tak samo!

MarcinU
22-01-2004, 09:45
Lejecie miód w moje uszy! :wink: Też jestem przekonany do wełny, ale większość wykonawców wykonuje docieplenie styropianem i tak jakby troche się boi wełny. Czeka mnie walka! :evil:

Jaki tynk będziecie kładli na wełnę?

olciamax
22-01-2004, 13:23
Ja też mam taki domek w budowie - z przyczyn różnych - patrz niedotrzymanie terminów przez firmę - jeszcze nie mieszkamy. Dom ma 100 m2 parter + 60 m2 poddasze. W tej chwili gipsują ściany wewnętrzne. Sam dom stawiali w 4 dni. 2 dni zajęło im kładzenie blachy na dachu. Ściany ocieplone wełną, pomiędzy ściankami działowymi także wełna /wg. projektu pomiędzy nic nie było - ale ten rezonans nas przeraził/. Ogrzewanie bedzie kominkowe - rozprowadzone do pokoi oraz gazowe - częściowo podłogłowe /wiatrołap, łazienka, część holu/. Już nie mogę sie doczekać kiedy zamieszkamy. Pozdrawiam wszystkich szkieletowców :)

bodekku
22-01-2004, 14:04
olciamax - bardzo ważne pytanie :o
jak rozwiązaliście zamontowanie ogrzewania podłogowego (wodnego
czy elektrycznego ? - bardzo ważne) przy systemie szkieletu drewnianego.
sorry - to jest dla mnie naprawdę ważne.

szczęsliwcy czytają katalog na 2004, ja jeszcze nic nie dostałem :(

pozdrawiam

bodekku

MarcinU
22-01-2004, 15:51
Też nie dostałem katalogu. Może jestem za "nowy" na tym forum ... :cry:

bodekku
23-01-2004, 15:01
a może to tylko leniwa poczta

a moze damy szansę :D

miłego "łykendu"

bodekku

Man
23-01-2004, 16:21
Katalog

Już wiem, że wyszedł nowy może i ja dostanę?

Ocieplenie
Zrobiłem wełną (oczywiście). Na to tynk mineralny barwiony w masie, ale to wyszło kiepsko. W/g przedstawiciela producenta tynk został zbyt wcześnie położony. Wykonawca twierdzi, że przeschnie i będzie dobrze - byle do wiosny (ale nie chce mi się w to wierzyć).
Może jednak lepiej silikatowy?

bodekku
26-01-2004, 08:45
Jak tam "szkieleciki" w mroźny poniedziałek ?

olciamax - gdzie jesteś ?

bodekku

olciamax
26-01-2004, 09:11
Już jestem - kto mnie szuka? :)
Byłam wczoraj na "inspekcji" w domu. Panowie już pomalowali. Niestety okazało się, ze 2 framugi drzwi są wstawione krzywo - 1,5 cm różnicy licząc od sufitu. Nie ma rady będą poprawiać.

bodekku
26-01-2004, 14:17
olciamax - to ja cię szukam
Pytanie bardzo poważne - zamarzyła mi się podłogówka w całym
domu połączona z piecem kondensacyjnym. Czy przy technologii
szkieletu drewnianego możliwe jest połozenie wodnego ogrzewania
podłogowego - jeżeli tak to w jaki sposób - wylewka czy ??????

Z niecierpliwością oczekuję na podpowiedź

miłego dnia

bodekku

Maco
26-01-2004, 19:35
Właśnie dlatego też (między innymi) wybrałem powietrzne ogrzewanie podłogow (legalett) - nic nie zamarznie...

Wojciech Nitka
26-01-2004, 19:41
bodekku,
na jakim etapie budowy jesteś?

Fly
26-01-2004, 19:58
Gratuluję Wam nazwy wątku. Choć sam buduję z materiałów mniej ekologicznych, to bardzo podoba mi się Wasza nazwa "Grupa drewnianego szkieletu". Brzmi coś jak "Horror z doliny wiązów" albo "Grupa posępnego szkieletu" :lol: :lol:
Nie mniej jednak życzę Wam wszystkim powodzenia i jak najszybszego zamieszkania we własnym domu (w tej kwesti drewniany szkielet bije na głowę pozostałe technologie). Powodzenia

bodekku
27-01-2004, 08:05
fly - bardzo śmieszne :D
Panie Wojciechu - w przyszłym tygodniu wybieram się do firmy
w celu negocjacji umowy wybudowania (ale to zabrzmiało) :D
projekt wybrany (ale nie kupiony) do adaptacji przez wykonawcę.

Pozdrawiam

bodekku

P.S. Jak tam katalog ? :(

Wojciech Nitka
27-01-2004, 08:31
Daj znać na priva co to za Wykonawca.

Katalog był wysłany w piątek.

bodekku
27-01-2004, 08:42
Panie Wojciechu !

Poszło na priv

bodekku

bodekku
27-01-2004, 15:13
Coś grupa zaspała czy zamroziło :D

pobudka

bodekku

bodekku
27-01-2004, 18:52
Panie Wojciechu!

Katalog doszedł !
Dziękuję zagłębiam się w lekturę :D

pomyślności

bodekku

Wojciech Nitka
27-01-2004, 19:28
Jak był wysłany to musiał dojść.
Teraz będziesz mógł sprawdzić wykonawcę czy spełnia wymagania.

W przypadku jakichkolwiek zapytań - pytaj.

bodekku
27-01-2004, 20:20
Panie Wojciechu!

Na pewno zapytam :D

teraz tylko jedno pytanie - podłogówka wodna ?
czy to jest możliwe i jak rozwiązać to konstrukcyjnie ?
wiem że nudny jestem ale to dla mnie ważne !

pozdrawiam

bodekku

Wojciech Nitka
27-01-2004, 20:24
Ponieważ już wiem, że dopiero zaczynasz rozmowy z wykonawcą - proponuję system Legalett.
Znam jedną z budów w Szczecinie, na której ten system zastosowano.

Maco
27-01-2004, 21:16
bodekku,
sprawdź www.legalett.com.pl

ja się zdecydowałem na to do swojego szkieletu.

Co prawda jeszcze nie użytkuję ale cały czas jestem przekonany o trafności tej decyzji.

bodekku
28-01-2004, 08:06
Hej sprawdzę !

Dzięki

bodekku

aneta&marcin
28-01-2004, 08:46
planuje postawic domek letniskowy, calkiem przyzwoite ceny znalazlem w firmie www.danmardomy.pl
z tego co powiedziano oni buduja wlasnie w technologii szkieletowej - czy to trafny wybor ? szczerze mowiac nie kierowalem sie wyborem technologii tylko projektu... dlatego padlo na ta firme, a ze oni buduja podobno akurat w szkielecie to chyba dobrze trafilem ?
:)

Wojciech Nitka
28-01-2004, 09:26
Wszystkie firmy oferują domki w jakichś tam cenach. Porównując jednak ceny sprawdź co ta cena zwiera i ile jeszcze będziesz musiał do tej ceny dołożyć by w domku spokojnie zamieszkać.

aneta&marcin
28-01-2004, 09:31
tak tak zgadza sie ! ale chodzi mi raczej o firme jako wykonawce czy ktos moze juz sie z nia spotkal i poleca albo raczej nie poleca... jesli tak to dlaczego.

MarcinU
28-01-2004, 11:40
Dziś dostałem katalog. Wieczór mam z głowy :D. Dzięki panie Wojtku!

bodekku
28-01-2004, 14:54
aneta&marcin

w Szczecinie jest jeszcze inna firma

www.canadasystem.pl

można sprawdzić

pozdrawiam

bodekku

Wojciech Nitka
28-01-2004, 15:23
Forumowicze,
obojętnie jaka to firma XXX czy YYY podstawą konstrukcji budynku jest drewno - suszone komorowo i czterostronnie strugane. Tego należy ŻĄDAĆ od wykonawcy.
Wykonawca MUSI przedstawić dokument określający właściwości tarciy.

Drewno konstrukcyjne dostarczone na budowę winno posiadać deklarację zgodności potwierdzającą spełnienie wymogów określonych w Polskiej Normie. Deklaracja, wystawione przez producenta, winna zapewniać o spełnieniu przez tarcicę wymogów, stawianych tarcicy sortowanej wizualne, w zakresie klas KG, KS i KW według normy PN-82/D-94021 – Tarcica iglasta konstrukcyjna sortowana metodami wytrzymałościowymi. Ponadto deklaracja zgodności winna określać producenta, identyfikować wyrób, a także zawierać aktualny symbol dla tarcicy konstrukcyjnej wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – 20.10.10-45.50.

aneta&marcin
28-01-2004, 18:20
bodekku: dzieki ale szukam cos letniskowego

Wojciech Nitka
28-01-2004, 18:49
A może najpierw poszukać projekt, a potem poszukać wykonawcę?

aneta&marcin
28-01-2004, 18:56
obawiam sie ze wyszloby wowoczas troche drozej...
tak to mam wiekszosc spraw z glowy a ze to ma byc letniskowe takze nie dbam tak mocno o okna, drzwi... beda montowac to co sami robia i wydaje mi sie ze taniej...

MarcinU
29-01-2004, 11:33
W moim przypadku było tak, że szukaliśmy projektu, potem projekt pokazaliśmy wykonawcy i cena była nie do przyjęcia więc wykonawca pokazał nam projekty, które robi. Przy rozmowie z innym wykonawcą ten też nam polecił jakis projekt (akurat ten nam się spodobał).

Generalnie moim zdaniem warto (o ile się spodoba) wziąć projekt taki, jaki już dany wykonawca budował - mniejsza szansa na problemy.

bodekku
29-01-2004, 14:42
marcinU

trochę racji w tym jest ale gdzie marzenia ? :D

bodekku

MarcinU
29-01-2004, 14:49
He! Mi akurat tak wyszło, że ostatni projekt polecony przez wykonawcę (właśnie się adaptuje) był najbliższy marzeniom. Generalnie po obejrzeniu setek projektów (mamy chyba z 10 katalogów :o ) widać pewną powtarzalność koncepcji i do własnych marzeń można dobrać co najmniej kila różnych projektów. A jeżeli któryś z nich Twój wykonawca już budował to wygrałeś! :lol:

Dlatego uważam, że warto projekt konsultować z wykonawcą ZANIM się go kupi i zaadaptuje. Z resztą historie niektórych ludzi opisane na Forum (z Teską z ostatniego Muratora na czele) pokazują, że czasem projekt jest może i ładny i zgodny z marzeniami, ale kompletnie "nieżyciowy" jeżeli chodzi o wykonanie.

emems
29-01-2004, 14:49
BRAWO!

bodekku
30-01-2004, 08:47
O.K. - mam cały weekend aby trochę pomyśleć !

pozdrawiam

bodekku

aneta&marcin
01-02-2004, 16:19
dostalem katalog
wielkie dzieki !
w koncu cos sie dowiem...

bodekku
02-02-2004, 15:35
aneta&marcin

jak tam czytanie ?

bo mnie głowa spuchła :D

bodekku

aneta&marcin
02-02-2004, 15:43
heh... oj puchnie puchnie...
teraz dopiero dowiedzialem sie o co w tym wszystkim chodzi i zaczalem molestowac firme ktora bedzie prawdopodobnie wykonawca.
chcialbym miec jak zewn elewacje takie polbale czy tam polwalki nie wiem jak to sie fachowo nazywa poprostu okragly bal ciachniety na pol zeby z zewnatrz calosc przypominala konstrukcje z okraglego bala... zobaczymy co z tego wyjdzie :)

MarcinU
02-02-2004, 16:48
aneta&marcin - daj znać jak to wychodzi kosztowo. Te półbale chcesz mocować do płyt OSB czy od razu do szkieletu i wogle płyt nie montować?

Wojciech Nitka
02-02-2004, 17:00
Na poszyciu budynku - płyta OSB/3 - WINNA być montowana folia wiatroizolacyjna, na niej drewniana okładzina elewacyjna - na ruszcie lub bez, ale to zależy od profilu i zasad montażu okładziny.

aneta&marcin
02-02-2004, 19:36
kosztowo nie wiem na razie jak to wychodzi bo czekam na info czy oni wogole moga cos takiego zrobic, a jesli nie to czy moga postawic mi tylko sama konstrukcje.
z tego co niezbyt doinformowana kobieta mi powiedziala to na taki domek dostaje gwarancje ale pod warunkiem ze oni to montuja a wowczas sciany przyjezdzaja gotowe czyli juz z elewacja zewnatrzna w postaci desek ktore szczerze mowiac nie za bardzo mi sie podobaja.
te polbale montowane bylyby do konstrukcji...
wg ich technologii - jest konstrukcja, z dwoch jej stron jakas folia czy inne plotno izolacyjne i na to deski od wewn i od zewn
zadnych plyt OSB

wogole to ma byc letniskowy domek a ze dziewczyna namowila mnie na dach z trzciny a to jest dosc kosztowne... to gdzies musze poszukac oszczednosci... :lol:

Wojciech Nitka
02-02-2004, 20:57
Od czego Wam tak głowa puchnie?

aneta&marcin
02-02-2004, 21:15
moze po łykendzie :lol:

Wojciech Nitka
02-02-2004, 21:26
Sorry, że aż tak głowa puchnie. Czyżby Katalog szkodził?

bodekku
02-02-2004, 22:31
Katalog nie szkodzi - działa wręcz kojąco :D

głowa tylko puchnie od szybkiego wtłoczenia takiej ilości informacji !

bodekku

Maco
03-02-2004, 07:38
Dach z trzciny ! Miodzio !

Ja się cały czas zastabnawiam nad wiatroizolacją. Jakbym tak płyty OSB na łączeniach wypełnił silikonem to one będą stanwoić szczelną powłokę ?

I czy Niemcy zawsze dają waitroizolację na swoje skzieletey ? Bo doszły mni e słuchy że nie...

emems
03-02-2004, 08:52
Ja się cały czas zastabnawiam nad wiatroizolacją. Jakbym tak płyty OSB na łączeniach wypełnił silikonem to one będą stanowić szczelną powłokę ?



Maco... dobre pytanie.. ta kwestia też mnie interesuje.

Wojciech Nitka
03-02-2004, 09:21
Jak najbardziej płyta OSB/3 może spełniać rolę wiatroizolacji. Musi jednak być klejona do elementów konstrukcji na całym obwodzie każdej płyty. Klejenie winno być trwałe i elestyczne, odporne na wszelkie ruchy konstrukcji.
Ale ... zadaniem folii wiatroizolacyjnej jest także ochrona płyt OSB/3 (płyt poszycia) przed działaniem wilgoci z zewnątrz.

emems
03-02-2004, 09:33
Panie Wojtku przecież płyty OSB3 są wilgocioodporne.
Rozwijam temat bo mnie to ciekawi, chociaż my i tak damy folie wiatroizolacyjną

Wojciech Nitka
03-02-2004, 09:46
Wilgociouodpornione są powierzchnie płyt ale nie ich krawędzie. One będą najbardziej narażone na działanie wilgoci.
Ponadto przy długotrwałym oddziaływaniu wilgoci, ciepła, wilgoci mrozu,ciepła, wilgoci itp. każda płyta utraci swoje własciwości fizykomechaniczne

emems
03-02-2004, 11:41
Tak też myślę że one pracują - zimno ciepło, ciepło zimno; wilgotno sucho, sucho wilgotno ...
ale myśmy swoje płyty jak leżały w stosie pomalowaliśmy krawiędzie farbą olejną żeby nie namakały i teraz jak jest nimi dom obity to nienamakają :D

Maco
04-02-2004, 01:54
emems,
świetny patent z tą farbą na krawędzie płyt ....

no więc jakoś to mnie nie przeknuje. Przecież są domy z bali czy obite deską szalówką i to drewno pod działaniem ciepła, zimna, suszy i wilgoci w dowolnych kombinacjach po dziesiątkach lat się trzyma. Więc analogicznie płyta OSB specjalnie stworzona jako wilgocioodporna po dziesiątkach lat powinna się trzymać całkiem nieźle !

Jeżeli zadaniem wiatroizolacji mam być ochrona izolacji przed nawiewaniem wilgoci czy chłodu to uszczelnienie krawędzi płyt klejem (czy silikon może być ?) powinno spełnić swoje zadanie.
Oczywiście dużo też zależy od zewnętzrnego poszycia. Ja na płytę chcę dać ruszcik a na ruszcik wełnę i na to tynk cienkowarstwowy. W takiej "konfiguracji" stosowanie wiatroizolacji wydaje mi się zbędne...

emems
04-02-2004, 08:24
:oops: :oops: :oops: :roll: :roll: :roll:

Wojciech Nitka
04-02-2004, 08:33
Maco,
czy stosować folię wiatroizolacyjną czy nie - polecam artykuł "Wełna zamiast styropianu. Z wiatroizolacją czy bez?" opublikowany w "Katalogu Budownictwa Drewnianego 2003".
W tym samym Katalogu polecam Ci artykuł "Budownictwo Energooszczędne - uszczelnienie budynku (opóźniacz przepływu powietrza)".
Jeżeli Katalogu nie masz - wyśle.

emems
04-02-2004, 08:43
Czy ten artykuł można znaleść gdzieś w necie albo dostać na priva czy na maila???

aneta&marcin
04-02-2004, 08:47
dolaczam sie do pytania o ten artykul

Wojciech Nitka
04-02-2004, 09:04
Wysłałbym po Katalogu, ale jeszcze nie doczytaliście do końca tego otrzymanego wcześniej.

emems
04-02-2004, 11:32
Duuużo i szybko czytamy.... ;)

Maco
04-02-2004, 20:34
A coś więcej powiesz ;) ?

emems
05-02-2004, 07:44
A coś więcej powiesz ;) ?

Do kogo to pytanko ? :roll:

Wojciech Nitka
05-02-2004, 07:51
To przecież Maco - stary szkieletor, założyciel Grupy Szkieletowców.

emems
06-02-2004, 17:37
Panie Wojciechu serdecznie dziekuję za katalog 2003
jestem bardzo mile zaskoczona :o :o :o
wróciłam dzis po pracy i czekał na mnie na lodówce ;)

już lece się zagłębiać ... łikent z głowy ;)

Maco
06-02-2004, 20:31
Właśnie dzisiaj położono mi Termex na ścianch w domu !!!

Ale to fajne jest !

wojt
08-02-2004, 18:37
Bodekku czy już zdecydowałeś się na podłogówkę?
Ja też u siebie będę ją instalował na całej powierzchni. Rozmawiałem z kilkoma firmami i zwg nich nie ma problemu ani żadnych problemów z instalacją tego typuy ogrzewania w domach o konstrukcji szkieletowej.
Koszt to około 80-100 PLN/ szt. (materiały + robocizna)
Pozdr
Wojt

emems
09-02-2004, 08:25
Właśnie dzisiaj położono mi Termex na ścianch w domu !!!

Ale to fajne jest !

maco.. czyżby to była wełna celulozowa?
Znalazłam na ten temat tylko to : http://www.termex.wior-sc.pl/termex/welna.html
Czy mógłbyś coś na ten temat więcej powiedzieć jak to się ma do wełny mineralnej własciwościami i cenowo oraz montarzem?

Maco
09-02-2004, 23:11
emems,

tak. To właściwie to samo co Ekofiber tylko (z tego co wiem nowsza generacja i nowsza technologia wytwarzania).
Na dzień dzisiejszy całość materiału pochodzi z Finalndii (co daje przynajmniej mi pewną gwarancję) i cenowo jest trochę droższy od wełny. mniej więcej 140-170zł/m3 z robocizną.

bodekku
10-02-2004, 08:20
wojt - to miłe

a podali ci jakieś rozwiązania co do zwiększonego
obciążenia stropów, czy wylewka na rurkach jest potrzebna ????

pozdrawiam

bodekku

emems
10-02-2004, 13:30
Dzięki Maco.. rozejrzę się jak u nas cenowo :wink:

aneta&marcin
10-02-2004, 16:57
sciana wyglda tak: szkielet z dwooch stron wiatroizolacja i z dwoch stron deskowanie.

pytanie: jak zawiesic cos ciezkiego, konkretnie pojemnosciowy podgrzewacz wody poj. 100 l.

Wojciech Nitka
10-02-2004, 18:40
Co Wy budujecie? Jak trwałe to ma być? Co za firma Wam wciska taki kit?

aneta&marcin
10-02-2004, 18:50
jeszcze nie budujemy... rozwazamy wszystko, nawet to czy to bedzie szkielet
taka konstrukcje ma firma danmar www.danmardomy.pl
niedlugo ide tam sie wlasnie zapytac o to samo
a ma byc to domek letniskowy

Wojciech Nitka
11-02-2004, 08:25
Domek nie domek - układ warstw ściany winien być następujący:
- boazeria wewnętrzna,
- opóźniacz pary (paroizolacja) - folia polietylenowa grub. 0,15 mm,
- izolacja cieplna między słupkami ściany,
- poszycie ściany - np. płyta OSB/3 grub. 12 mm,
- folia wiatroizolacyjna - folia polipropylenowa,
- okładzina elewacyjna.

Przy domkach letnich można zrezygnować na z poszycia ściany, ale nie można zrezygnować z reszty lub zastąpić tych warstw innymi materiałami. Proponuję też, ze względów p.poż., pod bozaerię wewnętrzną położyć płyty g/k.

aneta&marcin
11-02-2004, 08:33
tak to mniej wiecej wyglada tylko oni stasuja ten sam material jakis rodzaj folii czy czegos tam z dwoch stron przed ewelwacja zewn i wewn.... mam nadzieje ze to jest od wewn opozniacz pary a od zewn folia wiatroizolacyjna

jesli jest to folia polietylenowa to moze byc zastosowana z dwoch stron ?

mimo wszystko zastanawiam sie czy jak przykrece takie 100 kg na chyba 4 wkrety do boazerii to to wytrzyma... czy trafiac w szkielet ? a moze jakies inne rozwiazania ?

Wojciech Nitka
11-02-2004, 10:27
Inne właściwości posiada folia opóźniacza pary a inne folia wiatroizolacyjna.

emems
12-02-2004, 11:18
Panie Wojtku chciałabym spytać o Pana opinię w kwestii poniższego wykonania stropu pomiedzy ogrzewanymi kondygnacjami:
Rozstaw belek stropowych co 45 cm

patrząc od dołu:
- poukładana na belkach stopowych folia piankowa poliuretanowa
- płyta OSB 3 gr 22 mm
- folia piankowa
- płyta wiórowa zwykła gr (i tu jeszcze niewiem)
- folia piankowa pod panele podłogowe
- panele podłogowe

Panie Wojtku czy można w takiej sytuacji zastosować płytę wiórową zwykłą jeśli tak to jakiej grubości?

Wojciech Nitka
12-02-2004, 17:43
Prawidłowo wykonany strop międzykondygnacyjny o osiowym rozsatwie belek stropowyc winien wyglądać następująco - od dołu:
- płyta g/k grub. min. 12,5 mm (przy tym rozstawie dałbym 15 mm),
- profile stalowe "kapeluszowe".
- belki stropowe,
- izolacja akustyczne - wełna szklana lub mineralna mni. 10 cm,
- płyta wiórowa (OSB/3) grub. min. 22 mm,
- izolacja akustyczna - pianka pod panele lub gąbka pod wykłądzinę podłogową.

wojt
12-02-2004, 19:18
Bodekku rozwiązaniem na stropy, żeby ich nie obciążać jest ogrzewanie wodne z rurkami o średnicy fi6. Mam foldery i mogę Ci przesłać. Wyślij namiary na priva.

kropi
12-02-2004, 21:24
Dołączam radośnie do "szkieletorów" - na razie jako kibic. Jestem na etapie zbierania info, węszenia, podpytywania... i szukania działy. Tudzież kasy na całość :D

Fajnie by było, gdyby znalazł się jakiś materiał wizualny w postaci fotek - tacy jak ja "podglądacze" na pewno mieliby znacznie poszerzone horyzonty ;) Mile widziane - w miarę tzw. wolnego czasu naturalnie - wszelkie relacje z postępu prac i ewentualnych kłód, co pod nogi ciska los.

Powodzenia!!!!

Wojciech Nitka
12-02-2004, 21:45
Witamy,
niedługo (strony w trakcie przeróbki) trochę informacji znajdziesz na stronach http://www.szkielet.com.pl
A jak czegoś nie znajdziesz - poprostu putaj.

kropi
12-02-2004, 22:31
Dzięki Wojtku,
od tego zacząłem, ta stronka wyskakuje jako pierwsza w googlu po wklepaniu "domy szkieletowe" czy jakoś tak ;). Jak na razie to sam jestem jednym wielkim znakiem zapytania, myślę, że nie bd zawracał gitary pytaniami z serii zarys wstępu do podstaw, ale nie omieszkam skorzystać z Twojego doświadczenia jak przyjdzie co do czego.

Jeśli możesz, odpowiedz mi tak na szybko - czy można zmieścić się powiedzmy w 90 tys ZE WSZYSTKIM (z szambem, przyłączami etc.) - tzn. do stanu pozwalającego na mieszkanie (nie licząc działki) - dom ma mieć około 80-100 metrów, uznałem to za rozsądne minimum dla rozwojowej rodziny z jakimś kątem dla "kilkudniowych" gości...

Pytanie lamerskie, ale kaska to podstawa, a nie chcę potem sprzedawać rozgrzebanej budowy........

Pozdrawiam

Wojciech Nitka
12-02-2004, 22:38
Mnie nie pytaj o koszty.
Napisz do mnie na priva, a skieruję Cię do porządnej firmy wykonawczej z Łodzi. Z nimi porozmawiasz o kosztach.

Maco
12-02-2004, 22:45
kropi,

Obawiam się, że 90 tys to trochę na styk...

bodekku
13-02-2004, 08:24
wojt
poszło na priv

bodekku

emems
13-02-2004, 08:43
Panie Wojtku dziękuję bardzo :D
Dziś właśnie Jarek będzie kupował płyty OSB 3 gr 22 mm,
podrożały te płyty o jakieś 10-15 % :( - trudno..
ale budować dalej trzeba najwyżej pózniej się wprowadzimy

amys
14-02-2004, 00:42
gościnnie wcinam się w wątek z pytaniem do Pana Wojtka:
ostatnio napadło mnie aby strop żelbetowy zastąpić drewnianym belkowym (mam poddasze użytkowe, ściany z bk na zaprawę klejową). przerobiłem "za i przeciw", zrobiłem szkice konstrukcji nośnej (belki 140x240 co 900mm) - wychodzi, że można dać belki o dług. ok 8m (czy takie są dostępne) lub ok. 4m jeśli dzielić je w połowie na wewnętrznej ścianie nośnej. oczywiście jakby co to dam wszystko do przeliczenia konstruktorowi.
belki od dołu chciałbym częściowo odsłonić (gdzieś w połowie wysokości).
b. prosze o komentarz i informacje na temat takiego stropu, na co uważać, jakie połączenie na styku beton-drewno, namiar na dobre tartaki (dotyczy również więźby) z trójmiasta i okolic, jak przechodzić z instalacjami przez belki :roll:

pozdrawiam

wojt
18-02-2004, 17:12
Witam wzystkich
Mam pytanie dotyczące konstrukcji ścian działowych.
Ostatnio widziałem, że wykonawca pod płytę GK położył folię paroizolacyjną. Argumentował to tym, iż zabezpiecza wełnę mineralną przed pyleniem (muszę tutaj dodać, że zrobił to bardzo starannie szczelnie okrywając puszki wszystkich gniazd i łączników.
Co o tym sądzicie, czy jest to zgodne ze sztuką budowy domów szkieletowych? Jaki to będzie miało wpływ na późniejszą eksploatację domu i na wilgoć ścian działowych?
Proszę o opinię i podpowiedzi gdyż tenże wykonawca namawia mnie również do tego rozwiązania

Pozdr.
Wojt

Wojciech Nitka
19-02-2004, 22:36
Na pytania odpowiem w najbliższym czasie.

Szkieletorom polecam - http://home.howstuffworks.com/house.htm i dalsze.

Wojciech Nitka
19-02-2004, 23:12
Polecam także - http://www.stclairc.on.ca/people/pages/rlanoue/arc102b/week01/arc102bweeklyoutline.htm

Wojciech Nitka
21-02-2004, 07:17
amys,
- po pierwsze - o ile wiem budujesz w lekkim szkielecie drewnianym,
- po drugie - belki te winiem obliczyć uprawniony konstruktor,
- po trzecie - co położysz na podłogę przy rozstawie 900 mm?

Od dołu lekkiego stropu można zrobić imitację belek - prościej i taniej.

Co do opóźniacza pary (paroizolacji) to nie należy jej układać na ścianakch działowych. W tym przypadku była ona układana ze względu na prószenie wełny, bo dziecko jest alergikiem. Tak sobie zażyczył Inwestor. No cóż - jego dom.

Wojciech Nitka
21-02-2004, 07:57
I jeszcze jedna historia budowy - http://july15.com/house/pics.htm

emems
23-02-2004, 10:51
Panie Wojtku a ja tak liczyłam, że Pan będzie w Warszawie na spotkaniu forumowiczów. :(

kropi
23-02-2004, 14:28
DZIĘKI ZA KATAAAAALOOOOOOG!
Idę czytać...

kropi
23-02-2004, 19:16
Wojtku, jestem pod wrażeniem - wyjątkowo profesjonalna rzecz, fajnie że oprócz reklam (jak to w katalogu ;) ) znalazło się miejsce i chęci na obszerny wstęp, który dla takich lajkoników jak ja jest lekturą obowiązkową.

Dzięki i pozdrawiam

Wojciech Nitka
23-02-2004, 21:41
emems,
ja przecież nie obiecałem, że będę na Spotkaniu. Na Czacie napisałem - będą jak mnie ktoś zaprosi i ... jakoś nikt nie zaprosił. A gdzie leży ta Twoja Czekolandia?

kropi,
dzięki. A z kim budujesz? Możesz terez swojemu Wykonawcy przedstawić wymagania. Znajdziesz je także (jeszcze nie uprządkowane) na naszych stronach - http://www.szkielet.com.pl

emems
24-02-2004, 09:02
Panie Wojtku hmmm ja wiem, ze Pan nieobiecywał być na spotkaniu ale miałam taką nadzieję :oops: i pytałam o Pana. No cóż może następnym razem .. na następnym spotkaniu (bedę molestować Redakcję o zaproszenie Pana ;) ). Mój mąż miał wielką nadzieję na porozmawianie z Panem i rozwianie wszystkich niejasności związanych z budową naszego domku.
A moja Czekolandia leży na Podlasiu w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego.

Wojciech Nitka
25-02-2004, 18:31
To może zorganizujemy SPOTKANIE SZKIELETORÓW np. na terenie naszej hurtowni w Otrębusach?
Każdego roku organizujemy tam pikniki pod różnymi hasłami. Oto jeden z nich - http://www.domykanadyjskie.pl/podstrony/galeria.html
Oczywiście zrobimy to (mam nadzieję) z błogosławieństwem Muratora.

Jezier
25-02-2004, 18:33
O zrobiłbym sobie taki mały domek w szkielecie jako gościnny (jak w galerii). Widzę, że postawienie takiego nie zajmuje wiele czasu a może nawet sam bym dał radę.

kropi
29-02-2004, 00:15
emems,
kropi,
dzięki. A z kim budujesz? Możesz terez swojemu Wykonawcy przedstawić wymagania. Znajdziesz je także (jeszcze nie uprządkowane) na naszych stronach - http://www.szkielet.com.pl

To ja dzięki - jak widzę, że komuś się chce, to serce we mnie wzbiera :D
Ale ja jestem dopiero na etapie szukania gruntów, tym niemniej chcę jak najwięcej wiedzieć zanim cokolwiek przedsięwezmę. Mam już w głowie podstawowe wymagania, zbieram informacje nt. technologii, kosztów, metod... Przeczytanie tych kilkudziesięciu stron uświadomiło mi, jak wiele jeszcze muszę się nauczyć, żeby mnie majster nie przegadał tak od razu - ale za budowę biorę się nie wcześniej niż gdzieś za rok-półtora. Myślę, że mając dobre "podłoże" same prace pójdą o wiele szybcie, może trochę taniej, a na pewno sensowniej i z lepszym efektem końcowym :D
pozdrawiam

Wojciech Nitka
04-03-2004, 22:41
Rozumiem, grupa się uciszyła, bo wgłębiła się w czytanie Wymagań i nie ma już żadnych pytań. Tak trzymać.

emems
05-03-2004, 11:01
Katalogi przeczytane ;) teraz oczekiwanie na Wiosnę iii START na budowie...
hmmm choć u mnie w sobotę będzie podłoga układana na drewnianym stropie z płyt OSB

janusztok
05-03-2004, 15:11
Drodzy,

Niespodziewanie staliśmy się właścicielami działki budowlanej (wreszcie coś miłego w życiu, nie???).

I tak z żoną myślimy o wyburzeniu istniejącego stanu i pobudowaniu całorocznego domu drewnianego. Nic wielkiego - jakieś 120 m ze strychem pod jakieś dwie sypialnie. Wystarczy.

Ale jako, że jesteśmy żółtodziobami w tym temacie proszę o porady, uwagi, porady konstrukcyjne i wogóle!!!! Gdzie szukać opracowań dotyczących tego tematu?



Nasza działka znajduje się o okolicach Puław.

Widzieliśmy w internecie firmy oferujące budowę takowych domów. Żądają za usługę pod klucz tak od 110 tyś zł. Dla nas troche dużo.

Mam kontakt z tartakiem, który gotowy jest przygotować dla nas drewno w/g projektu, osuszyć je i zabezpieczyć za akceptowalną przez nas sumę pieniędzy.

Ale do tego potrzebny jest projekt. Gdzie można takiego szukać?

I gdzie znaleźć DOŚWIADCZONĄ ekipę budującą takowe domy (opowiadamy się raczej za takim rozwiązaniem). Możecie kogoś polecić????


To na razie tylko badanie rynku i możliwości - w tym roku z tym nie startujemy (jeśli wogóle...). Zatem jest czas na zorientowanie się i opracowanie całej inwestycji.



Dziękuję za wszelkie głosy w tym poście!!

Pozdrawiam


Janusz

PS. Poczytam też Wasze posty z historii!!!!!!

Wojciech Nitka
05-03-2004, 15:23
Janusz,
jak widać po ilości postów - jesteś nowy. Witaj w Klubie SZKIELETORÓW.

Na początek proponuję strony - http://www.szkielet.com.pl gdzie znajdziesz projekty domów drewnianych a także podstawowe wymagania przy budowie domu szkieletowego.

janusztok
05-03-2004, 16:28
Oglądam.......

aneta&marcin
05-03-2004, 20:54
witam

mimo ze decyzja zapadla i budujemy z bala to scianki dzialowe beda prawdopodobnie w szkielecie. przy jednej z nich bedzie stal piecyk (koza). jako ze beda tam panowaly dosc wysokie temperatury co radzicie ? jak odizolowac sciane ? a moze zrobic lepiej murowana przynajmniej ta czesc przy kozie ?

aneta&marcin
05-03-2004, 22:16
aha, jesli kogos to zainteresuje to koncepcja jest tutaj:
http://www.bullmastiff.pl/domek/marcin.jpg
bedzie to domek letniskowy, bal okragly fi17cm

janusztok
08-03-2004, 22:57
A z jakich projektów korzystaliście / korzystacie przy budowie "drewniaka"???

Jakieś stronki www???

No i ile Was wyniosła taka budowa (bez ziemi)???



Pozdrawiam

Wojciech Nitka
08-03-2004, 23:05
Spróbuj na stronach - http://www.szkielet.com.pl

anna99
11-03-2004, 19:21
Ponieważ w moim domku jest drewniany strop, więc poddasze jest takie "szkieletowe". Może moje pytanie jest banalne, ale ponieważ nie mogę znaleźć odpowiedzi, pozwolę sobie zapytać: Co najpierw sie wykonuje na poddaszu - ocieplenie połaci i jętek + płyty g-k czy stelaże pod scianki działow + wełna i obustronnie płyty?

Byłabym wdzięczna za odpowiedź

Wojciech Nitka
12-03-2004, 22:55
Zalecane jest, w pierwszej kolejności, montowanie płyt g/k na stropach, a następnie na ścianch - płyty ścienne "podtrzymują" płyty stropowe.

emems
15-03-2004, 11:51
No i ruszyło budowanie ;)

Mamy podłogę z płyt OSB na pięterku .. jeszcze się kończy układanie ale jest!

anna99
16-03-2004, 07:52
Panu Wojciechowi Nitce bardzo dziękuję za podpowiedź i proszę o jeszcze jedną radę. Ciągle ten drewniany strop. Od strony parteru dam wełnę mineralna między belki i sufit podwieszany. W tej chwili na belkach jest zbita podłoga z desek. Chcę na to dać twardą wełnę mineralną (4 cm), potem płyty osb 22 mm i na to przykleić płyty korkowe na całym poddaszu.
Czy stelaże do ścianek działowych (metalowe) ustawiać teraz na "ślepej" podłodze z desek czy później (na jakim etapie wykończenia podłóg)?
Dziękuję za życzliwość.

Wojciech Nitka
16-03-2004, 08:07
Konstrukcję ścianek działowych postawić na deskach podłogi.
Nie boisz się, że warstwa wełny pod ciężarem np. mebli ugnie się?
Ponadto zwróć uwagę że dając 4 cm warstwę wełny całkowicie schowasz podwalinę ściany. Będziesz zatem musiała montować dodatkowe przewiązki między słupkami ścian (tuż powyżej podwaliny) dla oparcia płyty gipsowych.

anna99
16-03-2004, 09:34
Panie Wojciechu!
Ot i problem. Zastanawiając sie z mężem jak wygłuszyć i wykończyć strop drewniany posłużyliśmy się - muratorem. W numerze 9/2003 na str. 128 jest przykład wygłuszania takiego stropu. Wybralismy wariant II choć przyznaję, że zamienilismy klepki na płyty korkowe (miękkie). murator zalecał 4-6 cm twardej wełny, płytę osb 18 mm i klepki. Ponieważ jeszcze nie zaczeliśmy wykańczać poddasza, nie mam bladego pojęcia o szczegółowej konstrukcji stelaży. Sądziłam, że płyty są tylko przykręcane wzdłuż do profili (pionowo) a o dodatkowych przewiązkach nie wiem nic. Przyznam sie, że już zamówilismy twardą wełnę.
Co Pan zatem radzi? Czy zrezygnować z korka, wełny czy może zrobić ścianki z płytami g-k przed wykończeniem podłóg?

Wojciech Nitka
16-03-2004, 10:06
Polecam oczytać
http://szkielet.com.pl/wymagania/6.php
http://szkielet.com.pl/wymagania/19.php
a potem będziemy decydować co dalej.

anna99
16-03-2004, 15:34
Przeczytałam. Z doswiadczeń innych wiem, że taki strop jest akustyczny. Dlatego chcę go jeszcze wygłuszyć (dzieci na poddaszu, my na parterze). Skoro "Murator" poleca twardą wełnę na strop nie przyszło mi do głowy, że może się uginać jak na niej jest płyta osb. Chyba, że na to musi byc jeszcze coś twardego.
Nie wiem, czy szkielet drewniany ma taka samą konstrukcję jak metalowy, który chce zastosować.
W związku z powyższym, czy można obłożyć płytami g-k scianki działowe przed wykończeniem podłogi wełną , osb i czymś tam więcej?

Wojciech Nitka
16-03-2004, 17:32
Jaką podłogę planujesz na piętrze? Mam nadzieję, że nie panelu podłogowe, a jeżeli już - panelu o wzmocnionej izolacyjności akustycznej.
No to jak?

anna99
16-03-2004, 17:33
Na pietrze planuję maty korkowe (4 mm) klejone do płyt osb.

Wojciech Nitka
16-03-2004, 18:10
Maty korkowe w pokojach dziecinnych? OK.

Poszperaj - http://www.europrofil.se/byggnadsguide/index.asp - może znajdziesz jakieś godne siebie rozwiązania. Niestety - po szwedzku.

anna99
16-03-2004, 23:51
:wink: Dzieki - szprechen wdechen reszta na migi!!! :evil:

janusztok
17-03-2004, 23:52
A co sądzicie o czymś takim???? Ma ktoś z Was cos takiego???

http://www.domyzdrewna.com.pl/pliki/nowetech1.htm

katja
19-03-2004, 17:04
Fajna strona :lol: .
Umieść ten link w wątku "domy z bali", tam czekają wygłodniali balowicze :wink:
Pozdrawiam
Kasia

kropi
21-03-2004, 22:20
Słuchajcie szkieletory, czy na działce 20 metrów szerokiej idzie postawić sensowny drewniany dom (czy np. coś TAKIEGO (http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=52) wchodziłoby w grę?) i jeszcze sensownie sobie gospodarzyć?
Działka podoba mi się lokalizacyjnie, cenowo i uzbrojeniowo, tylko wymiary trochę dziwne :roll: [/url]

Wojciech Nitka
21-03-2004, 22:25
Zostawiasz po 4,00 metry od granicy z każdej strony działki i jesteś PAN.

anna99
22-03-2004, 07:55
kropi

Jeszcze garaż ci sie zmieści!!!

emems
22-03-2004, 08:25
Płyty OSB ułożone na stropie... i na piance i nic nie skrzypi jest cudniście

anna99
22-03-2004, 15:35
Płyty OSB ułożone na stropie... i na piance i nic nie skrzypi jest cudniście

Emems - podnieś mnie na duchu!
Mam zamiar układać na stropie właśnie płyty osb. Ostatnio naczytałam się na forum jak to płyty wydzielają formaldehyd i kto to wymyslił, że w pokojach dzieci będą płyty osb.

Co o tym sądzisz?

kropi
22-03-2004, 20:02
Płyty OSB ułożone na stropie... i na piance i nic nie skrzypi jest cudniście

Emems - podnieś mnie na duchu!
Mam zamiar układać na stropie właśnie płyty osb. Ostatnio naczytałam się na forum jak to płyty wydzielają formaldehyd i kto to wymyslił, że w pokojach dzieci będą płyty osb.

Co o tym sądzisz?

Są określone normy powierzchni płyty do kubatury mieszkania. Gdzieś to mam w katalogu Wojtka Nitki, jak chcesz mogę luknąć.

claria
23-03-2004, 13:56
Witam wszystkich serdecznie!
jestem tu po raz pierwszy, ale mój problem podchodzi pod problemy związane z budownictwem szkieletowym.
Przeniosłam chałupę z "bali drewnianych" o grubości 10 cm i chcę ją ocieplić od wewnątrz 14 cm warstwą termexu.
Czy od strony bala (od wewnątrz) mam dac wiatroizolacje i dopiero szkielet wypełniony termexem?. Przedstawiciel firmy twierdzi że wiatroizolacja nie jest potrzebna. Czy tak jest w rzeczywistości?
Czy na to dać paroizolację (papier bitumowany)? Na stronie bodajże fińskiej jest podane, że powinna być paroizolacja, ale nie znalazłam nic na temat wiatroizolacji (wynikało to z rysunków, niestety ten język jest zupelnie niezrozumiały!)
I jeszcze jedno pytanie dot. ocieplenia dachu.
Mam krokwie na nie nabite łaty (szczelina wentylacyjna) na na łaty deski
suszone komorowo i na nich 1 warstwa papy. Zdecydowałam się pokryć dach wiorem osikowych i ocieplić termexem sypkim (nadmuchowo).
I znowu wg przedstawicia Termexu nie będzie potrzebna szczelina do wentylacji dachu (od okapu do otworów w ścianie szczytowej). Polecił mi jedynie usunąć papę z dachu. Czy to jest ok? Będę wdzięczna za wszelkie informacje, zwłaszcza od Pana Wojtka Nitki. Z góry serdecznie dziękuje

[[/url]

Wojciech Nitka
23-03-2004, 15:48
Faktem, jest materiały informacyjne firmy Termex nie pokazuję wiatroizolacji przy docieplaniu domów z bali o strony zewnętrznej. Ale ich technologia budowy domów z bali jest na nieco wyższym poziomie (tak pod względem obróbki drewna jak i dokładności wykonania). Nasze domy niestety posiadają duże nieszczelności, które NIESTETY wymagają uszczelnienia przed przewietrzaniem i wilgocią z zewnątrz i to bez względu na rodzaj izolacji cieplnej.
Natomiast co do szczeliny wentylacyjnej połaci dachu to przedstawiciel Termexu myli się.
Szczelina wentylacyjna ma za zadanie wyprowadzić na zewnątrz wilgoć, która, dzięki różnicy ciśnień (wewnątrz-zewnątrz) przejdzie poprzez grubość izlolacji cieplnej po połaci dachu. Nie zastosowanie szczeliny wentylacyjnej spowoduje wykraplanie się tejże pary na spodzie poszycia dachu, czy w Twoim przypadku, po zerwaniu papy, na spodzie poszycia osikowego.
Zresztą materiały promocyjne firmy Termex pokazują szczelinę wentylacyjną pomiędzy izolacją cieplną a poszyciem dachu.

katja
23-03-2004, 16:18
W ostatnim numerze Muratora 4/04 w opisie ocieplenia ściany z bali od środka wełną mineralną zalecana jest szczelina wentylacyjna między balami a wiatroizolacją oraz otwory wentylacyjne w ścianie. Czy to samo dotyczy ocieplenia termexem?
Pozdrawiam
Kasia

Wojciech Nitka
23-03-2004, 17:53
Folia wiatroizolacyjna jest niezbędna. Zbędne natomiast wydają się być otwory wentylacyjne- nieszczelności między balami zapewnią wentylację szczeliny wentylacyjnej.
Otwory nawiewne (w dolnej częśći) muru stosuje się w licówkach ceglanych.

katja
24-03-2004, 08:24
Czy dobrze zrozumiałam, ocieplając bale od wewnątrz termexem, folię wiatroizolacyjną nie kładziemy bezpośrednio na bale, tylko zostawiamy szczelinę wentylacyjną?

claria
24-03-2004, 09:30
Panie Wojtku! - bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedż na nurtujące mnie pytania. Pana informacja nasunęła mi następujące pytanie: - czy będzie prawidłowo, jeśli bym nie zerwała papy (spełniałaby wtedy funkcję wiatroizolacji??????), zostawiła szczelinę wentylacyjna, dalej ocieplenie.
Czyli od strony dachu następujące warstwy
- wior osikowy
- łaty i kontrłaty
- papa
- deski
- szczelina wentylacyjna
- ocieplenie między krokwiami
- paroizolacja (papier bitumowany)
- płyta gk
czy też należy jeszcze założyć wiatroizolację między krokwiami i dopiwro ocieplenie? Jak w tym przypadku zgodnie ze sztuką budowlaną prawidłowo umieścić wiatroizolację między krokwiami??
Serdecznie pozdrawiam
Claria

Wojciech Nitka
24-03-2004, 20:40
claria,
teraz kiedy przedstawiłaś dokładny układ warstw pokrycia, muszę przyznać, że sugestia przedstawiciela Termexu nie była bez sensu.
Zerwanie papy z poszycia dachu umozliwi przepływ wilgoci do szczeliny wentylacyjnej między kontrłatami na poszyciu dachu.
Możesz zatem wybrać rozwiązanie przedstawiciela Termexu lub moje.

Zachować szczelinę wentylacyjną z użyciem folii wysokoparoprzepuszczalnej będzie Ci trudno. Wdmuchiwany Termex wyprze folię do poszycia. Trzeba ją było położyć na krokwiach, a na nią przybijać kontrłaty a następnie poszycie z desek.
Jeżeli będziesz dalej planować założenie folii wysokoparoprzepuszczalnej (o max. paroprzepuszczalności) między krokwiami, to proponuję wykonać następująco:
- najpierw kontrłata bita od spodu deskowania w środku rozpiętości między krokwiami - pozwoli na zachowanie szczeliny wentylacyjnej,
- następnie folia wysokoparoprzepuszczalna, maksymalnie napięta między krokwiami z zachowaniem szczeliny ok. 2-3 cm. Folię mocuje się zszwkami do boków krokwi.

claria
25-03-2004, 09:12
Panie Wojtku!
jeszcze raz serdecznie dziękuje. Pozostanę więc przy propozycji Termexu - bo bardzo trudno byłoby prawidłowo zamontować folie między krokwiami. Natomiast Pana uwaga, że wdmuchiwany Termex wyprze folię do poszycia, zasygnalizował mi następny problem przy ocieplaniu bala od wewnątrz. Kilka postów wcześniej napisał Pan, że konieczne jest w tym przypadku zastosowanie wiatroizolacji. Jeżeli wiatroizolacja nie może dotykać do bali i trzeba między balem a ścianką szkieletową zachować szczelinę 2-3 cm (Murator 4/2004) - to również w tym przypadku nakładany pod ciśnieniem (na mokro) Termex wyprze folię do bali. Nie chciałabym rezygnować z Termexu, a nie bardzo wiem jak postąpić . Co Pan radzi w takim przypadku?
Wielkie dzięki

Claria
P.S. Jak byśmy sobie bez Pana poradzili z naszymi problememi?
Pozdrowienia

próchno
25-03-2004, 14:54
Witajcie "szkieletory", ja co prawda zamierzam być "balowiczem" ale myślę, że możecie mi doradzić.

1. Jaki wilgotnomierz uzywacie do sprawdzenia wilgotności drzewa?
2. Czy znacie kogoś, kto może ocenić stan drewnianej chałupy, którą zamierzam nabyć i w której mam zamiar zamieszkac do momentu wybudowania mojego domku.

Pzdr.
Grazyna

bodekku
25-03-2004, 15:19
Witam wszystkich po długiej przerwie!

Właśnie złożyłem projekt do adaptacji, tzn. całkowitej
przeróbki na "szkieleta". Ma być gotowy za trzy tygodnie :D

Potem już tylko ZUD, pozwolenie i do boju :D

bodekku

Wojciech Nitka
28-03-2004, 17:00
Największy wybór wilgotnościomierzy do drewna - http://szkielet.com.pl/katalog2004/86.php

Maco
29-03-2004, 00:24
Bardzo szybko tylko sieszę donieść, że właśnie gipsuję płyty k-g w domu.
Wszystko na razie idzie jak w projekcie.
Izolacja "zewnętrzna" to Termex a na sciany wewnętrzne Ekomata z Czarnkowa.

Za miesiąc się wprowadzamy !

Wojciech Nitka
29-03-2004, 00:34
Maco,
gratulacje. Pisz o postępach robót - za i przeciw.

bodekku
30-03-2004, 15:14
Panie Wojciechu !

Jak najprościej rozprowadzić DGP i wentylację
mechaniczną w konstrukcji szkieletowej.

Rzuty domu na życzenie.

Na poddaszu ma być niewielka ścianka kolankowa z zastrzałami.
Czy to jest zgodne z wytycznymi "szkieletorów"?
A może schować w tej przestrzeni ?

bodekku

Wojciech Nitka
30-03-2004, 22:27
Niestety, bez rzutu okiem na rzut konstrukcji - niczego nie mogę doradzać. Nie mniej polecam - http://szkielet.com.pl/wymagania/8.php

Ścianka kolankowa z zastrzałami? Nie szkoda powierzchni? A może by tak konstrukcję balonową? Zdecydowanie lepsza.

Maco
30-03-2004, 22:35
bodekku,

A nie rozważałeś legalettu ?

Wojciech Nitka
30-03-2004, 22:43
Legalett - bardzo dobre rozwiązanie, ale niestety tylko na poziom parteru.

Maco
30-03-2004, 23:48
No właśnie !

Szkieletowy dom parterowy. Dużo zalet. Dzisiaj właśnie miałem wizję lokalna na budowie z panem od wentylacji. Nieużytkowe poddasze to dowolność w projektowaniu instalacji - tym samym najlepsze jej dopasowanie.
Kolejny plus domu parterowego z nieużytkowym poddaszem.

Wojciech Nitka
30-03-2004, 23:56
I tu się z Tobą w całości zgadzam. Ale nie wszyscy tak myślą. Mimo to ich też mysimy cenić.

bodekku
31-03-2004, 08:26
Maco - legalett jakoś mi nie podchodzi!
Panie Wojtku !

Wstępne rzuty konstrukcji będą za około 2 tygodnie, to podeślę
na priv do konsultacji :D

parterowy nie wchodzi w rachubę

pozdrawiam

bodekku

bodekku
02-04-2004, 08:25
Coś ucichło :D
Czyżby wiosna ?

bodekku

Wojciech Nitka
03-04-2004, 23:17
Wiosna i ... ciągłe czytanie Katalogu, który większość Forumowiczów "szkieletu" otrzymała.
Czytają, czytają, czytają ...

bodekku
05-04-2004, 08:10
i co dalej ?

bodekku

bodekku
06-04-2004, 14:27
ile można czytać :(
i żadnych refleksji :D

a może tyle na budowie :)

pozdrawiam

bodekku

Wojciech Nitka
06-04-2004, 14:45
Widocznie same nudy.
Cóż, mogę powiedzieć? Lepiej nie potrafię.

emems
08-04-2004, 12:25
Panie Wojtku.... jakie nudy jakie nudy... domek rośnie... kwiatki kwitną...

Wielkanoc tuż tuż... podwyżka zapowiedziana.... żyć i się cieszyć :P :P :P

bodekku
09-04-2004, 08:36
Zdrowych, spokojnych i wesołych
Świąt Wielkiej Nocy całej Grupie
Szkieletorów życzy

bodekku

emems
09-04-2004, 08:45
A wszystkim życzę niezapomnianych chwil z najbliższymi i nieważne ile by niebyło potraw.. to aby atmosfera spożywania święconki była w miłości, przyjaźni i pokoju z tymi których kochamy i aby taki nastrój dotrwał do następnych świąt!!!

Czego wam z całego serca życzy emems z mężem

Wojciech Nitka
09-04-2004, 08:56
Wypada mi się tylko dołączyć do życzeń -
Wesołych Świąt i ... dużo wody w lany poniedziałek

emems
09-04-2004, 09:01
...ale polewajcie się na podwórku nie w naszych drewnianych chałupach ... bo będzie jesienią grzybobranie ;)

Wojciech Nitka
09-04-2004, 09:04
Nie ma co ukrywać - lubię zupę grzybową.

emems
09-04-2004, 09:35
:wink: to ja jesienią zapraszam do siebie na zupkę borowikową

Wojciech Nitka
09-04-2004, 09:46
Strasznie długo muszę czekać na tę zupkę, ale ... zaproszenie przyjmuję.

emems
09-04-2004, 09:54
cudniście :lol:

a na grzybobranko też??? :roll: :roll: :roll:

Wojciech Nitka
09-04-2004, 10:00
Jasne.

Ale chyba zmienimy nazwę grupy na Grupę Grzybiarzy. A co niech nam zazdroszą.

maksiu
09-04-2004, 10:03
Ja też mogę się załapać na zupke?

emems
09-04-2004, 10:03
No to jeszcze bardziej boooskoooo.

:wink: No to umówieni jesteśmy na grzybki a potem z tych grzybków oczywiście robimy pyszności??? :roll:

emems
09-04-2004, 10:05
Maksiu.. no jak to tak bez ciebie!

maksiu
09-04-2004, 10:08
No nie chcialbym sie na siłe wpraszać.. ale jakby troszke zupki zostało.. to ja chętnie :D

emems
09-04-2004, 10:12
Z Panem Wojtkiem ugotujemy cały garnoczek ;) i wszystkim wystarczy

Wojciech Nitka
09-04-2004, 10:47
Ale ja się do gotowania całkowicie nie nadaję. Mogę ewentualnie tę rolę przekazać w ręce mojej drugiej połówki.

A co my tu o grzybowej, kiedy to czas na żurek.

emems
09-04-2004, 10:51
Tak tak.. żurek i jajeczka..
coby nam sie dobrze budowało
i siły większej nabierało
na te ważne dla nas chwile
które wspomnimy nieraz mile.

Maco
10-04-2004, 09:37
Nawzajem !

Z drewniano-szkiletowymi (trochę to tragicznie brzmi) życzeniami trzymajcie się !

bodekku
13-04-2004, 15:20
Halo - pobudka !

Już po świętach :(

bodekku

emems
14-04-2004, 08:48
Witam po świętach...
może troszkę w sadełko się obrosło to i nie szkieletowcy ? ;)

bodekku
14-04-2004, 14:00
witam !

szkieletowcy z sadełkiem to na pewno ciekawy widok :D

bodekku

Wojciech Nitka
18-04-2004, 11:41
Parę linków dla tych co marzą o tarasie drewnianym:
http://www.decks.com
http://www.b4ubuild.com/links/decks.shtml
http://www.sigma-designs.com
http://www.hometime.com/Howto/projects/decks.htm
http://www.handymanusa.com/articles/deckbuilding2.html
http://www.decksusa.com

Maco
18-04-2004, 20:56
Świetnie !

Właśnie w tym roku będę projektował i budował coś takiego.
Rozumiem, że w miarę prosto można zakupić u nas drewno impregnowane ciśnieniowo ?

Wojciech Nitka
18-04-2004, 21:08
Maco,
drewno winno być zaimpregnowane ciśnieniowo na całej swoje grubości. Tylko wówczas będziesz miał czterdziestoletnią gwarancję na taras.

blachu
19-04-2004, 16:11
Wlasnie oddalem swoj projekt kanadyjczyka do starostwa. Mam nadzieje, ze w miesiac sie uporaja z pozwoleniem.
W projekcie mam fundamenty lane z betonu i grube na 30cm. Czy to nie za duzo?
Czy kotwy do podwaliny musza byc zalane w betonie czy tez mozna zastosowac soldne kolki rozporowe?
Czy ocieplic fundament z zewnatrz?

Sartuje pod koniec maja a mam zamiar wprowadzic sie w grudniu.

pozdrawiam

Maco
19-04-2004, 23:35
Kotwy koniecznie w beton. O wiele lepsze mocowanie.

A od maja do grudnia przy normalnej organizacji zdążysz bez problemu. Mi weszła ekipa w grudniu a przeprowadzam się za 2 tygodnie (no i było trochę przestojów w zwiuązku z mrozem).

emems
20-04-2004, 11:01
Witam... u mnie elektryka!

Może podpowiecie z własnego doświadczenia jakieś porady co do zakładania elektryki ???

Wojciech Nitka
21-04-2004, 22:38
Szkieletorów z Grupy zapraszam na Targi Murtaora - 23-25 kwietnia na Torwarze. Będę na stoisku "doradczym" w piątek i niedzielę, a w niedzielę 12.10-13.10 zapraszam na seminarium „Wymagania dla lekkiego budownictwa szkieletowego. Na co zwrócić uwagę przy budowie domu szkieletowego: podstawowe wymagania i najczęściej popełniane błędy".

blachu
22-04-2004, 11:01
Witam

Mam pytanko, czy ktoś ze szkieletorów wykonał płytę fundamentową na gruncie o wysokim poziomie wody gruntowej.
Jestem zmuszony (przez wodę) rozważyć taką alternatywę i nie mam pojęcia co o takiej płycie myśleć (nie chodzi o legalita).

pozdrowionka

emems
22-04-2004, 14:58
Ja bym chciała być ale bardzo mi przykro .. niebędę :(

bodekku
23-04-2004, 19:13
też nie mam możliwości :(

szkoda

pozdrawiam

bodekku