PDA

Zobacz pełną wersję : Już mieszkam, chcę robic kominek, a co z dopływem powietrza



Grzegorz 40
23-07-2007, 13:07
Witam .
Mieszkam od roku. Betonową stopke pod kominek wylałem na etape wylewek truż przy pionie dymowym,, przy ścianie wewnętrznej , około 6 metrów od ściany zewnętrznej. Poniżej ściany zewnętrznej jest w tym miejscu skarpka wysokości około 60 cm. Czy dałoby sie wywiercić kanał przez mur fundamentowy i dalej w piasku pod chudziakiem aż do miejsca , gdzie ma stanąć kominek ?
A może jest juz za późno na takie prace i postawić sobie np piec kaflowy. Słyszałem , że do pieca nie potrzeba kanału doprowadzającego powietrze ?
Grzegorz

piotru7
23-07-2007, 13:13
Wszystko można, ale jakim kosztem?
W tym przxypadku jest to nieopłacalne i może przynieść więcej
szkody niż pożytku.
Lepiej zamontuj w pokoju gdzie będzie kominek
nawietrzak o odpowiednim do mocy kominka przepływie powietrza

Grzegorz 40
23-07-2007, 13:48
Witam Nawietrzak będzie w ścianie zewnętrznej , będzie wpuszcaał do domu zimne powietrze, a kominek będzie to powietrze ogrzewał ?
Chyba jednak nie rozumiem , nie możliwe żeby to tak miało działać .

piotru7
23-07-2007, 14:19
Nawietrzak może być w ścianie albo w oknie,
powietrze i tak musi być do spalenia drewna, jak kominek
pracuje to się robi podciśnienie i powietrze wpada do pokoju
zostaje zmieszane z powietrzem w pokuju i zużyte w kominku,
przy okazji masz wentylację. A jak nie będziesz palił to możesz
zamknąć nawietrzak.

bwojtek
23-07-2007, 14:56
A może masz wolny przewód wentylacyjny w tym kominie, który można by wykorzystać jako "czerpnię"?

Natalia Stanko
23-07-2007, 15:30
ja też zapomniałam o tym napowietrzaniu kominka, ale jestem przed wylewkami. Czy mozna dac rure w podłodze i wyprowadzić ją do sciany. Albo ze względu na sporadyczne używanie kominka (w moim przypadku) moze wystarzy powietrze z wyczystki?

piotru7
24-07-2007, 10:13
ja też zapomniałam o tym napowietrzaniu kominka, ale jestem przed wylewkami. Czy mozna dac rure w podłodze i wyprowadzić ją do sciany. Albo ze względu na sporadyczne używanie kominka (w moim przypadku) moze wystarzy powietrze z wyczystki?

Jak Ci się uda schować rurę min 110 w podłodze i zachować nad
nią odpowiednią grubość betonu to czemu nie,
ale czerpanie powietrza z wyczystki to trzeba mieć pomysł :o
Przecież wyczystka to początek przewodu spalinowego, a potem
będzie lament czemu mi dymi w pokoju, albo czemu nie mam ciągu

Natalia Stanko
24-07-2007, 13:09
A wystarczy jeden nawiewnik na salon 25mkw, w ktorym to ten kominek bedzie stał?

Małgonia
24-07-2007, 13:24
Mam podobny problem i jest taka opcja - przekuć ściane zewnętrzną pokoju, położyć zaizolowaną rurę na podłodze, (odległość do kominka 0k. 2mb), a nad nia zrobić coś w rodzaju pólki, pod którą będzie leżeć drewno kominkowe.Może tak być???????

bwojtek
24-07-2007, 13:25
ale czerpanie powietrza z wyczystki to trzeba mieć pomysł
Przecież wyczystka to początek przewodu spalinowego, a potem
będzie lament czemu mi dymi w pokoju, albo czemu nie mam ciągu
Nie masz co wytrzeszczać oczu... Przeczytaj choćby to: http://www.muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolnostojace/kominek-musi-miec-czym-oddychac,6385_1635.htm
Nie powiedziałem, że masz po prostu "podłączyć się pod wyczystkę" tylko użyć wolnego przewodu wentylacyjnego.

piotru7
24-07-2007, 14:28
Bwojtek:
Poczytaj komu co piszesz a potem odpisuj,
ja odpisywałem nickowi: Natalia Stanko
A ciekawe kto pozwala sobiena robienie wolnych przewodów wentylacyjnych?
I to by było na tyle

bwojtek
24-07-2007, 14:34
Sorry - myślałem, że to do mnie :oops:
A ja np. mam wolny przewód :) Tak wyszło.

Natalia Stanko
24-07-2007, 14:39
Ja czegoś nie rozumiem.

Powietrze do prowadzane do kominka ma iść w chudziaku, z drugiej strony czytam, że..."...Wlot umieść na zewnątrz na wysokości co najmniej 50 cm. W ten sposób unikniesz zasysania brudnego, zakurzonego powietrza"...

Jesli rura byłaby w chudziaku, to niestety nie na tej wysokosci.

Co na to mądre głowy?

bwojtek
24-07-2007, 14:43
Wlot umieść na zewnątrz na wysokości co najmniej 50 cm.
Bzdura... To nie wlot powietrza do silnika odrzutowego żeby zasysał śmieci w promieniu 10m ;)

Natalia Stanko
24-07-2007, 14:45
Sam podałeś mi ten link Z BZDURA

www.muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolnostojace/5-zasad-doprowadzenia-powietrza-do-kominka,6385_2166.htm

bwojtek
24-07-2007, 14:50
Niezupełnie :lol: To co zacytowałaś jest dopiero w linku podanym w artykule, do którego dałem link :)

Małgonia
24-07-2007, 15:09
Nikt nie ma doprowadzenia powietrza przez ściane w pokoju?

an-bud
24-07-2007, 18:59
jest sens doprowadzania powietrza pod kominek jak kupimy palenisko z możliwością jego podłączenia, koszt tych palenisk to od 4tyś zł. :(

DPS
24-07-2007, 20:20
U nas kominek z wkładem działa na co dzień już od 10 lat. Stawiany był w starym domu, w miejscu starego pieca, z kafli z tegoż pieca i do tego wkład. Grzeje sam, bez wspomagania, ok. 85 m2. Nie używamy istniejącej instalacji CO, bo byłoby za gorąco.
Problem z czerpnią powietrza też mieliśmy. Ale... zadbaliśmy o dobrą wentylację pokoju, nawierciliśmy otwór w ścianie do zewnątrz. Kominek pobiera powietrze z pokoju, nie mamy z nim żadnych problemów, w pokoju wentylacja jest absolutnie wystarczająca. Oczywiście potwór w ścianie jest zabezpieczony siateczką przed jakąś "niespodziewaną wizytą" np. ptaszków lub jaszczurek. Całość naprawdę dobrze zdaje egzamin.

m@rtini
24-07-2007, 21:22
U mnie otwór wlotowy jest ok 15 cm na powierzchnią kostki betonowej (jak mi śnieg zasypie - to odśnieżę... nie chce mieć dziury na 150 cm) Wlot jest w ścianie frontowej garażu. Następnie rura fi 110 przechodzi na płaski kanał wentylacyjny 110x60, który podłogą garażu biegnie jakieś 300 cm a potem zakręca o 90 stopni i jeszcze z 90 cm pod kominek. Wylewki nad ta rura jest z 7-8 cm. Rura była wkuwana w chudziak. Cała robota to 1-2 godziny. Koszt rur ok 30 PLN za 100cm - Castorama

Pozdrawiam kominkarzy :-)