PDA

Zobacz pełną wersję : CO POWINIEN ZAWIERAĆ PROJEKT - wątek zbiorczy



karola
09-02-2002, 20:44
Napiszcie prosze - jakie obowiązki ma projektant, czyli co musi umieścić i nanieśc w projekcie?
Wiem, że projekty gotowe są ze wszystkim - nawet gniazdka elektryczne są zaznaczone.
Chodzi mi jednak o projekt robiony indywidualnie. Mo projektant zdziwił się dzis kiedy zapytałam o te "drobnostki" stwierdził, ze przyjdą elektrycy to doradza i powiedza gdzie najlepiej.
To samo z ogrzewaniem i rurami - sama zwątpiłam co w tym projekcie będzie?

Może sie wyglupiam i wymagam za wiele?

Frankai
09-02-2002, 22:26
Karola - tak to już jest w projektach na zamówienie i to boli. Ja już 2 razy ciągałem mojego architekta na budowę, by wytłumaczył JAK TO ZROBIĆ, a i tak wiele raz już fachowcy mi radzili. Faktycznie tymi gniazdkami to się nie przejmuj. Wiem, że budujesz prosty dom, więc unikniesz wielu problemów. Jeżeli masz jakieś dziwne detale konstrukcyjne, to nich Ci dokładnie rozrysuje jak to wykonać. Zwróć uwagę, czy opisy są jasne, bo u mnie fachowcy zrobili tak jak było opisane, a że robi się to trochę inaczej... Przykład: brak jakiegokolwiek zbrojenia słupków w ściance kolankowej. Pokaż projekt pary znajomym "z branży", może oni dostrzegą co jest w nim niejasne.
Na pocieszenie jeszcze Ci dodam, że projekty gotowe też bywają "wesołe" - pół projektu z tego domku, pół z drugiego i ... mamy nowy, a że nie pasują do siebie - nobody is perfect.

pitbull
11-02-2002, 07:48
To czego wymagasz zalezy od zakresu projektu i branze, ktore projektant ma opracowac. Jesli w umowie jest co, elektryka to wszystko powinno byc rozrysowane. Niektorych detali sie nie rozrysowywuje poniewaz sa one "oczywiste" i wynikaja z praktyki budowlanej a gniazdka to i tak bedziesz 10 x przesuwac.

moniga
11-07-2003, 10:32
Cały czas rozmyślam nad projektem. Znalazłam projektanta który wie co ja chę i zgodził się zaprojektować mój domek. Jak kupuję gotowy to dostaje z projektem domku projekt na instalacje a jak zlecę projekt na miejscu to będzie on bez instalacji.Czy projekt na instalacje jest wymagany?

11-07-2003, 10:38
Jest wymagany szczególnie na instalację gazową i elektryczną ale dobrze jest też mieć i na pozostałe, łatwiej sie rozmawia z wykonawcami od razu widać o czym mówimy.

moniga
11-07-2003, 10:55
chodzi tylko o "dogadanie" się z wykonawcami czy jest wymagany przy składaniu dokumentów? Moni rodzice są w trakcie budowy i nie mają projektu na żadną z instalacji i nie wiedzą czy będą musieli taką robić. Czy to znaczy że mieli zły projekt?Bez projektów tych instalacji nie można zakładać?

Wowka
11-07-2003, 11:07
Cały czas rozmyślam nad projektem. Znalazłam projektanta który wie co ja chę i zgodził się zaprojektować mój domek. Jak kupuję gotowy to dostaje z projektem domku projekt na instalacje a jak zlecę projekt na miejscu to będzie on bez instalacji.Czy projekt na instalacje jest wymagany?

Chodzi o "kasę" twój projektant prawdopodobnie nie ma uprawnień na wykonywanie projektów elektrycznych, gazowych czy też, kanalizacji.
Gdyby to zrobił to musiałby zapłacić "kolegom". A tak to może wykazać jaki to jego projekt jest tani. Wiem bo to już przerabiałem.

moniga
11-07-2003, 11:11
Ale czy można bez projektu to zrobić bo on twierdzi że projekt instalacji nie jest wymagany

Arkadly
11-07-2003, 11:13
Na 100% wymagany jest projekt instalacji gazowej, jeśli w pozwoleniu na budowę domu nie ma nic o instalacji to na budowę samej instalacji potrzeba nowego pozwolenia na budowę (czyli projektu również).
A w pozostałych mediach nie mam pojęcia.

moniga
11-07-2003, 11:16
Gazu akurat nie będziemy mieli więc może przejdzie bez projektów.

rafałek
11-07-2003, 11:33
Co do gazu to nie wiem, my też nie mamy, ale zapytaj w urzędzie. Sprawy projektów instalacji są różnie interpretowane w zależności od różnych urzędów. U nas prąz CO i inne tego typu ich nie obchodzą i zgodę dają bez nich.

HenoK
11-07-2003, 11:54
Tę sprawę reguluje :
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 3 listopada 1998 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
(Dz. U. Nr 140, poz. 906)
( http://www.abc.com.pl/serwis/du/1998/0906.htm i
http://isip.sejm.gov.pl/PRAWO.nsf/Main/WDU19981400906?OpenDocument )
w którym jest zapis :
Rozdział 4
Projekt architektoniczno-budowlany
§ 11. 1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem § 7, powinien określać:
7) rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności instalacji i urządzeń: sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych, a także sposób powiązania instalacji obiektu z sieciami zewnętrznymi i punkty pomiarowe, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, z uzasadnieniem doboru, rodzaju i wielkości urządzeń,
8) rozwiązania i sposób funkcjonowania zasadniczych urządzeń instalacji technicznych, w tym przemysłowych i ich zespołów tworzących całość techniczno-użytkową, decydującą o podstawowym przeznaczeniu obiektu, w tym charakterystykę i odnośne parametry instalacji i urządzeń technologicznych, mających wpływ na architekturę, konstrukcję, instalacje i urządzenia techniczne związane z obiektem,
9) charakterystykę energetyczną obiektu budowlanego, z wyjątkiem obiektów wymienionych w art. 20 ust. 3 pkt 2, określającą w zależności od potrzeb:
a) bilans mocy urządzeń elektrycznych oraz zużywających inne rodzaje energii, stanowiących jego stałe wyposażenie budowlano-instalacyjne, z wydzieleniem mocy urządzeń służących do celów technologicznych związanych z przeznaczeniem obiektu,
b) w stosunku do budynku wyposażonego w instalacje grzewcze lub chłodnicze - właściwości cieplne przegród zewnętrznych, w tym ścian pełnych oraz drzwi, wrót, a także przegród przeźroczystych i innych,
c) parametry sprawności energetycznej instalacji grzewczej i innych urządzeń mających wpływ na gospodarkę cieplną obiektu, w tym wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
d) dane wykazujące, że przyjęte w projekcie rozwiązania budowlane i instalacyjne spełniają wymagania dotyczące oszczędności energii zawarte w przepisach techniczno-budowlanych,
§ 12. 1. Część rysunkowa, o której mowa w § 11 ust. 1, sporządzona z uwzględnieniem § 7, powinna przedstawiać:
2) rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu, w tym widok dachu lub przekrycia oraz przekroje, a dla obiektu liniowego - przekroje normalne i podłużne (profile), przeprowadzone w charakterystycznych miejscach obiektu, konieczne do przedstawienia:
c) położenia sytuacyjno-wysokościowego i skrajnych parametrów instalacji i urządzeń technologicznych, związanych lub mających wpływ na konstrukcję obiektu budowlanego, funkcjonowanie instalacji i urządzeń oraz bezpieczeństwo ich użytkowania,
d) budowli przemysłowych i innych tworzących samonośną całość techniczno-użytkową, jak komin, zbiornik, kolumna rafineryjna, niezbędnych wymiarów, w tym zewnętrznych w rzucie poziomym i pionowym, z nawiązaniem do poziomu terenu, przestrzeni wewnętrznych obiektu, w szczególności pomieszczeń, rodzaju konstrukcji, przekrojów jego elementów, a także instalacji oraz gabarytów (obrysu) urządzeń technologicznych, o których mowa pod lit. c),
4) podstawowe urządzenia instalacji ogólnotechnicznych i technologicznych lub ich części, jeżeli ich odwzorowanie nie było wystarczające na rysunkach, o których mowa w pkt 2,
5) zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym:
a) instalacje oraz urządzenia sanitarne, grzewcze, wentylacyjne i gazowe,
b) instalacje i urządzenia elektryczne i telekomunikacyjne oraz instalację piorunochronną,
c) instalacje i urządzenia ochrony przeciwpożarowej określone w przepisach szczególnych, wraz ze sposobem powiązania instalacji obiektu bezpośrednio z sieciami (urządzeniami) zewnętrznymi albo z instalacjami zewnętrznymi na zagospodarowywanym terenie oraz związanymi z nimi urządzeniami technicznymi, uwidocznione na rzutach i przekrojach pionowych obiektu, co najmniej w formie odpowiednio opisanych schematów lub przedstawione na odrębnych rysunkach.
2. Część rysunkowa, o której mowa w ust. 1, powinna być zaopatrzona w niezbędne oznaczenia graficzne i wyjaśnienia opisowe umożliwiające jednoznaczne odczytanie projektu.
Długie i skomplikowane, ale po przeczytaniu może będziecie mieli trochę więcej szcunku dla projektantów, którzy muszą takie pomysły Ministerstw (za mojej działalnosci zawodowej było ich już kilka) realizować.
W róznych urzędach podchodzą do tego bardziej lub mniej rygorystycznie, ale w zasadzie mają prawo wymagać nawet dosyć szczegółowych rozwiazań instalacji.

rafałek
11-07-2003, 12:18
W róznych urzędach podchodzą do tego bardziej lub mniej rygorystycznie, ale w zasadzie mają prawo wymagać nawet dosyć szczegółowych rozwiazań instalacji.

Dokładnie tak jak piszesz w różnych urzędach mogą różnie więc najprościej jest iść i zapytać.

Fugas
11-07-2003, 18:20
Jestem swiezo po.
DZISIAJ OTRZYMALEM POZWOLENIE :))))))))))))
Trwalo to 01.10.2002-11.07.2003 nie zycze nikomu takiego tempa.
Ale teraz wreszczie piłka po mojej stronie.

Mialem ten sam problem, generalnie instalacje w projektach gotowych sa niewystarczalne (przewaznie dokladasz jakis gnizadka, pod komputery, tv itp.

Wybralem projekt indywidualny i tez z uwagi na koszty bez instalacji.

Do pozwolenia na budowe niezbedne jest tylko projekt architektury oraz czesc konstrukcyjna i nic wiecej.

Ja mialem napisane ze bedzie gaz, i pozostale media i nie mialem zadnego elementu tych unstalacji - rysunki architektoniczne i konstrukcja.

W opisie byl akapit na opis kazdej instalacji ale to same frazesy ktore zreszta przepisalem z gotowego projektu.

Wiec odpusc sobie teraz projekt bo potem jak wybierzesz wykonawce instalacji to przewaznie projekt zrobi ci w cenie a teraz trzeba wylozyc 1000-1500zł potem jest to warunek zebys wybral danego wykonawce i robia to bez problemu.

Pzdr
Fugas

P.S. Zalatwialem w Wa-wie

HenoK
11-07-2003, 18:49
Najprościej zrobić tak jak Fugas - złożyć projekt architektury i konstrukcji, ale trzeba się liczyć z tym, że urzędnik może zarządać uzupełnienia dokumentacji.
Jeżeli się ma dużo czasu to nic wielkiego - uzyskanie pozwolenia na budowę przeciągnie się o kilka tygodni, gorzej jak czasu brakuje - wtedy nie radziłbym ryzykować i liczyć na dobrą wolę urzędnika (chyba, że się wcześniej uzgodni z nim jaki ma być zakres projektu ).
Przy projektach, z którymi miałem do czynienia bywało różnie. Niekiedu wystarczała architektura i konstrukcja (nawet w bardzo uproszczonej formie, a kiedy indziej konieczne było zrobienie projektów instalacyjnych).

Leszek33
11-07-2003, 22:49
Ludzie o czym Wy polemizujecie - przecież aby dostać zgodę na budowę trzeba wykonać dokumentacje wszystkich mediów zewnętrznych w tym gaz prąd woda kanaliza inaczej nie ma zgody na bydowę . Takie jest prawo budowlane i kropka . Nie mieszajcie innym w głowach.
A jeśli chodzi o wewnętrzne to musi być dokumentacja na instalacje c.o reszta w.g. uznania

Zbigniew Rudnicki
11-07-2003, 23:28
Aby budować dom jednorodzinny potrzebny jest zatwierdzony projekt budowlany budynku, na podstawie czego wydane jest pozwolenie na budowę i dziennik budowy.
Koniec, kropka.
Projekty wykonawcze instalacji budynku, jak i przyłączy mogą być wymagane (ale nie muszą) przez dostarczycieli poszczególnych mediów, a więc :
- zakład energetyczny,
- gazownia
- wodociągi
- kanalizacja
- zarząd dróg (jeśli zajmujemy część drogi na plac budowy, lub mamy wyjazd na główną drogę)

HenoK
12-07-2003, 05:19
Ludzie o czym Wy polemizujecie - przecież aby dostać zgodę na budowę trzeba wykonać dokumentacje wszystkich mediów zewnętrznych w tym gaz prąd woda kanaliza inaczej nie ma zgody na bydowę . Takie jest prawo budowlane i kropka . Nie mieszajcie innym w głowach.
A jeśli chodzi o wewnętrzne to musi być dokumentacja na instalacje c.o reszta w.g. uznania
W swoim poście przytoczyłem konkretne, obowiązujace, przepisy.
Zgodnie z nimi należy wykonać przedstawić przynajmniej szkicowo projekty wszystkich przewidywanych instalacji.
Z punktu widzenia inwestora im prostsza dokumentacja potrzebna do rozpoczęcia budowy tym lepiej, gdyż często projekty instalacyjne wykonują firmy wykonawcze, a koszty wykonania tej dokumentacji rozciągają się na lata.
Stąd tendencja do upraszczania dokumentacji projektu budowlanego.
Część urzędów zatwierdzajacych projekty budowlane na to przystaje, a część żąda uzupełnienia projektów zgodnie z Rozporządzeniem.
Stąd ta polemika.
Dlaczego twierdzisz, że dokumentacja musi być na c.o., a reszta wg uznania (czyjego ?) ?
Na tej zasadzie wszystko jest wg uznania. Każde prawo "uznaniowe" to pole do powstawania korupcji (urzędnik jeśli zechce to może na inwestorze wymusić zrobienie kompletnych projektów instalacyjnych wszystkich planowanych branż - spróbuj udowodnić, ze tak nie jest - powodzenia).

HenoK
12-07-2003, 05:29
Aby budować dom jednorodzinny potrzebny jest zatwierdzony projekt budowlany budynku, na podstawie czego wydane jest pozwolenie na budowę i dziennik budowy.
Koniec, kropka.
Projekty wykonawcze instalacji budynku, jak i przyłączy mogą być wymagane (ale nie muszą) przez dostarczycieli poszczególnych mediów, a więc :
- zakład energetyczny,
- gazownia
- wodociągi
- kanalizacja
- zarząd dróg (jeśli zajmujemy część drogi na plac budowy, lub mamy wyjazd na główną drogę)
Pytanie moniga dotyczyło zakresu dokumentacji, którą można nazwać "projektem budowlanym" i na na podstawie którego można uzyskać pozwolenie na budowę.
Zgodnie z obowiązującym prawem (cytowane Rozporządzenie) w skład tej dokumentacji powinny wchodzić projekty instalacyjne wszystkich instalacji budynku.
Urzędnik, zatwierdzajacy projekt budowlany może odstąpić od wymagania projektów instalacyjnych wg własnego uznania.
Każda taka uznaniowość to pole potencjalnej korupcji - zawsze można wymusić zrobienie kompletnej dokumentacji lub wybranym inwestorom zatwierdzić dokumentację maksymalnie uproszczoną.
Jest to istotne zwłaszcza przy projektach indywidualnych, gdzie opracowanie poszczególnych branż znacznie zawyża cenę projektu.

Fugas
12-07-2003, 14:13
Na poczatku zadzwonilem do gminy i dokladnie wypytalem co wchodzi w sklad minimum projektu.

Trudno bylo z odpowiedziami ale wydusilem ze tylko architektura i konstrukcja.

Pzdr
Fugas

03-08-2003, 14:23
Ludzie o czym Wy polemizujecie - przecież aby dostać zgodę na budowę trzeba wykonać dokumentacje wszystkich mediów zewnętrznych w tym gaz prąd woda kanaliza inaczej nie ma zgody na bydowę . Takie jest prawo budowlane i kropka . Nie mieszajcie innym w głowach.
A jeśli chodzi o wewnętrzne to musi być dokumentacja na instalacje c.o reszta w.g. uznania
:lol: Z całym szacunkiem ale napisał Pan kompletną bzdurę !!!! Życze powodzenia w dalszym budowaniu.

03-08-2003, 15:03
A może zainteresuje Was moj przypadek.
Koniec roku 2000 i brak czasu.Aby zalapac się na ulge bud zlozylem proj.typowy+zagosp.terenu z wrysowaną
studnią i szambem+ projekt na zainstalowanie agregatu prądotw.
Po otrzymaniu pozwolenia na bud. już na spokojnie wystąpilem z proj.zamiennym t.j. ten sam proj.typowy ze zmianami+proj.zagosp.terenu+projekt na przylącze energ.+projekt na przylącze wodoc.i kanalizac.
Innej drogi nie było.
Może gdzieś w malej gminie wymagania są mniejsze i osoby rozpatrujące dokumenty przymykają oczy na pewne braki.U mnie ,niestety ,rygory są jak opisalem i chyba to nie jest widzimisię urzednikow.

HenoK
03-08-2003, 18:27
Jakie są obowiązujące przepisy pisałem już kilka postów wyżej. To, że niekiedy urzędnicy nie wymagają wszystkich instalacji zależy tylko od ich dobrej woli. Z pewnością praktyki stosowane w jednym urzędzie nie są żadną wyrocznią dla innych urzędów.

Zbigniew Rudnicki
03-08-2003, 20:46
Przeczytałem jeszcze raz cały wątek.
Niezbędne jest następujące wyjasnienie.
W dyskusji używane są terminy projekty instalacyjne, branżowe - które sa pojęciem wieloznacznym.
Czym innym są części branżowe (instalacyjno-sanitarne, centralnego ogrzewania, elektryczne i.t.p) projektu budowlanego, a czym innym szczegółowe projekty wykonawcze tych instalacji.
Cytowane rozporządzenie (o zakresie i formie projektu budowlanego) określa, że projekt budowlany, oprócz części architektonicznej, konstrukcyjnej i zagospodarowania działki powinien zawierać także, przedstawione w formie zwięzłej i uproszczonej informacje o zamierzonych instalacjach, w postaci rysunków i opisu technicznego.
N.p. część elektryczna powinna zawierać trasę kabla elektroenergetycznego, pokazane miejsce usytuowania złącza, szafki licznikowej i rozdzielnicy głównej.
Ewentualnie trasy głównych ciągów i pionów w budynku.
Powinna być określona moc zapotrzebowana budynku.
Plany instalacji na których pokazano by punkty oświetleniowe i gniazda wtyczkowe - nie są niezbędne, podobnie zestawienia materiałowe.
Natomiast konieczne są dane projektantów branżowych z podaniem numerów uprawnień i numerów ewidencyjnych przynależności do izb stowarzyszeniowych inżynierów budownictwa.
Urzędnicy zatwierdzający projekty budowlane budynków nie mogą domagać sie nic więcej.
A więc projekty instalacyjne - nie koniecznie, części instalacyjne projektu budowlanego - tak.

03-08-2003, 21:35
Trzeba do tego dodać,że konieczne były /przypadek,dwa posty powyzej/ uzgodnienia z ZUT MPWiK.

HenoK
03-08-2003, 22:46
W Rozporządzeniu, którego sporą część przytoczyłem wcześniej jest mowa o rysukach przedstawiajacych "zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem".
Czy można użytkować mieszkanie bez oświetlenia, wody, kanalizacji ?
Odpowiedź brzmi nie można - zabraniają tego przepisy sanitarne i jest to sprzeczne z warunkami tachnicznymi, którym powinny odpowiadać budynki mieszkalne.
W związku z tym mówienie (Leszek33) "jeśli chodzi o wewnętrzne to musi być dokumentacja na instalacje c.o reszta w.g. uznania" jest kompletną bzdurą, podobnie jak określenie że (Zbigniew Rudnicki) część elektryczna powinna zawierać trasę kabla elektroenergetycznego, pokazane miejsce usytuowania złącza, szafki licznikowej i rozdzielnicy głównej.
Ewentualnie trasy głównych ciągów i pionów w budynku.
Powinna być określona moc zapotrzebowana budynku.
Plany instalacji na których pokazano by punkty oświetleniowe i gniazda wtyczkowe - nie są niezbędne, podobnie zestawienia materiałowe.
Jeżeli na podstawie projektu budowlanego zostanie wykonana niekompletna instalacja, np. elektryczna bez oświetlenia klatki schodowej, i później z tego powodu w trakcie użytkowania wydarzy sie wypadek, to cała odpowiedzialność spadnie na projektanta.
Może trochę przesadzam, ale robię to celowo, żeby uzmysłowić "oszczędnym" inwestorom, że wymagania urzędów nie są wyssane z palca, tylko biorą się z konkretnych przepisów.

b-obi
01-10-2003, 15:59
Otrzymałem właśnie 4 egz. projektu typowego, na który tak z utęsknieniem czekaliśmy. Projekt zakupiłem w jednej ze znanych pracowni- na razie nie podam z jakiej. Jako typowy laik /od niedawna na forum/ wzięłem się do"analizy" i ... zgłupiałem. Powiem szczerze, dokształcam się na forum i troszeczkę literaturą fachową ale od prawidłowego odczytania danych w projekcie to będzie kierownik, nadzór i budowlańcy.. ja natomiast powienienem przynajmniej w przybliżeniu obliczyć sobie ile mam kupić dachówki, bloczków, cementu, kleju folii itp. itp. W tym projekcie nie znalazłem ani jednego zdania dot. powierzchni dachu, ścian itp. nie wiem... może powienienem sobie to obliczyć na podstawie danych z projektu... ale za te pieniążki takie podstawowe dane powinny się w nim znajdować. Na końcu jest jakiś "ślepy" kosztrosy... ale nijak nie przystaje nawet do wyliczeń robionych " na piechotę" np. wykopanie samej "dziury" pod dom 13m x 9,5 m na 3m głębokość/podpiwniczenie tylko w połowie domu/ 20.000 zł Co o tym myśleć ??

HenoK
01-10-2003, 18:13
Otrzymałem właśnie 4 egz. projektu typowego, na który tak z utęsknieniem czekaliśmy. Projekt zakupiłem w jednej ze znanych pracowni- na razie nie podam z jakiej. Jako typowy laik /od niedawna na forum/ wzięłem się do"analizy" i ... zgłupiałem. Powiem szczerze, dokształcam się na forum i troszeczkę literaturą fachową ale od prawidłowego odczytania danych w projekcie to będzie kierownik, nadzór i budowlańcy.. ja natomiast powienienem przynajmniej w przybliżeniu obliczyć sobie ile mam kupić dachówki, bloczków, cementu, kleju folii itp. itp. W tym projekcie nie znalazłem ani jednego zdania dot. powierzchni dachu, ścian itp. nie wiem... może powienienem sobie to obliczyć na podstawie danych z projektu... ale za te pieniążki takie podstawowe dane powinny się w nim znajdować. Na końcu jest jakiś "ślepy" kosztrosy... ale nijak nie przystaje nawet do wyliczeń robionych " na piechotę" np. wykopanie samej "dziury" pod dom 13m x 9,5 m na 3m głębokość/podpiwniczenie tylko w połowie domu/ 20.000 zł Co o tym myśleć ??
W skład większości typowych projektów nie wchodzi kosztorys, który jest podstawowym opracowaniem zawierajacym ilości materiałów, wyliczenie potrzebnego sprzętu i robocizny. Niekiedy załączony jest kosztorys ślepy, który powinien zawierać wyliczenie podstawowych materiałów.
Większość pracowni projektowych kosztorysy sporządzone do projektów sprzedaje oddzielnie - niekiedy również w wersji elektronicznej, pozwalającej na wykonywanie własnych symulacji kosztowych.
Jeżeli ktoś ma zerowe doświadczenie w budowaniu, to już na etapie wyboru projektu typowego powinien zasięgnąć porady fachowca (najlepiej tego, który bedzie taki projekt adaptował lub inspektora nadzoru), pozwoli to na uniknięcie błedów i rozczarowań, a często pozwoli też na zaoszczędzenie sporych pieniedzy w dalszych etapach budowy.

b-obi
02-10-2003, 08:54
Nie chodziło mi o dokładny kosztorys, zdaję sobie sprawę, że jest to niewykonalne natomiast zdziwił mnie fakt brakuje w projekcie podstawowych danych co do powierzchni dachu, ścian wewnętrznych działowych itp. Molestowany e-mailem Pan projektant dosłał w dniu dzisiejszym te dane i narazie wszystko OK. Teraz spokojnie mogę się przymierzyć do konkretnych zakupów. Mimo wszystko za wyłożenie takich pieniędzy, takie podstawowe dane powinny znajdować się w projekcie.

HenoK
02-10-2003, 11:52
Nie chodziło mi o dokładny kosztorys, zdaję sobie sprawę, że jest to niewykonalne natomiast zdziwił mnie fakt brakuje w projekcie podstawowych danych co do powierzchni dachu, ścian wewnętrznych działowych itp. Molestowany e-mailem Pan projektant dosłał w dniu dzisiejszym te dane i narazie wszystko OK. Teraz spokojnie mogę się przymierzyć do konkretnych zakupów. Mimo wszystko za wyłożenie takich pieniędzy, takie podstawowe dane powinny znajdować się w projekcie.
Zakres projektu budowlanego jest określony w Prawie budowlanym i w przepisach wykonawczych do niego. Z tego co pamiętam nie ma tam mowy o konieczności podawania np. powierzchni dachu, itp.
Co innego jeżeli czegoś takiego wyraźnie zarządasz zawierając umowę z architektem - jednak musisz się liczyć wtedy z wyższą ceną. :(

Alanta
02-10-2003, 12:12
Heno ma racje, albo umiesz sobie przeliczyć sam powierzchnie (w końcu wszystkie wymiary scian masz podane na rzutach i przekrojach, geometria się kłania :wink: ), albo zamiawiasz dodatkowo ślepy kosztorys. Jedyne, co powinno być podane w projekcie to powierzchnie zabudowy, całkowita, uzytkowa i kubatura

alice
07-10-2003, 14:07
Mam projekt domu indywidualnybez projektu instalacji.Mam możliwość uzyskania uproszczonego projektu instalacji ok.900 zł. Czy lepiej teraz przed pozwoleniem robić bardziej szczegółowy projekt? Czy wystąpić o pozwolenie i potem przy wykonywaniu instalacji robić szczegółowe?

Proszę o pomoc. :roll:

Zbigniew Rudnicki
07-10-2003, 17:12
Mogę jedynie doradzić jak postąpić z instalacjami elektrycznymi, aby było najtaniej.
Zamówić projekt instalacji wystarczający dla uzyskania pozwolenia na budowę.
Zrobić odbitki ksero z planów domu.
Wypożyczyć projekt instalacji elektrycznych jakiegoś innego domu, a to głównie po to aby poznać stosowane w tych instalacjach symbole.
Zastanowić się i nanieść na plan swoje propozycje umeblowania, a następnie rozmieszczenia gniazd, punktów oświetleniowych i wyłączników.
Także w zakresie telefonów, domofonu, telewizji.
Przed ułożeniem kabli (t.j. przed tynkowaniem) przedyskutować swoje propozycje z wykonawcą instalacji elektrycznych, który ma wprawę i skoryguje Twoje pomysły.
Jeżeli nie będziesz miała zaufania do wykonawcy zwróć się do projektanta instalacji elektrycznych (n.p. do mnie).

HenoK
07-10-2003, 20:04
Mogę jedynie doradzić jak postąpić z instalacjami elektrycznymi, aby było najtaniej.
Zamówić projekt instalacji wystarczający dla uzyskania pozwolenia na budowę.
Zrobić odbitki ksero z planów domu.
Wypożyczyć projekt instalacji elektrycznych jakiegoś innego domu, a to głównie po to aby poznać stosowane w tych instalacjach symbole.
Zastanowić się i nanieść na plan swoje propozycje umeblowania, a następnie rozmieszczenia gniazd, punktów oświetleniowych i wyłączników.
Także w zakresie telefonów, domofonu, telewizji.
Przed ułożeniem kabli (t.j. przed tynkowaniem) przedyskutować swoje propozycje z wykonawcą instalacji elektrycznych, który ma wprawę i skoryguje Twoje pomysły.
Jeżeli nie będziesz miała zaufania do wykonawcy zwróć się do projektanta instalacji elektrycznych (n.p. do mnie).
Zbigniewie, udzielajac takiej odpowiedzi zakładasz, że inwestor zna znaczenie oznaczeń na rysunkach instalacyjnych. Jest oczywiście część inwestorów z wykształceniem technicznym i dla nich zrobienie takiego projektu nie będzie problemem, jedna dla większości jest to "czarna magia". Dla nich lepszym rozwiązaniem będzie zaproszenie wykonawcy, przedstawienie mu swoich pomysłów i po weryfikacji stworzenie z tego projektu wykonawczego. Jednak nawet wtedy, dobrze byłoby taki projekt skonsultować z inspektorem nadzoru (spotkałem się już z pomysłami instalatorów - elektryków lub hydraulików przekuwania się z wiązkami kabli np. przez podciągi).

alice
08-10-2003, 09:31
Dzięki za opdowiedź.Przy okazji, Czy kupując kominek proponują projekt ogrzewania za jego pomocą?Taki wariant chcemy wykorzystać przy ogrzewaniu domu.

waldeken
09-10-2003, 16:11
mam gotowy projekt , w nim wew. instalacje: gazową, elektr, wod.-kan.

ale chce ogrzewac domek kominkiem DGP + elektrycznie: konwektory i podłogówka........olewając instalacje gazową (na płynny gaz

czy do pozwolenia: ADPTATOR MUSI WYKONAĆ PROJEKT PRZYŁĄCZA GAZU?

Z TEGO CO MÓWI (KASA KASA) TO MUSI!!!!

BO BEZ NIEGO NIE DOSTANE POZWOLENIA......

PROSZĘ O OPINIĘ!!!!!!!!


waldek

(LUBLIN TO NAJDROZSZE MIASTO W POLSCE JESLI CHODZI O ADAPACJE)

damis
20-10-2003, 18:01
Aktualnie odebrałem indywidualny projekt od architekta. Wg wszystkich zapytanych wykonawców projekt jest niekompletny. W związku z tym proszę o opinie (informacje) jakie rysunki, obliczenia i zestawienia powinien zawierać kompletny projekt.
Mój projekt zawiera:
- rzut fundamentów,
- rzut parteru,
- rzut poddasza,
- rzut dachu,
- przekrój AA ( w poprzek budynku)
- widoki wszystkich elewacji.
- obliczenia statyczne dachu i fundamentu

Fugas
20-10-2003, 18:44
Projekt minimum (do pozwolenia na budowe) powinien zawierać czesc architektoniczna i konstrukcyjna.

Architektura:
czesc opisowa opis funkcjonalny budynku, adaptacja do warunków miejscowych i posadowienia gruntu, opis przyjetych rozwiazan rodzaj materiału z którego bedze budynek, rodzaj więżby dachowej, opisy i wyliczenia zapotrzebowania na ciepło wodę i energię elektryczna oraz jakie instalacje beda i czym zasilane (elektryczna, gazowa, co i wod-kan, ew. RTV telefon itp.),
rysunki:rzuty fundamenty, pareter, pietro, połacie dachowe, więżba dachowa, strop - układ elementów, widoki poszczególnych elewacji przekroje prawie zawsze dwa podłużny i poprzeczny,
zestawienie stolarki drzwiowej i okiennej, ew. zestawienie drewna na dach, ew. zestawienie stali na zbrojenia

konstrukcja -
rysunki i wyliczenia i zestawienie stali do wszystkich elementów konstrukcyjnych:
fundamenty, słupy, belki, podciągi, strop, dach, schody, tarasy,

To tyle co jest u mnie i sadze że wiekszość jest potrzebna.

Najlepiej zerknij do prawa budowlanego tam sa akty prawne mówiące o elementach niezbędnych projektów budowlanych.

Najlepiej zawrzeć klauzulę że architekt dostarczy Ci wymaganą dokumentację do uzyskania pozwolenia i wykonania budynku.

Wtedy jak cos wymysla w urzedzie to on Ci to dorysuje.
Ale też warto siue umówić że zapłata po uzyskaniu pozwolenia bo inaczej może byc kłopot w wyegzekwowaniu dodatkowych prac i rysunków.
Zawsze pozostaje regionalna izba architektów - do ktorej musi należeć ale to już mniej pokojowa ścieżka.

Pzdr
Fugas

am00
20-10-2003, 18:51
Też jestem ciekaw:
1. jakie jest niezbędne minimum do otrzymania pozwolenia budowlanego, 2. co jest ogólnie przyjętym standardem,
3. a czego jeszcze można oczekiwać dodatkowo.

bajzi
21-10-2003, 08:54
to jest wszystko opisane w rozp. min. infrastr. w spr szczegółowego zakresu i formy proj. bud. poz.27

Bard13
21-10-2003, 09:06
to jest wszystko opisane w rozp. min. infrastr. w spr szczegółowego zakresu i formy proj. bud. poz.27

które brzmi:


Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego, stanowiącego podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, nie ograniczając zakresu opracowań projektowych w stadiach poprzedzających opracowanie projektu budowlanego, wykonywanych równocześnie, w szczególności projektu technologicznego oraz na potrzeby związane z wykonywaniem robót budowlanych.
§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu powołane są artykuły ustawy bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
Rozdział 2
Wymagania dotyczące formy projektu budowlanego
§ 3. 1. W projekcie budowlanym należy na stronie tytułowej zamieścić:
1) nazwę, adres obiektu budowlanego i numery ewidencyjne działek, na których obiekt jest usytuowany;
2) imię i nazwisko lub nazwę inwestora oraz jego adres;
3) nazwę i adres jednostki projektowania;
4) imiona i nazwiska projektantów opracowujących wszystkie części projektu budowlanego, wraz z określeniem zakresu ich opracowania, specjalności i numeru posiadanych uprawnień budowlanych, oraz datę opracowania i podpisy;
5) spis zawartości projektu budowlanego wraz z wykazem załączonych do projektu wymaganych przepisami szczególnymi uzgodnień, pozwoleń lub opinii, także specjalistycznych, oraz, stosownie do potrzeb, oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 34 ust. 3 pkt 3.
2. Jeżeli projekt architektoniczno-budowlany podlega sprawdzeniu, na stronie (stronach) tytułowej należy zamieścić imiona i nazwiska osób sprawdzających projekt, wraz z podaniem przez każdą z nich specjalności i numeru posiadanych uprawnień budowlanych, datę i podpisy.
§ 4. 1. Na rysunkach wchodzących w skład projektu budowlanego należy umieścić metrykę projektu zawierającą:
1) nazwę i adres obiektu budowlanego;
2) tytuł (nazwę), skalę i numer rysunku;
3) imię i nazwisko projektanta (projektantów), specjalność i numer uprawnień budowlanych, datę i podpis.
2. W projekcie architektoniczno-budowlanym, objętym obowiązkiem sprawdzenia, należy umieścić w metryce, o której mowa w ust. 1, imię i nazwisko osoby sprawdzającej rysunek, specjalność i numer posiadanych uprawnień budowlanych oraz datę i podpis potwierdzający sprawdzenie.
3. Projekt obiektu budowlanego przeznaczony do wielokrotnego zastosowania, spełniający wymagania rozporządzenia, może być zastosowany jako projekt architektoniczno-budowlany przez projektanta obiektu budowlanego, po przystosowaniu do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, oraz do warunków otoczenia.
§ 5. Wszystkie strony i arkusze stanowiące części projektu budowlanego oraz załączniki do projektu powinny być opatrzone numeracją. Części projektu budowlanego odrębnie oprawione oraz załączniki powinny mieć numerację zgodną ze spisem zawartości tego projektu.
§ 6. 1. Projekt budowlany należy sporządzić w czytelnej technice graficznej oraz oprawić w okładkę formatu A-4, w sposób uniemożliwiający dekompletację projektu.
2. Dopuszcza się oprawę projektu budowlanego w tomy obejmujące:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz oświadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 3 pkt 3;
2) projekt architektoniczno-budowlany i wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych, o których mowa w art. 34 ust. 3 pkt 4.
Do zamierzenia budowlanego zawierającego więcej niż jeden obiekt budowlany można stosować oprawę wielotomową.
3. Projekt budowlany należy opracować w języku polskim, stosując zasady wymiarowania oraz oznaczenia graficzne i literowe określone w Polskich Normach lub inne objaśnione w legendzie.
4. Projekt budowlany sporządza się w 4 egzemplarzach z przeznaczeniem 1 egzemplarza do archiwum właściwego organu nadzoru budowlanego, 1 egzemplarza dla organu wydającego pozwolenie na budowę i 2 egzemplarzy dla inwestora.
§ 7. 1. Wymagania rozporządzenia dotyczące projektu zagospodarowania działki lub terenu i projektu architektoniczno-budowlanego należy spełnić z zachowaniem przepisu art. 34 ust. 2, uwzględniając w szczególności cechy danego obiektu budowlanego, takie jak przeznaczenie, sposób użytkowania, usytuowanie, rozmiary, sposób i zakres oddziaływania na otoczenie i złożoność rozwiązań technicznych, oraz rodzaj i specyfikę obiektu budowlanego.
2. Z projektu budowlanego zawierającego obiekty budowlane lub ich części niejawne służące obronności i bezpieczeństwu państwa powinny być wyłączone części projektu zawierające układy funkcjonalne, technologiczne, parametry techniczne, dane o wyposażeniu oraz inne mogące ujawnić charakter, przeznaczenie i nazwę obiektu budowlanego. Zakres wyłączenia określa inwestor zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi ochrony informacji niejawnych oraz umowami i porozumieniami międzynarodowymi.
Rozdział 3
Projekt zagospodarowania działki lub terenu
§ 8. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z zastrzeżeniem § 10.
2. Część opisowa, o której mowa w ust. 1, sporządzona z uwzględnieniem § 7, powinna określać:
1) przedmiot inwestycji, a w wypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt budowlany - zakres całego zamierzenia oraz kolejność realizacji obiektów;
2) istniejący stan zagospodarowania działki lub terenu z omówieniem przewidywanych w nim zmian, w tym adaptacji i rozbiórek w zakresie niezbędnym do uzupełnienia części rysunkowej projektu zagospodarowania działki lub terenu;
3) projektowane zagospodarowanie działki lub terenu, w tym urządzenia budowlane związane z obiektami budowlanymi, układ komunikacyjny, sieci uzbrojenia terenu z przeciwpożarowym zaopatrzeniem wodnym, ukształtowanie terenu i zieleni w zakresie niezbędnym do uzupełnienia części rysunkowej projektu zagospodarowania działki lub terenu;
4) zestawienie powierzchni poszczególnych części zagospodarowania działki budowlanej lub terenu, jak powierzchnia zabudowy projektowanych i adaptowanych obiektów budowlanych, powierzchnia dróg, parkingów, placów i chodników, powierzchnia zieleni oraz innych części terenu niezbędnych do sprawdzenia zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
5) dane informujące, czy działka lub teren, na którym jest projektowany obiekt budowlany, są wpisane do rejestru zabytków oraz czy podlegają ochronie na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
6) dane określające wpływ eksploatacji górniczej na działkę lub teren zamierzenia budowlanego, znajdującego się w granicach terenu górniczego;
7) informację i dane o charakterze i cechach istniejących i przewidywanych zagrożeń dla środowiska oraz higieny i zdrowia użytkowników projektowanych obiektów budowlanych i ich otoczenia w zakresie zgodnym z przepisami odrębnymi;
8) inne konieczne dane wynikające ze specyfiki, charakteru i stopnia skomplikowania obiektu budowlanego lub robót budowlanych.
3. Część rysunkowa, o której mowa w ust. 1, sporządzona na mapie zgodnie z § 7, powinna określać:
1) orientację położenia działki lub terenu w stosunku do sąsiednich terenów i stron świata;
2) granice działki budowlanej lub terenu, usytuowanie, obrys i układ istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym urządzeń budowlanych z nimi związanych, z oznaczeniem wejść i wjazdów oraz liczby kondygnacji, charakterystycznych rzędnych, wymiarów i wzajemnych odległości obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz ich przeznaczenia, w nawiązaniu do istniejącej zabudowy terenów sąsiednich, rodzaj i zasięg uciążliwości, zasięg obszaru ograniczonego użytkowania, układ komunikacji wewnętrznej przedstawiony w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej komunikacji zewnętrznej, określający układ dróg wewnętrznych, dojazdów, bocznic kolejowych, parkingów, placów i chodników, w miarę potrzeby przekroje oraz profile elementów tego układu, charakterystyczne rzędne i wymiary;
3) ukształtowanie terenu, z oznaczeniem zmian w stosunku do stanu istniejącego, a w razie potrzeby charakterystyczne rzędne i przekroje pionowe terenu;
4) ukształtowanie zieleni, z oznaczeniem istniejącego zadrzewienia podlegającego adaptacji lub likwidacji, oraz układ projektowanej zieleni wysokiej i niskiej, a w razie potrzeby charakterystyczne rzędne i przekroje pionowe terenu;
5) urządzenia przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego, w tym rodzaj i wielkość źródeł, usytuowanie stanowisk czerpania wody i dojazd do nich dla samochodów straży pożarnej oraz charakterystyczne rzędne i wymiary;
6) układ sieci i przewodów uzbrojenia terenu, przedstawiony z przyłączami do odpowiednich sieci zewnętrznych i wewnętrznych oraz urządzeń budowlanych, w tym: wodociągowych, ujęć wody ze strefami ochronnymi, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych lub służących do oczyszczania ścieków, oraz określający sposób odprowadzania wód opadowych, z podaniem niezbędnych profili podłużnych, spadków, przekrojów przewodów oraz charakterystycznych rzędnych, wymiarów i odległości, wraz z usytuowaniem przyłączy, urządzeń i punktów pomiarowych;
7) układ linii lub przewodów elektrycznych i telekomunikacyjnych oraz związanych z nim urządzeń technicznych, przedstawiony w powiązaniu z sieciami zewnętrznymi, z oznaczeniem miejsca i rzędnych w miarę potrzeby, przyłączenia do sieci zewnętrznych i złączy z instalacją obiektów budowlanych oraz charakterystycznych elementów, punktów pomiarowych, symboli i wymiarów;
8) w razie potrzeby rezerwę i podział terenu wynikający z programu całego zamierzenia budowlanego oraz przewidywanej rozbudowy;
9) granice obszaru terenu zamkniętego i zewnętrznych stref ochronnych, na którym znajdują się obiekty budowlane służące obronności i bezpieczeństwu państwa.
§ 9. Dane, o których mowa w § 8 ust. 3, mogą być zamieszczone na dodatkowych rysunkach, jeżeli poprawi to czytelność projektu zagospodarowania działki lub terenu. W razie konieczności przedstawienia układu sieci, przewodów i urządzeń instalacji zewnętrznych na oddzielnych rysunkach, należy do projektu załączyć zbiorczy rysunek koordynacyjny uzbrojenia działki lub terenu.
§ 10. Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien być sporządzony na mapie w skali dostosowanej do rodzaju i wielkości obiektu lub zamierzenia budowlanego i zapewniającej jego czytelność.
Rozdział 4
Projekt architektoniczno-budowlany
§ 11. 1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem § 7, powinien określać:
1) przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego oraz, w zależności od rodzaju obiektu, jego charakterystyczne parametry techniczne, w szczególności: kubaturę, zestawienie powierzchni, wysokość i długość;
2) formę architektoniczną i funkcję obiektu budowlanego, sposób jego dostosowania do krajobrazu i otaczającej zabudowy oraz sposób spełnienia wymagań, o których mowa w art. 5 ust. 1;
3) układ konstrukcyjny obiektu budowlanego, zastosowane schematy konstrukcyjne (statyczne), założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji, w tym dotyczące obciążeń, oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, a dla konstrukcji nowych, niesprawdzonych - wyniki ewentualnych badań doświadczalnych, rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe podstawowych elementów konstrukcji obiektu, kategorię geotechniczną obiektu budowlanego, warunki i sposób jego posadowienia oraz zabezpieczenia przed wpływami eksploatacji górniczej, rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe wewnętrznych i zewnętrznych przegród budowlanych; w wypadku projektowania przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy do opisu technicznego należy dołączyć ocenę techniczną obejmującą, w uzasadnionych wypadkach, także ocenę aktualnych warunków geologiczno-inżynierskich i stan posadowienia obiektu budowlanego;
4) w stosunku do obiektu użyteczności publicznej i budynku mieszkalnego wielorodzinnego - sposób zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich;
5) w stosunku do obiektu usługowego, produkcyjnego lub technicznego - podstawowe dane technologiczne oraz współzależności urządzeń i wyposażenia związanego z przeznaczeniem obiektu i jego rozwiązaniami budowlanymi;
6) w stosunku do obiektu budowlanego liniowego - rozwiązania budowlane i techniczno-instalacyjne, nawiązujące do warunków terenu występujących wzdłuż jego trasy, oraz rozwiązania techniczno-budowlane w miejscach charakterystycznych lub o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania obiektu albo istotne ze względów bezpieczeństwa, z uwzględnieniem wymaganych stref ochronnych;
7) rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności instalacji i urządzeń budowlanych: sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych, a także sposób powiązania instalacji obiektu budowlanego z sieciami zewnętrznymi i punkty pomiarowe, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, z uzasadnieniem doboru, rodzaju i wielkości urządzeń budowlanych;
8) rozwiązania i sposób funkcjonowania zasadniczych urządzeń instalacji technicznych, w tym przemysłowych i ich zespołów tworzących całość techniczno-użytkową, decydującą o podstawowym przeznaczeniu obiektu budowlanego, w tym charakterystykę i odnośne parametry instalacji i urządzeń technologicznych, mających wpływ na architekturę, konstrukcję, instalacje i urządzenia techniczne związane z tym obiektem;
9) charakterystykę energetyczną obiektu budowlanego, z wyjątkiem obiektów wymienionych w art. 20 ust. 3 pkt 2, określającą w zależności od potrzeb:
a) bilans mocy urządzeń elektrycznych oraz zużywających inne rodzaje energii, stanowiących jego stałe wyposażenie budowlano-instalacyjne, z wydzieleniem mocy urządzeń służących do celów technologicznych związanych z przeznaczeniem obiektu,
b) w stosunku do budynku wyposażonego w instalacje grzewcze lub chłodnicze - właściwości cieplne przegród zewnętrznych, w tym ścian pełnych oraz drzwi, wrót, a także przegród przezroczystych i innych,
c) parametry sprawności energetycznej instalacji grzewczej i innych urządzeń mających wpływ na gospodarkę cieplną obiektu budowlanego, w tym wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
d) dane wykazujące, że przyjęte w projekcie architektoniczno-budowlanym rozwiązania budowlane i instalacyjne spełniają wymagania dotyczące oszczędności energii zawarte w przepisach techniczno-budowlanych;
10) dane techniczne obiektu budowlanego charakteryzujące wpływ obiektu budowlanego na środowisko i jego wykorzystywanie oraz na zdrowie ludzi i obiekty sąsiednie pod względem:
a) zapotrzebowania i jakości wody oraz ilości, jakości i sposobu odprowadzania ścieków,
b) emisji zanieczyszczeń gazowych, w tym zapachów, pyłowych i płynnych, z podaniem ich rodzaju, ilości i zasięgu rozprzestrzeniania się,
c) rodzaju i ilości wytwarzanych odpadów,
d) emisji hałasu oraz wibracji, a także promieniowania, w szczególności jonizującego, pola elektromagnetycznego i innych zakłóceń, z podaniem odpowiednich parametrów tych czynników i zasięgu ich rozprzestrzeniania się,
e) wpływu obiektu budowlanego na istniejący drzewostan, powierzchnię ziemi, w tym glebę, wody powierzchniowe i podziemne,
oraz wykazać, że przyjęte w projekcie architektoniczno-budowlanym rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne ograniczają lub eliminują wpływ obiektu budowlanego na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i inne obiekty budowlane, zgodnie z odrębnymi przepisami;
11) warunki ochrony przeciwpożarowej określone w odrębnych przepisach.
§ 12. 1. Część rysunkowa, o której mowa w § 11 ust. 1, sporządzona z uwzględnieniem § 7, powinna przedstawiać:
1) elewacje w liczbie dostatecznej do wyjaśnienia formy architektonicznej obiektu budowlanego oraz jego wyglądu zewnętrznego ze wszystkich widocznych stron, z określeniem graficznym lub opisowym na rysunku wykończeniowych materiałów budowlanych i kolorystyki elewacji;
2) rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu budowlanego, w tym widok dachu lub przekrycia oraz przekroje, a dla obiektu liniowego - przekroje normalne i podłużne (profile), przeprowadzone w charakterystycznych miejscach obiektu budowlanego, konieczne do przedstawienia:
a) układu funkcjonalno-przestrzennego obiektu budowlanego,
b) rozwiązań budowlano-konstrukcyjnych obiektu budowlanego i jego powiązania z podłożem oraz przyległymi obiektami budowlanymi,
c) położenia sytuacyjno-wysokościowego i skrajnych parametrów instalacji i urządzeń technologicznych, związanych lub mających wpływ na konstrukcję obiektu budowlanego, funkcjonowanie instalacji i urządzeń oraz bezpieczeństwo ich użytkowania,
d) budowli przemysłowych i innych tworzących samonośną całość techniczno-użytkową, jak komin, zbiornik, kolumna rafineryjna, niezbędnych wymiarów, w tym zewnętrznych w rzucie poziomym i pionowym,
z nawiązaniem do poziomu terenu, przestrzeni wewnętrznych obiektu budowlanego, w szczególności pomieszczeń, rodzaju konstrukcji, przekrojów jego elementów, a także instalacji oraz gabarytów (obrysu) urządzeń technologicznych, o których mowa w lit. c,
3) w stosunku do budynku ogrzewanego - rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe przegród zewnętrznych wraz z niezbędnymi szczegółami budowlanymi, mającymi wpływ na właściwości cieplne i szczelność przegród, jeżeli ich odwzorowanie nie było wystarczające na rysunkach, o których mowa w pkt 2;
4) podstawowe urządzenia instalacji ogólnotechnicznych i technologicznych lub ich części, jeżeli ich odwzorowanie nie było wystarczające na rysunkach, o których mowa w pkt 2;
5) zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym:
a) instalacje oraz urządzenia budowlane: sanitarne, grzewcze, wentylacyjne i gazowe,
b) instalacje i urządzenia budowlane: elektryczne i telekomunikacyjne oraz instalację piorunochronną,
c) instalacje i urządzenia budowlane ochrony przeciwpożarowej określone w przepisach odrębnych,
wraz ze sposobem powiązania instalacji obiektu budowlanego bezpośrednio z sieciami (urządzeniami) zewnętrznymi albo z instalacjami zewnętrznymi na zagospodarowywanym terenie oraz związanymi z nimi urządzeniami technicznymi, uwidocznione na rzutach i przekrojach pionowych obiektu budowlanego, co najmniej w formie odpowiednio opisanych schematów lub przedstawione na odrębnych rysunkach.
2. Część rysunkowa, o której mowa w ust. 1, powinna być zaopatrzona w niezbędne oznaczenia graficzne i wyjaśnienia opisowe umożliwiające jednoznaczne odczytanie projektu budowlanego.
3. Opracowanie części rysunkowej projektu budowlanego obiektu liniowego należy dostosować odpowiednio do charakteru i specyfiki funkcjonalnej i technicznej obiektu.
4. Część rysunkowa projektu przebudowy obiektu budowlanego powinna wyróżniać graficznie stan istniejący.
§ 13. 1. Część rysunkowa projektu architektoniczno-budowlanego powinna być, z zastrzeżeniem ust. 2, sporządzona w skali dostosowanej do specyfiki i charakteru obiektu budowlanego oraz stopnia dokładności oznaczeń graficznych na rysunkach, jednak nie mniejszej niż:
1) 1:200 dla obiektów budowlanych o dużych rozmiarach;
2) 1:100 dla pozostałych obiektów budowlanych i wydzielonych części obiektów wymienionych w pkt 1;
3) 1:50 dla wydzielonych części obiektów budowlanych podlegających przebudowie lub rozbudowie oraz części obiektów skomplikowanych i o małych rozmiarach.
2. W stosunku do obiektu budowlanego liniowego należy dobierać skale rysunków dostosowane do długości obiektu i umożliwiające odwzorowanie obiektu z dokładnością zapewniającą czytelność projektu budowlanego.
Rozdział 5
Przepis końcowy
§ 14. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 11 lipca 2003 r.3)

Bard13
21-10-2003, 09:07
Sorki za buźki, ale ósemki przerobiło na nie, nie wychwyciłem tego

bajzi
22-10-2003, 15:00
bard 13: albo masz dużo czasu na przepisywanie, albo skądś to ściągnąłeś. skąd? bo czasem cytatuję, a przepisywanie jest czasochłonne.

Bard13
22-10-2003, 15:04
a tak se klepie... :wink:

A poważnie, to w pracy mam lexa w sieci i czasem coś sobie ściągnę

Arsen
22-10-2003, 15:33
skądś to ściągnąłeś. skąd?
Oczywiscie z sieci, szukajcie a znajdziecie :lol:

bajzi
23-10-2003, 12:12
do arsena:
chłopie! ja muszę zarabiać. a te dobre rady traktuję jak hobby. nie mam czasu grzebać w internecie. posiadam wersje analogową prawa bud. i jakbyś zauważył moje posty, posiłkuję się paragrafami z uporem godnym lepszej sprawy, więć bądź tak dobry i podziel się swoimi wiadomościami z forumowiczami, tak jak ja dzielę się swoimi. ja znam te przepisy, nie musze ich nigdzie szukać, bo mam je stale pod ręką. zosiu-samosiu :wink:

gaga2
23-10-2003, 12:24
No... Lex to dość poważny wydatek... także w wersji w necie...
a aktów prawnych za darmo warto szukać pod www.sejm.gov.pl -Prawo (nie pamiętam dokladnego adresu do isip).

Pozdrawiam,
gaga2
PS: dzięki Wam dowiedziałam się, że przepisy o zakresie projektu się zmieniły.... :)

Kingaa
23-10-2003, 12:24
Bajzi :)
www.prawo.lex.pl

Bard13
23-10-2003, 13:26
jak ktoś będzie szukał jakiś przepisów to mogę zawsze podawać, ale proszę o konkretny namiar, czyli najlepiej nr dziennika ustaw z rokiem i pozycją lub pełnym tytułem aktu prawnego.

W innych przypadkach np. "Jest takie czyjeś rozporządzenie które mówi chyba o czymś takim" po prostu nie znajdę z braku czasu na grzebanie.

W firmie mamy pełnego lexa łącznie z prawem UE dostepnego dla wszystkich, więc nie widze problemu.

Aha, mam to dostępne jako aplikacja sieciowa, więz z ewentualnym nagraniem będą więcej niż duże problemy

Arsen
23-10-2003, 13:31
Bajzi, wybacz, po prostu uznałem, ze najlepiej samemu sobie znaleźć to, co komu pasuje.
Ja korzystam z tego http://www.nettax.com.pl/serwis/menupublikatory/default2.htm
Ale trzeba znać numer dziennika ustaw lub minotora, który jest potrzebny

Moira
23-10-2003, 13:36
Aktualnie odebrałem indywidualny projekt od architekta. Wg wszystkich zapytanych wykonawców projekt jest niekompletny. W związku z tym proszę o opinie (informacje) jakie rysunki, obliczenia i zestawienia powinien zawierać kompletny projekt.
Mój projekt zawiera:
- rzut fundamentów,
- rzut parteru,
- rzut poddasza,
- rzut dachu,
- przekrój AA ( w poprzek budynku)
- widoki wszystkich elewacji.
- obliczenia statyczne dachu i fundamentu

Mój projekt też był ubogi, i teraz rzucam nim o ścianę w chwilach wściekłości.
Przede wszystkim brak projektów instalacji wewnętrznych - dodatkowe koszty przy projektach instalacji, a w dodatku musisz wszystko sam przemyśleć nie mając żadnej podowiedzi ze strony projektu.
Po drugie brak rozrysowanych poszczególnych elementów konstrukcyjnych - mieliśmy problem ze źle wykonaną podłogą na gruncie oraz konstrukcjami lukarn - bląd architekta wyszedł dopiero podczas budowy. A brakowało jeszcze jednej ławy fundamentowej pod jedną z wewnętrznych ścian nośnych.
Dlaetego jeżeli kupujesz tani projekt indywidualny - zawierający tylko min. programowe, to musisz się liczyć z tym, że albo będziesz walczył z błędami i problemami.

bajzi
24-10-2003, 11:51
dodaję jeszcze: www.abc.com.pl

Gość forum
23-02-2004, 11:57
Czy różne biura mogą sprzedawać lepsze a inne gorsze projekty pod względem zawartości projektu? A może wszystkie projekty są ogólnie na tym samym poziomie opracowania? Czy 3 egz. projektu są wystarczające w praktyce?
Pozdrowienia

zezo
23-02-2004, 14:37
Fakt, sa rózne biura i różne projekty, ja proponuje poczytać, poczytać i jeszcze raz poczytać, naszkicować co chcesz, w jakiej technologi i do architekta. Architekci ceny mają różne ale można spotkać młodych ludzi którzy za małę pieniądze zaprojektują fajny domek, na targach budowlanych młody chłopak oferował mi 20 zł/m2 /w cenie projektu jest adaptacja/ ale kupiłem projekt gotowy i jak go teraz oglądam i analizuje to krew mnie chce zalać że takie badziewie kupiłem.
Do pozwolenia na buudowę potrzeba 4 egzemplarze projektu.



pozdrawiam

Przekorek
24-02-2004, 14:34
Zwracaj uwage na wady ukryte. Kiedys dawno w muratorze byla lista ważnych czynnikow, co powinien mieć dobry dom. Może ktoryś z bardziej oblatanych forumowiczow przytoczy, gdzie to bylo. Bylo tam wyszczegolnione jaka jest rekomendowana wielkość pomieszczen i ich położenie względem stron geograficznych.
Ze swej strony (choć niepytany o to, ale obiecałem jednemu arcydebilnemu architektowi krucjatę w tej sprawie) dodam 1 rzecz: wysokość murowanych ścian na poddaszu (tzw kolankowych, o ile oczywiście dom mam poddasze). W wielu projektach są one skandalicznie niskie (poniżej 1 metra), co czyni większą część poddasza nieuzytkowym, bo pod skosem dachu nic nie postawisz, ani nie usiądziesz. Na tym chcial mnie naciąć projektant - bo tak mu dom wyszedł zgrabniejszy.
Pamiętać warto aby schody byly szerokie, łazienka, kuchnia i kibelek miały dostęp do pionu wentylacyjnego (bez śmiechu - widzialem takie ze ślepym WC bez wentylacji), żeby komin nie przecinał kalenicy. Please pomóżcie odświeżyc te rekomendowane cechy domu "Muratora" w którym to było numerze - jest to temat wiecznie aktualny

aga_kraków
25-02-2004, 08:32
Przekorku,na czym polega problem jeśli komin przecina kalenicę?

W nzszym(jeszcze nie kupionym) projekcie są dwa warianty- zal.od lokalizacji kominka- i niestety, patrząc od strony salonu, bardziej podoba nam się wariant przed którym przestrzegasz
poza tym uznaliśmy za plus, że w niskim domku(parterówka dach 25st) komin określonej wysokości będzie mniej "wystawał"

odnośnie twojego pytania-chodzi ci o"standart muratora"?

Pozdr.Aga

bachac
25-02-2004, 08:38
Ja mam komin w kalenicy. Kierownik budowy nie widział problemu. Jest już używany bo palimy w kominku i też nie widać żadnych problemów.

greg
25-02-2004, 08:58
Ja mam 2 kominy w kalenicy. Nie wiedziałem, że to niezgodne ze standardem :-? . Ale działają :D
W sprawie projektu: u mnie kilka drzwi jest postawionych przy samej ścianie (nie ma węgarka) i teraz mam problem, bo jest kłopot z założeniem listew - muszą być ćwierćwałki. Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi :evil:

Przekorek Niezalogowany
25-02-2004, 09:06
Wszystko zależy od budowlańca - jesli traficie na myślącego, to "obejdzie" komin należycie. Ja mialem przypadek, że górale wymurowali komin, a jak przyszlo do kładzenia belki na kalenicy, to wycięli z niej odpowiedni kawałek, wkuli sie do komina aż do głębokości kamionkowego wsadu i oparli połówki kalenicy w powstałych w ten sposób ceglanych zagłębieniach.
Skończyło sie (po awanturze) demontarzem , oraz koniecznością zespawania specjalnej stalowej obejmy na komin, ktora to wszystko trzyma. Od tego czasu mam uraz i wolę, jak w projekcie komin delikatnie "mija się" z kalenicą.

Gość forum
25-02-2004, 09:28
Rozpoczynając ten temat - żle zadałem pytanie.
Chodziło mi o dokumentację projektu. Czy jedne biura posiadają lepiej opisany i zobrazowany projekt a inne sprzedają ubogą dokumentację?
Przepraszam za pomyłkę i czekam na uwagi.
Pozdrowienia

Przekorek
25-02-2004, 09:32
I owszem - mój architekt nie umieścił w projekcie wszystkich rysunków wieńców betonowych, słupów i belek nadokiennych, więc się budowlańcy musieli sami głowić i robic na podstawie zestawienia stali na samym końcu projektu.
Cały mój projekt jest niechlujny jak jego architekt - pomyłka w obliczeniu metrażu na pierwszej stronie poraża - powierzchnia uzytkowa wyszła mu większa od całkowitej. Nie ma gwarancji, że wszystko gra - no może przy projektach seryjnych, z katalogu, ktore są w obrocie od dawna jest większa szansa że wyeliminowano byki. W projekcie indywidualnym niespodzianki masz jak w banku.

agula 212
25-02-2004, 13:39
popieram goscia zezo

mielismy ten sam problem, w koncu zdecydowalismy sie na indywidualny projekt i za calkiem przyzwoite pieniadze architekt zaprojektowal nam domek. Mozna znalezc tanie archotekata, ktory pio pierwsze zaprojektuje domek twoich marzen:)

powodzenia

piotr.nowy
25-02-2004, 14:40
Jakość projektów jest bardzo różna. U mnie są na przykład inne wymiary stolarki w rzutach a inne w spisie stolarki okiiennej. Na forum było już trochę na ten temat i zdaje się , że nie jest to odosobniony przypadek. Dlatego tak ważną sprawą jest dobry ikierownik na budowie.

aga_kraków
26-02-2004, 06:19
Przekorek,Bachac i Greg -dzięki za odpowiedzi.Będę wiedziała na co uważać!
Pozdrawiam Aga

agnikkrol
26-02-2004, 09:53
Ja buduje dom "W SAM RAZ" pracowni HORTZONY z Wrocławia i muszę przyznać żę dokumentacja techniczna jest bardzo przejrzysta i szczegółowa. Dodatkowo mamy projekt instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej.A wiem, żę często za projekty instalacji trzeba dopłacać :evil: oczywiście są drobne pomyłki np. na rzutach dachu okna dachowe są różnie rozmieszczone raz jest ich 7 raz 9 :lol: a my i tak mamy 5 :lol: Ale widziałam projekt, który rzuty miał na formacjie A4 współczuje tym co musieli go rozszyfrować.

damis
26-02-2004, 11:49
Odnośnie projektów indywidualnych i ich wykonania.
Zamówiłem projekt indywidualny z obmiarem. Przedstawiłem projekt z obmiarem wykonawcom do wyceny, wybrałem ofertę i zacząłem zbierać oferty na materiał.
I cóż się okazało. Mój "genialny" architekt p..... się o 100m2 ścian zewnętrznych. Ten błąd pociąga za sobą wzrost kosztów robocizny o około 12 - 15 tyś PLN. gdyż jest mniej:
- murowania ścian,
- tynkowania ścian,
- gipsowania ścian,
- ocieplenia.
- malowania wewnętrzego
Czeka mnie ciężka rozmowa z wykonawcą o obniżce już ustalonej ceny (na szczęście nie mam spisanej umowy).
Dlatego radzę wszystkim zamawiającym projekty sprawdzajcie obmiar - programy do projektowania, które od razu liczą mają tendencję do zawyżania. Pocieszono mnie w hurtowni, że i tak mam szczęście bo niektórzy mają zawyżone obmiary nawet o ponad 50%
Pozdrawiam Budujących
DAMIS

piotr.nowy
26-02-2004, 12:48
Tak mi się przypomniał wątek o tym czy warto dokonywać zmian w projektach. Myślę sobie ,że czasem jak widać nie tylko warto, ale nawet trzeba, żeby wychwycić i poprawić wizje "fachowców".
Jednym słowem człowiek ,chcąc nie chcąc, staje się przynajmniej po części sam sobie sterem, okrętem i żeglarzem... :cry:

KozAnka
02-07-2005, 07:45
Będę niedługo kupowała projekt gotowy.
Na co powinnam zwrócić uwagę, tzn. co taki kompletny projekt powinien zawierać?

Arkus
12-07-2005, 01:20
z tego co się już zorientowałem to w większości pracowni podstawą projektów jest :
opis, rys. -architekt. zazwyczaj parter poddasze i przekroje oraz rys. konstr. - fundamenty , strop, więźba to podstawowy zakres
Powinny być tez instalacje sanitarne i elektryczne.
Co lepsze pracownie dokładają jeszcze "materiały pomocnicze" które przydają sie na budowie ..np. zestaw drewna na więźbę, rys. wykonawcze elem żelbet., zestawienie stolarki, czy stali

Tyle wynika z mojej analizy... ciekawe czy coś pominąłem .
Pozdr.

krab
20-07-2005, 12:19
Trzeba zwróciś uwagę :
1. Skala rysunków aby były czytelne 1:50 to ułatwia budowanie
2. Detale
3. Jaka jest konstrukcja
4. Niektóre firmy dają odrazu kosztorys - zestawienie materiałów
zliczenie stali, drewna
5. WAZNE!!! zgody na zmiany trzeba sie dopytać czy napewno będzie udzielona bez problemu
6. Czytelne określenie wielkości pomieszczeń pow. netto po podłodze i uzykowa pod skosami na poddaszu , linia przerywana na rzutach poddasza

bochyn
16-03-2006, 19:22
dzis odebrałem projekt,
jutro skladam w urzedzie papiery o pozwolenie na budowe.
problem mam jeden,
nie mam w projekcie zadnego zestawienia potrzebnych materiałow,
(jedynie konstruktor dolaczyl zestawienie potrzebnej stali)
chcialbym sie dowiedziec ile kosztuje przyjemnosc zlecenia wykonania
kosztorysu ewentualnie tylko zestawienia ilosci potrzebnych materiałów.
domek nie jest skomplikowany.
w dniu jutrzejszym zamieszcze skany projektu.

czy architetkt nie powinien dołączyć takiego zestawienia do projektu,
wydawało mi sie to conajmniej dziwne gdy twierdził podczas rozmowy że to nie należy do ich obowiązku?

czy projekt nie powinien zawierać pełnego zestawienia materiałów?

siwy z gosławic
16-03-2006, 20:49
Napewno powinien zawierać zestawienie drewna na więźbę

Olsen
16-03-2006, 21:04
I przydało by się metraż ścian to wiele ułatwia

happyluke
16-03-2006, 21:14
Napewno powinien zawierać zestawienie drewna na więźbę

To ja tak z lekka zgryźliwie, ale bez urazy :) Na pewno - to ja tylko wiem, że się pisze oddzielnie :) ale na pewno nie odnosi się to do zestawienia wieźby. Pewnie, że miło by było gdyby były takie zestawienia: drewna na więźbę, ilości bloczków, ilości betonu na każdy element, stali, płyt g-k i czego tam jeszcze sobie duszyczka wymarzy znajdowały się w projekcie budowlanym. Niestety rzeczywistość nie jest taka słodka. Czasami spotyka się miłe opracowania (najczęściej te typowe) które zawierają troszkę więcej informacji niż przeciętna (czyt. powierzchnie użytkowe pomieszczeń). Niestety jednak tu się zaczyna rola kierownika budowy, który musi sobie to wszystko dobrze przeanalizować i pozliczać. A inwestorowi pozostaje..... sprawdzić kierownika, czy dobrze liczy :) Pozostaje jeszcze zlecenie kosztorysu - to już przybliży częściowo ilościowe zapotrzebowanie na materiały.
Pozdrowionka.

bullish
16-03-2006, 21:24
Mój typowy projekt miał w standardzie zestawienie elementów więźby oraz stali. Kosztował 1500 zł.
Jak poprosiłem to dostałem gratis zestawienie gównych materiałów (ławy, sciany, strop).
Zazwyczaj jednak szczegółowy zestaw materiałów jest dodatkowo płatny.

areq
16-03-2006, 21:30
W projekcie typowym : to wszystko zależy od firmy sprzedającej projekty,w jednych jest kompletne zestawienie materiałów łacznie z więźbą,w innych mamy tylko zestawienie stolarki...
W projekcie indywidualnym wszystko zależy od ceny...

bochyn
17-03-2006, 06:40
czyli w sumie ciężko wyczuc czy te zestawienie materiałów powinno byc czy nie, gdy zlecałem zrobienie projektu nie pomyslałem o ustaleniu tego z architektem, było dla mnie oczywiste że musi takie zestawienie byc dołączone, no cóż człowiek uczy sie na błędach, szkoda tylko że niekeidy sa one kosztowne ;)

w jakich granicach kształtuja sie koszty za zlecenie wykonania zestawienia materiałów bądz kosztorys?

paweu
17-03-2006, 07:21
Projekt architektoniczno - budowlany niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę nie zawiera z pewnością zestawienia materiałów. Zestawienie to w zasadzie jest praca dla kosztorysanta i oczywiście dodatkowo płatna, o ile w ogóle projektant dostał takie zlecenie. Zestawienie materiałów nie wchodzi w zakres projektu architektoniczno - budowlanego.

Geno
17-03-2006, 07:43
czyli w sumie ciężko wyczuc czy te zestawienie materiałów powinno byc czy nie, gdy zlecałem zrobienie projektu nie pomyslałem o ustaleniu tego z architektem, było dla mnie oczywiste że musi takie zestawienie byc dołączone, no cóż człowiek uczy sie na błędach, szkoda tylko że niekeidy sa one kosztowne ;)

w jakich granicach kształtuja sie koszty za zlecenie wykonania zestawienia materiałów bądz kosztorys?
Kosztorys 500-800 zł


Jak się ktoś postara mozna dostać za 350 :wink:

Heath
17-03-2006, 08:54
Kupowałem projekt w Archonie i w projekcie gotowym już jest zestawienie elementów więźby i stali.
Potrzebowałem kosztorys do banku i zamówiłem go w Archonie. Składał się z kosztorysu uproszczonego - dla banku i kosztorysu szczegółowego - z etapami, zestawieniem wszystkich materiałów (oprócz instalacji), do samodzielnej modyfikacji (plik xls i rodos). Całość 200 zł.
U kosztorysanta sam kosztorys uproszczony wychodzi ok. 350 zł.
Zresztą samo zestawienie materiałów (bez cen) jest dostępne przy każdym projekcie na stronie Archona.
Reasumując - zależy to od firmy od której kupujesz projekt, mogą znacznie ułatwić ci życie takimi bonusami. :D

Funia28
17-03-2006, 09:00
To zależy od urzędu - w moim nie wymagali nic, ale w niektórych życzą sobie nawet projekt instalacji elektrycznej. Bezsens moim zdaniem bo do końca budowy dużo się może zmienić (np. zmieni się wizja ustawiania telewizora). Fakt że dokładna rozpiska ułatwi wyliczenie kosztów do wzięcia kredytu, no i kosztorysu wymagaja niestety w banku. Powodzenia :D

dabell
17-03-2006, 09:23
Dzisiaj właśnie odbieram projekt z DOMUS-A ( www.domus.wroc.pl ) i tak jak w Archonie - zestawienie materiałów (dość szczegółowe) jest ogólnie dostępne na stronie projektu do pobrania, natomiast przy zamawianiu projektu kosztorys inwestorski (bardzo szczegółowy) jest w promocji -50% rabatu - 120+Vat zamiast 240+Vat. Projekt kosztuje 1890zł.
Dabell

bochyn
17-03-2006, 15:43
tylko u mnie problemem jest to ze to projekt indywidualny i architekt twierdzi ze kosztorysanta sobie powinienem wziąść,
no nic pozbieram jeszcz ekilka opinii i sie do niego udam.
nie jestem z nim do konca rozliczony wiec rozmowa bedzie bardziej
efektywna mysle, raczej nie popuszcze bo powinien mnie laika poinformowac co wchodzi w zakres jego obowiazkow

DamianM
17-07-2007, 10:04
Witam
Chcialbym sie zapytac, czy w projekcie domu, ktory jest skladany, aby uzyskac pozwolenie na budowe musi byc uwzgledniony/naniesiony projekt elektryki i hydrauliki, czy wystarczy tylko architektura i konstrukcja?
Z jakim orientacyjnym kosztem trzeba sie liczyc na projekt elektryki i hydrauliki?
Z gory dziekuje za informacje.

_Robert_K
17-07-2007, 10:19
W gminie gdzie się budowałem:

Obowiązkowo
- Projekt przyłącza el/en + wew. instalacji el. + podpisana umowa z zakładem energetycznym
- Projekt przyłącza wodno/kan lub studni + wew. instalacji co/wod

Ewentualnie - jeśli zajdzie potrzeba
- Wyłączenia spod prod. rolnej

kolecik
17-07-2007, 11:42
My nie potrzebowaliśmy projektów instalacji wewnętrznych. Potrzebna była tylko umowa z zakładem energetycznym.

aero
19-07-2007, 07:21
musiałem donieść nie projekt a schematy instalacji:
- wodkan
- elektrycznej
ale nie musiałem mieć podpisanej umowy z mpwik czy stoen
wystarczyły wydane warunki

Smakor
26-05-2009, 13:08
Czy ktoś może potrafi mi wyjasnić co właściwie powinien zawierać projekt domu? Mam projekt indywidualny, dostałem już PnB, ale co ktoś weźmie ten projekt do ręki to mówi mi, że nie ma tego nie ma tamtego... Zapłaciłem za niego nie mało i chciałbym wiedzieć czy ktoś mnie lekko nie oszukał...
Projekt zawiera:
- część opisową ogólną budynku
- cżęść opisową instalacji sanitarnych - bez konkretów.
- rzuty i przekroje
- schematy instalacji, ale bez konkretów (np dla c.o. tylko gdzie będzie grzejnik a gdzie rozdzielacz, bez samych rur, średnic - nawet gość od instalacji powiedział, że moc grzejników - typówka na 70 stopni czy jakoś tak - choć mówilismy projektantowi, że chcemy piec gazowy kondensacyjny)
- rzuty więźby - ale cieśla powiedział, "jak to się ma trzymać" patrząc na rysunek lukarny i daszku nad nią.

Podobno mamy tylko opisy budowlane a nie wykonawcze.

Tego na pewno nie mamy:
- zestawienia materiałów
- kosztorysu
- szczegółowo rozrysowanych np żeber rozdzielczych w stropie czy np. jakie wymiary powinnoi mieć zbrojenie ławy - jest tylko średnica prętów i co ile strzemiona)

Czy to jest "standard"?

mynia_pynia
26-05-2009, 13:11
W skład każdego projektu architektoniczno - budowlanego wchodzą trzy części :

CZĘŚĆ ARCHITEKTONICZNA

CZĘŚĆ KONSTRUKCYJNA,

CZĘŚĆ INSTALACYJNA.






Każda z części składa się z opisu technicznego oraz rysunków. Komplet dokumentacji stanowią 4 egz. projektu z naniesionymi danymi inwestora i działki.
Projekt autoryzowany jest przez uprawnionych projektantów i po adaptacji budynku do działki - służy jako podstawa do uzyskania pozwolenia na budowę.

CZĘŚĆ ARCHITEKTONICZNA:
Opis techniczny obejmuje założenia funkcjonalne budynku, zestawienia podstawowych wielkości oraz przyjęte rozwiązania technologiczno-materiałowe. Część rysunkowa obejmuje:

RZUTY: fundamenty, parter, poddasze, strop, więźba, dach (skala 1:50/ 1:75/ 1:100)
PRZEKROJE - (skala 1:50/ 1:100)
ELEWACJE budynku 4 szt. (skala 1:100)
zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej
szczegóły budowlane lub schematy rozwiązań systemowych.







CZĘŚĆ KONSTRUKCYJNA:
Opis konstrukcji obejmuje założone schematy statyczne, elementy konstrukcji dobrane na podst. obliczeń statycznych oraz przyjęte rozwiązania technologiczno-materiałowe.

część rysunkowa przedstawiająca ilość, sposób oraz rozmieszczenie zbrojenia w elementach żelbetowych
szczegóły i detale konstrukcyjne w podstawowym zakresie


CZĘŚĆ INSTALACYJNA:

Opis techniczny; proponowane rozwiązania technologiczno – materiałowe;

rysunki- rzuty - parteru ; poddasza - skala 1:100
ew. aksonometrie poszczególnych instalacji
schematy dot. instalacji elektrycznych + schemat rozdzielni
schematy dot. instalacji wodno –kanalizacyjna i ciepłej wody
schematy dot. instalacji c.o.
schematy dot. instalacji gazu

jajmar
26-05-2009, 13:19
Podobno mamy tylko opisy budowlane a nie wykonawcze.



Zależy co zleciłeś, projekt budowalny zawiera dane "ogólne" jeżeli chodzi o budynek tzn architekture z niego wyczytasz cała, ale np z konstrukcje to już nie koniecznie. Dostaje tylko schamat konstrukcji stropu i podane np grubości płyty stropowej.
Jeżeli zlecisz wykonaie dokumentacji wykonawczej - to "dostaniesz każdą śrubke wyrysowaną" w przypadku stropu masz wtedy dokładne rysunki prętów z odgięciami wymiarami, zestawinie itd.

Projekty typowe są relizowane w czymś takim pośrednim - dokumentacja budowlano - wykonawcza.
Aby otrzymać pozwolenie wystarczy projekt budowlany.

Smakor
26-05-2009, 13:45
Zleciłem wykonanie projektu induwidualnego.
Nie znam się na projektowaniu i nie wiem co powinien zaiwerać projekt, a nikt się mnie o to nie pytał.
W dodatku jeden z majstrów zauważył brak wzmocnienia pod ścianką kolankową w stropie nad kuchnią. Jak poszedłem z tym do architekta to stwierdził, że "zapomniał" i nagle pojawiły się w projekcie żebra rozdzielcze w stropach (nie było wcześniej żadnego, nawet nad garażem 6x6m). Ale i tak np ścianka kolankowa nie zawiera żadnych sz\czegółowych rysunków a widze u ludzi w dziennikach, że zwykle składa się z wylewanych słupków i wieńca na górze. U siebie tego w projekcie coś nie widzę.
Czy tak ma być? Czy to ekipa murująca i kierbud mają dopracować te szczegóły na podstawie własnego dośwadczenia czy jak?
Jakaś amatorka wg mnie trochę.

Barbossa
26-05-2009, 17:21
z pewnością powinien zawierać detal kampinosa...

do tego co na pewno nie masz
są na pewno wytyczne i normy
kosztorys do szczęścia nie jest potrzebny, a co za tym idzei zestawienie materiałów, skoro coś zlecałeś to chyba zapisałeś co :-?

budulec1
26-05-2009, 18:32
Podobno mamy tylko opisy budowlane a nie wykonawcze.



Zależy co zleciłeś, projekt budowalny zawiera dane "ogólne" jeżeli chodzi o budynek tzn architekture z niego wyczytasz cała, ale np z konstrukcje to już nie koniecznie. Dostaje tylko schamat konstrukcji stropu i podane np grubości płyty stropowej.
Jeżeli zlecisz wykonaie dokumentacji wykonawczej - to "dostaniesz każdą śrubke wyrysowaną" w przypadku stropu masz wtedy dokładne rysunki prętów z odgięciami wymiarami, zestawinie itd.

Projekty typowe są relizowane w czymś takim pośrednim - dokumentacja budowlano - wykonawcza.
Aby otrzymać pozwolenie wystarczy projekt budowlany.
Prawo Budowlane nie rozróżnia projektów budowlanych i wykonawczych. Istnieje tylko i wyłącznie projekt budowlany, którego zakres precyzuje: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Jedyne uszczegółowienie jakie przewiduje PB to projekt technologiczny w przypadku jednostkowego zastosowania materiałów budowlanych, co jak mniemam nie ma zastosowania w tym przypadku.
Projekt wykonawczy jest sprecyzowany jedynie w zamówieniach publicznych co prawdopodobnie również nie ma zastosowania w tym przypadku :D
pzdr

hojnorek
27-05-2009, 10:12
ja kupowałem gotowca. za zestawienie materiałów i kosztorys musiałem dopłacić 200pln i teraz już wiem że to pieniądze wyrzucone w błoto. kosztorys przeszacowany a materiały i tak musiałem/chciałem/nie wierzyłem kosztorysowi przeliczać samemu. z resztą zestawienie uzyskasz pośrednio idąc do hurtowni z projektem i prosząc o wycenę materiałów na "ten" dom. (ale trzeba ich sprawdzać - jak każdego zresztą)

co do instalacji to pewnie jak będziesz kupować piec to grzejniki dobiorą pod piec - nie przejmował bym się tym.

natomiast:
strop mam szczegółowo rozrysowany wraz z żebrami i ich zbrojeniem. to trzeba policzyć.
więźbę mam szczegółowo rozrysowaną.

inna sprawa, że jak szukałem ekipy, to na castingu 2 lub 3 ekipy mówił ze projekt jest do dupy i że dach nie będzie sie trzymał (chodziło o wnękę przy kuchni. koniecznie chcieli tam dać słupa)
okazało się że kiepsko czytali projekt - może w Twoim przypadku też tak jest?

Smakor
27-05-2009, 10:41
inna sprawa, że jak szukałem ekipy, to na castingu 2 lub 3 ekipy mówił ze projekt jest do dupy i że dach nie będzie sie trzymał (chodziło o wnękę przy kuchni. koniecznie chcieli tam dać słupa)
okazało się że kiepsko czytali projekt - może w Twoim przypadku też tak jest?

Oby tak było, choć jak gość od dachu zobaczył element o grubości 8 cm zacięty na 4 cm to stwierdził, że "tooo na 4cm ma się trzymać"? Ale potem ustalilismy, że jak już będziemy zamawiać więźbę to usiądziemy i ew. dodamy co trzeba do rozpiski dachu, żeby było mega solidnie bo 1-2 m3 drewna mnie nie zbawią w sensie kosztów, a wolę spać spokojnie... Dach nie ma tylko trzymać dachówki i śniegu. Czasem wieje i to bardzo mocno i właśnie wtedy ma wytrzymać. Na szczęście moje poddasze jest w małej części "poddaszem".

rania
05-12-2009, 10:31
Nie wiem w jakim dziele umiescic to pytanie wiec sprobuje tu.
Kupiłam projekt gotowy i zauwazylam, ze nie ma w nim przekroju pionowego podużnego, jest tylko poprzeczny. Czy ten przekroj podluzny musi byc w dokumentacji czy nie jest to konieczne? Moze zadalam glupie pytanie, ale prosze o wyrozumialosc :oops:

gregorczyk
05-12-2009, 12:08
oczywiście zawartość projektu budowlanego jest definiowana prawem bud i ustawami powiązanymi, ale nie mowi o tym, że ma być przekrój taki i taki.
- ma być np. w części rys
- elewacje w liczbie dostatecznej do wyjaśnienia formy obiektu i jego wyglądu,
- rzuty wszystkich charakterystycznych poziomow i przekroje do przedstawienia układu funkc - przestrzennego...... , rozwiązań bud konstr......., położenia syt wys.... itp, itd,

jak chcesz poczytać to rozp. min infr. z 03.07.2003 z poźniejszymi zmianami w sprawie formy i zakresu projektu bud.

a w wielu przypadkach projektanci uznają, że dodatkowy przekroj nie jest niezbędny, i tyle.

jajmar
05-12-2009, 12:54
Czy ten przekroj podluzny musi byc w dokumentacji czy nie jest to konieczne?

Nie musi być. Ilośc przekroi dla domku to często jeden.

mjakob
19-11-2010, 06:01
mam gotowy projekt , w nim wew. instalacje: gazową, elektr, wod.-kan.

ale chce ogrzewac domek kominkiem DGP + elektrycznie: konwektory i podłogówka........olewając instalacje gazową (na płynny gaz

czy do pozwolenia: ADPTATOR MUSI WYKONAĆ PROJEKT PRZYŁĄCZA GAZU?

Z TEGO CO MÓWI (KASA KASA) TO MUSI!!!!

BO BEZ NIEGO NIE DOSTANE POZWOLENIA......

PROSZĘ O OPINIĘ!!!!!!!!


waldek

(LUBLIN TO NAJDROZSZE MIASTO W POLSCE JESLI CHODZI O ADAPACJE)

Jeśli nie chcesz gazu, to po co Ci instalacja gazowa, a więc po co pozwolenie na nią i w rezultacie po co projekt :-)
Natomiast jeśli chcesz grzać prądem, to adaptacja inst. elektrycznej jest niezbędna.