PDA

Zobacz pełną wersję : projekt KACPER pracownia ARCHIPELAG



EMPE
17-07-2007, 13:53
[img]http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kacper/

Witajcie!
Jestem tu pierwszy raz...

Czciałem nieśmiało zapytać czy jest może gdzieś ktoś kto buduje ten domek. Może macie jakiś doświadczenia? Jestem na etapie adaptacji, ale może ktoś już jest dalej... Może macie jakiś fotki, doświadczenia...
Pozdrawiam [/b]

fude
16-11-2007, 08:23
My również budujemy Kacpra i tez jestesmy na etapie adaptacji. Czy robiłeś jakies zmainy w projekcie i co sadzisz o tym zbiorniku na deszczowke ??
Pozdrowienia

EMPE
19-11-2007, 15:07
Po kilku miesiacach stwierdziłem że tylko ja kupiłem ten projekt, a tu taka niespodzianka...
Gratuluję!!! Poważnie gratuluję!
W tej chwili kończymy ściany - mój spec jeszcze czegoś takiego nie budował, i tylko dlatego że jest dobrym murarzem i jednocześnie inż bud. z uprawnieniami kierownika bud. jakoś z tego wybrneliśmy. Mało tego, budujemy na ciężkim terenie, bardzo twarda glina - ręcznie próbowaliśmy wykopać te koła ale niestety..., potrzebna była koparka. Gość z kilkunastoletnim doświadczeniem kopał to 3 dni. Muszę przyznać że jest niesamowity - wylaliśmy ławy w ziemię i nawet wyszło. Ale on tez czegoś takiego nie widział.
Wracając do początku - wizualizacje zewnętrzne projektu bardzo mi się podobały i dlatego go wybrałem. Ale jak zobaczyłem rysunki - pomyślałem że pieniążki na projekt poszły w błoto. Wytyczenie tego domu na działce żeby to wszystko się zeszło było baaardzo ciekawym zajęciem. Ukłony dla pana projektanta

Jeżeli chodzi o zmiany: odciąłem część budynku wystającą poza obrys dachu z prawej strony i zmieniłem technologię na porotherm. A w tej chwili mamy troszkę ciekawy problem z filigranem, który rzekomo powinien być łatwy do wykonania (tylko że jest on pod kątem i w żaden sposób nie da się go położyć żeby ładnie leżał na obu ścianach bo ściany są okręgami o różnym promieniu - nie jest to tylko moje spostrzeżenie ale producenta stropów). Od taki mały problem. Więc trzeba go będzie wylać. I jescze ten bardzo tani HEB260...

Podjeliście skomplikowaną decyzję - ale rzeczy piękne rodzą się w bólach. A ten dom naprawdę robi wrażenie.
I w ogóle bedzie super! Służę doświadczeniem. Acha, gdzie budujecie?
Pozdrawiam.

fude
20-11-2007, 15:56
Budujemy w Elblągu, zaczynamy na wiosnę. Chcieliśmy zacząc w tym roku, ale papierologia twa bardzo długo. Początkowo wybraliśmy projekt Ignacy z Archipelagu, ale okazało się, że plan zagospodarowania wyklucza płaskie dachy. Kacper był jedynym projektem, który mial odpowiedni spadek dachu i nowoczesną bryłę(jesteśmy dalecy od dworkowej estetyki). Też myśleliśmy, że jesteśmy jedynym Kacprem, ale to Ty będziesz przecierał szlaki. Chętnie będziemy korzystać z twoich doświadczeń. U nas też jest glina. W bryle nic nie zmienialiśmy, tylko kosmetyka w środku, dokładamy ocieplenie. Jak poradziłeś sobie ze stropem, też myśleliśmy o wylaniu, ale z innych względów, te o których piszesz, nie przyszły nam nawet do głowy. Co ze zbiornikiem na dzeszczówkę, zastanawiam się, co będzie zimą przy mrozie. Zdziwienie fachowców ciągle przed nami(na razie architekt adaptujący, jak zobaczył Kacpra, to z mety, przekazał go koledze). My jednak lubimy wyzwania. Pozdrawiamy.

EMPE
20-11-2007, 19:24
Witam ponownie.
Strop nadal przed nami, czekamy na cieplejsze dni. Przed nami, z wyjatkiem tego fragmentu nad częścią gospodarczą bo jak sie okazało trzeba go zatopić w połowie ściany - z rysunków w ogóle to nie wynika. Więc żeby skończyć scianę trzeba najpierw zrobić strop... fajnie? Powiem wam małą ciekawostkę związaną ze stropami. Szukając terivy fachowcy pytali sie czy buduje dom czy schron (prawie na całosci potrójne i podwójne belki co ponoć nie jest spotykane...). zadwoniłem więc do autorów, powiedziano mi że konstruktor zrobił kawał dobrej roboty... a jak bedę kombinował to na własną odpowiedzialność... i juz. Stwierdziłem że nie ma o czym mówić i zamawiam na całość filigran zaprojektowany przez konstruktora producenta stropów uszyty na miarę i z tymi wszystkimi kształtami... Moze bedzie wisiał. Acha pani z archipelagu powiedziała mi że ktoś budyje ten dom, że lali strop nad garażem i im sie coś zawaliło (tam jest za duza rozpietość na zwykły monolit - tak na zachete...
Pytacie o tą deszczówkę: myślę że jest to jeden z tych elementów mało istotnych, bez których całość wygladać bedzie jak stodoła. Zostawiam ją na koniec, ale w naszym przypadku będzie tam mały basen zewnetrzny i jeszcze jeden taras. Tak to widzę i chyba tak bedzie. Trzymanie wody tuz obok ściany domu jest szczytem głupoty, no ale wyglada pieknie, więc małe oddzielenie chodnikiem od domu chyba nie zaszkodzi a wyglad pozostanie. Myslę o gotowym zbiorniku z tworzywa więc problemu z woda chyba nie bedzie.
Zastanawialiście się nad dostawca okien - może macie jakiś namiar.
I dla czego docieplacie?
Pozdrawiam

fude
22-11-2007, 17:35
Wielkie dzięki za informacje o stropie, skorzystamy z twoich doświadczeń. Docieplamy, bo to co w projekcie, to tylko norma, nie zaszkodzi dołożyć, ale bez przesady. Przy tych przeszkleniach dom nie będzie całkowicie energooszczędny. Okna na pewno drewniane, skłaniamy się ku Urzędowskiemu. Dużo pozytywów na forum (poza terminami), znajomi mają te okna od kilku lat i są zadowoleni. Co myślisz o drzwiach harmonijkowych w salonie, zostawiasz, czy rozważasz inny wariant. Chcemy zainstalować rolety zewnętrzne, zastanawiam sie nad tą ścianą w jadalni, montować osobno na każde okno? Masz jakiś patent? Pozdrowienia.

EMPE
27-11-2007, 21:06
Witam. Jak tam u Was, nas zasypało i z robotą chyba koniec w tym roku.
Z tym ociepleniem może macie rację ale pół domu przeszklone zrobi swoję, aż strach pomysleć. O okna juz troche pytałem i chyba z drewnem będzie problem, wszyscy mówią o aluminium - za duże rozmiary. te harmonijkowe drzwi wyglądają super i sa trochę drogie. Widziałem na wystawię, czy skorzystamy nie wiem.. Jeżeli chodzi o rolety zupełnie nie wiem co wam poradzić, polecam szkło P4, a roletki w środku, taniej, ładniej i bezpieczniej.

Pozdrowienia dla Elbląga.

fude
18-12-2007, 19:06
U nas zimy na razie nie widać. W Urzędowskim, z tego, co wiem, nie powinno być problemu z naszymi oknami. Ból jest w tym, że drzwi balkonowe robią max 249 i górą trzeba dawac fix. Same fixy robią do wysokości 260. Przy podziale tych przeszkleń nie ma już takiego efektu. Ale wygląda na to, że inaczej nie można. Aluminiowe też robią prawdopodobnie tylko do tej wysokości, może wiesz coś więcej na temat tych aluminiowych. Pozdrawiamy i życzymy wesołych Świąt, a następnych wesołych już pod dachem Kacpra.

szulce
17-01-2008, 21:46
Witam,
Też chcę budować a w zasadzie dopiero kupić projekt, więc nie wiem jeszcze o jakim zbiorniku mowa, ale mam prośbę o kosztorys.
Czy moglibyście pomóc oszacować cenę wykonania tego domu.
pozdrawiam z Poznania może EMPE buduje gdzieś bliżej niż Elbląg :roll:

fude
17-01-2008, 22:35
Witam. Kosztorys jest na stronie archipelagu. Empe buduje na południu,czyli jesteś pośrodku.Projekt jest odlotowy,ale wybudowanie tego domu to duże wyzwanie. Zbiornik jest na deszczówkę, na rzucie niebieski przy kuchni i jadalni. Pozdrawiam.

EMPE
18-01-2008, 15:38
Witam.
Budowa tego domu faktycznie jest wyzwaniem i faktycznie jest odlotowy.. Jeżeli chodzi o koszty to nie mam pojęcia jak u was z materiałami i cenami, ale kosztorysy na archipelagu i w ogóle u innych projektantów są przesadzone - jeżeli sami zajmiecie się zakupami. Nie jestem w stanie podać konkretnych wartości za poszczególne materiały ale ogólnie u mnie wgląda to tak:
-fundamenty kosztowały mnie ok 30tys. (wykopy, ławy, stal, bloczki, robocizna i cała reszta) + około 300ton piachu do środka czyli jakieś 5tys. razem 35tys
- ściany ok 30tys. (zmieniłem technologię na porotherm 44,30,25)
- teraz zaczynam strop: najgorszę sa podciągi, za stal wydałem ok 10tys w tym heb i dźwig do niego. betonu wyjdzie ok 15m3, teriva ok 16tys., robocizna.
powinno się zamknąć w kwocie 35tys
- więźbę wyliczyli mi ok 15tys, pokrycie i rynny itd ok 30 tys, okna połaciowe 12 tys. robocizna ok. 15tys. Dach wyjdzie więc jakieś 70tys.
- jeszcze okna, negocjację trwają, musi być aluminium, prawdopodobnie wyjdzie jakieś 30-35tys.

Tak więc stan surowy zamknięty to ok200tys. brutto z robocizną.(czyli wartość kosztorysowa wg archipelagu za materiały netto)
Instalację przewiduję na kwotę 50tys.
Wykończenie kwestia gustu no i cen.
Najgorsze jest to że założyłem się, że wybuduję go za 3 stówki - nie dam rady.


Jeszcze jedno jeżeli jesteście na etapie adaptacji poproście architekta adoptującego o zmianę HEBa na normalny podciąg - sprawa jest kosztowna, kłopotliwa i wg mnie kompletnie bez sensu.
Pozdrawiam.

szulce
18-01-2008, 22:06
Bardzo dziękuję za tak wyczerpujące informacje i dobre rady. Na projekcie fatalnie wygląda ta sterta ziemi z prawej strony rozumiem, że równie dobrze można za garażem zrobić pomieszczenie z oknem i zamiast ziemi będzie tutaj okno? Chociaż chyba nie, ponieważ ta 12-pom za garażem jest pochyłe? prawda?
Czy mogłabym prosić o wskazanie które ściany są nie do przesunięcia?
Gdyż nie podoba mi się to małe wc na dole, chciałabym to usunąć a w 11 zrobić łazienkę z pralnią, w tym domu przejście z garażu nie jest potrzebne, garaż tak blisko jest wejści do domu.
Za mały jest również ten gabinet, chciałabym go powiększyć i zminimalizować ściany pomiędzy kuchnią a salonem, pewnie jedna z nich musi choćby częściowo pozostać przy schodach?
Gdyby tę 11 dosunąć do schodów, to byłby całkiem fajny pokój.
Góra wydaje się trochę niedoświetlona, te okienka są małe. Proszę mi powiedieć czy ten metraż na górze jest po podłodze, czy już z odliczeniem skosu?
Jeszcze jedna prośna jak wysoka jest ściana kolankowa?
Zastanawiam się czy własną sypialnię zrobić u góry? czy wraz z łazienką i sauną na dole zamiast 7,9,10.
Jeśli chodzi o elewację, to ładnie wyglądałby cały w klinkierze? Ponieważ na tych zdjęciach archipelagu jest trochę pstrokaty.

pozdrawiam raz jeszcze i dziękuję za wszystkie rady

EMPE
19-01-2008, 17:06
Witam.
Fude co ty na to...?
Wg mnie ta sterta ziemi to połowa sukcesu.

Ściany nie do przesunięcie to te czerne, szerokie...

W tym domu prawie nie ma ścian, wszystko wisi na podciągach, szczególnie z tyłu, więc problematyczna bedzie zmiana tych które są (a są dwie). Jeżeli chodzi o działowe zrobisz je jak chcesz.
Acha ja w kotłowni tez będe miał łazienkę, kotłownia bedzie w pom.gosp., a w tym wc bedzie mała garderoba.
pozdrawiam.

fude
19-01-2008, 18:13
Witam.Za garażem jest część gospodarcza pochyła, my wydzielamy tam piwniczkę, garaż oddzielamy ścianą i robimy wyjście z garażu. Drzwi z garażu do kotłowni likwidujemy. 11 jest świetna na łazienkę lub pokój (duże okno), jeżeli nie musisz robić tam kotłowni ( np. przy pompie ciepła można wykorzystać 12 ). My,niestety musimy mieć tam kotłownię. WC trochę poszerzyliśmy w kierunku holu.Wszystkie ściany grube na rzucie to ściany nośne (między kuchnią, a salonem, salonem, a holem, garażem,a kotłownią).Nic z nimi nie zrobisz. Te cienkie to działowe i te można przestawiać.My likwidujemy tę między 1 i 2 i robimy duży hol.7,9,10 połączyliśmy i robimy tam pokój z łazienką dla syna.Jeżeli lubisz biegać po schodach to sypialnia na górze, wtedy 7,9,10 to świetny gabinet i pokój dla gości .Poddasze przy tej ilosci okien myślę, że będzie dobrze doświetlone.Wymiary podają do wys. chyba 190, więc w rzeczywistości te pomieszczenia są większe.Ścianki kolankowej nie pamiętam, projekty mam złożone do pozwolenia.Ta ściana oddzielająca kuchnię od salonu jest ok, kuchnię masz połączoną z salonem, a jednocześnie cały bałagan jest zasłonięty.Moim zdaniem, rozwiązanie o niebo lepsze od całkowicie otwartej na salon kuchni.Jeżeli wytrzymasz finansowo to elewacja w klinkierze ok, mnie przeraża ta ilość, która jest w projekcie. Planujemy szarą elewację, szary klinkier i tynk. Nie podoba ci się ta górka? Zimą można zjeżdżać na sankach. Empe, proszę napisz coś o oknach aluminiowych, z jakiej firmy, czy z podziałami. Pozdrawiam.

EMPE
20-01-2008, 00:06
Witam ponownie.
Jeżeli chodzi o tą 11 - okno zamieniam na szklane pustaki, przyda sie troszke intymności.
Okna - jeszcze mi do nich troche brakuje ale oczywiście rozmawiałem z róznymi firmami, i jest tak: wyłącznie aluminium (ja tam widzę P4 i szybe bezpieczną od środka) waga bedzie straszna, sprzedawcy liczą ok 300kg jedno... Tylko aluminium to wytrzyma i jest chyba najbardziej trwałe a część tych okien (trzy okna w lini prostej z tyłu) sa przymocowane do więźby - cieśla mówi żeby się zastanowić bo przecież dach pracuje i okienko może pstryknąć... Sam nie wiem jak to rozwiazać. W każdym razie okna bez górnych podziałów zrobi wieksza część firm zajmujacych się aluminium ale nie kazdy wykonawca ma sprzęt aby to dostarczyć i posadowić (waga). Ceny są również bardzo zróżnicowane.
Szukałem po duzych firmach a znalazłem małą firmę i gość powiedział od tak że nie ma problemu.. Powiedział mi też aby przemyśleć kwestię wysokości - od podłogi czy na cokole. Cokół zmniejszy troszkę wysokość i np. nie walnę łopata w szybę odgarniając śnieg, i okna nie będą zachlapane przy każdym deszczu... Dał mi do myślenia.
W tej stolarce aluminiowej jest jeszcze jakiś system fasadowy, z zewnątrz są bardzo małe podziały, w naszym przypadku bedzie to chyba to.
Tak czy inaczej okna da się zrobić. Ustaliłem z nim że przyjedzie jak bedzie dach, pomierzy i zrobi.
Acha jeszcze wyjście z salonu na taras - wg projektu są tam drzwi a nad nimi jakieś dodatkowe podziały, jak w sklepie. Trochę tego za dużo, prawdopodobnie tam dam jakąś belkę i dam sobie spokój z okami nad oknami. Poza tym wysokośc okien jast jaka jest, ale otwieranie drzwi szerokich chyba 1.2m i wys. na 2.4 x 2szt. wydaje mi sie przesadą (jak w kościele). U mnie będa mniejsze.
Pozdrawiam.

fude
22-01-2008, 10:59
Witam. Empe, masz rację, tylko aluminium. Będą miały gorszy współczynnik przenikania ciepła,ale jaki efekt wizualny.W drewnianych podział na wys.240, masakra.Dla mnie jeszcze jedna korzyść, w drewnianych dopłata za szary kolor,a tu gotowiec.Ta mała firma o której piszesz, to z twoich okolic? Dla mnie cokół odpada. Znowu względy estetyczne,jestem maxi wzrokowcem. Wolę częściej machać ścierką i mieć okna od podłogi.Ale każdy ma inne priorytety. Siedzę od rana w alu i na dziś wybrałam tylko ms (odległość). Mógłbyś mi polecić jakąś firmę? Pozdrawiam.

EMPE
23-01-2008, 12:07
Ta firma jest z mojej okolicy.
Jeżeli chodzi o inne: ms, oknoplast, itd., ale wg mnie nie to jest istotne, bo jak szukasz to wiesz że producentów okien z aluminium jest pełno. Jak już mniej więcej dokonasz wyboru to przejdź się do punktu sprzedaży i zapytaj co z montażem. Tak jak pisałem u mnie z tym był problem, wszyscy robią ale nie każdy to zamontuje.
Z innej beczki: zastanawiamy się już nad pokryciem. Co sądzicie o dachówkach domino creatona lub tegalit braasa?

fude
23-01-2008, 14:37
Creaton jest u mnie na czarnej liście, dużo negatywnych opinii na forum,są nawet zdjęcia,dla mnie na pewno odpada. O braasie jeszcze nie robiłam rozeznania, ale obejrzałam na stronie i ten tegalit jest świetny. Do Kacpra pasuje idealnie,rzeczywiście nadaje nowoczesny look.Jaki kolor wybierasz? Mi marzył się grafitowy albo szary, ale plan zagosp. ble, ble,ble i musi być ceglasty. Biorę się za szukanie info o tegalicie, jak coś się dowiem to napiszę.

fude
23-01-2008, 19:57
Tak mi się ten tegalit spodobał, że zapomniałam, że braas ma cementowe. Niestety, mąż chce tylko ceramiczne. Teraz będę szukać podobnych ceramicznych. Rozejrzałam się za braasem po forum, dużo pozytywnych, trochę negatywnych, ogólnie ok. Pozytywnie było o dachówkach Prodach. Pozdrawiam.

EMPE
24-01-2008, 10:27
Na każdego coś znajdziesz, na dachówkę też. W mojej okolicy jeszcze nikt na creatona nie narzekał, żadna inna dachówka nie ma takich zamków. Z tegalitem jest pewien problem - cena, która oscyluje w okolicach dobrych dachówek ceramicznych...wygląd natomiast podobny.
Pytałem i podobno domino jest robione gdzieś pod francuską granicą, co podobno ma dawać gwarnację jakości. Nie mam pojęcia, ale mi się podoba.
Zobacz u dołu strony:
http://forum.muratordom.pl/dziennik-pontypendy,t51385.htm?highlight=domino

Mam wstępne wyceny na nasz domek, napisz jak u was:
- euronit: 13200zł
- roben plus: 10300zł
- creaton kera-pfanne 26900zł
- creaton domino: 31000zł
za komplet pokrycia.
Uwaga na mały błąd obliczeniowy projektantów: w naszym gotowcu można się spotkać z różnymi wersiami powierzchni: 165,54m2, 249,07m2, a tak naprawdę jest 275m2 - wzór na powierzchnię trójkąta, 3kl. podstawowej..
Cały czas się boję o jakość obliczeń stropu.
Jak robiliście adaptację to wasz projektant coś sprawdzał czy tylko przybił pieczęć?
Pozdrawiam.

EMPE
24-01-2008, 10:39
przepraszam: roben 19300zł.
pozdrawiam

fude
24-01-2008, 18:27
Dach jest piękny. I ten kolor, dla mnie super. Mimo negatywnych opinii, wybrałabym creaton, domino jest świetne.Właściwie to już się zdecydowałam, tylko domino. Wycen jeszcze nie robiliśmy. Projektant sprawdzał strop, mówił, że ok. Rozmawiałam z facetem od okien u nas, nie ma pojęcia, muszę szukać w Gdańsku. Napisz na którą dachówkę się zdecydowałeś. Pozdrawiam.

EMPE
29-01-2008, 10:31
Dowiedziałem się, że creaton od lutego będzie droższy o ok 5% ale jednocześnie mogą pojawić się jakieś promocje. Ale prawdopodobnie w związku z tym, że domino nie jest masówką to chyba na tą dachówkę nie będzie promocji. No i co...
Domino jest bezsprzecznie najlepsze na nasz dach ale i najdroższe. Jak trochę przyoszczędzę na innych elementach to chyba się zdecyduję, zobaczymy. Na pierwszy strzał idą chyba 2 okna dachowe na tylnej elewacji, troszkę chyba niepotrzebne, no i jak je np. umyć... Fakt, że doświetlają antresolę, sam juz nie wiem. Same dylematy...

fude
29-01-2008, 12:24
Też coś słyszałam o podwyżce,5% to jeszcze można przeżyć. To, że domino, to nie masówka, przynajmniej daje gwarancję, że nie będzie fuszerki ( temat: creaton-kompromitacja). Te okna to chyba doświetlają przede wszystkim salon, rzeczywiście, z myciem trzeba będzie się gimnastykować,ale można rozważyć opcję usunięcia.U mnie pewnie zostaną, salon mam od północy (świadomy wybór, chciałam taras od północy),więc obawiam się,że bez okien będzie za ciemno.Jeżeli masz salon od południa lub zachodu, to można się zastanowić.Ja robię jeszcze tak, że ścianę między schowkiem na szczotki, a salonem daję całą szklaną.Chodzi o pomieszczenie gospodarcze na górze, jest tam okno, więc dodatkowo doświetli salon i odwrotnie. Planuję zrobić tam bibliotekę.Okna na dzień dzisiejszy to ms, mają jakieś profile supertermo, zależy mi, żeby okna miały jak najlepszy wsp. prz. ciepła. Pozdrawiam.

fude
31-03-2008, 13:41
EMPE, co słychać na budowie? Pewnie już pod dachem, my jeszcze w polu jesteśmy.Mam pytanie, czy byłaby możliwość obejrzenia twojego domu? 11 kwietnia będziemy przejeżdżać obok twojej miejscowości, chętnie zobaczylibyśmy Kacpra w realu. Pozdrawiam.