PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki podatek po sprzedazu nieruchomosci



shok2
18-07-2007, 11:30
Witam.Postanowiłem sprzedac nieruchomosc.A dokładniej Budynek wielkosci 10m na 10m i ziemie na której sie ten budynek znajduje.I mam pytanie jaki podatek musze zapłacic od sprzedanej nieruchomosci.Chodzi mi o wszystkie kosztyi.Ponoc wynosi 10% wartosci.Ale nie jestem pewien.I czy musze zapłacic podatek dochodowy na koniec roku.Wszystko wybudowałem samodzielnie i nie chciałbym teraz w podatkach oddac połowe wartosci urzedowi.
Czy urzad bierze wartosc rynkową czy umowna
Z góry dziekuje za odpowiedzi

shok2
19-07-2007, 16:02
Nikt nie jest w stanie cos doradzic :-?

pjr
21-07-2007, 23:25
Trochę mało informacji... Istotne jest czy działka z budynkiem jest wydzielona, a najistotniejsze, kiedy tą nieruchomość nabyłeś.

shok2
26-07-2007, 20:01
Budynek wybudowałem kilkanascie lat temu.Ziemie wykupiłem w tym roku.A oddzielnosc - nie wiem o co chodzi znią :-?

Agula_206
03-08-2007, 20:40
trochę to dziwne... wybudowałeś budynek kilkanaście lat temu, nie będąc właścicielem gruntu?
Jeśli nabycie gruntu miało miejsce w tym roku, to przy sprzedaży zapłacisz 19% podatek od dochodu. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych a kosztami, powiększony o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Koszty związane z nieruchomością muszą być udokumentowane. Kosztami z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości albo praw będą tylko koszty nabycia lub koszty wytworzenia, powiększone o nakłady poczynione w czasie posiadania tych rzeczy i praw majątkowych. W przypadku odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw dochód będzie się ustalać u każdej ze stron umowy. Podatek będzie płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości. 19-procentowy podatek ze sprzedaży nieruchomości, nie będzie musiał być uiszczony przez podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą w urzędzie skarbowym oświadczenie, że przychód uzyskany z tego tytułu w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży będzie wydatkowany na cele mieszkaniowe. Jeżeli podatnik nie wydatkuje przychodów na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat, konieczne będzie uiszczenie 19-procentowego podatku dochodowego. Jeżeli podatnik wydatkuje przychody tylko w części, opodatkowaniu będzie podlegać kwota stanowiąca różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kwotą wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe. W takich wypadkach podatek wraz z naliczanymi odsetkami będzie płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym upłynął 2-letni okres od dnia sprzedaży.

Anna Broc
04-08-2007, 08:58
Podłącze się do tematu odnośnie sprzedazy nieruchomości. Otóz znajomy Polak, mający jednak obywatelstwo innego kraju, nabył w 2001 roku małe mieszkanko w celu możliwości zatrzymania sie w nim gdy bywał w Polsce.
Nikt nie był w tym mieszkaniu zameldowany. Obecnie jego sytuacja na tyle się zmieniła że chce je sprzedac. Chodzi mi tylko o przepisy polskie.
1.czy i jakie podatki musi zapłacic?
2.czy zaplaci jakiś dodatkowy podatek z powodu braku zameldowania w tymże mieszkaniu?
Gdzie ewentualnie szukac odpowiedzi?
:o

Agula_206
10-08-2007, 11:29
jesli mieszkanie kupił w 2001r., to obowiązuja go stare przepisy podatkowe. Zbycie następuje po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości, zatem nie ma obowiązku podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osob fizycznych.
Zameldowanie nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia

Anna Broc
14-08-2007, 21:08
dziekuje, Agula, :lol: