PDA

Zobacz pełną wersję : Dzia?ka budowlana a odlesianie gruntu



Manik
11-07-2003, 14:05
Dwa lata temu kupiłem działkę od gminy. Wtedy to była działka o charakterze nieużytków rolno - leśnych. W następnym roku gmina w mpzp zmieniła przeznaczenie działki na budowlaną. W tym roku planowałe postawić pomieszczenie gospodarcze - garaż na dwa samnochody oraz wiatę na trzeci. W momencie występowania o pozwolenie na budowę dowiedziałem sie w gminie że prZed uzyskaniem pozwolenia muszę jeszcze odlesić działkę, a w zasadzie teren na którym ma stanąć obiekt z produkcji leśnej. Dodam że działka w części jest zalesiona.
A teraz kilka pytań:
1. Czy odlesienia całości działki nie powinna dokonać gmina w momencie zmiany przeznaczenia gruntu?
2. Jeżeli obiekt stawiany przeze mnie nie będzie stał w lesie, ani nie potrzebuję wwycinać ani jednego drzewa do jego postawinia to o jakim wyłączeniu z produkcji leśnej jest mowa?
3. Jeśli trzeba wyłączać z produkcji ten teren to jaka jest procedura i ile ona kosztuje?
Jesli ktoś się w tym bałaganie orientuje to proszę o pomoc i podanie aktów prawnych na które można sie powoływać w czasie rozmowy z gminą !!

mbz
11-07-2003, 14:32
Przy zmianach przeznaczenia gruntu z lesnej czy rolnej na budowlana, polegaja one na dwoch rzeczach:
1) zmiana przeznaczenia terenu w planach zagospodarowania przestrzennego ( to robi gmina)
2) wylaczenie gruntu z produkcji ( to musisz zrobic ty)
Nie wiem dokladnie jak to jest z lesnymi, ale w przypadku rolnych powierzchnia do ok.500 m, jest wylaczana bez oplat. Oplata zalezy od klasy gleby.

Manik
13-07-2003, 22:09
Czy wyłączenie z produkcji tez robie ja pomimo ze status działki zostal przez gmine uregulowany przed moim wnioskiem o warunki zabudowy ?

14-07-2003, 06:46
Najlepiej zadzwoń do starostwa powiatowego, tam Ci wszystko powiedzą. Mnie poinformowano że jest to procedura nie do ominięcia pomimo że moje grunty są tzw mineralne. Składa się wniosek dołączając plan zagospodarowania działki, akt własności, wypis z ewidencji gruntów (mapka ). Wyłączają grunt tylko pod budynkami. Bez opłat, prawie od ręki. Prosta formalność.

ewusia
14-07-2003, 07:21
nie wiem dlaczego mnie nie zalogowało, to powyżej to ja. Pozdrawiam

rafałek
14-07-2003, 08:32
1. Koszt wyłączenia lasu z produkcji może być większy niż odrolnienia, ale to tylko moje spekulacje.
2. Czy masz działkę odlesić bo w opisie to jest las czy dla tego, że rosną tam drzewa? Jeśli działka położona jest w mieście to problem jeśli nie i do tego w opisie masz np rola lub nieurzytek to nie można mówić o odlesieniu bo to nie jest las mimo, że rosną tam drzewa. Żeby odlesić działkę koniecznie w opisie powinno stać, że jest to las.
Jednak czy ją masz odlesić czy odrolnić to koszt i tak będzie zbliżony. Sprawdź czy przypadkiem w opisie nie jest ta działka jako Bp - wtedy masz spokój i tylko zakasać rękawy do pracy...