PDA

Zobacz pełną wersję : Isover na poddasze - który i za ile



jurasz
10-07-2003, 10:47
Planuje dac ocieplenie grubosci 15 cm + 5 cm
Czy warto wziąc do ocieplenia poddasza zamiast unimaty "lepsze" odmiany: isomata lub supermata ? Na stronie Isovera sa niektore dane techniczne i stąd 15 cm warstwa daje R:
Unimata - R=3.85
Isomata - R=4.25
Supermata - R=4.7

Stąd wynika że dopłata do supermaty zastąpiłaby ponad 3 cm. dodatkowej Unimaty. Tylko czy warto - nie wiem jakie ceny można uzyskać na isomate/supermate (bo unimata od 75PLN/6.9m2) ??

MAKiN
11-07-2003, 07:22
ja również jestem na tym etapie mam też swoje pytanie co JEST LEPSZE 18 CM USRY SF40 czy 15 cm Super Maty ISOVERA, mam krokwie na 18 cm ? R Ursy to 4,85 Isover 4,7
Artur

tczarek
11-07-2003, 07:32
Ja u siebie ocieplałem poddasze Unimatą Isover. Jadna mata 15 cm w przestrzenie międzykrokwie, oraz 5 cm pomiędzy listwy stelarza.
Jest Ok w czasie dużych upałów na poddaszu jest OK.

juras
11-07-2003, 13:43
Ja u siebie ocieplałem poddasze Unimatą Isover. Jadna mata 15 cm w przestrzenie międzykrokwie, oraz 5 cm pomiędzy listwy stelarza.
Jest Ok w czasie dużych upałów na poddaszu jest OK.

A jak było ostatniej zimy, też OK ?

czlowiek
11-07-2003, 21:02
ja również jestem na tym etapie mam też swoje pytanie co JEST LEPSZE 18 CM USRY SF40 czy 15 cm Super Maty ISOVERA, mam krokwie na 18 cm ? R Ursy to 4,85 Isover 4,7
Artur

jak masz krokwie na 18cm to nie wykozystasz 18cm bo musisz zrobic szczeline wentylacyjna 2-4cm. czyli zostanie 15cm!!. w takim przypadku najlepiej dokupic grubosc 5cm i polozyc w poprzek miedzy latami na ktorych mozna zamontowac plyty gipsowo-kartonowe.

Bartt
12-07-2003, 17:17
Przy folii wysokoparoprzepuszczalnej (<1500) szczelina nie jest konieczna :)

rafal9
16-02-2006, 09:56
Podbijam wątek, bo mam tę samą wątpliwość:
czy opłaca się kupić lepszy model isovera (super-mata zamiast uni-mata)
Podobnie jest w Rockwoolu - lepszy model Superrock niź Megarrock.

Różnica w cenie przy tej samej grubości gdzieś 5 zł/m2, czyli na cały dach wyjdzie prawie z 1000 zł.

laspalmas
16-02-2006, 11:51
Z drugiej strony im mniej ciepła będzie uciekało przez strop tym mniejsze rachunki będą za ogrzewanie.

Rocky
16-02-2006, 12:37
Podbijam wątek, bo mam tę samą wątpliwość:
czy opłaca się kupić lepszy model isovera (super-mata zamiast uni-mata)
Podobnie jest w Rockwoolu - lepszy model Superrock niź Megarrock.

Różnica w cenie przy tej samej grubości gdzieś 5 zł/m2, czyli na cały dach wyjdzie prawie z 1000 zł.

Myślę, że będąc zdecydowanym na grubość ocieplenia zawsze warto kupić to lepsze, jezeli oczywiście Cię stać (choc pewnie i tak zwróci się ono z czasem w opłatach za ogrzewanie).

Ja natomiast wciąż zastanawiam się, czy pod folię wysokoparoprzepuszczalną między krokwie grubości 18cm dać 18cm Unimaty czy 15 cm Supermaty (nie ma Supermaty 18cm!) ?
Na to oczywiście jeszcze pójdzie druga warstwa 5cm wełny, właśnie Supermaty!

rafal9
16-02-2006, 12:54
Podbijam wątek, bo mam tę samą wątpliwość:
czy opłaca się kupić lepszy model isovera (super-mata zamiast uni-mata)
Podobnie jest w Rockwoolu - lepszy model Superrock niź Megarrock.

Różnica w cenie przy tej samej grubości gdzieś 5 zł/m2, czyli na cały dach wyjdzie prawie z 1000 zł.

Myślę, że będąc zdecydowanym na grubość ocieplenia zawsze warto kupić to lepsze, jezeli oczywiście Cię stać (choc pewnie i tak zwróci się ono z czasem w opłatach za ogrzewanie).

Ja natomiast wciąż zastanawiam się, czy pod folię wysokoparoprzepuszczalną między krokwie grubości 18cm dać 18cm Unimaty czy 15 cm Supermaty (nie ma Supermaty 18cm!) ?
Na to oczywiście jeszcze pójdzie druga warstwa 5cm wełny, właśnie Supermaty!

Zawsze można kupić coś jeszcze lepszego, ale pytanie czy to się zwróci w rozsądnym czasie, a nie np. po 15-20 latach - bo wtedy inwestycja nie ma sensu.

Rocky
16-02-2006, 13:23
Zawsze można kupić coś jeszcze lepszego, ale pytanie czy to się zwróci w rozsądnym czasie, a nie np. po 15-20 latach - bo wtedy inwestycja nie ma sensu.
Zgadzam się, tylko że wątpie, aby dało się to realnie wyliczyć. A biorąc pod uwagę ten 1000zł więcej, to sądzę, że potencjalne korzyści górują nad ewentualną stratą.

k.kryzys
16-02-2006, 17:57
Ja osobiście kładłem supermatę głównie ze względu na łatwość i przyjemnośc kładzenia, jest ona dużo gęstrza od np. uni maty i naprawdę rewelacyjnie się ją układa, a ja układałem sam i dlatego wolałem kupić droższą, poza tym biorąc pod uwagę, że właściwości izolacyjne supermaty gr.15 cm są takie same jak 18 cm unimaty to ta cena wygląda już lepiej oraz udało mi się uzyskać dobry rabat, tak więc jestem zadowolony.

lonly
17-02-2006, 07:43
Ja się pobawiłem z współczynnikami RD i lambdą i różnym mixem typów wełny i wyszło mi że przy założonej izolacyjności lamda 0,16 mogę dać 15 + 5 supermaty isovera zamiast 15+10 unimaty. Różnica w cenie całości materiału wyniosła mnie ca 90 pln(jesienią) (dach ok 130 m kw.)

peterg
17-02-2006, 08:39
k.kryzys napisał

Ja osobiście kładłem supermatę głównie ze względu na łatwość i przyjemnośc kładzenia, jest ona dużo gęstrza od np. uni maty i naprawdę rewelacyjnie się ją układa
Mam pytanie: czy supermatę między krokwiami trzeba podwiązywać? Właśnie jestem przed dylematem: superrock, czy supermata. Na stronach rockwoola pokazują, że superrock można montować na wcisk i samo się trzyma, a u isovera cicho... (a może przeoczyłem?)

rafal9
17-02-2006, 09:20
Ja się pobawiłem z współczynnikami RD i lambdą i różnym mixem typów wełny i wyszło mi że przy założonej izolacyjności lamda 0,16 mogę dać 15 + 5 supermaty isovera zamiast 15+10 unimaty. Różnica w cenie całości materiału wyniosła mnie ca 90 pln(jesienią) (dach ok 130 m kw.)

Z moich wyliczeń wynika podobnie, tzn przy tej samej grubości super-mata ma lambda 0,17 a uni-mata 0,20.

Moja wątpliwość: czy te 0,03 jest grą wartą świeczki i 1000 zł?

laspalmas
17-02-2006, 10:01
Rocky napisał:

Ja natomiast wciąż zastanawiam się, czy pod folię wysokoparoprzepuszczalną między krokwie grubości 18cm dać 18cm Unimaty czy 15 cm Supermaty (nie ma Supermaty 18cm!) ?
Na to oczywiście jeszcze pójdzie druga warstwa 5cm wełny, właśnie Supermaty!

A co z tą pustką 3 cm?

rafal9
17-02-2006, 10:06
Rocky napisał:

Ja natomiast wciąż zastanawiam się, czy pod folię wysokoparoprzepuszczalną między krokwie grubości 18cm dać 18cm Unimaty czy 15 cm Supermaty (nie ma Supermaty 18cm!) ?
Na to oczywiście jeszcze pójdzie druga warstwa 5cm wełny, właśnie Supermaty!

A co z tą pustką 3 cm?

Dobre pytanie - też jestem ciekawy,
bo u mnie krokwie 16 cm, więc wełna musi być 15 cm.
Czy ten 1 cm pustki nie przeszkadza?

Rocky
17-02-2006, 10:19
A co z tą pustką 3 cm?
Te 3 cm to byłaby wolna przestrzeń. Przy kryciu dachu nie folią, a deskami konieczne jest wręcz zostawienie 2cm pustki na szczelinę wentylacyjną. Ale tak jak pisałem u mnie jest folia i takiej konieczności nie ma, a więc do pytania rafal9 dodałbym tylko


Czy ten 1 cm pustki nie przeszkadza? A 3cm pustki ?

laspalmas
17-02-2006, 11:14
Ja odeskuję dach więc muszę zostawić 2-4 cm pustki. Okazuje się że z tą pustką nie jest taka pojedyńcza sprawa, w przypadku deskowania. Dowiadywałem się w rockwool'u i okazało sie że im dłuższa połać dachowa tym pustka musi być większa.
Ciekawi mnie natomiast to, że mając folie paroprzep. nie musisz zostawiać pustki a zamiast wełny miałbyś powietrze.
Rzućcie okiem na rockwoola toprocka lub superrocka:
grubość - wsp. R
150 mm - 4,25
180 mm - 5,10

Rocky
17-02-2006, 12:52
Ciekawi mnie natomiast to, że mając folie paroprzep. nie musisz zostawiać pustki a zamiast wełny miałbyś powietrze.
To wynika z tego, że zastanawiam się czy dać 15cm wełny o lepszych właściwościach cieplnych Supermaty i wtedy zostałaby ta pustka, bo niestety nie ma Supermaty o grubosci 18cm, czy tez dać 18cm wełny ale już nie o tak dobrych właściwościach cieplnych Unimaty, za to 3 cm grubiej i wówczas nie zostanie żadna pustka. Które rozwiązanie jest lepsze?

rafal9
17-02-2006, 14:47
A co powiecie na takie rozwiązanie:
na skosy dać lepszą supermatę
a na sufit gorszą, bo i tak jest tam jeszcze strych, który planuję chociażby w minimalnym stopniu ocieplić.
Więc przez sufit nie będzie aż takich strat ciepła.

Czy takie mieszanie ma sens?

laspalmas
17-02-2006, 22:14
brzmi nieźle.
Ja jestem na 99% zdecydowany na 15 cm toprocka + 10 cm superrocka.

laspalmas
18-02-2006, 09:33
Rocky

To wynika z tego, że zastanawiam się czy dać 15cm wełny o lepszych właściwościach cieplnych Supermaty i wtedy zostałaby ta pustka, bo niestety nie ma Supermaty o grubosci 18cm, czy tez dać 18cm wełny ale już nie o tak dobrych właściwościach cieplnych Unimaty, za to 3 cm grubiej i wówczas nie zostanie żadna pustka. Które rozwiązanie jest lepsze?[/quote]
Problem jest bardzo skomplikowany. Powinieneś skontaktować się z doradcą technicznym isovera. Ja chcę zastosować rockwoola i odnośnie pustki powietrznej kontaktowałem się z p. Adamem W. doradcą technicznym tej firmy. Dostałem wyczerpującą odpowiedź. Stosowanie wełny na poddasza w szerszym budownictwie jest stosunkowo nowe u nas, a gdy zrobisz źle pustkę to może się okazać że para wodna zamiast uciekać będzie się skraplać i spowoduje zamoknięcie izolacji /i praktycznie jej zniszczenie/ a w następstwie gnicie więźby. Większość błędów w budownictwie wychodzi po kilku, kilkunastu latach.
Pozdrawiam

18-02-2006, 11:04
A co powiecie na takie rozwiązanie:
na skosy dać lepszą supermatę
a na sufit gorszą, bo i tak jest tam jeszcze strych, który planuję chociażby w minimalnym stopniu ocieplić.
Więc przez sufit nie będzie aż takich strat ciepła.

Czy takie mieszanie ma sens?

Jesli kupujesz wszystko u jednego dostawcy i bierzesz ten sam materiał na strop i skosy, często dostaje się tak dobra cenę, że nie bardzo opłaca się różnicować materiał :D U mnie tak wyszło...

mack
18-02-2006, 12:56
już zapłaciłem za URSA DF 35 - izolacyjność 0,035 = toprock
17,35 zł/m2 grubość 150 mm - myślę że dobra cena, targujcie się

romka
19-02-2006, 13:10
a czy dajecie jeszcze folię paroprzep. między wełnę a płytę k-g?

mack
19-02-2006, 14:33
a czy dajecie jeszcze folię paroprzep. między wełnę a płytę k-g?

tylko wełna paroszczelna między gips-karton a wełnę

romka
19-02-2006, 18:28
może folia paroszczelna???

rafal9
20-02-2006, 08:50
Rocky

To wynika z tego, że zastanawiam się czy dać 15cm wełny o lepszych właściwościach cieplnych Supermaty i wtedy zostałaby ta pustka, bo niestety nie ma Supermaty o grubosci 18cm, czy tez dać 18cm wełny ale już nie o tak dobrych właściwościach cieplnych Unimaty, za to 3 cm grubiej i wówczas nie zostanie żadna pustka. Które rozwiązanie jest lepsze?
Problem jest bardzo skomplikowany. Powinieneś skontaktować się z doradcą technicznym isovera. Ja chcę zastosować rockwoola i odnośnie pustki powietrznej kontaktowałem się z p. Adamem W. doradcą technicznym tej firmy. Dostałem wyczerpującą odpowiedź. Stosowanie wełny na poddasza w szerszym budownictwie jest stosunkowo nowe u nas, a gdy zrobisz źle pustkę to może się okazać że para wodna zamiast uciekać będzie się skraplać i spowoduje zamoknięcie izolacji /i praktycznie jej zniszczenie/ a w następstwie gnicie więźby. Większość błędów w budownictwie wychodzi po kilku, kilkunastu latach.
Pozdrawiam

U mnie zostanie 1 cm pustki (krokwie 16, wełna 5).
Czyli sugerujesz, że jest to groźne? Jak jest deskowanie to koniecznie musi być pustka, to czemu przy folii miałoby to być niebezpieczne?

Z której strony zostawić tę pustkę, od strony dachówki, czy od strony wewnętrznej?

laspalmas
20-02-2006, 11:45
wg. informacji techn. producentów ewentualną pustkę zostawia się pomiędzy wełną a pokryciem dachowym. Myślę że 1 cm nie powinien stanowić problemu, ważne aby to co przejdzie przez wełnę i folie paroprzepuszczalną bez przeszkód odparowało. Jeśli pokryjesz dach dachówką to jakaś tam wentylacja będzie. Gorzej z pokryciami blachą. Bąź co bądź są dość szczelne. Namawiałbym jednak do kontaktu z działem technicznym wybranej firmy. Chociażby ze względu, że w przypadku ewentualnych wad materiału przy wyknaniu niezgodnym z zaleceniem producenta ewentualna reklamacja na pewno nie będzie uznana.
pozdrawiam.

acca5
20-02-2006, 16:18
Mi zaproponowano Megarock lub toprock 15cm na skosy poddasza i 5 cm Supermaty przed K-G, mysle ,ze jest to dobra opcja ocieplenia poddasza.Co sadzicie?

Jurek Jurecki
20-02-2006, 21:29
podajcie jakie rabaty uzyskaliście w warszawie i nie tylko tu, na produkty Rockwoola i Isovera

kirkris
20-02-2006, 21:35
acca 5: też tak liczyłem --- wychodzi najcieplej dla 20 cm
pytanie od kogo kupić by było najtaniej :)))
rzadko kto handluje obiema firmami i daje duże rabaty :)

pozdr

Arthee
21-02-2006, 13:50
rafal9 Wysłany : 17 Lut 2006 10:20 Temat postu :

--------------------------------------------------------------------------------

lonly napisał:
Ja się pobawiłem z współczynnikami RD i lambdš i różnym mixem typów wełny i wyszło mi że przy założonej izolacyjnoœci lamda 0,16 mogę dać 15 + 5 supermaty isovera zamiast 15+10 unimaty. Różnica w cenie całoœci materiału wyniosła mnie ca 90 pln(jesieniš) (dach ok 130 m kw.)


Z moich wyliczeń wynika podobnie, tzn przy tej samej gruboœci super-mata ma lambda 0,17 a uni-mata 0,20.

Moja wštpliwoœć: czy te 0,03 jest grš wartš œwieczki i 1000 zł?


Nie wiem skšd Panowie wzięliœcie taki współczynnik lambda??? :o
a może mysleliœcie o zupełnie innym współczynniku np. k?

Współczynnik lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku wełen mieœci się w zakresie od 0,050 do 0,033 W/mK. Im niższy współczynnik lambda tym lepsza izolacyjnoœć. Ten współczynnik charakteryzuje właœciwoœci cieplne produktów ( w tym wypadku wełny

Lambdę którš Wy podajecie dla przykładu
lambda = 0,16 W/mK to ma.... drewno sosnowe
a 0,20 W/mK to współczynnik przewodzenia ciepła ... betonu komórkowego
Sšdzę więc, że zaszła tu jakaœ pomyłka.

Natomiast współczynnik k ( kiedyœ oznaczany jako U ) czyli współczynnik przenikania ciepła. wskazuje on straty ciepła przez przegrodę ( np. œcianę, dach itp. ) może mieć wielkoœć o której mówicie. ( np. dla przegrody mieszkalnej wg PN powienien on wynosić min. k = 0,3 W/m2 K )


Pozdrawiam

arthee

acca5
21-02-2006, 15:17
Kirkis
Poniewaz ocieplam Rockwolem to rabat mam na ocieplenie zew i poddasze 15 cm, Supermate kupie gdzie indziej to tylko 5 cm moze nie bedzie tragedii

kirkris
21-02-2006, 18:58
dzięki, chyba z wygody wybiorę toprocka i superrocka 15+5 lub 15+8
pozdr

K

Darek Opole
10-04-2006, 15:09
Ja mam krokwie 18 cm i nie wiem ile tej wełny dać, napewno dwie warstwy. Myślałem o 18 cm i 5cm, tylko co z tą szczeliną wentylacyjną, mam folię Dorkena Delta Vent N.
Czy ktoś wie jaki opór ma stawiać przegroda na poddaszu? Mówi się że grubość ocieplenie powinna wynosić 22-25 cm, tylko może to być 25 cm o kiepskich parametrach lub 25 o wysokich parametrach, opór więc będzie różny!

Darek Rz
10-04-2006, 15:31
Witam

To może i ja zadam proste pytanie dotyczące grubości drugiej warstwy wełny . jeśli stosujemy jako drugą warstwę wełnę 10 cm zamiast 5 cm to profile do płyt gipsowych musza być w obu przypadkach różne ?? Chodzi mi o to że wełna ma się schować w profil -jeśli jest grubsza warstwa wełny profile też muszą być grubsze . Czy tak ??

pozdro D.RZ

cisza1
10-04-2006, 18:47
Planuje dac ocieplenie grubosci 15 cm + 5 cm
Czy warto wziąc do ocieplenia poddasza zamiast unimaty "lepsze" odmiany: isomata lub supermata ? Na stronie Isovera sa niektore dane techniczne i stąd 15 cm warstwa daje R:
Unimata - R=3.85
Isomata - R=4.25
Supermata - R=4.7

Stąd wynika że dopłata do supermaty zastąpiłaby ponad 3 cm. dodatkowej Unimaty. Tylko czy warto - nie wiem jakie ceny można uzyskać na isomate/supermate (bo unimata od 75PLN/6.9m2) ??

Ja dalem 20cm na skosy i 30 na trop. To tego mocna folia aluminiowa.
Uwazam ze zdecydowanie za malo. Moim zdaniem minimum na dach to 35, na skos 30.
Stosowalem Isomate.
Na sianach ma 15cm styropianu ale przez dach ZDECYDOWANIE najwiecej ucieka. Roznica pomiedzy poddaszem a parterem to 1oC (u mnie)

Darek Opole
11-04-2006, 09:04
Ja mam krokwie 18 cm i nie wiem ile tej wełny dać, napewno dwie warstwy. Myślałem o 18 cm i 5cm, tylko co z tą szczeliną wentylacyjną, mam folię Dorkena Delta Vent N.
Czy ktoś wie jaki opór ma stawiać przegroda na poddaszu? Mówi się że grubość ocieplenie powinna wynosić 22-25 cm, tylko może to być 25 cm o kiepskich parametrach lub 25 o wysokich parametrach, opór więc będzie różny!

Częściowo sam sobie odpowiem, według Rockwoola poddasze jest dobrze zaizolowane kiedy opór "R" wynosi około 6.

Ale co z tą szczeliną wentylacyjną?