PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu z elementów styropianowych



S_Marcin
23-07-2007, 12:31
Witam,

Planuje w niedługim czasie rozpocząć budowę niedużego domku (prawdopodobnie http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-123,134,61,opis.html + pokuj nad garażem z wejściem z jednej z sypialni). Niestety jak wiadomo ostatnio ceny materiałów budowlanych poszły „sporo” w górę (i pewnie pójdą jeszcze więcej), stąd zastanawiam się nad budową domku w tej technologii (http://www.studio-atrium.pl/Sciany-z-elementow-styropianowych,7.html – zresztą myślałem już o tym wcześniej). Czy wie ktoś jak się ona sprawdza? Czy jest tańsza i o ile? Ile mniej więcej kosztowało by postawienie takiego domku do stanu surowego zamkniętego?

Pozdrawiam,
Marcin

S_Marcin
24-07-2007, 08:35
Nikt nic nie wie jak się sprawdza ta technologia budowy? Jak z bezpieczeństwem w taki domu (łatwopalność – w końcu to styropian[?], robale), jak z wentylacją, trwałością, no i kosztami budowy? Planuje sam zabrać się za budowę (poza fundamentami i dachem).

Barbossa
24-07-2007, 08:54
podałeś link, gdzie padają odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytania
w 99% artykuł nie kłamie,
co do cen to zależy od dostępności, i lokalnych możliwości, a to jest płynne
i to musisz sam sprawdzić

S_Marcin
24-07-2007, 09:14
Wolałem się upewnić i zapytać kogoś kto ma z tym jakieś doświadczenia. Więc z artykułu wynika niepokojąco krótka trwałość styropianu – 65 lat. Cała reszta wygląda zachęcająco, tylko skoro wszystko wygląda tak dobrze, to dlaczego ta technologia jest tak mało popularna?

Barbossa
24-07-2007, 09:21
w bardzo podobnej technologii stoi sobie dom wielorodzinny w warszafce
wiem, że przy betonowaniu (pewnie wibrowaniu) wybuliło trochę ściany
potem na tynkach pojawiła się pajęczyna (tynki miały ładnych parę centów)

przy chałupie jednorodzinnej takie sytuacje raczej się nie zdarzają

dlaczego niepopularne?

nie wiem

S_Marcin
24-07-2007, 09:31
U mnie też stoi jeden dom w tej technologii (mały jednorodzinny) i wygląda ok. Muszę chyba zapoznać się z właścicielami;-) No ale oni jeszcze raczej nie wiedzą czy po ~60 latach ściany nie zaczną im się sypać;-)

adiz1
24-07-2007, 09:54
No ale oni jeszcze raczej nie wiedzą czy po ~60 latach ściany nie zaczną im się sypać;-)

Takie same obawy można mieć w stosunku do powszechnie ocieplanych domów (styropian +tynk na siatce). Co się stanie za lat kilkadziesiąt (będę miał szczęście jak tego dożyję) trudno powiedzieć. Ściana się nie zawali bo styropian w pustakach styropianowych spełnia rolę formy dla betonu i jest jednocześnie izolacją.

S_Marcin
24-07-2007, 10:09
Jeszcze postaram się porozmawiać z osobami które u mnie w mieście postawiły dom w tej technologii i chyba się na to zdecyduję. Wydaje się to dobre rozwiązanie dla osób chcących stawiać dom samodzielnie (tym bardziej że gdzieś wyczytałem że można to robić bez uprawnień;-) No i ja chciałbym tej 90-ki dożyć;-) Wiem że to wynik wiekowy na miarę Japończyków, ale kto wie;-)

Barbossa
24-07-2007, 10:12
Ty uprawnień, tak jak i murarz czy betoniarz, cieśla, nie musisz mieć, więc ten przypadek niczym się nie różni od innych technologii
musisz mieć szeryfa z papierami na całość budowy

MiA & Wojtek
24-07-2007, 11:07
my budujemy dom w technologii Thermomuru..
sciany byly stawiane juz pare lat temu :wink: ale juz na tamten moment koszt ich postawienia sporo odbiegal od technologii tradycyjnych..oczywiscie na korzysc styropianu..
fakt,nie jest to technologia popularna,jednak jest "kilka" osob tak budujacych,kilka sie zastanawia ;)
np.
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1830353#1830353
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=97461&highlight=

My po kilku latach od postawienia nie zauwazylismy zadnych niepokojacych objawow w styropianowych scianach :roll: i mam nadzieje,nigdy ich nie dostrzec ;)

S_Marcin
24-07-2007, 11:29
Dzięki za odpowiedź:-) Właśnie zależało mi na opinii kogoś kto postawił/stawia domek w tej technologii. Sam właśnie zastanawiam się właśnie nad bloczkami Thermomuru. A wiecie mniej więcej ile oszczędziliście stawiając w tej technologii a nie jednej z „tradycyjnych”;-)? Lecę czytać wątki które podaliście:-)

S_Marcin
24-07-2007, 11:36
Obejrzałem wasz „dziennik” i powiem krótko – śliczne:-) Gratuluje:-)

MiA & Wojtek
24-07-2007, 11:41
niestety nie pamietamy :(
niedawno pytala mnie o to jedna z forumowiczek (tez zdecydowana na Thermomur) wzielam Wojtka na "przesluchanie" ale niestety nie potrafil operowac konkretami liczbowymi :oops:
tym bardziej,ze my nie mamy w domu zadnych dokumentow (sa u sasiada) wiec nawet sprawdzic cos jest trudno :(

MiA & Wojtek
24-07-2007, 11:44
dziekuje :D

stach_past
24-07-2007, 11:48
pytałem mojego sąsiada - ma thermomur
zalety: budował sam, łącznie z tynkowaniem na zewnątrz, tempo kosmiczne (wielki dom w kilka tygodni)
wady: trudność przyczepiania płyt gipsowych, szafek itd. do ścian, ściany nie akumulują ciepła, nie da się przyśpieszyć stawiania ścian, bo można tylko ileś tam warstw dziennie
to by było na tyle

MiA & Wojtek
24-07-2007, 12:35
wprawdzie na calosci parteru i wszedzie,gdzie mozna bylo mamy tynk,ale..w garazu juz plyty K-G..nie notowalam marudzenia wykonawcy,ze ma z tym jakiekolwiek klopoty ;)
co do wieszania czegokolwiek na styropianowej scianie - my i tak planujemy tylko minimum wiszace hihi w kuchni tylko 2 male szafki i wyciag nad kuchenke :o
jednak mysle,ze przy zastosowaniu odpowiedniego mocowania - da sie ;)

joannaj75
24-07-2007, 18:49
Witam Was
Ja jestem zdecysowana na technologię podobną tyle, że nie z kształtek za całe ściany ze styropianu i zalewane też pro-bio-betonem.Do tego dochodzi mi technologia solara na dachu i geotermii, myślę że to jest dobry pomysł na izolacyjny dom.
Mojej przyjaciółki ojciec postawił dom z Thermomuru i ma tylko ogrzewanie elektryczne min podłogówke, nie narzeka jest super ciepło jak to stawiał to też każdy my kazał sie pukac w głowę.
Ponieważ znam te Firme ,bo pochodzą ze Śląska tak jak ja ... Żory to niedaleko moich rodziców, dzwonił i sprawdzałam , sa wykonawcy tej technologii w Polsce ale to rzeczywiście nie skomplikowane.Należy tylko dobrze przemyślec pozostałe rozwiązania własnie : ogrzewanie, wentylacja itd.Ja w isomaxie ma już ten komfort że mam pakiet .Owszem jest wielu przeciwników tej technologi i były tu już ostre dyskusje na temat Isomaxu , ale ja nie cofam się jak narazie.Obserwuję budowy i poczynania ekip, do września mam czas.Kiedy już zasmakowałam takiej technologii jakoś nie mogę się już przekręcic z powrotem na ogrzewanie gazem czy olejem..
Zobaczymy jak się ułoży ..generalnie w projekcie ma płytę fundamentową reszta idzie swoim torem..
Ludzie budują z betonu komórkowego obkładają to potem styropianem i uważają to za normalne a TY jak chcesz postawic ściany też z tego materiału tylko inaczej wykonane to już jesteś " wariat ' :)
Powodzenia

zibbi
24-07-2007, 19:26
Witam
Mieszkam już kilka lat w domu wykonanym tą technologią, budowałem go sam
(oczywiście pomagała rodzina, znajomi itp. ale nie było murarza).
Zalety:
-cienkie ściany (25cm) czyli zysk na powierzchni użytkowej.
-ciepło zimą, latem chłodno (ważne są okna)
-samodzielne wykonawstwo, duuuża oszczędność
-dobre tempo budowy, robiłem max. trzy warstwy dziennie, ale dało by się więcej wracając po południu do warstw zrobionych rano.
-więcej nie pamiętam
:lol:
Wady:
-wieszanie szafek, karniszy i innych ciężkich rzeczy jest problemem, trzeba trochę kombinować (wewnątrz wszędzie mam płytę GK)
-podczas budowy idzie ogromna ilość piasku i cementu (składowanie i dostawa)
-potrzeba bardzo dużo stali zbrojeniowej, warto to dokładnie obliczyć.
-na wyższe kondygnacje trzeba jakoś dostarczać beton,im wyżej tym ciężej (warto postarać się o jakiś dźwig)
-i chyba tyle
Budowałem z bloczków kupowanych w firmie koło Łodzi bodajże Zduńska Wola
A i zapomniałem, wentylacja bardzo ważna, trzeba o tym pamiętać przy wyborze okien.

S_Marcin
24-07-2007, 22:43
Ja nie ukrywam, szukam czegoś dobrego i możliwie taniego no i żebym mógł sam (z ewentualną pomocą) wybudować. Niestety nie mogę sobie pozwolić w tej chwili na kredyt w wielkości 350 000, maksymalnie co dostanę to pewnie 250 000 (jestem sam – chcę postawić dom przed ślubem który planuję na za 2 lata – więc dochód w pojedynkę odpowiednio mniejszy). A formy styropianowe chodzą mi po głowie od dłuuugiego już czasu.

MiA & Wojtek
25-07-2007, 09:21
Panie Marcinie,musze przyznac, ze zaimponowal mi Pan swoimi planami :)
Powodzenia!

S_Marcin
25-07-2007, 09:40
Jeśli jakieś 300 tyś wystarczy (zakładając że mieszkam w miejscowości z 50 tyś mieszkańców nie położonej w pobliżu żadnych z „drogich” miast typu Warszawa, Kraków, Wrocław i podobne), może się uda;-) Ew. będę się starał o podwyżkę;-) Na razie rozglądam się za jakąś fajną działką:-) I czekam na odpowiedź od producenta Thermomuru w sprawie wstępnej wyceny materiałów i ew. wykonania budynku przez nich (zawsze to jakiś obraz całości jest). No i bez Panie (staro się wtedy czuje;-).

MiA & Wojtek
25-07-2007, 09:47
dobrze..dobrze..
w takim razie powodzenia Tobie zycze ;)

mynia_pynia
25-07-2007, 13:22
Oglądałam kiedyś program o tej technologii.
Co mnie zastanowiło. To że bardzo szybko się tak buduje, ale koszt robocizny jest zabijający.

I facet wyliczył, że budowa tego domu kosztowała go "tylko trochę więcej" niż standardowego - i był z tego bardzo dumny, bo architekr mu wyliczył dużo więcej, ale ten znalazł "tanią ekipę" i koszty się zniwelowały.

Na początku programu myślałam, że budowa w tej technologi jest o 50% tańsza.

mynia_pynia
25-07-2007, 13:24
A facet budował w tej technologi tylko dla tego ze mu na czasie zależało.

MiA & Wojtek
25-07-2007, 14:47
Myniu..
niestety nie potrafie przytoczyc kosztow budowy naszego stanu surowego :oops: a takze odniesc sie do kosztow budowy w innej technologii na rok budowy naszego domu..
jednak daje reke (i to prawa hihi) ze budujac wlasnie takim sposbem zaoszczedzilismy sporo grosza...
ta wlasnie oszczednosc byla jednym z kryterium wyboru Thermomuru ;)
jak to wyglada na dzien dzisiejszy? nie wiem.. :roll:

stach_past
25-07-2007, 15:46
Rezygnacja z murarza w centrum Polski to ok. 30 tysi.
co do łatwości budowy, to jestem świadkiem, że budowali ojciec z synem nastolatkiem i młodą betoniarką na 220v.

S_Marcin
25-07-2007, 20:31
To 30 tyś zawsze można przeznaczyć na inne cele:-) Ktoś do pomocy się na pewno znajdzie (w jedną osobę nie wyobrażam sobie wylewania betonu gdy już ściany urosną). Szkoda tylko że Panowie z Thermomuru nie odpowiadają;-)
Swoją drogą myślicie że dziś przy domku 100-120 metrów 250 000 maksymalnie 300 000 jest kwotą realną?

KaMaL
23-03-2008, 17:57
Witam Was
Ja jestem zdecysowana na technologię podobną tyle, że nie z kształtek za całe ściany ze styropianu i zalewane też pro-bio-betonem.Do tego dochodzi mi technologia solara na dachu i geotermii, myślę że to jest dobry pomysł na izolacyjny dom.
Mojej przyjaciółki ojciec postawił dom z Thermomuru i ma tylko ogrzewanie elektryczne min podłogówke, nie narzeka jest super ciepło jak to stawiał to też każdy my kazał sie pukac w głowę.
Ponieważ znam te Firme ,bo pochodzą ze Śląska tak jak ja ... Żory to niedaleko moich rodziców, dzwonił i sprawdzałam , sa wykonawcy tej technologii w Polsce ale to rzeczywiście nie skomplikowane.Należy tylko dobrze przemyślec pozostałe rozwiązania własnie : ogrzewanie, wentylacja itd.Ja w isomaxie ma już ten komfort że mam pakiet .Owszem jest wielu przeciwników tej technologi i były tu już ostre dyskusje na temat Isomaxu , ale ja nie cofam się jak narazie.Obserwuję budowy i poczynania ekip, do września mam czas.Kiedy już zasmakowałam takiej technologii jakoś nie mogę się już przekręcic z powrotem na ogrzewanie gazem czy olejem..
Zobaczymy jak się ułoży ..generalnie w projekcie ma płytę fundamentową reszta idzie swoim torem..
Ludzie budują z betonu komórkowego obkładają to potem styropianem i uważają to za normalne a TY jak chcesz postawic ściany też z tego materiału tylko inaczej wykonane to już jesteś " wariat ' :)
Powodzenia

co to znaczy, ze masz pakiet ? jaki pakiet ?

Nefer
23-03-2008, 18:04
Joasia pisze o Isomaxie - tu poczytaj o tej technologii :

http://www.isomax.com.pl/

KaMaL
23-03-2008, 20:52
dzięki za podpowiedz ... lekturę zaczynam jutro rano :D

Nefer
23-03-2008, 21:19
dzięki za podpowiedz ... lekturę zaczynam jutro rano :D

Proszę uprzejmię :):)

joannaj75
24-03-2008, 11:14
Ze względów finansowych i wykonawczych wycofałam się z tej opcji - obecnie mój dom będzie murowany ...z elementami zachowania domu pasywnego .....
ale Isomax nadal funkcjonuje - jeżeli tylko kogoś na to stać to nadal uważam, że idea jest super -gorzej z ceną ( czy bilans zysków i nakładów finansowch wyjdzie przynajmniej na 0 )
Warunkiem ważnym jest też to , aby mieć do tego Firmę która nie będzie na Twojej budowie się uczyła.

Jeżeli poszuka się to na tym forum jest parę osób , które również zrezygnowały z isomaxu ale budują dom z wykorzystaniem paru elementów tego systemu , za mniejszą kasę a też z efektami porównywalnymi ( tylko że się już na tym trzeba znać by robić to samemu ) .

Kubulec
24-03-2008, 12:00
My po kilku latach od postawienia nie zauwazylismy zadnych niepokojacych objawow w styropianowych scianach :roll: i mam nadzieje,nigdy ich nie dostrzec ;)
Mój brat też mieszka w taki styropiańcu z klocków lego. To już minęło chyba 8 lat jak "bawiliśmy się klockami". Można było przypomnieć sobie młode lata z lezeniem na podłodze i ukladaniem klockow.