PDA

Zobacz pełną wersję : Nowe prawo dot zakupu ziemi rolnej, a budowa siedliskowa



KavM
11-07-2003, 12:33
Czy te nowe przepisy ograniczają w jakiś sposób możliwośc wybudowania domu typu siedliskowego na działce rolnej o większym areale (np. 1,6ha)?

W związku z faktem, że nowe przepisy wchodzą od 16 lipca bardzo liczę na szybki odzew ze strony osób, które coś wiedzą. Będę wdzięczny choćby za nr dziennika ustaw, w którym znajduje się wspomniana wyżej ustawa.

Pzdr.

Dave
11-07-2003, 13:49
To w ogole nie ma zwiazku z ta ustawa. Ustawa ta nie dotyczy budowy zagrody na gruncie rolnym ktora bedzie mozna tak samo jak do tej pory realizowac w oparciu o przepisy o gruntach rolnych i zagospodarowaniu.

D.

myrmota
11-07-2003, 14:10
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego http://bap-psp.lex.pl/cgi-bin/demo.cgi?id=&comm=jednostka&akt=nr17023270&ver=-1&jedn=-1

Zwróc również uwagę na zmiany w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym są opublikowane w Dz. U. Nr 80

http://bap-psp.lex.pl/cgi-bin/demo.cgi?id=&comm=akty_numeru&wyd=9&rok=103&nr=80

Jesli wystepujesz o WZiZT to zwróć na ust. 4 (mówi o wielkości siedliska)

Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
2. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do inwestycji produkcyjnych lokalizowanych na terenach przeznaczonych na ten cel w planach miejscowych, które utraciły moc na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1.
3. Przepisów ust. 1 pkt 1 i 2 nie stosuje się do linii kolejowych, obiektów liniowych i urządzeń infrastruktury technicznej.
4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.
5. Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem.
6. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego.
7. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 6, należy określić wymagania dotyczące ustalania:
1) linii zabudowy;
2) wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki albo terenu;
3) szerokości elewacji frontowej;
4) wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki;
5) geometrii dachu (kąta nachylenia, wysokości kalenicy i układu połaci dachowych).

KavM
13-07-2003, 15:57
Jeśli dobrze zrozumiałem treść ustawy, to jedyną praktyczną zmianą związaną z zakupem ziemi rolnej z myślą o budowie siedliskowej jest prawo pierwokupu przez Agencję jeśli kupujący nie ma kwalifikacji do uprawy roli?
pzdr.

Dave
14-07-2003, 12:05
KavM - a kto nie ma kwalifikacji do uprawy ? Wszak kazdy po szkole sredniej je ma...
marmota - Art61 nie obejmuje budowy zagrody rolnej bo ta zgodnie z ust5 jest objeta innymi przepisami.

D.

HenoK
14-07-2003, 12:18
KavM - a kto nie ma kwalifikacji do uprawy ? Wszak kazdy po szkole sredniej je ma...
D.
Wszak nie każdy ukończył szkołę średnią :( .

prosciu
14-07-2003, 15:46
kiedyś trzeba było kończyć kursy i tak moja mama aby kupic działkę rekreacyjną - dużą rolną musiała się uczyć o dojeniu krów i hodowli kur- teraz pewnie tez da się taki kurs zaliczyc i zostać dyplomowanym rolnikiem i nawet świni nie oglądnąć

KaVM
17-07-2003, 10:13
Ale czy faktycznie każda szkoła średnia? Czy nie musi to być szkoła średnia o profilu rolniczym?
Z tego co pamiętam w ustawie jest mowa o szkole zawodowej, średniej, wyższej, ale o profilu (?) rolniczym.

Dziś czytałem w Wyoborowej, że Agencja raczej w tym roku nie będzie korzystała z prawa pierwokupu ze względu na brak środków.


Mam jednak pytanie do prawników. W ustawie jest też mowa o tym że prawo pierwokupu (przed Agencją) ma osoba, która dzierżawiła ziemię, przez co najmniej trzy lata. Zastanawiam się czy jest możliwa bezpieczna dla mnie umowa dzierżawy z zagwarantowaną (umówioną ze sprzedającym) ceną wykupu po trzech latach. Czy na dzierżawionej działce mam prawo do zabudowy siedliskowej?

Dave
17-07-2003, 11:48
Kazda szkola srednia (nie rolnicza tez) daje prawo do zakupu ziemi rolnej. Ile trzeba to powtarzac ? Sens jest taki ze czlowiek wyksztalcony nawet nie rolniczo bedzie lepiej dbal o ziemie i nawet dobrze ze nie ma wiedzy rolniczej z dziada pradziada bo zamiast siac zboze i buraki (i nie osiagajac zysku) jak to robili dziadowie posieje cos sensownego.
Co do budowy na dzierzawionej ziemi to nie sadze aby bylo to mozliwe a poza tym to niebezpieczne. Zabudowania naleza do wlasciciela gruntu a nie do tego co wybudowal. Chcesz wybudowac komus dom a ten zerwie umowe o wykupie i bedzie sie cieszyl ze ma dom za darmo ?

D.

20-07-2003, 09:49
Art 6 ustawy:

"3. Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:
1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub "

Dla mnie ten zapis oznacza niestety, że wyksztacenie rolnicze jest wymagane - może ono być na poziomie zasadniczym, średnim, lub wyższym.

Zdaję sobie sprawę, że być może dzięki brakowi dwukropka lub przecinka po wyrażeniu "wykształcenie rolnicze" można by zinterpretować ten zapis tak jak Ty chcesz Obawiam, się jednak, że niejasna w zapisie intencja autorów ustawy miała na celu ograniczenie kupujących do tych kórzy mają wykształcenie rolnicze (na dowolnym poziomie), a nie średne lub wyższe dowolnego rodzaju. Sąd (czy nawet Agencja) może właśnie interpretować ten przepis zgodnie z intencją ustawodawcy. Chciałbym mieć co do wykaądni tego przepisu pewność z wiadomych względów.

Co do budowy na ziemi dzierżawionej to mam identyczne obawy jak te, które wymieniłeś. Dlatego zadałem na forum pytanie czy można tak skonstruować umowę aby się przed jej zerwaniem zabezpieczyć.

Dave
21-07-2003, 12:20
Naprawde juz nie mam sil tego powtarzac - KAZDE wyksztalcenie srednie i wyzsze daje uprawnienia do bycia rolnikiem. Polecam serwisy prawne, Rzeczpospolita i Wyborcza i zapoznanie sie z interpretacjami urzednikow i prawnikow. Nota bene - w dzisiejszej Rzeczpospolitej na www.rp.pl w dziale prawnym jest relacja z telefonicznego dyzuru ekspertow wyjaniajacych rozne aspekty prawne o obrocie ziemia rolna, takze ten dotyczacy wyksztalcenia. Jezeli masz dalsze watpliwosci to radze zadzwonic do Agencji Nieruchomosci Rolnych - moze im uwierzysz..

D.

Alinaa
22-07-2003, 07:02
Dave ma rację, w niedawnej Gazecie Prawnej znajdował sie dodatek na ten temat. Ja jestem juz po zakupie ale jeszcze przed upływem terminu do pierwokupu przez ANR. Przed notariuszem przedstawiłam jedynie świadectwo ukńczenia Liceum Ekonomicznego.... Notariusz nie oponowała, a w akcie wpisała, że spełniam warunek posiadania kwalifikacji rolniczych , ponieważ ukończyłam wspomniane własnie Liceum. Liczę na brak kłopotów z tym związanych.

04-08-2003, 12:20
A czy aby kupić ziemie rolną w danej gminie nie trzeba być w niej zameldowanym???

04-08-2003, 12:30
trzeba

04-08-2003, 12:59
Rozumiem, że jedynym rozwiązaniem jest zameldowanie się w danej gminie. A może sa jakieś odstępstwa od tego przepisu?

04-08-2003, 13:04
żeby chociaż w powiacie...

04-08-2003, 13:05
Przepisy nowe, więc na razie brak przykładów na obejście tychże. Naród na pewno coś wymyśli.

miecio
05-08-2003, 06:30
Jeśli dobrze rozumiem tę ustawę to istnieje możliwość kupienia ziemi w gminie w której się nie jest zameldowanym, z tym że w takim wypadku AWRSP ma prawo pierwokupu, jeśli natomiast jest się zameldowanym w gminie w której chce się kupic działkę wtenczas AWRSP nie posiada prawa pierwokupu. Czy właśnie tak jest? Proszę o sprostowanie jeśli się mylę.

Dave
05-08-2003, 08:52
Tak. Caly czas chodzi o prawo pierwokupu. Kazdy moze kupic ziemie w dowolnym powiecie nie bedac rolnikiem i nie majac uprawnien ale wtedy ryzykuje ze bedzie pierwokup (de facto bedzie to pewnie sporadyczna rzadkosc). Ustawa po prostu definiuje kiedy pierowokupu stosowac nie mozna.

D.