PDA

Zobacz pełną wersję : Jak montować podbitkę?



-maro-
14-07-2007, 08:37
Jak montujecie się podbitkę drewnianą aby na zewnątrz nie było widać gwoździ czy wkrętów?

37°C
14-07-2007, 08:51
Jeśli masz listwy na pióro i wpust to są specjalne blaszki, które łapią wpust i można przekręcić/przybić je do rusztowania.
Można też wbijać gwoździe bezpośrednio we wpust bijąc je (aby nie rozwalić wpustów) po łbach poprzez dużego gwoździa obciętego na płask.

Andrzej Wilhelmi
15-07-2007, 08:44
Do montowania podbitki stosuje się gwoździe z małymi łebkami. Po ponownym malowaniu po montażu praktycznie nic nie widać. Pozdrawiam.

beton44
15-07-2007, 09:21
Do montowania podbitki stosuje się gwoździe z małymi łebkami.


hmmmm

a czemu nie po Bożemu ???

we wpust albo te blaszki ???


a nie jak fahofiec ????

Andrzej Wilhelmi
15-07-2007, 09:31
Kiedyś montowałem przez blaszki ale pracujące deski wyskakiwały z tych blaszek. Podbitka to nie deska podłogowa, pióra i wpusty są bardzo delikatne i nawet mały gwóźdź potrafi je rozsadzić. Dlatego też montując podbitkę używam gwoździ z łebkami kulistymi. Pozdrawiam.i

-maro-
15-07-2007, 12:09
A te blaszki mają jakąś swoją nazwę?

Rom-Kon
15-07-2007, 12:37
A te blaszki mają jakąś swoją nazwę?
Tak mają bardzo specjalistyczną nazwę: "Blaszki Mocujące Boazerię Drewnianą". :wink:
Ale radzę przemyśleć jeszcze raz kwestię:

Kiedyś montowałem przez blaszki ale pracujące deski wyskakiwały z tych blaszek. Podbitka to nie deska podłogowa, pióra i wpusty są bardzo delikatne i nawet mały gwóźdź potrafi je rozsadzić. Dlatego też montując podbitkę używam gwoździ z łebkami kulistymi. Pozdrawiam.

daxima
16-07-2007, 22:23
Rom kom a możesz jako fachowiec w temacie napisać parę słów o samym wykonaniu podbitki. Właśnie kupuję boazerię. Na co zwrócić uwagę jak będzie robiony montaż?. Czym najlepiej pomalować? I inne istotne sprawy?

Rom-Kon
16-07-2007, 23:08
Rom kom a możesz jako fachowiec w temacie napisać parę słów o samym wykonaniu podbitki. Właśnie kupuję boazerię. Na co zwrócić uwagę jak będzie robiony montaż?. Czym najlepiej pomalować? I inne istotne sprawy?
Przykro mi ale nie mam doświadczenia w robieniu podbitek. Akurat to nie moja dziedzina. Mam doświadczenie w kładzeniu boazerii i paneli boazeryjnych. Niby to samo ale przy podbitce stosuje się preparaty (impregnaty) zewnętrzne. A do boazerii są lakiery, lakiero-bejce i bejce ale wewnętrzne.

Andrzej Wilhelmi
18-07-2007, 10:52
Warto zwrócić uwagę na to czy jest szlifowana, czy nie ma wypadających sęków i tak dobrać długości aby było najmniej odpadów. Osobiście radzę zastosować deskę szerokości 11 cm i grubości 19 mm. Wewnętrzną stronę radzę zaimpregnować bezbarwnym drewnochronem a zewnętrzną Tikurillą lub Sadolinem dwukrotnie (raz przed montażem). Pozdrawiam.

Sad Ripper
18-07-2007, 11:18
A co najpierw? ocieplanie styropianem, czy podbitka? jesli podbitka, to napakowac do srodka jakiejs waty? czy zamkniecie podbitka powoduje, ze nie ma problemu z zimnym powietrzem? (bo ja mam stary dom - miedzy krokwiami widac z dolu welne - nie wiem, jak to zamknac:(

pzdr

sad ripper

radomik
18-07-2007, 12:52
A co najpierw? ocieplanie styropianem, czy podbitka? jesli podbitka, to napakowac do srodka jakiejs waty? czy zamkniecie podbitka powoduje, ze nie ma problemu z zimnym powietrzem? (bo ja mam stary dom - miedzy krokwiami widac z dolu welne - nie wiem, jak to zamknac:(

pzdr

sad ripper

Moim zdaniem najpierw ocieplenie. Klej na całości, a tynk już tylko do podbitki

daxima
18-07-2007, 13:39
Dzięki Andrzej Wilhelmi. Rozpoczynam biegi za tematem.

JACKIE P
22-07-2007, 23:42
w kwestii mocowania podbitki - wydaje mi się, że lepiej będzie ją przykręcić wkrętami - w razie "W" zawsze łatwiej zdemontowac niż wyciągać gwoździe.

mmiodek
27-04-2012, 06:59
Czy ktoś by mi podpowiedział jak zrobić podbitkę, jeśli zakończenie krokwi wygląda tak:
http://img96.imageshack.us/img96/3796/podbitka.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/96/podbitka.jpg/)
Czyli mam dwa problemy: obróbka nie umożliwia wsunięcia czegoś pod nią, i jest załamanie krokwi a ja chciałem podbitkę nie poziomą a ukośną. Dodam, dla tych którzy sugerowaliby że w tym układzie należałoby zrobić jednak pozioma że jest to również nad tarasem i nie bardzo uśmiecha mi się robienie takiego pustego pudła między dachem a podbitką, nie wyobrażam sobie takich scianek bocznych - nic w tym ładnego.

sewerynslowi
27-04-2012, 12:12
jaki w tym problem?
dajesz podbitkę mocowaną do krokwi od spodu.

mmiodek
18-05-2012, 06:06
Problem jest w ładnym połączeniu w miejscu załamania krokwi. DEseczki będzie trzeba przyciąć, myślę, że zostawię tam szczelinę wentylacyjną zabezpieczoną siatką ale jeszcze trzeba będzie to jakoś zamaskować listwą. A nic mi nie wiadomo o listwach o takim kącie rozwarcia.

KDWJ
18-05-2012, 07:11
A jak długi jest ten odcinek "poziomy"? Może wykonać go włącznie z załamaniem z tej samej blachy co obróbki dachu a dopiero dalej pociągnąć podbitkę?