PDA

Zobacz pełną wersję : Biuro Obrotu Nieruchomo?ciami - pytanie.



jarq11
11-07-2003, 11:56
ile informacji uzyskaliście od Pośrednika, czy za to co biorą dają coś pożytecznego/przydatnego do podjęcia decyzji?

Chcę kupić działkę i zastanawiam się czy mogę oczekiwac czegoś więcej nią ksera mapki i numeru działki i wizji lokalnej.

Co wam udało sie uzyskać?

ps.jak czytam posty o miejscach niebezpiecznych przy podejmowaniu decyzji, to mi się odechciewa brać za to. a co dopiero dalej ;)

tom soyer
11-07-2003, 12:20
posrednik powinien sprawdzic wlasciciela i hipoteke nieruchomosci.

jarq11
11-07-2003, 12:29
posrednik powinien sprawdzic wlasciciela i hipoteke nieruchomosci.
dziękuję za odpowiedź.

tzn. moge oczekiwać jakiegoś odpisu/wypisu z KW czy tylko zapewnienia że jest ok.

Wiem i zdaję sobie sprawę że co Pośrednik to inne zwyczaje, dlatego nie chcę zbudować listy żądań, ale chcę zobaczyć co inni otrzymali za prowizję.

czy np. moge oczekiwać aby uzyskali informację o planie zagospodarowania przestrzennego, czy raczej tego nie robią?

SwFranciszek
11-07-2003, 13:07
Wyciskaj od nich ile zdolasz !
Wszelakie biura posrednictwa najchetniej braly by pieniadze za sam fakt ze do nich zadzwoniles. Pamietaj ze oni zyja z prowizji, a pieniadze sa dla nich latwe - do prowadzenia tej zlodziejskiej instytucji wystarczy wizytowka i olowek z gumka.

Zadaj aktualnego wypisu z KW
Zadaj wypisu z rejestru gruntow
Jezeli zdolasz zadaj wzizt

Za te wypisy nie plac ani grosza !

Zadaj obnizenia prowizji (radze zrobic to dopiero wtedy, kiedy przekonasz ich ze naprawde jestes zainteresowany kupnem)

Pzdr


CHWD POSREDNIKOM !

tom soyer
11-07-2003, 13:39
tzn. moge oczekiwać jakiegoś odpisu/wypisu z KW czy tylko zapewnienia że jest ok.
Wiem i zdaję sobie sprawę że co Pośrednik to inne zwyczaje, dlatego nie chcę zbudować listy żądań, ale chcę zobaczyć co inni otrzymali za prowizję.
czy np. moge oczekiwać aby uzyskali informację o planie zagospodarowania przestrzennego, czy raczej tego nie robią?

dobry posrednik powinien cie przyprowadzic do notariusza - tak bylo w moim przypadku. z posrednikiem mozezs spisac umowe (w niej powinno byc wszystko opisane za co odpowiada posrednik) i jego koszty wliczyc w cene gruntu.
o planie zagospodarowania przestrzennego tez moze cie poinformowac ale najlepiej zrobic to samemu - chodzi tu glownie o uzbrojenie. jesli go nie ma obdzwon jakie sa perspektywy uzbrojenia dzialki

lenowo
11-07-2003, 18:19
Ja otrzymałem z biura zarówno WZiZT dla mojej działki wg. określonych przezemnie danych /inaczej bym tej działki nie kupił/ jak i całą obsługę notarialną.

Teska
11-07-2003, 19:53
jarq 11

powinienes w biurze dostac wszystkie dokumenty..odpis z kw to podstawa..przejdz sie z posrednikiem do sadu zeby zobaczyc ksiege..tak jak napisał tom soyer...posrednik powinien zaprowadzic cie do notariusza..

i w wiekszosci wypadkow tak jest.

Jak masz pytania pisz do mnie : [email protected]

Teska
11-07-2003, 19:57
SW FRANCISZEK...mylisz sie i obrazasz posrednikow...bo zupelnie nie wystarcza ołówek i gumka..

1. skonczyłam studia
2. skonczyłam roczne podyplomowe studia w zakresie posrednictwa wyceny i zarzadzania..
3. zaliczyłam potzrbne praktyki
4. zdałam egzamin panstwowy na licencje..bo takowez biura dzialajace musza miec..i wiesz mi nie mozna ich kupic za marchewke..

nie powiem nawet ile ta wiedza kosztuje..bo byc moze nie zrozumiesz skoro piszesz takie brednie..

zycze ci milego dnia

Teska
11-07-2003, 19:58
SW FRANCISZEK...
zaluje bo nie doczytalam tego konca...bo zupelnie starciłam ochote na rozmowe z Toba..

SwFranciszek
14-07-2003, 10:52
Nie chce aby ta dyskusja przerodzila sie w pyskowke.
Uogolnilem, moj blad.
Ale:
Moje doswiadczenia z posrednikami (Kraków) sa jak najgorsze.
Takiego braku kompetencji, takiej ignorancji, braku elementarnej wiedzy na temat przedmiotu kupna/sprzedazy, wreszcie elementarnej kultury tych ludzi w innych przypadkach nie doswiadczylem.

Jezeli mozecie kupic/sprzedac nieruchomosc samodzielnie - zrobcie to. To wcale nie jest trudne.

Teska
14-07-2003, 15:02
SW Franciszku...nigdy nie pyszcze...

tak masz racje uogolniłes... :-?

mieczotronix
14-07-2003, 20:17
Ja też mam niestety przykre doświadczenia ze współpracy z pośrednikami. Ale mogę powiedzieć, że: Nie zgłaszaj się do pośrednika w środku miasta w sprawie kupna działki pod miastem. Taki pośrednik prawie na 100% nic o tej działce nie wie i sprzedaje ją "przy okazji". Nie wierz w nic co mówią na temat mediów. Sprawdź wszystko sam/sama w urzędzie gminy. Oni nigdy nie mówią całej prawdy, bo zależy im żeby sprzedać i mieć prowizję. Mi oferowali działki z: kanałem podziemnym, linią wysokiego napięcia z drutami 5 m nad ziemią, działki ze strefą ochronną wokół rowu meliroacyjnego w której nie można budować domu (zajmowała 2/3 działki, a nie 1/3 jak zapewniał pośrednik i sprzedawca). Żaden z moich pośredników nie sprawdził osobiście niczego, co im powiedział sprzedawca (bo to po prostu nie było w jego interesie). Niektórzy nie widzieli sprzedawanej działki na oczy i dojeżdżali na miejsce po 20 minutach jak rozmawiałem ze sprzedawcą i kazali sobie podpisywać cyrograf. Zwróć uwagę na umowy, które podpisujesz z pośrednikiem. Zwykle są bardzo jednostronne i nie zabezpieczają twoich interesów. Pośrednik z reguły nie odpowiada (w umowie za nic), a ty odpowiadasz niemal za wszystko. Np. trzeba unikać wpłacania części prowizji przy podpisywaniu umowy przedwstępnej. W umowach z pośrednikiem nie jest często napisane co stanie się z taką prowizją w wypadku, gdy z transakcji wycofa się sprzedający. Napisane jest że ją zwrócą, ale nie jest napisane kiedy. Itede.
Pośrednicy często sprzedają te same działki, które można znaleźć samemu jeżdżąc po okolicy (tablice i kartki na słupach wywieszane przez sprzedających bezpośrednio).
Generalnei to tak im nie zależało (nie wierzyli, że mam pieniądze, czy co?), że np przez cały miesiąc nie otrzymywałem od nich żadnej oferty, w końcu kupiłem działkę bezpośrednio.
Denerwuje mnie to, że ich wynagrodzenie zależy od ceny działki. To jest dla mnie czyste barbarzyństwo, bo z tytułu że działka jest droższa, wcale nie wykonują oni większej pracy.