PDA

Zobacz pełną wersję : Odczytanie planów - oznaczenia ścian nośnych.



2w
14-07-2007, 08:03
Witam.

Czy ktoś mógłby pomóc odczytać plany architektoniczne, a w zasadzie rozwiać moje wątpliwości, co do oznaczenia ścian nośnych na tychże?

Poprzedni zarządca nieruchomości nie przekazał obecnemu żadnej dokumentacji, a sama zmiana ofbyła się ze sporymi oporami. Efekt jest taki, że w tej sprawie nie mam nikogo kompetentnego.


Czy dobrze sądzę, że ściany konstrukcyjne to te, przez które przebiega przerywana linia (oś konstrukcyjna jak sądzę)?

Gdzie powinienem się zwrócić, biorąc pod uwagę opisaną powyżej sytuację, żeby uzyskać całkowitą pewność i potwierdzenie stanu faktycznego w formie dokumentu?

Zamierzam wyburzyć fragment jednej ze ścian (tej, przez którą nie przebiega domniemana oś konstrukcyjna). Stąd całe zamieszanie.


http://img292.imageshack.us/img292/1939/fragmentmi0.jpg


Wygooglałem, że na uproszczonych planach wszelkie ściany oznacza się w ten sam sposób (/////), natomiast na bardziej szczegółowych w ścianach nośnych zaznacza się oś konstrukcyjną ( -- . . -- ).
Biorąc pod uwagę, że na planie występują i jedne, i drugie oznaczenia należałoby wnioskować, że nie jest to tak zupełnie uproszczony plan i zostało w nim zasygnalizowane położenie elementów konstrukcyjnych, ALE:
- muszę mieć całkowitą pewność,
- z rysunku, który wygooglałem wynikało, że oznaczenie osi konstrukcyjnej to -- . . --, a na załączonym planie jest -- . --,


Pomoże ktoś?

olorobal
14-07-2007, 20:18
Generalnie ścianami konstrukcyjnymi są te, które mają grubość pow. 25cm.....
To, że zaznaczona jest oś ściany nie oznacza, że jest ona konstrukcyjną.

beton44
15-07-2007, 09:35
te gruuuube chyba ?

2w
15-07-2007, 10:42
> Generalnie ścianami konstrukcyjnymi są te, które mają grubość pow. 25cm.....

Hmmm... To nie jest dobra wiadomość.

> To, że zaznaczona jest oś ściany nie oznacza, że jest ona konstrukcyjną.

A to już jest bardzo zła ;)


W takiej sytuacji budynek składałby się prawie wyłącznie ze ścian konstrukcyjnych, co jest IMHO dość mało prawdopodobne.


No nic, udam się do PIB żeby mieć całkowitą pewność i ekspertyzę.

wartownik
15-07-2007, 10:49
Generalnie ścianami konstrukcyjnymi są te, które mają grubość pow. 25cm.....


czyli domy budowane np. z Porotonu 17,5 nie maja wogole scian konstrukcyjnych ?

robert skitek
15-07-2007, 12:20
to za mały wycinek, żeby mieć absolutną pewność, ale wszystkie grubsze ściany na tym rysunku są na 99% ścianami nośnymi.

W niektórych systemach budowano żelbetowe sciany nosne o grubości tylko 12cm

2w
15-07-2007, 15:44
Załączam w takim razie skan całej kondygnacji.

Co sądziecie?


http://img409.imageshack.us/img409/343/kondygnacjasv9.th.jpg (http://img409.imageshack.us/my.php?image=kondygnacjasv9.jpg)

olorobal
15-07-2007, 19:45
Na moje oko:
http://i6.photobucket.com/albums/y212/olorobal/Pierdoly/kondygnacjasv9.jpg

To które ściany są konstrukcyjne zależy głównie od rodzaju stropu. Te ściany w których zakotwione są schody, też są strategiczne. Deneralnie cała konstrukcja powinna sie trzymać kupy....


Zamierzam wyburzyć fragment jednej ze ścian (tej, przez którą nie przebiega domniemana oś konstrukcyjna).
Ale co chcesz dokładnie? Drzwi dorobić? Całej ściany w pomieszceniu sie pozbyć?
Bo ew. można zrobić jakiś podciąg.....

Ale niech sie wypowie ktoś bardziej kompetentny....

2w
15-07-2007, 21:18
Jak mam odczytywać te kolory?



Dokładniej rzecz ujmując chciałbym ścianę nieco poszatkować.


Czy Polska Izba Budownictwa to dobry adres żeby uzyskać fachową ekspertyzę?

robert skitek
15-07-2007, 21:58
informację uzyskasz od jakiejkolwiek osoby z uprawnieniami budowlanymi w specjalności konstrukcyjnej (przyda się wgląd w projekt). I ją poproś o opinię konstrukcyjną - zresztą i tak będziesz potrzebował projekt na takie zmiany.
Wg mnie wszystkie grube ściany są nośne. Nie wszystkie muszą nieść stropy- ale wyżej układ jest pewnie podobny i ściany,które stoją wyżej opierają się na tych.

2w
16-07-2007, 18:23
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i... mam następny problem ;)


Z tego, co się zorientowałem opracowanie planu przebudowy musi poprzedzić zgoda wspólnoty na projektowane zmiany. ALE. Wspólnota warunkuje wydanie pozytywnej opinii od... przedstawienia jej projektu. Kwadratura koła.

Na co w istocie zgodę ma wyrazić wspólnota? Przecież jeśli przedstawię jej plan usunięcia fragmentu ściany nośnej nie poparty żadnymi obliczeniami dotyczącymi zachowania konstrukcji budynku, to najbardziej prawdopodobną odpowiedzią jest "nie". Czy wspólnota na tym etapie wydaje zgodę warunkową (wyraża zgodę pod warunkiem opracowania odpowiedniego projektu przez osobę z uprawnieniami?).