PDA

Zobacz pełną wersję : działka budowlana z słupem elektrycznym-problem



jopi-gość
11-07-2003, 11:02
Witam , mam działkę narożną z usytuowanym słupem sieci elektrycznej niestety przeszkadza w budowie domu czy istnieje szansa wywalczyć z energetyką przeniesienie słupa poza obręb mojej działki ?jeżeli tak jakie należy p[odjąć czynności??jestem prawnym właścicielem działki. pzdrv. J

11-07-2003, 11:12
jesli slup stal zanim dzialka stala sie budowlana albo ty jej wlascicielem to przestawienie slupa odbedzie sie na twoj koszt.
musisz wystapic do energetyki o zmiane/przesuniecie slupa, dostaniesz wstepna umowe, podpisana odeslij im spowrotem i dostaniesz wycene.
i usiadz przed otwarciem koperty. :)

dobrzykowice
11-07-2003, 11:41
to jest tylko teoria w rzeczywistości jest to niezmiernie trudne do realizacji pomijając nawet kwestię finansową, ale próbować trzeba, pogrzeb na forum ten temat już na pewno byl omawiany i na pewno byl opisany w któryms z numerów Muratora

juras
11-07-2003, 12:27
Właśnie sąsiad ma podobny problem - linia średniego napięcia przebiega mu przez taras. No i problem, bo tak być nie może. Musi przebudować linię lub ją zmodernizować. Są ponoć dwa możliwe rozwiązania. Jedno zaje... drogie - zmiana kierunku sieci na pewnym odcinku, a więc rozbiórka sieci, przekopanie słupów i ponowne podłączanie kabla, a do tego jeszcze sprawy papierkowe, pozwolenia i projekty. Inne rozwiązanie wzmocnienie i dodatkowe zabezpieczenie, podwójne izolatory, dodatkowe odgromniki i takie tam - to wszystko zależy od tego co ZE wymyśli i jakie warunki da. To tańsze rozwiązanie to koszt ok. 6000zł. Droższe nawet nie pytaj ...

docieplenia
14-07-2003, 12:35
jesli slup stal zanim dzialka stala sie budowlana albo ty jej wlascicielem to przestawienie slupa odbedzie sie na twoj koszt.
musisz wystapic do energetyki o zmiane/przesuniecie slupa, dostaniesz wstepna umowe, podpisana odeslij im spowrotem i dostaniesz wycene.
i usiadz przed otwarciem koperty. :)
mniemam ze otwierales kiedys taka koperte ;)
jak to wyglada - tak z ciekawosci pytam???

tom soyer
14-07-2003, 12:41
nie dostalem koperty oficjalnie :)
w moim przypadku byl to bardziej prozaiczny problem wymiany przylacza napowietrznego na kablowe z ochrona przepieciowa. Projekt by mnie drozej kosztowal niz energetyke robota (przecisk) wiec nadal mam napowietrzne ale izolowane. Za pare stowek. Mnie to ustysfakcjonowalo bo uzgodnilem z wykonawca reszte bez papierkowego pokera Entyki

tom soyer
14-07-2003, 12:44
teraz powoli uzbrojenie dzialki jest wiekszym problemem niz przestawienie slupa. oczywiscie co do kosztow to juz nie.
najwiecej dowiecie sie od firm pracujacych na zlecenie energetyki. z nimi tez duzo latwiej sie dogadac (w dobrym tego slowa znaczeniu). na priva moge polecic taka firme w poznaniu

bws22
14-07-2003, 13:38
ja wierzę w święte prawo własności i art. 222 k.c. - jako właściciel możesz żądać wydania ci rzeczy - usunięcia słupa - lekko licząc dwa lata
albo
mieścisz się z domem koło słupa po uzgodnieniu odległości z Zakładem Energetycznym (u mnie to kosztowało 100 zł = VAT) i po podłączeniu prądu jak wyżej
idź do prawnika

remus
21-07-2003, 08:08
współczuję Ci. Sam do niedawna miałem nad swoją działką przebiegającą linię energetycxzną. Najlepiej znaleźć kogoś kto pracuje w Zakładzie Energetycznym i robi hałtury. Załatwi Ci wszystko w Zakładzie i wykona robotę sam za połowę ceny. Jednak tak czy siak koszty prawdopodobnie będziesz musiał pokryś sam.

Pascall
11-09-2003, 13:00
ja wierzę w święte prawo własności i art. 222 k.c. - jako właściciel możesz żądać wydania ci rzeczy - usunięcia słupa - lekko licząc dwa lata
albo
mieścisz się z domem koło słupa po uzgodnieniu odległości z Zakładem Energetycznym (u mnie to kosztowało 100 zł = VAT) i po podłączeniu prądu jak wyżej
idź do prawnika

Bws22: czyli powolujac sie na k.c. jest szansa ze po 2 latach usuna ci ten slup ? Drugie pytanko: ile u ciebie wyniosla ta uzgodniona odleglosc ???

majo
11-09-2003, 13:47
mialem problem ze słupem na środku drogi do działki - załatwiłem to ostatecznie prywatnie z chłopakami z placówki energetycznej :) , z energetyką nie mogłem się dogadać..

17-09-2003, 00:41
Pascall
5,1 m od czynnej linii 15 kV, od niskigo napięcia nie wiem ile jest
w opini ZE powołał się na Polską Normę PN-E-05100-1
jest rozporządzenie z 28.03.1972 r. Dz. U. 13 poz 93 z 1972 r. - 5 m
co do własności ziemi to rozumiem ze jest twoja a w księdze wieczystej nie masz zadnego uzytkowania na rzecz ZE, mozesz żadać wydania rzeczy (ziemi), to zakład musi udowodnić że ma/miał prawo do postawienia tego słupa i linii - prawo w sensie cywilnym a nie pozwolenie na budowę - nie ma szans na to, to zli ludzie są
co do dwóch lat to jest realny termin w okolicach warszawy ale już 50 kilometrów dalej sądy działają dużo szybciej
sorry ze tak długo nie odpowiadałem ale się już buduję :D :D :D
bws22 - czyba mnie wylogowało

asiondek
30-05-2006, 08:14
nie wiem jak jest dokładnie ale jest pewien trop...mozna by sie spróbowac dogrzebać w którym roku była postawiona linia energetyczna, czy było pozwolenie lub decyzja administracyjna na postwienie słupa na działce i czy jest wpis w KW bo, jezeli linia była zbudowana mniej jak 20 lat temu i nie było pozwolenia - wtedy sie tak budowało, to mozna zadać usunięcia, moze to być długa droga administracyjno - sądowa, ale jak komus nie zalezy na czasie to mozna powalczyć, natomiast jeżeli jest to więcej jak 20 lat to d*** bo to już jest zasiedzenie :) , w kazdym razie kiedys rozmawiałem ze znajomym o tym, nie wiem na ile to jest skuteczne - jednakże pisze o tym bo jest jakiś trop i mozna poszukać głebiej