PDA

Zobacz pełną wersję : Kosztorys dla potrzeb BANKU Pomocy Pytanie ?



zeusjoan
06-03-2002, 14:04
Czy ktos z szanownych grupowiczow zmuszony byl wykonac dokumentacje
kosztorysowo-projektowa na potrzeby banku celem uzyskania kredytu i moglby
sie ze mna ja podzielic, albo moze dac namiary gdzie zarys takieju dokumentacji moge znalezc.
Ja posiadam kosztorys materialowy ale pewnie nie o to chodzi.
I mam nadzieje ze chodzi o kosztorys ogolny a nie szczegulowy .
Powiedziano mi ze taka dokumentacje moze zrobic kierownik budowy , ale mam pewne watpliwosci
i chcialbym ja przygotowac samodzielnie a jemu dac tylko do podpisu.

Majka
06-03-2002, 14:38
Kosztorys możesz zrobić sam, ale jeżeli mało się orientujesz w cenach, będzie ciężko. jeżeli zamierzasz budować firmą oni zrobią kosztorys, jeżeli systemem gospodarczym lepiej poradź się kierownika. Musisz w kosztorysie ująć takie ceny jakie mniej więcej będziesz płacił za materiały i robociznę. Jeżeli chcesz coś robić bez faktury - omiń. Końcowa kasa ma się zgadzać z wielkością kredytu. Majka

zeusjoan
06-03-2002, 14:42
W cenach sie orjetuje i zrobienie samemu nie bylo by problemu, tylko potrzebuje zarys jak to powinno wygladac.

Frankai
06-03-2002, 14:44
Majka - ja chyba czegoś nie rozumiem. Przecież kosztorys to tylko kosztorys. Jak bierzesz kredyt z banku, to po prostu musisz mieć pokrycie na wzięte pieniądze. Budujesz chatę za 300tys., kredytu bierzesz 50tys. i co - musisz zrobić kosztorys na 50tys.?

Majka
06-03-2002, 14:52
Tak, bank zażądał od nas kosztorysu robót które chcemy wykonać przy pomocy kredytu. 20% mamy na roboty wlasne, 80% na faktury. W ciągu 6 miesięcy od ostatniej transzy mamy się wprowadzić. Nie wiem czy istnieja kredyty hipoteczne/taki bierzemy/ na wybudowanie stanu surowego, wydaje mi się, że trzeba z kredytu dom skończyć i zamieszkać a potem spłacać, spłacać....
My bierzemy kredyt na wykończenie i wybraliśmy sobie prace, które na pewno będziemy robić na fakturę a te które robić będzie "Józek" przeznaczyliśmy na prace własne lub wlasne zasoby pieniężne.
Z chęcią dowiem się jak było u Was. Majka

zeusjoan
06-03-2002, 14:56
Ja mam stan surowy otwarty.
Potrzebuje 100.000 kredytu i na te 100.000 potrzebuje kosztorys.
Czyli na dokonczenie tak aby mozna bylo sie wprowzdzic.
Ponawiam pytanie posiada ktos takowy chodzi o szaplon ?

Frankai
06-03-2002, 14:59
Majka - chyba masz rację, że bank każe się wprowadzić. Lepszym zabezpieczeniem jest dom, w którm się da mieszkać, a najlepszym w którym mieszka dłużnik, bo to dla niego niezły doping do spłacania. Różne bywają tylko okresy. W Peako SA (ten najlepiej znam, bo mam tam konta) jest kredyt budowlano-hipoteczny, a max. okresy te wynoszą odpowiedniono 2 i 20 lat, czyli lepiej niż w Twoim.

Majka
06-03-2002, 15:29
Szablon ma chyba Milenium. Ale jest do d..y. Specjalista z banku zrobi Ci wycenę tego co masz, jeżeli będziesz miał powyzej 50% dostaniesz lepszy procent, ale kosztorys musisz zrobić sam przy pomocy kierownika budowy lub zaprzyjaźnionego instalatora. Ale i tak kierownik musi podpisać. Dlaczego nie chcesz aby zrobił to twój kierownik?

Majka
06-03-2002, 15:34
Frankai co Twój bank ma lepszego niż mój bo nie kontaktuję.
Sprawdziłam pare bankow, w naszym wypadku najlepiej wypadł WBK.
Kredyt w chf, 15 lat, chcemy wziąć w 3 transzach.

zeusjoan
06-03-2002, 15:39
Obawiam ze moj kierownik sobie raczej nie poradzi , chce go zrobic sam a jemu dac do podpisu.
Ja staram sie o kredyt w Milenium chyba najlepsze warunki jesli chodzi i EUR.
Ma ktos jakies doswiadczenie z tym bankiem i tym kredytem ?

Majka
06-03-2002, 15:45
No to formularz dadzą Ci w banku, ale dlaczego w Euro? Wiem, że w Milenium nie mają franków szw. ale są inne banki. U nich wszystko kosztuje, kazda wizyta, przewalutowanie, zmiany, a i euro jest dość niestabilną walutą /mam z nią do czynienia na codzień i nie polecam/. Procent o ile pamiętam też jest wysoki.
Majka

zeusjoan
06-03-2002, 15:48
Jezeli chodzi o procenty to chyba najmniejszy na rynku.
W pierwszym roku 4,99 w nastepnych 5,74.
A z tymi oplatami to tak jak w innych bankach.
Prezwalutowanie ( 2 pierwsze) bez oplat.

Frankai
06-03-2002, 15:55
Majka - chodziło w tym wypadku o 2 lata części budowlanej. Ty jak pisałaś masz 6 miesięcy na wprowadzanie się. Do wstępnego zapoznania się z ofertą kredytową polecam http://www.expander.pl
Kredyt w Euro rozumiem - gospodarka socjalistycznej EU jeszcze długo się nie zacznie rozwijać, a więc EUR powinno tracić do USD. Biorąc to pod uwagę - jest szansa, że wartość EUR wyrażona w złotych spadnie. Jeżeli ja bym zaciągnął kredyt w EUR i był pewny tego, że jego wartość spadnie, to szybko uciekajcie od EUR :wink: Jak się w coś zangażuję, ogłoszę swoje zdanie i dodam porządne argumenty - to zwykle dzieje się na odwrót :???:
Niestabilna waluta ma swój plus dla ludzi o mocnych nerwach i dobrych warunkach przewalutowania (0% prowizji, natychmiastowe, 0 ukrytej "kursowej" prowizji).

A tak wogóle to ten wątek powinien być w Prawo i pieniądze

Majka
06-03-2002, 16:06
O ile pamiętam to opłaty są różne z innymi bankami, najmniejsze miał Kredyt Bank, potem WBK, PBK a najwyższe Milenium. Ale "nie dam sobie ręki uciąć", my staramy sie o kredyt w CHF i zamierzamy go szybciej spłacić. Żeby płacić male raty rozkładamy go na 15 lat, po roku zrobimy nadpłatę, po 4 latach chcemy spłacić całość.Majka

asiak2
07-03-2002, 07:45
Popieram Majkę. Ja też zdecydowałam się na kredyt w WBK we frankach, na 15 lat. Przeanalizowałam oferty większości banków i WBK wydał mi się najodpowiedniejszy. A w Expanderze oferta WBK nawet mi nie wyskoczyła.

Frankai
07-03-2002, 07:56
Asiu - w Expanderze możesz ustawić pewne kryteria, choć niestety dużej ilości się nie da. Pominięte są np. sprawy poszukiwania w obrębie danej waluty, albo zastrzeżenia braku prowizji przy przewalutowaniu. WBK napewno wyskakuje bo mi wyskoczyło. Jeżeli nie modyfikujesz kryteriów, to może się zdarzyć, że będzie nawet na 3 stronie (10 ofert na stronie). Ja przymiarki robię tak, że ustalam dokładnie kryteria, a potem przeglądam od góry i eliminuję poszczególne banki. Z wyskakiwaniem raczej jest tak, że raczej wyskoczy Ci za dużo (nie możesz ograniczyć wyszukiwania tylko do CHF, itp.) niż za mało. Potem i tak należałoby wziąć ze 4 banki do wizyty, by się upewnić, że akurat nie zmieniło się coś, lub jakiś detal nie jest podawany. Ja wiem np., że w moim banku będę miał 0.5pp niższą prowizję; Expander podaje tylko, że są zniżki dla klientów banku.
Fakt faktem WBK wydaje się mieć jedną z lepszych ofert.

Majka
07-03-2002, 10:59
Frankai, ja próbowałam szukać przez Ekspandera, ale w moim przypadku to nic nie dawało. ja muszę mieć kontakt bezpośredni z tzw. doradcą klienta i biorę go /lub ją/ w obroty. Mam trochę ułatwiony sposób, bo mieszkam w duzym mieście i szukanie banku zajęło mi 2 dni. /nie mam więcej czasu/. W WBK kredyt mamy oprocentowany 4,70%, to chyba nizej niż w Millenium /a poza tym Millenium musi zarobić na straty po Wieczerzaku/. Nie wiem czy mam na 100% racje, ale mówię Millenium - NIE!
Frankai, ja mam się wprowadzić w 6 miesięcy od ostatniej transzy, a nie budowa ma trwać pół roku. Pozdr. Majka

Frankai
07-03-2002, 11:25
Majka - no to Cię źle zrozumiałem. Expander ma Ci pomóc wybrać ze 4 banki do odwiedzin i pokazać jakie mogą być ciekawe opcje. Ja też nie zamierzam ograniczyć się do tego co zobaczę w necie. Poza tym ważna jest też opinia ludzi, którzy brali kredyt w danym oddziale. Czasem jest tak, że pani mówi "a to tylko taki zapis i my się jego nie czepiamy", a potem się okazuje, że się czepiają, albo "mamy 4 tygodnie na wypłatę, ale dostanie Pan za 2 dni, bo u nas to idzie szybciej niż w innych oddziałach" - no i czekasz 4 tygodnie.

08-03-2002, 16:17
To Wam powiem jeszcze coś ciekawszego. Jest również na http://www.wp.pl (na stronie głównej) dział finanse i dalej pasaż finansowy. Wchodząc tam także można znależć ciekawe oferty kredytów mieszkaniowych np. Nordea Bank pomijanego np. w Expanderze. I jeszcze co ciekawe oferty tych samych banków z "wirtualnej" często się różnią od tych z expandera. Sprawdźcie sami.

PIRAMIDKA
28-03-2002, 14:17
Chyba odbiegliście trochę od tematu. O ile się orientuje, kosztorys na potrzeby banku to poprostu "Tabela elementów scalonych". Jednak ktoś słusznie zauważył, że Banki mają swoje formularze. Spotkałam się z takim formularzem - była to po prostu tak jak wcześniej wspomniałam tabela el. scalonych. I rzeczywiście wystarczy podpis osoby uprawnionej - moze to byc Twój kierownik budowy.