PDA

Zobacz pełną wersję : Darowizna i podatek



luk99
22-07-2007, 13:29
Witam,

Interesuje mnie taka sprawa....
W 2005 roku otrzymałem darwozine 9 tys od brata i 9 tys. od ojca na zakup mieszkania (aby mieć udziały w zakupie , a pieniądze żeby wg. US nie pojawiły sie z nieba)

Mieszkanie zakupiłem w 2005r wraz z bratem i ojcem wg. udziałów 16%, 34%, 50%.

Aktualnie mieszkanie chce sprzedać pomijając podatek, jakie są wyjścia ?
np. oni daruja mi całośc a ja sprzedaje i przeznaczam na cele budowalne
, ja i brat,ojciec mozemy sprzedać teraz i nie płacic podatki itd., czekać 5 lat i sprzedać bez problemów ?

Dzieki za pomoc.

ps.
po sprzedaży chce spłacić kredyt na działkę (kredyt na mnie i ojca) i się budować
brat - aktualnie też sie buduje i wziął kredyt

Karola1
05-09-2007, 13:10
Miałam podobną sytuację. Dostałam dom i ziemię jako darowiznę od ojca. Nie minęło 5 lat i chciałam ją sprzedać. Bałam się o podatek, a słyszałam różne opinie (nawet od prawników, czy notariuszy) że musze odczekać 5 lat aby nie płacić podatku, że nie zapłacę podatku, ale pieniądze muszę przeznaczyc na cele mieszkaniowe. Okazało się, że nie muszę płacić ani podatku, ani przeznaczać pieniędzy na cele mieszkaniowe. Jeżeli kupiłabym nieruchomość i chciała ją sprzedać przed upływem 5 lat to inna sprawa. I w tym momencie dochodzimy do sedna. Nie wiem jak to jest w Twoim przypadku, ponieważ mieszkanie nie było Ci darowane, tylko pienądze na nie. Pozdrawiam

OK
05-09-2007, 15:38
No właśnie, jest zasadnicza różnica, czy darowali pieniądze (była umowa darowizny? notarialna? zgłoszona do US?), czy kupiliście wspólnie mieszkanie (3 właścicieli w momencie kupna) dla Ciebie?

Jeśli wtedy była darowizna kasy, to mieszkanie powinno być całe "na Ciebie" i wtedy podatek będzie obowiązywał, chyba że się przeznaczy pieniądze ze sprzedaży na "cele mieszkaniowe" - czyli na działkę też. Tak naprawdę, podatku w tym wypadku nie płacisz.

Jeżeli wtedy nie było faktycznej darowizny, a jedynie kupno mieszkania na trzech właścicieli, to w tej chwili otrzymując taką darowiznę i sprzedając mieszkanie, zapłacisz podatek od części darowanej. Od tego roku zmieniły się przepisy - kiedyś był podatek od darowizny, ale od sprzedaży "darowizny" już nie, teraz odwrotnie - od darowizny nie ma podatku, a przy sprzedaży płacisz od przychodu (można odjąć poniesione udokumentowane wydatki i koszty notarialne darowizny). Niestety.

OK
05-09-2007, 16:00
Aha, umknęło mi.
W aktualnie obowiązujących przepisach jest tzw. ulga meldunkowa - zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości, o ile sprzedający był zameldowany w tej nieruchomości na pobyt stały, przez okres co najmniej 12 miesięcy. Wydaje mi się, że to jest furtka dla Ciebie, jeśli teraz trzeba byłoby zrobić darowiznę.

Tak czy siak, jeśli w tej chwili mieszkanie jest zapisane na 3 udziałowców, to radziłabym przejść się z dokumentami do dobrego prawnika - bo różnych części mieszkania będą dotyczyć różne przepisy: Twojej części - stare przepisy, wg których masz zwolnienie, bo wydajesz na cele mieszkaniowe; pozostałych części nowe przepisy czyli ulga meldunkowa. Ale chyba da się obejść podatek.

Powodzenia

Karola1
06-09-2007, 07:52
Mam pytanie w takim razie. Szczerze powiem, że nie śledzę na bierząco przepisów. Jeżeli otrzymałam darowiznę ponad dwa lata temu i chciałabym w tej chwili sprzedać ziemię (jeszcze mi zostało jej trochę), to czy płaciłabym podatek bo przepisy się zmieniły, czy rozliczałabym się na starych zasadach, czyli bez podatku od zysku, czy sprzedaży? Dodam, że podatek od darowizny został zapłacony :roll:

OK
06-09-2007, 11:33
Rozliczasz się na starych zasadach. Nowe zasady dotyczą nieruchomości i darowizn nabytych od początku 2007 roku.

Karola1
06-09-2007, 13:16
Dzięki za informacje. Pozdrawiam :lol:

Monka81
12-09-2007, 13:34
Słuchajcie ja tez mam pewne pytanie odnośnie darowizny w formie gotówkowej.
Otóż moi rodzice chcą mi podarować pieniądze ze sprzedaży działki na budowę domu. Gdzieś w internecie przeczytałam że teraz nie muszę płacić już podatku od darowizny, jeżeli oczywiście ją wczesniej zgłoszę do urzędu skarbowego. Czy ktoś może udzielić mi informacji czy jest to prawda?

civic9
12-09-2007, 15:06
Monka81,

tak, trzeba złożyć deklarację (po) do US i koniecznie wysłać kasę przelewem.

odrębną sprawą jest opodatkowanie po stronie rodziców samej sprzedaży, ale o to nie pytasz, więc nie wnikam. pewnie się łapią na jakieś zwolnienie.

Sonika
12-09-2007, 15:37
Czy od darowizny nieruchomości w I -ej grupie płaci się podatek?
Czy nadal obowiązują jakieś obostrzenia metrażowe, bo wcześniej było chyba do 120 m2 bez podatku?
Jak to wygląda teraz po zmianach?

Monka81
12-09-2007, 17:16
Monka81,

tak, trzeba złożyć deklarację (po) do US i koniecznie wysłać kasę przelewem.

odrębną sprawą jest opodatkowanie po stronie rodziców samej sprzedaży, ale o to nie pytasz, więc nie wnikam. pewnie się łapią na jakieś zwolnienie.

dzięki z informację :)
a jaki podatek będą płacili rodzice od sprzedaży działek ?? napisz jak wiesz :lol:

civic9
12-09-2007, 22:13
dzięki z informację :)
a jaki podatek będą płacili rodzice od sprzedaży działek ?? napisz jak wiesz :lol:

no, to zależy. w którym roku weszli w posiadanie, czy był jakiś podział działki i kiedy.

Monka81
13-09-2007, 09:00
Rodzice tzn moja mam dostała od swoich rodziców (w spadku) dużą działkę prawie 1 ha. Było to dobre kilka lat temu, przynajmniej 5 lat temu :roll:
Teraz chcą to podzielić i sprzedać kilka działek (oczywiście nie wszystkie) i dac mi pieniądze na dobry poczatek budowania :lol: :D

civic9
13-09-2007, 17:07
Sprzedaż więcej niż jednej działki - a tak będzie po podziale, to już dość skomplikowana i niejasna kwestia. Urzędy mają tu w zwyczaju przyjmować tę gorszą opcję i traktują to jako działalność gospodarczą i sprzedaż opodatkowaną VAT. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. Co gorsza, niektórzy dowiadują się tego dopiero po latach, jak już narośnie dość dużo odsetek. Polecam kontakt z dobrym doradcą podatkowym i/lub wystąpienie o interpretację podatkową. Popytać też można, ale nie należy temu dawać wiary - tylko odpowiedź na piśmie ma jakieś znaczenie w tej sprawie. Nie jeden się już przejechał.

Monka81
14-09-2007, 07:47
Dobrze wiedzieć :) Będziemy musieli się wcześniej dowiedzieć
Dziękuję Ci bardzo za udzieloną informację :lol: