PDA

Zobacz pełną wersję : powierzchnia nowego mieszkania



jerzy
21-03-2001, 15:31
Witam,

Jak zmierzyc powierzchnie nowego mieszkania kupionego wlasnie od developera?

Moje rachunki roznia sie troche od tego co mam w umowie, a chcialbym to wyjasnic przed podpisaniem umowy notarialnej.

Developer twierdzi, ze dodaje sie 1cm na tynki na scianach nosnych i stad roznica. Znajomy budowlaniec natomiast mowil, ze obowiazuje juz nowa norma, ale nie byl pewien czy stosuje sie ja do obiamru mieszkania czy do innych rozliczen?

Z gory dziekuje za wyjasnienia

JN

kcieslak
11-04-2001, 13:38
nie wiem, jaka powierzchnię masz w umowie, widziałem już umowę, gdzie płaciło się za powierzchnię liczoną po obrysie ZEWNĘTRZNYM ścian :smile:



Jest norma



PN-ISO 9836 Właściwości użytkowe w budownictwie. Okreslanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.



Spróbuj tam.

Nie trzeba kupować, można przejrzeć w czytelni Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (w Warszawie, przy ul. Świętokrzyskiej. Jak w innych miastach - nie mam pojęcia)

12-04-2001, 16:03
Dzieki za "wyczerpujaca" informacje. W umowie mam ze place za "powierzchnie uzytkowa", ale nie jest to zdefiniowane wiec prawdopodobnie domyslnie przyjmuje sie norme ISO. Niestety nie mam do niej dostepu (przepraszam za zlosliwosc-nie wszyscy mieszkaja w Warszawie).

Salon Muratora
13-06-2001, 15:38
Od 3 kwietnia 1999 r. stosuje się normę PN ISO 9836: 1997 „Normy właściwości użytkowych w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych”.
Normę tę stosuje się do opracowań planistycznych, projektów budowlanych, kosztorysów, projektowej dokumentacji technicznej i ocen parametrów związanych z kształtowaniem przestrzennym. Norma nie jest powołana do rozliczeń finansowych między inwestorem a wykonawcą, bo aspekt ten należy ustalić indywidualnie w umowie z wykonawcą. Należy określić: cenę jednostkową, rodzaj powierzchni, do której odnosi się opłata oraz zasady obmiaru tejże powierzchni. I wówczas można się oprzeć na omawianej normie lub wybrać inne zasady.
(szczegółowe informacje dotyczące zasad obmiaru oraz sposobów rozliczania się z wykonawcą zamieściliśmy w Muratorze nr 7/2000 „Jak mierzyć powierzchnię domu?&#8221:wink:

27-07-2001, 07:35
Czy wejście w życie ustawy o ochronie lokatora, w której jest definicja powieżchni użytkowej (liczy sie ją w świetle wyprawionych ścian) zmienia sposób obliczania powierzchni w relacjach dveloper - właściciel, jeżeli w umowie zaznaczone jest, że ostatecznego rozliczenia dokonuje się po obmiarze powykonawczym powierzchni uzytkowej? Ustawa tak jak i przywołane normy nie służy do rozliczen budowlanych, ale do np. obliczania stawek czynszu.

sanipro
15-12-2001, 20:13
Należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie Polskie Normy, które są aktualne są obowiązujace. Według ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 3 kwietnia 2001 r.
w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm dla budownictwa. (Dz. U. Nr 38, poz. 456) 83
Norma PN-ISO 9836:1997 "Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych" obowiązuje tylko w ograniczonym zakresie
Obowiązujący jest p. 5.2.2., dla obliczenia wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku mieszkalnego
Uważam, że w związku z tym że Norma PN-ISO 9836:1997 nie obowiązuje w zakresie powierzchni użutkowej najlepiej posługiwać się normą dalszym ciągu PN-70/B-02365 "Powierzchnia budynków. Podział, określenia i zasady obmiaru.", chyba, że strony umówią się inaczej.