PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk rustykalny



11-07-2003, 05:59
Pozdrawiam
Jestem w trakcie wykonywania tynku o charakterze rustykalnym i w związku z tym mam kilka pytań:
Niewiem czy wykonać go z gotowej zaprawy tynkarskiej np.Skała( co jest tańszym sposobem ), czy z dostępnych na rynku gotowych tynków rustykalnych np Beckers.
Następnym problemem jest pomalowanie go jeżeli zostanie on wykonany ze Skały,chodzi mi o samą technikę malowania czy najpierw muszę malować ciemniejszą farbą a potem jaśniejszą?Chciałbym uzyskac efekt pomazania ściany.
Jeżeli ktos czuje sie nasiłach to proszę o wskazówki.
Dziękuję.

docieplenia
14-07-2003, 12:54
tynk rustykalny inaczej kornik (drapany) to jest tynk ktory uzyskuje sie z tynkow przygotowanych jako taki produkt przez producenta - inaczej mowiac kupujac tynk nalezy wybrac strukture baranka lub kornika albo inaczej mowiac jak kupiono baranek to nie uzyska sie z niego kornika i odwrotnie. Mam tu na mysli tynk np. Skałą TM-01 lub 02 (http://www.skala.com.pl/p002010.php#a01)
co do wersji tanszych to zapewne chodzi panu o roznice miedzy tynkami mineralnymi jak np. skala lub t.akrylowymi/krzemianowymi.
Generalnie t.akrylowe/krzemianowe sa tynkami o lepszych wlasciwosciach [zaczynaja od wygody aplikacji po wlasciwosci takie jak paroprzepuszczalnosc, liczba kolorow, elastycznosc] niz tynki mineralne [korzystne cenowo] wiecej informacji o roznicach napisalem w tym poscie (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=134624#134624)
pana pytanie dotyczace efektu pomazania sciany jest troche nie precyzyjne i moze byc roznie rozumiany - wnioskuje ze nie chodzi tu o efekt rozmazanego koloru tylko o sposob rozlozenia bruzd na scianie.
Jesli tak to wplyw na taki efekt bedzie mial:
- rodzaj tynku mineralny - akrylowy i jego producent - prosze oglada probki tynku bo sa takie korniki gdzie bruzdy sie zlewaja a sa takie gdzie sa ostre
- grubosc ziarna - w przypadku jaki tu jest oczekiwany zalecane byloby grube ziarno min. 2mm a najlepiej 3mm tak aby bruzdy byly wyraziste
- stopien dobrania koloru do glebokosci bruzd bo wlasnie te dwa czynniki beda mialy glowny wplyw na optyczny wyglad sciany i oczekiwane rozmazanie koloru - stad podkreslam im grubsza faktura tynku tym mniej kolor bedzie widziany jako jednolity;

pozdrawiam